C&R prinde si elibereaza

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Dec 2009, 00:02

roni scrie:poate nu neaparat sa participi..macar sa fii in anturajul unor pescari de C&R...
In concurs esti obligat sa il practici (C&R),in anturaj nu esti obligat ;) !!
Daca simti gustul(C&R) si iti place devi dependent,daca nu iti place ramai la stilul vechi.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de george-alexandru » 18 Dec 2009, 01:39

Off...jonny,iar ma intorc la acele puncte pe care tu le consideri mai mult sau mai putin reclama pt ca efectul este in lant.

-Daca Cluburile ar avea marea majoritate oferte si programe avantajoase pentru atragerea pescarilor de C&R si nu ar lega directia Clubului in mare masura numai pe latura competitionala,facilitand prin preturi accesibile intrarea orcarui pescar sportiv ce practica acest stil de pescuit ar creste acel procent de care spuneam mai sus.datorita semnarii regulamentelor de ordine interioara a fiecarui club va exzista garantia corectitudinii fiecarui pescar .

-Daca fiecare Club ar fi responsabil si ar face public numele fiecarui membru care a LUAT peste acolo unde regulamentul sau protocolul inteszicea,sau a FRAUDAT rezultatele unui concurs ar scade furturile si am castiga increderea oamenilor care au suspiciuni legate de aceste lucruri,plus ca poate si de aici ar creste putin procentul.

-Daca numarul pescarilor care pescuiesc C&R ar mai creste putin poate mult mai multe balti ar supravietui financiar doar din C&R,nu ar mai fi nevoie de 20 de paznici si poate si taxele de pescuit vor deveni mai accesibile.poate un numar mai mare de pescari se vor indrepta spre C&R si vor prefera sa plece cu o partida reusita plina de activitate decat sa mearga la risc undeva in speranta ca va prinde ceva pentru a amortiza cheltuielile.

Deci mai pe scurt ca sa nu ma abat prea mult de la subiect noi nu putem nici sa impingem si nici sa bagam pe gat ci doar cei direct implicati mai mult sau mai putin sa oferim un cadru cat mai bine organizat si un raport real intre ce se da si ce se primeste urmand ca cei interesati sa faca pasul spre acest stil in cazul in care au disponibilitatea investirii a minim 1000euro intr-un echipament complet necesar plus un buget in functie de posibilitatile fiecaruia pentru partidele de pescuit,asta in cazul in care are autoturism sau in cel mai rau caz un partener care are.

ps. Adaptarea cere in primul rand disponibilitate.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

C&R - prinde si elibereaza (pe bani in alta parte)

Mesaj de florentiniuga » 18 Dec 2009, 02:33

Comportamentul c&r ar trebui sa fie un standard de conduita, in special pentru un pescar de competitie. Dar asta nu se poate rezuma numai la cele 70 sau 100 de ore dintr-un concurs si pe urma gata, dam jos haina de protocol si punem iar gluga de braconier, pentru ca poate oricine clama corectitudinea absoluta la concursuri iar la partidele private, acolo, departe de ochii cunostintelor si a aparatelor foto, isi indeasa sacosele, portbagajul sau lazile frigorifice.
As extinde mai departe conceptul de braconaj, la furtul pestilor mari de pe o balta si vanzarea lor catre o alta. Ciudat cum unora li se pare firesc acest "transfer". Chiar daca nu moare, nu e tot furt? Platesti un bon si poti retine 5-10kg de peste pentru consum. Pleci si cu pestele respectiv si mai dai o fuga, doua, trei (repede sa nu moara) si cu ceva dulapi de 15-20kg pana la balta x sau y ca sa-ti iei banii pe ei in viu.
Unii fura din baltile de competitie si il mananca :-& iar altii fura din alte parti si il revand la baltile de competitie. Culmea e ca a doua categorie isi face un titlu de glorie din asta si se lauda la toata lumea. Sunt unii mai mult si altii mai putin vinovati?
Patronii acelor balti care cumpara, mai au dreptul sa se supere ca si lor li se fura, atata vreme cat fac parte din categoria celor care incurajeaza aceasta practica?
Intotdeauna sunt vaduvite in final baltile "vechi, cu biotopuri exceptionale, unde pestii au scapat zeci de ani cateodata de furia braconierilor cu plase, tocmai pentru ca i-a ajutat biotopul. De "profesionisti" insa nu mai scapa si sfarsesc prin a face obiectul tranzactiilor. Care da mai mult.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de IULIAN C » 18 Dec 2009, 03:07

