Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 05 Iul 2013, 22:25

Eu am fost pe balta nr2 in '99-2000 si nu am prins nimic iar la Dumbravita am fost prima data anul acesta sa vad cum arata si nu am prins nimic.Deja incep sa imi caut alte balti la distanta putin mai mare de Brasov.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 06 Iul 2013, 00:12

OvidiuBV scrie:Eu am fost pe balta nr2 in '99-2000 si nu am prins nimic iar la Dumbravita am fost prima data anul acesta sa vad cum arata si nu am prins nimic.Deja incep sa imi caut alte balti la distanta putin mai mare de Brasov.
in Delta?
te intereseaza? ma duc in sept. **==

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 06 Iul 2013, 07:47

shahjaban scrie:fara suparare , dar de ce mai mergeti ???
Nu e cu suparare, dar nu prea avem alternative.
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 06 Iul 2013, 08:02

Nu cred ca merg anul acesta in Delta.Mai am unele altele de rezolvat
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
gabri3l
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 26 Iul 2010, 17:06

Re: Zona Brasov

Mesaj de gabri3l » 06 Iul 2013, 08:38

am auzit că s-a deschis o baltă la tarlungeni de curând.ştie cineva? sau de bălţile de la Vladeni ceva informaţii?

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 07 Iul 2013, 18:31

Salut dragi pescari brasoveni si nu numai.
De o saptamana sa deschis balta Valea Mare
O balta de aproximativ 7 ha de apa populata cu crap comun, amur, caras si somn pitic. A fost populata cu aproximativ 6 tone de peste cu greutate per peste intre 1 si 5 kg la crap si 7 kg la amur.
Substratul este relativ malos, grosimea malului fiind de maxim 2 cm, fara agataturi ascunse in apa. Adancimea apei avand intre 220 cm si 280 cm. se poate pescui pe toate cele 4 laturi.
Orarul baltii este : 07:00-19:00 se poate pescui cu 3 bete plus una la pluta, taxa fiind de 20 ron C&R. cei care doresc si peste il pot cumpara cu 15 ron crapul si 7 ron carasul.
Se cere ca salteaua, minciogul si sprayul antiseptic sa se afle in trusa.
Balta dispune de parcare proprie monitorizata video ca si incinta. Deci cei care doresc sa prinda si sa doseasca pestele nu vor avea sanse.
balta este inca in constructie: in cel mult doua saptamani va avea un magazin in incinta baltii, si se vor construii foisoare si umbrare. momentan locul este amenajat cu pontoane. se vor numerota in curand si se vor putea inchiria.
Locatie : pe gps +45° 44' 32.88", +26° 2' 20.03" sau se merge spre Intorsura buzaului pe DN 10 pana la petrom se face stanga pe 13E apoi iar stanga pe 121 A si se merge inainte pana o sa vedeti balta pe partea dreapta. drumul in satul Saramas este putin rau dar incet se poate ajunge cu bine.
Eu am fost astazi si balta are potential din cele vazute pentru ca nu am avut sculele la mine dar sambata viitoare merg si o sa iau pulsul baltii in direct.
Si la urma ceva poze facute astazi :
Fişiere ataşate
CAM00025[1].jpg
CAM00022[2].jpg
CAM00021[1].jpg
CAM00020[1].jpg
CAM00019[1].jpg

Avatar utilizator
bike2maniac
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2013, 22:36
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de bike2maniac » 08 Iul 2013, 12:17

Salut,
e undeva pe langa manastirea de la Valea Mare?
Catch & release ... rulez

Avatar utilizator
pmdo
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 02 Apr 2010, 16:56
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de pmdo » 08 Iul 2013, 13:56

Doresc sa fac o partida pe balta 4 Doripesco,ma intereseaza ceva informatii despre ce nada sa folosesc,fiind prima partida pe aceasta locatie,multumesc.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 08 Iul 2013, 17:32

bike2maniac scrie:Salut,
e undeva pe langa manastirea de la Valea Mare?
este chiar langa ca sa zic asa, daca te uiti atent la poze intr-o poza se vede si manastirea :d
promit mai multe poze sambata si poate si o mica filmare :d

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 08 Iul 2013, 18:22

sece4u20 scrie:
radu90 scrie:si totusi se pare ca la doripesco balta 4, nu a fost seceta de peste deloc, s-au prins in 16 ore de concurs peste 3 tone, mai exact 3,6...la cupa de feeder 1-2 iulie...deci unde totusi este peste, se mai prinde, dar pe ligheanele astea deschise publicului larg mai slabut...si pe Olt nu ai ce cauta ca e mare si tulbure...
( eu cred ca incerci sa faci publicitate la baltile doripesco) dar de celelalte balti 2-3 unde merg pescarii care pescuiesc fara a participa la vrun concurs de ce nu zici nimic? acolo nu se prinde vesnic mai nimic, deci lasa-ma cu ligheanele deschise publicului larg.
si apropo de dumbravita care este cel mai mare lighean de ce nu spui nimic ca tot din categoria conducatorilor de la doripesco face parte??? :-@

