DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 22 Mai 2009, 18:56

gor965 scrie:
fonnyhs scrie:Merge sa injectez coropisnitele , lipitorile cu feromoni? Am sanse? :)
Miros urat tare...mai bine ulei de somon !
Multumesc , am notat!
Mie imi place foarte mult sa dau la platica , insa sunt confuz. Este bine daca folosesc pe naditor "Nada Cukk Fat Lady cu miere" si in carlig "Porumb Cukk aroma miere" , am vrun rezultat? Scuze pentru intrebarile mele de gradinita , da sunt la inceput :)

Fir Intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Mai 2009, 20:16

fonnyhs scrie:
gor965 scrie:
fonnyhs scrie:Merge sa injectez coropisnitele , lipitorile cu feromoni? Am sanse? :)
Miros urat tare...mai bine ulei de somon !
Multumesc , am notat!
Mie imi place foarte mult sa dau la platica , insa sunt confuz. Este bine daca folosesc pe naditor "Nada Cukk Fat Lady cu miere" si in carlig "Porumb Cukk aroma miere" , am vrun rezultat? Scuze pentru intrebarile mele de gradinita , da sunt la inceput :)

Fir Intins!
Sa fiu mai clar ...in uleiul de somon "faci baie" la rame ca intr-un dip ,nu le injectezi ! :D
Eu nu prea dau cu momitor ca nu-mi permite locul dar as incerca cu o nada ce contine mamaliga in proportie de cel putin 60% iar pe carlig porumb ori patratica de mamaliga !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 23 Mai 2009, 00:38

pai de platica sa ma intrebi pe mine ca de 2 ani numai asta prind in proportie de 90% =)) ce sa zic, aroma dulce, gust dulce=platica insa si viermusii rosii sau rama de balegar sunt bune. Cel mai importante sunt: locatia!!! daca nu ai platica in zona nici ca ai sa prinzi :D si culoarea apei implicit vremea. Pe zi insorita si apa limpede nu ai sa prinzi platica decat dimineata devreme si seara tarziu spre innegurare. Ideal este cer noros apa un pic "mierlie" si astfel poti cara platica dupa platica. In anumite perioade ale anului are tendinte catre anumite momeli, ce sa zic e un peste foarte ciudat, umbla in bancuri si are o rutina foarte ciudata. Tinde sa-si respecte un anumit program. Daca ai gasit un loc unde stii ca este platica sau unde stii ca ea vine si se hraneste, mai ramane sa descoperi orele la care aceasta vine acolo si apoi garantat le prinzi. Eu acum nu stiu daca platicile din Dunare se comporta la fel insa aici pe lacuri si pe Tamisa, e foarte usor sa le inveti obiceiurile. Oricum pe Dunare nu m-as deranja sa dau la platica tinand cont ca sunt de dimensiuni mici si pe langa ele sunt si crapi :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 23 Mai 2009, 21:34

Bun gasit tuturor. da , aveti dreptate ca ar trebui si aia , aia , si de toate ,da nu poti merge cu toate pregatit , eu , de obicei in perioada aceasta mamaliga pe simplu ( dodoloata nu mare ) ,cu momitor ; boabe de miere , tt frt , s-au natur , in varianta in care am timp sa si nadesc 1 zi macar si poate , poate 1 bat la peste mic , cam atat , dar totul depinde de locati !!!! :-S

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 24 Mai 2009, 22:18

Am facut astazi 24.05 o iesire pe malu Dunarii cu iubita la un picnic , era unu dadea cu 4 lansete dupa un vapor , m-a inebunit , scotea scrumbie dupa scrumbie. Imi facuse pofta de pescuit , dar mai trebuie sa rabd 5 zile ! :(

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 26 Mai 2009, 21:53

Salve! Pe 29 mai , as vrea sa ma duc la pescuit somn si crap , ma intereseaza la ce momeala sa apelez in carlig respectiv pe forfac. La noi la Giurgiu avem voie si noaptea , care ar fi hrana somnului noaptea ? Multumesc anticipat!

Fire intinse!

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 26 Mai 2009, 22:41

Cele mai prinzatoare momeli pt somn sunt coropisnita, rama neagra de balta (merge si serpeasca alba in lipsa de neagra), tiparul (poti incerca si la alti pestisori momeala gen carasel,oblet, guvid,rosioara,etc), lipitoarea, broscuta(mai mult spre toamna), ficat alterat, intestine de pasare, si altele precum sapun de casa( era unul Cheia pe vremuri; eu inca n-am furat sapun de-al bunicilor dar ma bate gandul). Ca fapt divers vreau sa va spun ca am capturat o coropisnita acum vreo 3 saptamani. O tin intr-o cutie de plastic inchisa bine dar cu multe gaurele de aerisire. O hranesc cu diferite buruieni si o duce ok. Azi i-am m-ai bagat o surioara ceva mai durdulie. Unii spun ca s-ar omori intre ele. Sunt curios dc se vor intelege si pt cat timp. Ce ziceti?

