DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 28 Mai 2009, 07:42

Closcutz scrie:Dc ati tinut asa multe puteti sa ne spuneti si alte observatii. Le-ati lasat asa sau le-ati taiat lopatelele sa nu se omoare? Cat le-ati tinut in acea galeata? Ati avut rezultate bune la coropisnita? Eu personal am mai incercat cu coropisnita, dar locurile nefiind prea grozave nu am luat. Doar la rama neagra am avut rezultate bune acum cativa ani.
galeata mare de lavabila am gaurit-o (poti sa dai si pe lateral gauri ) am bagat paie uscate mai mult de jumatate de galeata si coropisnite cite am gasit . acasa am bagat foi de varza ; rosi taiate sau cartof taiat dar cea mai buna cred ca este varza au stat si aproape doua saptamini fara sa le rup clesti ; este o perioada vara ( spre sfirsit daca nu ma insel ) in care coropisnita este baza am avut recital nu imi venea sa cred ( somn si mereana ) si pe rima nici nu punea botu . acum la deschidere merg numai pe rime si mamaliga incearca sa ai mai multa incredere momeala cu care dai ; problema este perioada in care o folosesti . fir intins

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 28 Mai 2009, 13:25

Cu mahnire vreau sa trag un semnal de alarma. Aseara am vorbit cu doi prieteni care au iesit cu barca pe Dunare. Mi-au spus ca iar au inceput nemernicii de electricieni sa faca ravagii in zona Localitatii Oltina pe Dunare( de la digul de piatra in jos spre km 332)! Anul trecut nimeni dintre pescarii care pescuiesc de pe mal nu a prins crap. Daca au inceput de acum cu braconatul electric, cand apa e destul de crescuta inca nu vreau sa-mi inchipui ce va urma. Un inginer piscicol cu care am discutat problema mi-a spus ca acesti nemernici nu se vor opri decat atunci cand efectiv nu vor mai avea ce sa braconeze! Suntem de rasul Europei! Ar trebui denuntati toti care se ocupa cu asa ceva! Problema e ca sunt mai multe barci dintre care unele opereaza iar altele stau de panda sa nu vina frontiera. E jale!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 28 Mai 2009, 14:17

Closcutz scrie:Cu mahnire vreau sa trag un semnal de alarma. Aseara am vorbit cu doi prieteni care au iesit cu barca pe Dunare. Mi-au spus ca iar au inceput nemernicii de electricieni sa faca ravagii in zona Localitatii Oltina pe Dunare( de la digul de piatra in jos spre km 332)! Anul trecut nimeni dintre pescarii care pescuiesc de pe mal nu a prins crap. Daca au inceput de acum cu braconatul electric, cand apa e destul de crescuta inca nu vreau sa-mi inchipui ce va urma. Un inginer piscicol cu care am discutat problema mi-a spus ca acesti nemernici nu se vor opri decat atunci cand efectiv nu vor mai avea ce sa braconeze! Suntem de rasul Europei! Ar trebui denuntati toti care se ocupa cu asa ceva! Problema e ca sunt mai multe barci dintre care unele opereaza iar altele stau de panda sa nu vina frontiera. E jale!
Stai linistit ca politia de froniera este cu ei. :-SS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 30 Mai 2009, 16:01

Sunt niste amici pe Dunare ,pe la Spantov !...au prins pana acum 1 ciortan de 2 kg ,un somn de 4-5 kg si au scapat la minciog un crap de 8-9 kg. Dau la mamaliga si buchet de rame ! Daca nu ploua ,maine dau si eu o fuga ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 31 Mai 2009, 10:28

Am fost ieri la dunare zona Rast
Am ajuns la 05.50. La ora 09.00 a inceput ploaia. am stat pina la ora 13.00.( daca ma punea nevasta sa o ajut la ceva pe ploaia aia cred ca ii ziceam " Ce ai fata nu esti intreaga? Nu vezi cum ploua?) am plecat ud pina la piele. Am prins 4 scobari, 2 platici , 3 scrumbii, 1 biban, si nenumarati guvizi. Am avut o trasatura Crap mare care nu am reusit sa-l tin mai mult de 1 minut si a rupt firul de 0,35. Asta a fost . Fir intins.

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 31 Mai 2009, 12:23

M-am intors ieri pe la 15:00 cand a inceput ploaia :D dupa o partida care vruiam sa tina 24h la Giurgiu in bazin , la flotant , chiar langa Politia de Frontiera la km 493 , am prins 4 platici , 1kg caras , 500g obleti ( pe care i-am si luat acasa sa mii prepar cu mamaliguta si usturoi =P~ ) si un somotei 1.5 kg prins la ora 2 noaptea.

Fire intinse!

