achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elgreco
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 03 Mar 2009, 23:39

achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de elgreco » 16 Iun 2009, 00:50

Va salut.Ma intereseaza ce parere aveti despre aceasta mulineta ,abu garcia cardinal 105 fr,pentru pescuitul crapului.Tocmai mi-am cuparat 4 bucati si 4 lansete sert karax de 3,60m.Se potrives?Va multumesc.Astept cat mai multe pareri.
Fişiere ataşate
306049722 CARDINAL FREE RUNNER 105.jpg
(56.28 KiB) Descărcat de 396 ori

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de Driscu Radu » 16 Iun 2009, 11:19

De ce mai intrebi daca ti le-ai luat? pe viitor sa stii ca aproape orice lanseta cuprinsa intre 2-4 lbs, 3,3-3,9m(50-150gr, putere de aruncare), se potriveste cu o mulineta de minim 300m/0,30.intai intrebi, testezi si apoi cumperi
"cine nu deschide ochii, deschide punga".Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
elgreco
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 03 Mar 2009, 23:39

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de elgreco » 16 Iun 2009, 14:55

Si care ar fi dezavantajul,eu nu particip la concursuri....pescuiesc de aprox. 20 ani dar in ultima perioada m-am gandit ca ar fi indicat sa-mi achizitionez unele scule pt. crap bineinteles pt. inceput.....Daca pot spune asa sunt un incepator in pescuitul exclusiv al crapului.Referitor la lansete si mulinete ,am fost la expozitia de la romexpo,iar cei de unde le-am cumparat ,,mimteam,,mi le-au recomandat pe acestea ,bineinteles mergand pe mana lor.Ce pot face in continoare ,ce mi-ati recomanda?Sa raman cu acestea sau sa ma duc sa schimb mulinetele.Inca nu am apucat sa merga la pescuit cu ele.As mai avea de mentiomat ca anual fac zece partide de pescuit.Va multumesc.Astept pareri si referitot la aceasta mulineta.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de Driscu Radu » 16 Iun 2009, 17:07

Sfatul meu este sa le folosesti ceva timp pana te rodezi 2 ani minim.Apoi sa-ti ei ceva de genul 3,6-3,9 minim 3lbs, maxim 3,5lbs, tipul de actiune nu ma pronunt ( fiecare stie cei place), cu inel de plecare de 40 la o distanta de minim 80-85cm fata de mandrina, si din 2 sau 3 buc.,exclus telescopicele, iar la mulineta una cu tamburul care sa aiba minim 200m/0,40.Numai bine fir intins.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de gor965 » 16 Iun 2009, 17:31

Driscu Radu scrie:Sfatul meu este sa le folosesti ceva timp pana te rodezi 2 ani minim.Apoi sa-ti ei ceva de genul 3,6-3,9 minim 3lbs, maxim 3,5lbs, tipul de actiune nu ma pronunt ( fiecare stie cei place), cu inel de plecare de 40 la o distanta de minim 80-85cm fata de mandrina, si din 2 sau 3 buc.,exclus telescopicele, iar la mulineta una cu tamburul care sa aiba minim 200m/0,40.Numai bine fir intins.
Stai Radule ,ca omul are deja Karax care sunt bete bune in banii lor ! Mie mulinetele imi par cam mici ,tamburul nu e long cast si nici din aluminiu ...daca ai posibilitatea sa le schimb merita sa incerci sa-ti iei mulinete ceva mai serioase ! Nu ca Abu n-ar fii serioase ,dar ABU Garcia ,Zebco ,Penn ...sunt mai meseriasi pe alt tip de mulinete !
O opinie personala ...nu va mai luati din prima dupa ce va recomanda vanzatorul ! Mai bine il intrebati pe el ce echipament detine si apoi sa-i cereti sa va arate ceva asemanator care se incadreaza in bugetul dvs. !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
elgreco
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 03 Mar 2009, 23:39

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de elgreco » 16 Iun 2009, 20:45

Va multumesc.Apropo de vanzatori,erau doi, unul intradevar imi recomandase una mai mare,robusta ,nu am retinut ce marca,dar parea cam necioplita,lucrata urat ,stand de vorba cu acestia,aratandu-mi si pe cea de la ABU,mi s-a parut o diferenta mare la calitate,finisaje si chiar ,cea de la ABU GARCIA a fost si mai scumpa,nu se compara cu cealalta,cei care detin o asfel de mulineta stiu la ce ma refer.Vanzatorul mi-a spus ca este tot de crap si ca se potriveste cu batul dar singurul ,sau unul din dezavantaje este ca nu pot avea o aruncare la mare distanta in rest ar fi totul OK.Voi ce parere aveti merita sa le tin sau......De ce va intreb, saptamana asta cred ca o sa ies la o partida sa le testez dar dupa aceea nu mai pot face vreum eventual schimb.Nici nu sunt sigur daca pot face shimb ,nu i-am intrebat,presupun.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de Closcutz » 17 Iun 2009, 08:46

Eu cred ca va faceti cam multe probleme pt un fapt deja consumat. Imi pare rau ca trebuie sa adaug faptul ca intai trebuia sa va informati temeinic si apoi sa treceti la cheltuirea banilor. Personal nu cred ca va mai schimba nimeni mulinetele (eu nu am cumparat de la firma respectiva, dar dc nu scrie nicaieri ca beneficiati de acest lucru, putin probabil sa vi le schimbe). Despre bete am auzit vorbe bune, iar mulinetele arata ok! Chiar dc nu au tambur supra-marit si nu par foarte robuste, cred ca si-ar face treaba excelent la un pescuit ce nu necesita lansari la distante foarte mari. Sa va bucurati de ele si sa nu va mai faceti atatea griji! V-au placut, le-ati luat si gata!

Avatar utilizator
elgreco
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 03 Mar 2009, 23:39

Re: achizitie-abu garcia cardinal 105fr

Mesaj de elgreco » 18 Iun 2009, 01:28

Multumesc mult pt. pareri!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”