DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 08 Mai 2009, 21:57

Alin_ tm loc betonat si cu umbra si daca se poate si bancuta si floricele nu ai sa gasesti :)) si sa mai si stea apa ca la balta , sigur. Cu bile pe Dunare nu e cazul stai linistit , mamaliga e baza si boabele langa ( adica la fel de importante ) depinde de ce doreste crapu si de cat de activ vrei sa fii ( mamaliga incarci mai des -- boabe mai rar ) . id.ms florinopris77 .

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: DUNAREA

Mesaj de alyns » 08 Mai 2009, 23:07

florin opris ms stiu si cit a avut ala id meu de mss ii da_lunniz si pt alin_tm si vb acolo mai multer eu de obicei sunt in fiecare seara daca nu sunt plecat in tara cu munca

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 09 Mai 2009, 19:58

Bun gasit tuturor. daca esti plecat , Alyns drum bun sa ai , am trimis o confirmare pe ms . ''vbim :-S

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mai 2009, 14:16

Am vorbit astazi cu cineva la telefon , din Pristol ( Mehedinti) , localitate aflata pe malul Dunarii si mi s-a comunicat ca a inceput sa mearga f bine scrumbia .
Se folosesc tzaparinele , de preferat cu 6..7 ace , care sa aiba cat mai multe chestii lucioase si .. sa fie de culoare rosie ( merge si galben si verde aprins ) .
Se recomanda aruncari la peste 80 m distanta de mal si zone in care sunt varteje ( anafoare ) . Persoana de acolo mi-a spus ca ieri a prins 5 bucati odata . De obicei se prinde intre orele 7 ... 11 si dupa masa , de la ora 15..16 pana spre asfintit .

*** Pentru cei ce stiu zona , merge bine in dreptul timokului si in sus , pana in dreptul chesoanelor .
*** Merge si de la chesoane pana spre padure ( spre gruia ) insa mai slabutz , nefiind anafoare .
*** Din dreptul timokului in jos (aval ) este interzis ( chiar si la scrumbie , cat timp tine prohibitia ) .


ptr cei ce vor sa mearga .. go get it si fir intins .

sunt doar 58 km din Tr Severin .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
florin opris
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 01 Noi 2008, 16:55

Re: DUNAREA

Mesaj de florin opris » 21 Mai 2009, 20:43

Bun gasit tuturor. mai un pic si-ncepe Dunarea . cu ce ne prezentam ( nada , etc ) ? Mirel ce zici ?? :-$

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 21 Mai 2009, 22:36

parerea mea ca pe dunare merge mamaliga, bobul de porumg, rima serpeasca si pentru somn lipitoarea si coroplisnita
Cu alceva nu are rost sa incerci [-x

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 21 Mai 2009, 23:34

ia sa-ncerci la dude 8->
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 21 Mai 2009, 23:49

In primul rand trebuie "atacat" Somnul din toate pozitiile ! :D Buchet de rame albe de padure (se gasesc in zonele unde a mai baltit apa dupa inundatii) ,coropisnita ,bucata si file de albitura ! Salaul il rupe pe Guvid ....iar crapul trebuie momit cu mamaliga si rama serpeasca ori una de padure(una singura trasa pana sus pe forfac ) ! ;)
P.S
Asa arata o japsa ,care peste putin timp va fi luata la cazma in cautare de rame de padure !
Fişiere ataşate
DSC00444.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 22 Mai 2009, 08:11

Daca dai la dude trebuie sa fie duzii copti, sa dai sub un dud si vei prinde platica, clean si mreana asa ca pentru crap, caras tot mamaliga si porumul sint baza iar la somn coroplisnita si lipitoarea (la care se mai baga si cite un crap) sint sfinte. Cit despre rime tinind cont ca e mult guvid foarte hapsin te trezesti cu el in cirlig iar rima e mai mare ca el. La pestisor si la bucatica nu am dat niciodata. Si inca ceva cel mai bine sa ai de toate la tine si sa intrebi localnicii la ce maninca

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 22 Mai 2009, 11:49

intreaba tu localnicii :)) daca vrei sa scoti ceva de la ei trebuie sa-i alcoolizezi bine altfel iti garantez ca numai balarii iti spun in special la Dunare. Si sa stii ca la duda poti prinde mult mai multe specii decat ai enumerat tu, inclusiv crap, cteno. Si-ti garantez ca daca locul ala, cum ai zis si tu, are duzi pe mal de multe ori numai la asa ceva prinzi peste ;;) insa pana gasim un loc ca ala, patratul mare cat chibritul si ochii pe varf ca ramai fara ea :D
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Mai 2009, 14:40

cosmake scrie: ........... Cit despre rime tinind cont ca e mult guvid foarte hapsin te trezesti cu el in cirlig iar rima e mai mare ca el.
Baga un carlig 1/0 ,trage aproape toata rama pe carlig(sunt de 12-15 cm lungime si ajung sa fie trase inclusiv pe forfac ) si lasi doar 1-2 cm din partea din fata a ramei in afara carligului (pielea e f.tare in zona aia). Ciupeli o sa mai ai ,dar numai un peste mai serios iti va da o trasatura ca lumea !
cosmake scrie:La pestisor si la bucatica nu am dat niciodata. Si inca ceva cel mai bine sa ai de toate la tine si sa intrebi localnicii la ce maninca
Obletii mici ,5-8 cm sunt momeala preferata de avat ,salau si somn asa ca varga de 3-4 m cu linie de oblete nu trebuie sa va lipseasca niciodata !
La bucata vie ,pus la acul de fund dai dupa somn...iar la acul mai sus de plumb (60-80cm) intra salaul ! Eu la salau pun un file de oblete fiindca "joaca" altfel in curet decat un pestior intreg . La taierea fileului aveti grija pe cat posibil sa ramana cativa solzi pe el ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 22 Mai 2009, 15:28

acum o ora am venit de la rime negre si verzi de balta si niste lipitori tot negre si tari cei din zona salcia mh. le spun lipici. parerea mea este ca trebuie calarit " somnul conteaza si momeala dar mai dam si cu ce avem; imi pare rau ca nu am avut aparatul foto cu mine puneam si citeva poze ......... ps. cum a explicat si gor trageti rima pe fir este si tehnica mea nu vor mai fii rateuri

Avatar utilizator
fonnyhs
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 20 Iun 2008, 13:01

Re: DUNAREA

Mesaj de fonnyhs » 22 Mai 2009, 18:10

Merge sa injectez coropisnitele , lipitorile cu feromoni? Am sanse? :)

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: DUNAREA

Mesaj de mircea62 » 22 Mai 2009, 18:14

Lipitorile, ramele negre si scoicile se injecteaza, de coropisnite n-am auzit. Ai grija sa iei feromoni speciali pt. somn.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Mai 2009, 18:37

fonnyhs scrie:Merge sa injectez coropisnitele , lipitorile cu feromoni? Am sanse? :)
Miros urat tare...mai bine ulei de somon !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”