Cu dreptate graiesti Florentin....aviz categoriilor enumerate...prin natura faptelor enumerate...
Cine se simte....poate da totusi o mana de ajutor...pt promovare C&R,un pic de discernamant...si din asa-zis faptas sa devina "curat" si apoi sa puna umarul in acest sens...ca sunt inca multi care nu prea sunt demni de lauda...ci dimpotriva!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
cib
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Iun 2009, 14:46
Localitate: PLOIESTI

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de cib » 18 Dec 2009, 11:51

Pana acum vreo 2 ani imi placea si mie sa iau un peste 2 acasa, oricum in limita admisa de regulamentul fiecarei balti.Dar ultimele doua dati cand am luat peste, si ma refer la crap romanesc, nu la caras sau novac, am fost foarte nemultumit de calitatea carnii pestelui. Daca pen-ultima data am luat un crap de 4,5 kg care era plin de grasime, ultima data cand am luat peste, am luat 2 bucati, una de 2 kg si una de 2,5 kg. Si acestia cu toate ca erau mai mici era la fel de grasi si aveau un gust rau al carnii.
De atunci am hotarat sa nu mai iau nici un peste de pe nici o balta.
Am considerat ca este mult mai bine sa eliberez pestele decat sa-l mananc.

Acum revenind la promovarea pescuitului C&R. Anul trecut am fost pe o balta mult mediatizata, al carei patron din cate stiu este adeptul C&R-ului. Toti pestii care aveau de la 3kg in sus trebuiau eliberati. Eu am prins o salonta de 2.9 kg, pe care am eliberat-o imediat, dupa ce am cantarit-o, fara sa mai astept sa vina paznicul. Un alt pescar de langa mine a prins tot o salonta care parea un pic mai mare, a venit paznicul, a cantarit-o, dupa care vazand ca noi, eu si colegul meu de pescuit, ne uitam la ei cum baga pestele inapoi in juvelnic, s-a simtit oarecum dator sa vina sa ne spuna ca "pestele a avut 2,99kg =)) ". In afara de asta, acel pescar, folosea bomba ca metoda de pescuit, iar paznicul a vazut asta, dar nu a luat nici o masura. Pescuitul la bomba fiind interzis pe balta aceea.
Deci in consecinta, pana si angajatul il fura pe patron, de ceilalti pescari ce sa mai zici.

Cred ca o solutie ca sa nu se mai ia peste acasa si pescarii romani sa fie adeptii de C&R este sa se scada pretul kg de peste in magazine ca, cei care doresc sa manance peste sa se gandeasca ca este mai avantajos sa cumpere peste decat sa mearga sa-l pescuiasca. Iar pe baltile unde se vrea un pescuit C&R sa se mediatizeze ca, carnea pestelui nu este buna de mancat (ma refer in principal la crap, stiuca, salau, somn). Cam cum este prin tarile mai vestice ale Europei (vezi: Anglia, Olanda, Spania,etc.). Acolo nu numai Crapul atinge dimensiuni uriase, dar si Stiuca, Somnul, etc.

Si alta chestie ar fi ca la plecare de pe balta fiecare pescar sa fie controlat. Iar in caz de este prins cu peste furat, numele lui sa fie facut public si toti administratorii de balti sa fie instiintati, ca acel personaj sa nu mai aiba ce cauta pe nici o balta.
Am vazut chestia asta pe MV2 anul trecut cand un pescar a fost dat afara de pe balta, pentru ca la o partida anterioara furase un peste. Totusi pedeapsa mi s-a parut oarecum cam blanda.
La noi pedepsele sunt prea blande cu BRACONIERII.
Iar civilizatia omului pe malul apei, si nu numai, lasa foarte mult de dorit.
Eu sper ca totusi Vlad Parfene sa se fi inselat, si in viitorul, nu prea indepartat, pescuitul C&R sa devina un sport preferat al multor cetateni ai Romaniei!
Constantin Ionut

