adevarat sau fals

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de cristian505ro » 18 Noi 2009, 23:30

mike_carp scrie:
cristian505ro scrie:
catalin2804 scrie:Cam asta inseamna :

"Robin Red
(în traducere literala: rosu-sticlete)
Contine o vitamina sintetica numita Carofil,

Cristian, cred ca aici tu faci o confusie: RR-ul de la Haits este asa bun tocmai pt ca contine Carofil Red. Pe langa multe feluri de ardei si piper, Carofila il face asa de indispensabil intr-o nada.
Sper sa nu te superi, dar nu e bine sa facem confuzii pt ca unii chiar vor crede ca RR-ul e acelasi lucru cu boiaua.
Toate cele bune, Mihai.
Mike nu ma supar, printre altele sunt si inginer chimist,iar colorantii organici sunt specializarea mea.
Carofil Red nu este o vitamina sintetica, este un colorant alimentar natural!
Robin Red inseamna intr-adevar rosu sticlete in traducere, deoarece Haith(cel mai mare producator de hrana si aditivi pentru pasari) a observat ca pasarile isi schimba penajul intr-un rosu frumos dupa ce sunt hranite cu Robin Redul lor. Haith produce un Robin Red a carui culoare este obtinuta prin procesul de productie, nu prin amestecare cu carofil red sau alt colorant. Sunt foarte multe contrafaceri de RR pe piata cu diversi coloranti,inclusiv carofil red. Iti dau mai jos direct din site-ul lui Haith, prezentarea Robin Redului lor unde este mentionat clar ca nu contine Carophyl Red !( Nu iti traduc vad ca esti din uk)

Robin Red™ is the traditional and most frequently used colouring agent fed to moulting birds to ensure a red colour enhancement of new feathers.

Posture Canaries such as the Norwich, Yorkshire and Lizard along with many Mules & Hybrids can take on deeper orange or red colouration by the addition of just sufficient Robin Red™ to the rearing softfood. Some breeders prefer to use Spanish Pepper R.R.R. but to save time and trouble why not try Haith's Ready Mixed Colour Food™ which is especially recommended for Novices.
(Does not contain Carophyll)
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de cristian505ro » 18 Noi 2009, 23:38

[quote="mike_carp"][quote="cristian505ro"][quote="catalin2804"]Cam asta inseamna :

Cristian, cred ca aici tu faci o confusie: RR-ul de la Haits este asa bun tocmai pt ca contine Carofil Red.

Mike, sper ca daca nu ma crezi pe mine, desi ti-am raspuns destul de stiintific, ai sa observi ca si altii (zoly 1825) au raspuns si stiu diferenta dintre RR-Haith si alte varietati.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mike_carp » 19 Noi 2009, 08:07

Ok, mea culpa. Cand gresesc, recunosc.
Eu stiam ca RR-ul contine Carofila de la Ken Townley. Si sincer nu am intrat pe situl Haith's sa citesc compozitia RR-ului. Citisem pe o cutie de RR de la Nutra si stiind (tot de la Ken) ca este de la Haith's nu i-am mai dat atentie.
Numai bine, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de misu_sipanu » 19 Noi 2009, 14:17

Neeah,Robin Red vine de la Robin Hood el a descoperit carofila accidental in padure si ia placut gustul iute.Nu si a mai pus condimente pe friptura la masa ci a pus numai carofila cu scoarta rasa de stejar de balta.Si astfel dupa ce a mincat 2tone de friptura cu caroten s a facut rosu ca racul si nu i s a mai spus Robin Hood ci Robin Red :P

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de cristian505ro » 19 Noi 2009, 14:40

[quote="misu_sipanu"]Neeah,Robin Red vine de la Robin Hood ...

Tare Mishule! Am ras de am descleiat un scaun! Hai noroc!
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”