DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 01 Iun 2009, 19:21

am fost la dunare de simbata si pina luni la ora 2;00 cind a venit si nelutu ; patru trasaturi si 3 crapi prinsi ; colegi au prins si ei ; mai multe poate spune nelutu cind se intoarce vineri :
Imagine

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 01 Iun 2009, 20:08

Ce crap murdar :) , am glumit , felicitari =D> , la ce a intrat?

Avatar utilizator
catalin78
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mai 2008, 21:29

Re: DUNAREA

Mesaj de catalin78 » 01 Iun 2009, 20:16

Se pare ca toata lumea a prins numai eu nu.Am fost in zona cetate la 890,de sambata de la 16 pana duminica la 15,am dat cu lipitori,buchet de rame,viermusi si patrat.Nu am avut nici o trasatura si nici cei de langa noi nu au prins nimic.A venit si pf in control.

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 01 Iun 2009, 22:10

gor965 crapi au fost prinsi la 4 boabe pe fir de par cu aroma de scopex si palinca , carasi si restu la rama cu viermusi, felicitari tuturor si fire cit mai intine la toata lumea

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 02 Iun 2009, 14:21

ROSCA MIREL scrie:am fost la dunare de simbata si pina luni la ora 2;00 cind a venit si nelutu ; patru trasaturi si 3 crapi prinsi ; colegi au prins si ei ; mai multe poate spune nelutu cind se intoarce vineri :
[ http://i283.photobucket.com/albums/kk300/rosca_mirel/SDC11432.jpg ]

Salut Mirel ... pana la urma unde ai gasit loc ? Eu la chesoane am prins doar floarea dunarii :)) - obletii nici macar nu puneau gura .. Am fost si pe malul din partea de sus spre Gruia si nu a prins nimeni nimic ... lansete bagate la somn , la stiuca , salau , crap .. nimic .
Se pare ca inca nu a inceput , avand in vedere si faptul ca nici in canal nu a tras nimic , cum am mai spus .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 02 Iun 2009, 15:53

marius ,a-m intors inapoi de la girla mare ; am intrat intre tiganasi si izvoru frumos . crapi i-am prins pe mamaliga

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 04 Iun 2009, 19:33

Din pacate, m-am intors de joi de la Dunare. Dupa plecarea lui Mirel,adica luni, am apucat sa-mi desfac bagajul si sa montez cortul, am nadit si ... a inceput ploaia!!! Si a tinut pana miercuri dimineata cand s-a oprit dar a inceput un vant puternic dinspre partea sarba care nu te lasa nici sa arunci betele in apa. Valurile facute au dislocat ceva gunoaie de pe undeva astfel ca, dupa ce s-a linistit, adica seara si am putut sa arunc betele in apa, am constatat ca, in max. o ora, erau incarcate firele cu tot felul de nyloane, pungi, plus alte mizerii. In conditiile astea( plus un partener, cu masina, care s-a speriat ca nu mai iese din acel loc, in caz ca s-ar repeta ploaia precedenta) am hotarat sa-i pun capat partidei pe care o planuisem pana cel devreme pe vineri cu un rezultat catastrofal, un singur peste, o vaduvita de 800 g. :"> :">
Crapul l-am vazut doar la Mirel, ramane sa ma intalnesc cu el cu alta ocazie. :(

Avatar utilizator
ronn
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2009, 15:48