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de sky_sergiu » 18 Dec 2009, 12:34

parerea mea de novice in concursuri, ocazie cu care am prins si gustul pentru c&r, este ca un prim pas ar fi ca oamenii sa respecte regulile baltilor asa cum sunt ele, fie c&r fie cu limitare. Ma gandeam intr-o perioada ca ar putea fi o parte din vina si la patronii animati de mentalitatea romaneasca (hai sa scoatem banu acum!) care nu sunt capabili sa realizeze ca o planificare atenta a unei balti de tip c&r poate aduce pe termen lung beneficii materiale mult mult mai mari! Desi pe undeva inteleg oameni ca V. Parfene ce s-au protejat prin preturi, nu cred ca pe termen lung va rezista aceasta solutie, sau ca va avea un randament imens. Ca sa dau exemplul personal, la 19 ani nu am nicio problema in a elibera pestele oriunde si oricand, in schimb am o micuta problema cu o taxa de 150 ron/12h (daca ma insel va rog sa ma corectati dar aceasta este taxa pe care mi-o amintesc eu pt Tancabesti). Ca sa dau alte exemple din zona Buzaului, nu imi pot permite foarte des ca intr-o balta cu taxa de 100ron/12h(stiti presupun deja cei mai in varsta si mai experimentati ca mine cum e cu banii in studentie) in care patronul imi ia ochii cu tone de novac care imi dau spectacole de delfinariu (am avut novaci care mi-au daramat lansetele de pe pichetii din fata pe care ii pusesem in apa), nu imi pot permite f des aici sa eliberez pestele.
Pe termen scurt in afara de paza la sange nu stiu sincer ce ar putea convinge marea majoritate sa nu "bage si ei unu la sac". Probabil ca o coroborare a pretului cu paza foarte stricta(chiar daca este un subiect delicat si foarte enervant pe alocuri) vor mai imbunatati macar aplicarea c&r in Romania.

Sarbatori fericite Infopescar!

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de mosharu » 18 Dec 2009, 18:53

Atat timp cat esti membru intr-un Club/Asociatie si mai si participi la competitii, trebuie sa fi prea mare jigodie sa furi peste dintr-o acumulare C&R, indiferent daca esti de placere sau intr-un concurs.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Amstel » 18 Dec 2009, 19:29

mosharu scrie:...trebuie sa fii prea mare jigodie sa furi peste ...
Nici nu stii tu cate jigodii sunt in jurul tau :)) !!

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de mosharu » 18 Dec 2009, 22:00

Amsterdamer scrie:
mosharu scrie:...trebuie sa fii prea mare jigodie sa furi peste ...
Nici nu stii tu cate jigodii sunt in jurul tau :)) !!
Particip de vo' cativa ani la concursuri si am auzit destul de multe despre pescarii care fura ( si inca unii foarte cunoscuti...) baboi din concursuri, dar nu este treaba mea...fiecare cat il duce capu' atata face. Ei se fac de kkt nu eu. Oricum, in cercul pescarilor de competitie se stiu cei care sunt patati ;)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de dragan claudiu » 19 Dec 2009, 00:05

george-alexandru scrie:1-Taxele de pescuit in regim C&R sa fie realiste.
2-Liderii de opinie,Emisiunile Tv si Cluburile sa popularizeze cat mai mult fenomenul
3-Atragerea tinerilor in acest fenomen si sprijinirea acestora
4-Organizarea a cat mai multe evenimente cu caracter sportiv la preturi accesibile.
Toata stima George!! **== ---<>< ---<><

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de dragan claudiu » 19 Dec 2009, 00:20

gim scrie:Pentru a se pescui pretutindeni in sistem prinde si elibereaza trebuie sa nu mai existe foame, sa nu mai existe conceptia ca tot ce se prinde trebuie mancat.Exista dupa parerea mea 2 tipuri de pescuit, pescuit industrial care asigura hrana si pescuit de placere, de relaxare,sportiv unde pestele ar trebui eliberat.Aici intervine diferenta:cei din afara (nu toti dintre ei) au inteles acest lucru (eliberarea pestelui) pe cand la noi (nu la toti) treaba e sa prinzi cat mai mult si sa duci acasa.Putini dintre parintii nostri si alte rude mai inaintate in varsta pot sa inteleaga fenomenul C&R.George Alexandru a scris ff bine cu atragerea tineretului, concursuri multe si accesibile, mediatizarea acestui stil de pescuit, toate acestea ajutand la intelegerea fenomenului de catre toata lumea si mai ales de catre cei interesati ca altfel......E clar ca toti care investesc bani, timp, pasiune in acest sport au inteles cum sta treaba si cum ar trebui sa fie in mod normal, nu numai in competitii, problema fiind la ceilalti participanti care pe deasupra mai si rad de tine daca eliberezi pestele.Este o vorba ca niciodata sa nu spui niciodata insa nu stiu cand fenomenul C&R va fi inteles si acceptat de majoritatea.E o parere personala.
Multumesc.
Ai mare dreptate Gim.Si eu ca toti pescari luam pestele acasa chiar daca nu maninc peste ,insa de 3 ani numai iau nici un peste .Dece?? pentru ca am realizat ca este doar un Hobby si atit, nu un mod de ati cistiga existenta, cum a zis si Tedy crapul care-l eliberez sper sa-l prind data viitoare , stiu ca balta are peste si nu merg sa pescuiesc ca-n galeata. Majoritatea pescariilor pe care-i cunosc si cu care ma intilnesc pe balti deseori, iau pestele acasa.Si cind vad ca eu ai eliberez ma fac in tot felul,dar m-am obisnuit si voi continua sa promovez c&r cit pot. **== ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 19 Dec 2009, 01:14

multumesc george...a fost greu?