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 31 Mai 2009, 21:49

intors de la dunare (concluzia)6 carasi pina in 500 gr ,1 de 1 kg ,3 mrene mici, 3 bibani ca palma , un crap scapat si unu de 7,5 kg prins , colegi mei au prins un crap de 6,5kg si unu de 12kg care a fost si eliberat ,am indurat si frig si ploaie 4 zile eu zic ca a fost o partida reusita , in zona la berzeasca a avut loc partida ce spuneti baieti :D

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 31 Mai 2009, 21:57

Felicitari celor ce s-au bucurat de partide si de capturi! Eu tot aman iesirea, vreau sa mai scada un pic sa am acces mai usor cu peridocul la apa. Sa va informez de coropisnitile captive. Am tot lucrat prin curte si bunica-meu mi-a prins ieri inca una(se facusera trei in cutia de smantana amenajata cu gaurele si iarba). Azi cand am facut controlul una a fost devorata! Nu i-a ramas decat capul si lopetile! Cele mai dolofane si veterane nu au tolerat-o pe mititica! Nene Gor ai iesit la pescuit pana la urma?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 31 Mai 2009, 23:53

cosmake ala cred ca a fost cteno din ala mic la 18-20 de kile :))
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2009, 00:16

Closcutz scrie:............ Nene Gor ai iesit la pescuit pana la urma?
Din pacate a plouat seara si nu ne-am indurat sa intram cu masina 12 km pe drum de pamant ! ~x(
Mai trebuie sa astept cateva zile pana am liber iar !
P.S
Daca la 34 de ani imi spui Nene...peste 10-15 ani cum ai de gand sa-mi spui ...Mos ? :-w ... >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2009, 00:21

alyns scrie:intors de la dunare (concluzia)6 carasi pina in 500 gr ,1 de 1 kg ,3 mrene mici, 3 bibani ca palma , un crap scapat si unu de 7,5 kg prins , colegi mei au prins un crap de 6,5kg si unu de 12kg care a fost si eliberat ,am indurat si frig si ploaie 4 zile eu zic ca a fost o partida reusita , in zona la berzeasca a avut loc partida ce spuneti baieti :D
Buna partida de inceput ! Frumos gestul cu eliberarea celui de 12 ! =D> La ce-au intrat crapii ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 01 Iun 2009, 06:42

eu trasatura am avut-o la patrat de mamaliga, nu puteam sal las sa ia fir ca erau agataturi in apropiere.L-am intors de 2 ori dar el tot spre copac se ducea asa ca am hotarit sa-l tin si dus a fost :-<

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 01 Iun 2009, 08:54

gor965 scrie:Sunt niste amici pe Dunare ,pe la Spantov !...au prins pana acum 1 ciortan de 2 kg ,un somn de 4-5 kg si au scapat la minciog un crap de 8-9 kg. Dau la mamaliga si buchet de rame ! Daca nu ploua ,maine dau si eu o fuga ! >:)
Salut Nene Gor ;) la Spantov este dezastru cu drumul,au ajuns cu taiatul padurii in zona aceea si drumurile sunt ca dupa razboi. Eu la sfarsitul saptamani merg cateva zile la Dunare undeva dupa Giurgiu, am vesti bune de acolo in ce priveste pescuitul cat si in privinta celor care-si fac datoria cu starpirea braconierilor.

P.S.
Nene Gor vi la expozitie? si cand?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2009, 13:02

Multa Bafta scrie:
gor965 scrie:Sunt niste amici pe Dunare ,pe la Spantov !...au prins pana acum 1 ciortan de 2 kg ,un somn de 4-5 kg si au scapat la minciog un crap de 8-9 kg. Dau la mamaliga si buchet de rame ! Daca nu ploua ,maine dau si eu o fuga ! >:)
Salut Nene Gor ;) la Spantov este dezastru cu drumul,au ajuns cu taiatul padurii in zona aceea si drumurile sunt ca dupa razboi. Eu la sfarsitul saptamani merg cateva zile la Dunare undeva dupa Giurgiu, am vesti bune de acolo in ce priveste pescuitul cat si in privinta celor care-si fac datoria cu starpirea braconierilor.

P.S.
Nene Gor vi la expozitie? si cand?
Pai noi (eu si alde frate-miu) nu la Spantov mergeam ,ci la 383 ,un pic mai in amonte de Oase ! E nenorocire cand lucreaza aia in padure ,iar la 383 au lucrat acum 2 ani ! Nu stiu pe sus ,pe dig cum mai e drumul !
P.S.
Singura zi cand pot sa ajung la Expo este Vineri ! Daca nu apare vre-o problema ,sunt acolo !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 01 Iun 2009, 18:31

Multa Bafta scrie:
gor965 scrie:Sunt niste amici pe Dunare ,pe la Spantov !...au prins pana acum 1 ciortan de 2 kg ,un somn de 4-5 kg si au scapat la minciog un crap de 8-9 kg. Dau la mamaliga si buchet de rame ! Daca nu ploua ,maine dau si eu o fuga ! >:)
Salut Nene Gor ;) la Spantov este dezastru cu drumul,au ajuns cu taiatul padurii in zona aceea si drumurile sunt ca dupa razboi. Eu la sfarsitul saptamani merg cateva zile la Dunare undeva dupa Giurgiu, am vesti bune de acolo in ce priveste pescuitul cat si in privinta celor care-si fac datoria cu starpirea braconierilor.
P.S.
Nene Gor vi la expozitie? si cand?
In zona Giurgiu , nu e urma de plasa , de pescari fomisti care da cu curentu etc. Dute cu incredere, sa ne anunti ce capturi ai avut!

Fir intins !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”