Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 06 Aug 2013, 22:59

OvidiuBV scrie:A fost careva la Ruganesti(Harghita).

n-am fost, insa uite site-ul lor:
Admin edit: ---> respectati regulile forumului !

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 07 Aug 2013, 06:53

Stiu site-ul lor. M-am uitat putin dar ma gandeam ca a fost cineva pe acolo
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 07 Aug 2013, 15:41

Am fost acolo, mi a placut.
Curat, administrator OK, poti sa tragi masina langa tine, foc deschis pe pamant(in gaurile deja facute/folosite).
Taxa=~50ron/24h.
Minusuri:
1. Exista si o zona de scaldat, cu toate ca e vizibil delimitata prin geamanduri/bete, tot nu ti place sa vezi ca se face balaceala. Cel mai bine e de mers de luni pana joi.
2. Distanta maricica BV-Ruganesti, de nu era distanta asta, mergeam si mai des, chiar si in weekend.
3. NU exista peste mic, sau am avut eu carlige prea mari :))))) Serios, daca vrei o ţâră de distracţie la varga, mai bine joci o tabla.
Dupa vreo 1-2kg de bile si vreo 4-5 ore de asteptat, au venit si solzoşii, nici unul mai mare de 5-6kg.
O balta frumoasa ;)
Sper sa se aranjeze misto la Valea Mare, macar e mai aproape de BV.
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 08 Aug 2013, 22:08

Da ar fi foarte fain sa se aranjeze balta de la Valea Mare. Sper sa se si tina concursul planificat pentru luna Septembrie
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de tache » 11 Aug 2013, 18:10

Salutare,
Am fost joi la o partida de 24 de ora la Stigma.Am pescuit impreuna cu 2 prieteni pe standurile 19-20.Am scos pe saltea in total 23 de crapi majoritatea trecuti de 2,5 kg.
Pe rau a mai fost cineva in zona la scobar,mreana?
Multumesc.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 11 Aug 2013, 21:46

BRAVO SABINE! **== :-h
STIL OSTIL


ENERGY CARP

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 11 Aug 2013, 22:06

daddy caddy scrie:BRAVO SABINE! **== :-h
=D> =D> =D> =D> =D> bravo sabin

Avatar utilizator
ciprianradu
senior
senior
Mesaje: 181
Membru din: 17 Dec 2010, 23:17
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de ciprianradu » 14 Aug 2013, 06:46

imi spune-ti si mie ,va rog, conditiile de la balta lui bela? vreau sa fac o iesire pe weekend.e deschisa balta mereu?trenuie sa il mai sun pe bela inainte?taxa cat mai e si regulamentul.va multumesc
Imagine

Avatar utilizator
bike2maniac
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2013, 22:36
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de bike2maniac » 14 Aug 2013, 23:15

Duminica am ajuns si eu pe la Budila (Valea Morii)
"Baltoaca" e cat de cat amenajata, dar mananca muuuulte carlige, daca vrei sa pescuiesti (la fund) in zona de arbori submersi (acolo unde teoretic ar sta pestele).
Se prinde crap la 1-2 kg, caras, etc

Data viitoare (daca mai merg), incerc la Match ca sa nu mai las monturi de crap in agataturi.
Catch & release ... rulez

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 15 Aug 2013, 00:46

La Vadu rosu a mai fost cineva?

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 16 Aug 2013, 20:45

ciprianradu scrie:imi spune-ti si mie ,va rog, conditiile de la balta lui bela? vreau sa fac o iesire pe weekend.e deschisa balta mereu?trenuie sa il mai sun pe bela inainte?taxa cat mai e si regulamentul.va multumesc
Taxa este 40lei +10 lei masina.In bani astia ai 2kg de caras.Problema cea mai mare dar nu pentru toata lumea este ca trebuie lasat gaj.ori bani si buletin,ori talon,ori pnm.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
Ricutz
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2013, 13:31
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ricutz » 19 Aug 2013, 14:32