multumesc deasemeni tuturor care dau o explicatie despre C&R....mai asteptam si alte pareri....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Laurentiu » 19 Dec 2009, 20:18

cib scrie: Iar pe baltile unde se vrea un pescuit C&R sa se mediatizeze ca, carnea pestelui nu este buna de mancat (ma refer in principal la crap, stiuca, salau, somn). Cam cum este prin tarile mai vestice ale Europei (vezi: Anglia, Olanda, Spania,etc.). Acolo nu numai Crapul atinge dimensiuni uriase, dar si Stiuca, Somnul, etc.
Nu e buna de mancat? Cine o sa creada? Cred ca glumesti...
In Europa crapul &comp atinge dimensiuni uriase deoarece la ei pestele marin este foarte ieftin, la fel si somonul care nu se poate compara la gust cu niciun peste enumerat de tine. Nicidecum ca nu este buna de mancat.
Eu nu inteleg un lucru: adica nu sunteti de acord sa plec acasa cu cantitatea de peste trecuta in regulamentul baltii? La asta va referiti voi in acest topic? Ca nu inteleg....
Cum pt voi placerea maxima intrun pescuit este sa il eliberati pe tot, pt mine este sa plec acasa cu cantitatea regulamentara , sa-l gatesc si sa-l mananc. Cat despre furat, decat sa ma cert si sa ma bat cu toti taranii pt un peste in plus, mai bine mai platesc un bon sau il platesc la kg. La mine in familie se mananca peste indiferent de anotimp, post religios sau mai stiu eu ce.
Va spun sincer: niciodata nu voi pescui in sistem C&R pt simplu fapt ca placerea sublima pt mine inseamna sa-l prind, gatesc, mananc. Asa sunt eu.. cu apucaturi de haiduc...
Si in general cei care deschid topicuri de genul C&R sau tipa ca din gura de sarpe ca am mancat un peste, NU mananca peste ca nu-i place nu ca e el filotin si il elibereaza pe sarmanul solzos. Sa fim seriosi si sa judecam drept, aici e vorba de braconieri nu de cei care pleaca acasa cu un crap de pana in 4-5 kg. Cine pleaca acasa sa manance unul de 10-15 kg, e un bou! E gras de ti se apleaca! Mai buni 3-4 de 2-3 kg decat unul de 10-15 kg.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 19 Dec 2009, 20:54

laurentiu....

nu te obliga nimeni sa nu iei peste acasa...nu crezi ca ai iesi mai ieftin daca totusi il cumperi de la metro?

regulamentul unor balti ex moara vlasiei are doua taxe.....

1.100 ron si iei 5 kg
2.60 ron si nu iei nimic...

sincer eu o aleg pe a doua...din doua motive: cei de la mine nu mananca peste din cauza ca are gust de nomol....asa zic ei...mananc totusi salau stiuca cod macrou si aproape tot ce nu are oase.... :D :D

garantat te costa o partida de pescuit dublul valorii pestelui cumparat de la metro.concluziile le tragi singur...nu am nimik impotriva celor care iau peste acasa in limita regulamentului......dar incerc sa implementez(ma agit si eu)sa scot mult timp acest subiect in discutie ca sa vada si cei mai tineri care sunt mult mai usor de convins decat unii de 50 ani ca e mult mai rentabil si din punct de vedere financiar cat si din punct de vedere al pescuitului ca e mai bine sa dai 60 ron decat 100....parerea mea si aici nu sare nimeni de cur in sus ca inventeaza el C&R doar incercam sa il promovam atat cat stim fiecare...acesta e rolul acestui topic.....sper ca m-am facut inteles...daca nu mai intreaba poate reusim ceva si cu tine....... :D =D> ---<>< ---<><
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de roni » 19 Dec 2009, 21:06

perfect de acord cu tine dar suntem romani si trebuie sa platim 60 de ron,sa pescuim si sa luam si peste acasa. ;)
Cojocaru Radu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”