dip pasta

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mariusstan
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2009, 14:53

dip pasta

Mesaj de mariusstan » 25 Mai 2009, 10:53

buna ziua! sant nou pe acest forum si asi dori sa-mi spuneti o reteta pentru dipuirea boilesurilor ,o reteta de dip pasta pentru a mari circumferinta boilesurilor intre 2 si 4 mm. dipuirea boilesurilor se face cu aceeiasi aroma din care sant facute boilesurile sau putem modifica aroma?? si cam cu cat prelungeste perioada se solubitate dipuirea boilesurilor solubile . multumesc

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: dip pasta

Mesaj de mircea62 » 25 Mai 2009, 11:56

Pastreaza pasta (in frigider sa nu se usuce) din care ai facut boilles-urile si inveleste bilele in pasta. Cred ca e cea mai buna si mai comoda solutie.
O alta posibilitate ar fi sa pui in dip faina de orez. Bagi bilele si apoi le lasi la uscat. Poti repeta operatia de cateva ori. Bilele vor prinde un fel de glazura. "Smecheria" asta o am vazut-o intr-o emisiune la Dl. Florentin Iuga.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: dip pasta

Mesaj de cristea radu » 25 Mai 2009, 17:18

Pai in primul rand nu e chiar neaparat sa tii pasta in frigider.Din amestecul de solutii de la bilele solubile(lapte,apa,aroma ,aminoacizi,etc.) iti pui intr-un flacon de 250 ml. si la pescuit iti faci pasta(bineinteles cu mixul din care ai facut bilele).Pt. marirea timpului de solubilitate sa mai discutat dar in principiu este asa:50/50(lapte-apa)sau 70/30 sau 30/70.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: dip pasta

Mesaj de Gabriel » 25 Mai 2009, 22:10

Salutare
Dipuirea boilesurilor solubile nu prelungeste perioada de dizolvare ba dimpotriva o poate scade...pina chiar sa le dizolve de tot :D asa ca ai grija mai bine nu le dipui...
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
manu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 07 Noi 2008, 01:44

Re: dip pasta

Mesaj de manu » 26 Mai 2009, 00:56

Gabriel scrie:Salutare
Dipuirea boilesurilor solubile nu prelungeste perioada de dizolvare ba dimpotriva o poate scade...pina chiar sa le dizolve de tot :D asa ca ai grija mai bine nu le dipui...
Respecte!
ai dreptate Gabi,eu am patit-o :">

Avatar utilizator
mariusstan
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2009, 14:53

Re: dip pasta

Mesaj de mariusstan » 26 Mai 2009, 09:17

multumesc pentru sfaturi asa am sa fac am sa le las cum sant

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”