fata de balta san paul si stigma fishing baltile de la doripesco sunt niste pacaleli cu iz de peste si lamaie.
Salut, se pare ca m-ai inteles total gresit, eu pe balta 2-3 de la doripesco am fost o singura data in viata mea si am promis ca nu mai merg si nici nu am mai mers de 2 ani, pt ca din 50 pescari au prins doar 2 crap...Deci sa ma astepte mult si bine, la dumbravita la fel, de ani nu am mai calcat acolo, acu vreo 3 ani cam asa inca mai prindeam amur pe dumbravita, dar de 2 ani incoace doar carasei am prins cand am fost...deci pauza.
Nu am avut nici macar cea mai mica intentie sa fac reclama, ai inteles gresit total ce am vrut sa zic. Eu ma refeream ca totusi unde este peste MANANCA tot timpul, dovada fiind ca la doripesco balta de concurs in 16 ore a prins aproape fiecare concurent peste 100 kg de peste deci... La corbu tot s-a prins cate 2-300 kg fiecare echipa pe sector...pe cand la Ucea s-au prins 16 kg??!?? 34 kg locu 1, si restu cate 5-17 kg...sau chiar deloc, sa fim seriosi...

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 08 Iul 2013, 18:28

shahjaban scrie:fara suparare , dar de ce mai mergeti ???
daca este asa cum spuneti....dati-i naibii...mergeti in alta parte ( vorbesc din ce am citit de la voi , eu nu am mai fost pe balta 2-3 sau Dumbravita de ani buni ).
Problema cel putin in brasov e ca nu ai unde sa mergi la pescuit ...
Doripesco si toate baltile lui sunt varza.
Budila este ok ca mai au peste, dar daca nu prinzi un loc ok, lasi sute de plumbi + ca e balta foarte mica si arunca toti peste tine, tot timpu am prins pe cineva care nu intelegea ca nu are voie sa dea la fund acolo...
Sanpaul ar fi cea mai ok balta dar totusi sunt 100 km si multora ne este peste mana sa conduci atat si sa mergi singur.
Cristian nu am fost niciodata, dar am auzit ca numai peste mic este.
A mai fost o balta micuta la ilieni, ( nu aia a lu doripesco) alta, unde am mai prins peste adevarat, amuri de 10-13 kg, dar au disparut ...si am renuntat sa mai merg, patronu zicea ca i-au murit acum 2 ani de la seceta, ca nu s-a mai oxigenat apa, neavand intrare de apa in balta, doar din panza freatica..
Atunci te intreb: eu unde sa merg la pescuit, sa prind si eu un crap de 5-10 kg, nu doar dastia de 1 kg trasi la xerox.? si sa fie totusi balta relativ aproape de brasov, nu sa merg 100-200 km.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 08 Iul 2013, 20:31

am fost acest week-end la Doripesco , pe balta 4 , de care raman in continuare foarte multumit.....am stat de la 7 la ora 15.30 .......este o balta care ofera rezultate bune ptr partidele scurte .......( ptr cine nu are timp de mers pe mai multe zile , este super OK.).....

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 10 Iul 2013, 16:22

radu90 scrie:
shahjaban scrie:fara suparare , dar de ce mai mergeti ???
daca este asa cum spuneti....dati-i naibii...mergeti in alta parte ( vorbesc din ce am citit de la voi , eu nu am mai fost pe balta 2-3 sau Dumbravita de ani buni ).
Problema cel putin in brasov e ca nu ai unde sa mergi la pescuit ...
Doripesco si toate baltile lui sunt varza.
Budila este ok ca mai au peste, dar daca nu prinzi un loc ok, lasi sute de plumbi + ca e balta foarte mica si arunca toti peste tine, tot timpu am prins pe cineva care nu intelegea ca nu are voie sa dea la fund acolo...
Sanpaul ar fi cea mai ok balta dar totusi sunt 100 km si multora ne este peste mana sa conduci atat si sa mergi singur.
Cristian nu am fost niciodata, dar am auzit ca numai peste mic este.
A mai fost o balta micuta la ilieni, ( nu aia a lu doripesco) alta, unde am mai prins peste adevarat, amuri de 10-13 kg, dar au disparut ...si am renuntat sa mai merg, patronu zicea ca i-au murit acum 2 ani de la seceta, ca nu s-a mai oxigenat apa, neavand intrare de apa in balta, doar din panza freatica..
Atunci te intreb: eu unde sa merg la pescuit, sa prind si eu un crap de 5-10 kg, nu doar dastia de 1 kg trasi la xerox.? si sa fie totusi balta relativ aproape de brasov, nu sa merg 100-200 km.


cel mai bun compromis mi se pare a fi la bela, spre deosebire de budila poti sa arunci mai la distanta si ai si ce prinde.....

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 10 Iul 2013, 16:29

si am uitat sa spun, ca la bela, poti pescui noaptea, poti sa stai cu masina langa tine, etc.....o fi el mai sever, insa ai si avantaje, dezavantajul e ca in week-end e aglomerat tare......

Avatar utilizator
bike2maniac
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2013, 22:36
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de bike2maniac » 15 Iul 2013, 22:52

Sambata, 13.07, Ilieni,
numai carasi de-o plama. si nu foarte multi.

Crap, foarte rar (...pe la vecini) sau deloc... desi am incercat cu boiles, porumb, pelete, pasta, etc, etc

Asta daca vrea cineva sa mearga acolo...
Catch & release ... rulez

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”