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de LARY » 26 Mai 2009, 22:49

fonnyhs scrie:Salve! Pe 29 mai , as vrea sa ma duc la pescuit somn si crap , ma intereseaza la ce momeala sa apelez in carlig respectiv pe forfac. La noi la Giurgiu avem voie si noaptea , care ar fi hrana somnului noaptea ? Multumesc anticipat!

Fire intinse!
eu zic sa te duci pe 30 mai. pe 29 mai sar putea sa iti iei amenda.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 26 Mai 2009, 23:05

LARY scrie:
fonnyhs scrie:Salve! Pe 29 mai , as vrea sa ma duc la pescuit somn si crap , ma intereseaza la ce momeala sa apelez in carlig respectiv pe forfac. La noi la Giurgiu avem voie si noaptea , care ar fi hrana somnului noaptea ? Multumesc anticipat!

Fire intinse!
eu zic sa te duci pe 30 mai. pe 29 mai sar putea sa iti iei amenda.
Astazi cand am iesit cu salupa pe dunare ( amplasata langa politia de frontiera ) politistii dadeau la peste , luasera 5 carasi mari aurii :D , asa ca nu zice nimeni nimic , oricum ma duc seara 8-9 !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 26 Mai 2009, 23:25

Closcutz scrie:............. Azi i-am m-ai bagat o surioara ceva mai durdulie. Unii spun ca s-ar omori intre ele. Sunt curios dc se vor intelege si pt cat timp. Ce ziceti?
Se "sparg" intre ele cu "lopetile" cand sunt mai multe si isi sapa fiecare cate-o galerie ! E de preferat ori sa le rupi lopetile ,dar iti rezista mai putin timp ,ori sa le pastrezi in sertare separate !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 27 Mai 2009, 10:39

Au aproape o zi de trai in aceeasi ,,celula" si sunt ok. Ma gandesc totusi sa le separ, dar am si o doza de curiozitate care ma indeamna sa le mai las asa. N-am dat nici un leu pe ele si dc moare una nu-i catastrofa, ca doar pasarile din curte deabia asteapta o victima! :D Sa va mai spun ceva. Din proprie experienta va spun ca nu e bine sa le puneti pamant in recipientul in care le pastrati. Mult mai bine e dc le puneti ceva malai, tarate. Si sa nu uitati sa le dati sa haleasca ceva verdeata.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: DUNAREA

Mesaj de timer » 27 Mai 2009, 12:37

Azi i-am m-ai bagat o surioara ceva mai durdulie. Unii spun ca s-ar omori intre ele. Sunt curios dc se vor intelege si pt cat timp. Ce ziceti?[/quote]
Daca-s lesbiene,se-nteleg precis...De fapt si-o coropisnitza ,cu-n coropisnitzoi n-ar duce-o rau,alea,alea...Nu stiu intre masculi ce-o iesi... :))

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 27 Mai 2009, 17:02

la coropisnite nu se baga pamint ! cele mai bune sint paiele , sau iarba uscata ,si la cutie gauri pentru aierisire iar ca hrana ; varza ; rosi ; cartofi .... eu am tinut si cite 30 in galeata de lavabila mare ;

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Closcutz » 27 Mai 2009, 21:13

Dc ati tinut asa multe puteti sa ne spuneti si alte observatii. Le-ati lasat asa sau le-ati taiat lopatelele sa nu se omoare? Cat le-ati tinut in acea galeata? Ati avut rezultate bune la coropisnita? Eu personal am mai incercat cu coropisnita, dar locurile nefiind prea grozave nu am luat. Doar la rama neagra am avut rezultate bune acum cativa ani.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 28 Mai 2009, 00:22

daca le tineti in paie, rumegus, ziare ciopartite, etc si este uscat nu au nimic, treaba e sa aiba spatiu suficient si aer. E momeala buna insa nu acolo unde e maruntis raci sau guvizi:)) ca le sug si te trezesti cu carligul gol. La somn preferata mea e lipitoarea, dar nu aia de balta, aia de namol, de culoare maroniu inchis sau alea rosii cu o ventuza pe care din pacate nu prea le gasiti si care sunt ideale se lungesc mult mai mult ca astea obisnuite.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”