Miro Lake

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 17 Apr 2013, 17:48

fir intins va doresc.....nu uita-ti sa puneti poze la intoarcere....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
mirolaketeamfishing
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 08 Apr 2013, 00:23

Re: Miro Lake

Mesaj de mirolaketeamfishing » 19 Apr 2013, 10:34

in aceasta dimineata s-a populat cu 1,5 t de crap...

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de robert048 » 19 Apr 2013, 13:41

Daca s a populat tot cu crap bulgaresc plin de bube si de dimensiuni reduse degeaba.Am facut ieri o partida p balta si am ramas cu un gust amar si nu cred ca am sa mai revin pe aceasta balta din trei motive:1.calitatea pestelui lasa de dorit 2.dimensiunile crapului si carasului sunt foarte reduse 3.pana si acestia precizati mai sus sunt foarte rari.Aceasta este parerea mea personala si nu numai deoarece toti pescarii care au fost ieri pe balta credeau la fel.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de bitza35 » 19 Apr 2013, 15:19

robert048 scrie:Daca s a populat tot cu crap bulgaresc plin de bube si de dimensiuni reduse degeaba.Am facut ieri o partida p balta si am ramas cu un gust amar si nu cred ca am sa mai revin pe aceasta balta din trei motive:1.calitatea pestelui lasa de dorit 2.dimensiunile crapului si carasului sunt foarte reduse 3.pana si acestia precizati mai sus sunt foarte rari.Aceasta este parerea mea personala si nu numai deoarece toti pescarii care au fost ieri pe balta credeau la fel.
pacat sa auzim acest lucru...
sa fie oare o intamplare singulara? :O
eu planuisem o iesire de 24h de doua echipe,marti...dar mai astept comentarii... :-h
---<>< ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 19 Apr 2013, 16:50

pacat ca gandesti asa....wekeendul trecut sa prins bine pe balta ca a fost foarte cald si sambata si duminica.ieri am avut pe cineva si mia zis ca dimineata avea gheata pe husele care au ramas afara...deci vremea a intors pestele si de aceea nu mananca bine.
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
mirolaketeamfishing
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 08 Apr 2013, 00:23

Re: Miro Lake

Mesaj de mirolaketeamfishing » 19 Apr 2013, 17:35

ieri am fost pe miro lake sa amenajez magazinul si vreau sa spun ca s-a prins peste,poate nu s-a prins ca miercuri...
am avut pescari care au luat 4-5 bucati ,altii 3,2... si nu au fost putini
au fost intradevar zone pe care nu s-a prins... si mai putem lua in calcul si pescari care nu vin pregatiti ptr un pescuit la crap primavara...
ieri s-au luat si 2 teni...
standurile 1-2 ,3 pescari,au avut un total de 64 kg prinse,numai ciortan intre 2-5 kg,cei sub 2 kg si mai mari de 5 kg fiind eliberati
cam de o sapt jumate am observat ca sunt larve pe caras si crap(chiar si unul din tenii prinsi avea) am fost cu unul din ei la inginerul nostru piscicol si ne-a spus sa bagam preventiv niste clorura de var,operatie care am inceput-o luni si o continuam duminica seara
nu tot pestele este afectat si am inteles ca pe unele balti apare primavara dar incet incet dispar...
pestele e bun de mancat,mi-a spus inginerul...

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de robert048 » 19 Apr 2013, 20:40

Ieri am stat in zona unde spuneti ca s a prins 64 de kg si nu este adevarat si nu este vorba numai de aceasta zona deoarece ne am plimbat un pic si p balta si erau rezultate foarte slabe.Si credetima ca la noi nu a fost cazul ca nu am fost pregatiti,am avut 8 lansete plantate cu tot felul de momeli si nimic,singurul crap a fost prins la undita care avea in jur de 1 kg si era plin de bube.Vecinul din dreapta care care avea bon de 24 h a prins vreo 2 sau 3 ciortani de aceleasi dimensiuni si tot plini de bube iar cel din stanga la fel.Dar poate intra si alti pescari pe forum care au fost recent p lac sa si spuna parerea....... [-x