Salutare pescari.
Am fost acu 2 sapt pe raul Olt in zona Araci la gura de varsare a raului Ghimbasel la o partida de pescuit cu bolo.
La ora 5 eram pe malu apei impreuna cu fratele meu pregatiti cu nada Benzar "scobar-mreana" + viermi (vreo 300g).Am gasit un loc mai adanc vreo (1m-1jumate)cu un curent numa bun pentru mreana-scobar.Batul era pregatit cu un fir principal 0.16 cu 0.12 forfacu si carlig de 14...Dupa cateva lansari pe cursul apei apar si primele trasaturi si dau un prim rateu...zic opaa avem peste pe zona ...Primul peste o platica cam cat palma ,al doilea surpriza intzep - indoaie varful puternic si trage sa o ia in amonte , trebuia sa il trag din curent sa il aduc la apa mai linistita,dupa vreo 2-3 min de dril a iesit mustacioasa, o mreana de 1.2kg scoasa cu minciogul de fratele meu.
Mai arunc viermi ,bag pe carlig 3-4 viermi si am atac din nou ,dispare pluta, trasatura violenta...intep o tin un pic in curent nu vroia nici cum sa se miste de pe fund si incepe sa o ia puternic in amonte ...frana sfaraia si bagandu-se in niste crengi a cedat carligul..am avut drilul cu ceva mult mai mare...
Iese soarele si dispar mrenele am mai avut doar cateva la 200-300g... pe la orele 9-10 a inceput mofturosul de scobar...nu trasatura nu nimic,pur si simplu "sta cu ea in gura" iese la suprafata si ii vad nasul ala mare :)) un scobi la 800g apoi fratele meu tot unu asa maricel la 800g parca erau frati...apoi mi-am dat seama ca e bancul aici si tre sa dam rapid in ei ca FUG :D
Multe rateuri , mofturosi, nu manca bine...
Total 1mreana,4 scobari ,2 mai mari.+ maruntis.
Precizez ca dupa am mai fost de 3 ori in locul ala ,nici umbra de scobar si mreana...pur si simplu l-am avut pe vad in duminica aia si cam atat....mereu dau cu nada si la feeder dar numai oblete si platicute mici.
AU DISPARUT SCOBARII SAU POATE VIN IN TOAMNA - IARNA SI PE LA ZONA NOASTRA.

Niste locuri mai adanci de la ILIENI - ARACI stiti ceva?
salutare "FIR INTINS"
Fişiere ataşate
DSC_0528.JPG

Avatar utilizator
pmdo
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 02 Apr 2010, 16:56
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de pmdo » 19 Aug 2013, 16:33

A mai fost cineva pe la Belin La Bela,cum se mai prezinta lacul,a mai crescut apa? ultima oara era destul de scazuta.

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 20 Aug 2013, 20:19

Ricutz scrie:Salutare pescari.
Am fost acu 2 sapt pe raul Olt in zona Araci la gura de varsare a raului Ghimbasel la o partida de pescuit cu bolo.
La ora 5 eram pe malu apei impreuna cu fratele meu pregatiti cu nada Benzar "scobar-mreana" + viermi (vreo 300g).Am gasit un loc mai adanc vreo (1m-1jumate)cu un curent numa bun pentru mreana-scobar.Batul era pregatit cu un fir principal 0.16 cu 0.12 forfacu si carlig de 14...Dupa cateva lansari pe cursul apei apar si primele trasaturi si dau un prim rateu...zic opaa avem peste pe zona ...Primul peste o platica cam cat palma ,al doilea surpriza intzep - indoaie varful puternic si trage sa o ia in amonte , trebuia sa il trag din curent sa il aduc la apa mai linistita,dupa vreo 2-3 min de dril a iesit mustacioasa, o mreana de 1.2kg scoasa cu minciogul de fratele meu.
Mai arunc viermi ,bag pe carlig 3-4 viermi si am atac din nou ,dispare pluta, trasatura violenta...intep o tin un pic in curent nu vroia nici cum sa se miste de pe fund si incepe sa o ia puternic in amonte ...frana sfaraia si bagandu-se in niste crengi a cedat carligul..am avut drilul cu ceva mult mai mare...
Iese soarele si dispar mrenele am mai avut doar cateva la 200-300g... pe la orele 9-10 a inceput mofturosul de scobar...nu trasatura nu nimic,pur si simplu "sta cu ea in gura" iese la suprafata si ii vad nasul ala mare :)) un scobi la 800g apoi fratele meu tot unu asa maricel la 800g parca erau frati...apoi mi-am dat seama ca e bancul aici si tre sa dam rapid in ei ca FUG :D
Multe rateuri , mofturosi, nu manca bine...
Total 1mreana,4 scobari ,2 mai mari.+ maruntis.
Precizez ca dupa am mai fost de 3 ori in locul ala ,nici umbra de scobar si mreana...pur si simplu l-am avut pe vad in duminica aia si cam atat....mereu dau cu nada si la feeder dar numai oblete si platicute mici.
AU DISPARUT SCOBARII SAU POATE VIN IN TOAMNA - IARNA SI PE LA ZONA NOASTRA.

Niste locuri mai adanci de la ILIENI - ARACI stiti ceva?
salutare "FIR INTINS"
bine ca i-ai prins si pe aia, eu toata vara i-am cautat si nu i-am gasit.... am incercat o gramada de locuri, am nadit si cu nada si cu viermi si nimic...nu am dat de ei neam..

Avatar utilizator
lucfish
senior
senior
Mesaje: 349
Membru din: 25 Noi 2011, 18:27

Re: Zona Brasov

Mesaj de lucfish » 20 Aug 2013, 23:06

La Belin-Bela apa este scăzută, dar se prinde foarte bine pește. Am fost săptămâna trecut cu un prieten și am prins peste 20 buc. între 1,5-7 kg. Am stat în dreapta cabanei patronului pe pontoanele 5-6, la cabana roșie și am prins crapii la bile de scopex de 20 mm- Decatlon. Cu respect Lucian. **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”