Re: DUNAREA

Mesaj de ronn » 05 Iun 2009, 01:25

Salutare tuturor!Sunt in Italia si vreau sa pescuesc pe un rau foarte mare asemanator unui fluviu si vreau sa pescuesc la somn.De pe internet am aflat ca se prinde mult somn mare si vreau sa-mi incerc si eu norocul.Ma poate ajuta cineva si pe mine cam ce montura sa folosesc si ce momeala.Nu pot sa folosesc ca momeala ramele negre serpesti,lipitoarea si coropisnita din cauza ca nu am de unde sa le iau.Un prieten de al meu a fost si a pus pe carlig un crapcean de 1kg in putrefactie si pe la 2 noaptea a tras dar din cauza ca nu avea barca ia luat tot firul de pe mulineta si pana la urma rupt.A fost oare un noroc sau chiar merge sa pescuesti cum a facuto amicul meu?Fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 05 Iun 2009, 02:57

ronn, poti folosi tot felul de pesti congelati sa stii, marini sau de apa dulce, calmar, pelete, matze. Daca ai somn in zona nu cred ca zice ba. Sa ai spor!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Iun 2009, 09:50

ronn scrie:Salutare tuturor!Sunt in Italia si vreau sa pescuesc pe un rau foarte mare asemanator unui fluviu si vreau sa pescuesc la somn.De pe internet am aflat ca se prinde mult somn mare si vreau sa-mi incerc si eu norocul.Ma poate ajuta cineva si pe mine cam ce montura sa folosesc si ce momeala.Nu pot sa folosesc ca momeala ramele negre serpesti,lipitoarea si coropisnita din cauza ca nu am de unde sa le iau.Un prieten de al meu a fost si a pus pe carlig un crapcean de 1kg in putrefactie si pe la 2 noaptea a tras dar din cauza ca nu avea barca ia luat tot firul de pe mulineta si pana la urma rupt.A fost oare un noroc sau chiar merge sa pescuesti cum a facuto amicul meu?Fir intins!
Mai ,daca i-a luat tot firul inseamna ca-s ceva submarine in zona aia . Daca nu agata in zona ,baga fir textil pe tambur (0.40-0.60)...da', sa-ti reziste batul si mulineta ! Montura simpla ,pe direct (plumbul culisant sa se opreasca intr-un opritor :siliconic ,de cauciuc ,elastic de bani ,ori chiar o alica mica de plumb ) cu un singur ac pe fund . Prinde un caras ca palma (ca asta e mai rezistent ,dar poti pune orice albitura :platica ,babausca ) si pune-l in ac (il agati de sub aripioara dorsala ) iar acul sa fie sanatos (minim 5/0) ...si cand ti-o trage sa te tii bine de bat ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 05 Iun 2009, 21:35

Bun gasit tuturor.Desi am revenit duminica de la dunare , nu am avut timp sa impartasesc impresiile.Am plecat de joi , la Gornea ( jud CS ) pe un loc tinut de cineva . ( inainte de pod ). Re zultatele au fost destul de slabe pentru mine ( un singur crap sambata noaptea , cam de 3 ''litri '' ) Pentru cei care au mers din timp ( o singura echipa ) , au nadit consistent , regulat , rezultatele au fost ceva de genu ; 9 bucati intre 3 si 13 kg . Principala problema a fost vremea fff rece, fapt ce i-a determinat sa nu manance ( capturile au fost pana sambata pe zii si gata , am vorbit cu baietii si pana marti ce au plecat nu au mai avut nimic ).Alta data va fii mai bine .
Fişiere ataşate
Picture 002.jpg

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 05 Iun 2009, 21:37

P.S. nu sunt eu in poza , sunt fotograful :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Iun 2009, 23:22

florin opris scrie:P.S. nu sunt eu in poza , sunt fotograful :))
Dificil loc de pescuit...soseaua aia e des circulata ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 06 Iun 2009, 12:06

Destul de circulata, este soseaua ce leaga Moldova Noua de Orsova! :D :D Cam asa se pescuieste in zona Coronini pana la Cozla sau chiar mai jos, putine locuri sunt la distanta de sosea. :(

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 06 Iun 2009, 12:16

Pai nici parapet nu vad...vine unu noapte ,obosit ,cu TIRu' si va ia pe sus pe toti ... :-? Off , sa vii Nelutu la noi sa auzi doar cum canta cucu in padure ...nici nu mai conteaza ca nu prinzi peste ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”