lansete construite

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

lansete construite

Mesaj de fishman » 11 Mar 2009, 02:10

lansetele construite sunt mai bune decat cele din magazin si daca stiti pe cineva care face sau care si-a facut si ce parere are?

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: lansete construite

Mesaj de Qnyx » 11 Mar 2009, 02:51

Cunosc pe cineva din Pitesti care facea lansete de spinning la comanda si trebuie sa recunosc ca erau exceptionale; in plus exista posibilitatea personalizarii (nume, culoarea atelor de matisare, inele,etc.....). Legandu-ne exclusiv de calitatile unei lansete "custom-made" eu unul mi-as face asa ceva numai cand as dori efectiv sa imprim o anumita actiune lansetei respective prin pozitionarea inelelor, manerului, mandrinei, etc. precum si lungimea care poate fi de asemenea atipica (exemplu: 2,85). Sa nu uitam totusi de faptul ca exista pescari nemultumiti de diverse aspecte (ex. calitatea inelelor unei lansete) - in cazul acesta luam un blank de carbon bun, inelele dorite, mandrina si restul componentelor si am obtinut lanseta perfecta, dar asta deja este un subiect individual si tine efectiv de preferintele fiecaruia si ca sa concluzionez, eu daca as avea posibilitatea sa achizitionez componentele separat, DA, mi-as face lansetele personalizate.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: lansete construite

Mesaj de scorpion » 11 Mar 2009, 08:53

lansetele de shefield sau bologneza din comert nu prea sunt pe placul meu iar care sunt mai de calitate sunt foarte scumpe si nu mi le permit asa ca mi le fac singur si chiar daca apectul exterior nu este la fel ca a celor de firma ele lucreaza asa cum imi doresc si asta conteaza pt mine...

Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

Re: lansete construite

Mesaj de fishman » 13 Mar 2009, 01:40

Qnyx scrie:Cunosc pe cineva din Pitesti care facea lansete de spinning la comanda si trebuie sa recunosc ca erau exceptionale; in plus exista posibilitatea personalizarii (nume, culoarea atelor de matisare, inele,etc.....). Legandu-ne exclusiv de calitatile unei lansete "custom-made" eu unul mi-as face asa ceva numai cand as dori efectiv sa imprim o anumita actiune lansetei respective prin pozitionarea inelelor, manerului, mandrinei, etc. precum si lungimea care poate fi de asemenea atipica (exemplu: 2,85). Sa nu uitam totusi de faptul ca exista pescari nemultumiti de diverse aspecte (ex. calitatea inelelor unei lansete) - in cazul acesta luam un blank de carbon bun, inelele dorite, mandrina si restul componentelor si am obtinut lanseta perfecta, dar asta deja este un subiect individual si tine efectiv de preferintele fiecaruia si ca sa concluzionez, eu daca as avea posibilitatea sa achizitionez componentele separat, DA, mi-as face lansetele personalizate.
m-ar interesa cele de crap

Avatar utilizator
stanciu alexandra
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Iul 2008, 14:26

Re: lansete construite

Mesaj de stanciu alexandra » 13 Mar 2009, 02:20

Laurentiu Andronic de la AQUAMANIA...super meserias....cauta-l......

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: lansete construite

Mesaj de marian_popescu » 13 Mar 2009, 22:18

am vazut si eu una de rapitor lucrata manual pe blank century la aquamania, nu mi s-a parut deloc deosebita, ba din contra, pe langa faptul ca era foarte scumpa
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: lansete construite

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 18:45

Qnyx scrie:Cunosc pe cineva din Pitesti care facea lansete de spinning la comanda si trebuie sa recunosc ca erau exceptionale; in plus exista posibilitatea personalizarii (nume, culoarea atelor de matisare, inele,etc.....). Legandu-ne exclusiv de calitatile unei lansete "custom-made" eu unul mi-as face asa ceva numai cand as dori efectiv sa imprim o anumita actiune lansetei respective prin pozitionarea inelelor, manerului, mandrinei, etc. precum si lungimea care poate fi de asemenea atipica (exemplu: 2,85). Sa nu uitam totusi de faptul ca exista pescari nemultumiti de diverse aspecte (ex. calitatea inelelor unei lansete) - in cazul acesta luam un blank de carbon bun, inelele dorite, mandrina si restul componentelor si am obtinut lanseta perfecta, dar asta deja este un subiect individual si tine efectiv de preferintele fiecaruia si ca sa concluzionez, eu daca as avea posibilitatea sa achizitionez componentele separat, DA, mi-as face lansetele personalizate.
Esti amabil "sa ne arati calea" ? Un numar de tel., ceva, te rugam chiar si pe privat daca se poate !Scuze ca insist !Ma gandesc ca daca se pot comanda pot fi negociate sau comandate si ceva caracteristici mai aparte !(nu neaparat personalizarea)Vizavi de componente cred totusi ca respectivul este suficient de competent in a procura sau recomanda materiale care sa asigure calitatea dorita si mizez aici in primul rand pe experienta sa pe care intr-un fel o girezi chiar dumneata.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: lansete construite

Mesaj de Qnyx » 28 Mar 2009, 03:27

Am discutat cu persoana respectiva (Florin Ghimisliu) si mi-a spus foarte respectuos ca datorita studiului de doctorat pe care trebuie sa il finalizeze in prezent, se afla in imposibilitatea de a isi asuma o potentiala "comanda". Totusi, a fost de acord sa ii fac public website-ul: http://www.ghimi.com/ Daca o sa va uitati pe site-ul dansului, la un moment dat veti observa ca are si forum (dedicat muscaritului) si acolo sunt prezentate cateva tehnici de constructie a lansetelor. Nu uitati de rubrica "contact" unde puteti afla adresa dansului de e-mail.

Sper ca v-am putut fi de ajutor.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: lansete construite

Mesaj de tavimai » 28 Mar 2009, 04:38

Qnyx scrie:Am discutat cu persoana respectiva (Florin Ghimisliu) si mi-a spus foarte respectuos ca datorita studiului de doctorat pe care trebuie sa il finalizeze in prezent, se afla in imposibilitatea de a isi asuma o potentiala "comanda". Totusi, a fost de acord sa ii fac public website-ul: http://www.ghimi.com/ Daca o sa va uitati pe site-ul dansului, la un moment dat veti observa ca are si forum (dedicat muscaritului) si acolo sunt prezentate cateva tehnici de constructie a lansetelor. Nu uitati de rubrica "contact" unde puteti afla adresa dansului de e-mail.

Sper ca v-am putut fi de ajutor.
Raspunsul l-ai dat la fix
Ca doar te numesti Onix!
Pot sa fac chiar si "bairam"
Da-nainte-ti zic: "Multam !"

Avatar utilizator
ionbesoiu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2011, 15:38

Re: lansete construite

Mesaj de ionbesoiu » 08 Aug 2011, 16:09

eu am o lanseta ``custom`` :)
tin sa spun ca de acum nu o sa-mi mai cumpar lansete de serie :-/
a mea e facuta de un baiat din Alba Iulia iar ca si contact am doar un telefon :
0722439044

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”