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 19 Apr 2013, 22:42

robert048 scrie:Ieri am stat in zona unde spuneti ca s a prins 64 de kg si nu este adevarat si nu este vorba numai de aceasta zona deoarece ne am plimbat un pic si p balta si erau rezultate foarte slabe.Si credetima ca la noi nu a fost cazul ca nu am fost pregatiti,am avut 8 lansete plantate cu tot felul de momeli si nimic,singurul crap a fost prins la undita care avea in jur de 1 kg si era plin de bube.Vecinul din dreapta care care avea bon de 24 h a prins vreo 2 sau 3 ciortani de aceleasi dimensiuni si tot plini de bube iar cel din stanga la fel.Dar poate intra si alti pescari pe forum care au fost recent p lac sa si spuna parerea....... [-x
Hm...si eu ma gandeam sa va vizitez,da nush ce sa fac acum,ma pune pe ganduri colegu'.
Cum s-a prins 60 kg daca el a stat aproape de locurile respective??

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Miro Lake

Mesaj de Ion Mironov » 20 Apr 2013, 13:06

acum plec spre miro lake pentru o vizita si binenteles sa plantez celor prezenti gratis.....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
PescarDeMic
senior
senior
Mesaje: 248
Membru din: 24 Dec 2011, 18:26
Localitate: RUEIL MALMAISON

Re: Miro Lake

Mesaj de PescarDeMic » 20 Apr 2013, 17:42

robert048 scrie:Ieri am stat in zona unde spuneti ca s a prins 64 de kg si nu este adevarat si nu este vorba numai de aceasta zona deoarece ne am plimbat un pic si p balta si erau rezultate foarte slabe.Si credetima ca la noi nu a fost cazul ca nu am fost pregatiti,am avut 8 lansete plantate cu tot felul de momeli si nimic,singurul crap a fost prins la undita care avea in jur de 1 kg si era plin de bube.Vecinul din dreapta care care avea bon de 24 h a prins vreo 2 sau 3 ciortani de aceleasi dimensiuni si tot plini de bube iar cel din stanga la fel.Dar poate intra si alti pescari pe forum care au fost recent p lac sa si spuna parerea....... [-x
Sal.1-2 poze cu pestele compromis prindeau bine.......
Unii spun ca petele rosii(daca despre asta vorbim)ascund uneori diversi paraziti!!!
Prietenii sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare...

Avatar utilizator
Eduard Daniel Vrabie
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 21 Mar 2012, 20:46
Contact:

Re: Miro Lake

Mesaj de Eduard Daniel Vrabie » 21 Apr 2013, 09:54

O parte din capturile Joi 18.04.2013
Fişiere ataşate
1.jpg
12.jpg
11.jpg
10.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
9.jpg
4.jpg

Avatar utilizator
Nicolae Vasile
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 12 Mar 2013, 21:02

Re: Miro Lake

Mesaj de Nicolae Vasile » 21 Apr 2013, 10:15

Am fost ieri 20.04 pe Miro Lake.
Organizare deosebita, personal de nota 10+.
Am gasit un stand liber spre coada baltii in zona cu apa mare, si se pare nu am fost mai deloc pregatit pentru astfel de conditii. La lansete nu am reusit sa prind nimic in schimb m-am distrat fantastic la undita (aproximativ 7kg de caras numai bun de pus la "tigaie", chiar am reusit sa prind si un caras la kg. In stanga si dreapta mea s-a prins crap (echipa din stanga cam 7kg, bucati peste 1kg, iar in partea dreapta si bucati peste 5kg). Voi reveni cu siguranta pe aceasta balta si doresc sa felicit administratorul baltii pentru tot ce face acolo.

P.S. Nu inteleg de ce anumiti pescari daca nu reusec sa prinda peste la o partida peste incep cu tot felul de comentarii calomnioase, iar legat de "infestarea" pestelui postez un articol gasit pe alt forum:

Sub rezerva identificarii „nestiintifice”
1 -- Pare a fi vorba de Ihtioftirioza, cunoscuta si ca boala „petelor de griş”. Este o parazitoza grava cu arie
zoologica si geografica larga. Afecteaza speciile de pesti dulcicoli de toate varstele, mai sensibile fiind cele de
cultura: pastravul, crapul, somnul, linul, stiuca si anghila, fiind cunoscuta insa si in cazul pestilor de acvariu.
2 -- Agentul patogen este un ciliat parazit (Ichthyophthirius multifiliis), de forma ovalara si dimensiuni de 1-1,5 mm
in stadiul final. Infestarea pestelui are loc prin fixarea formelor „tinere” ale parazitului pe tegumentul gazdei,
inotatoare, ochi, cavitatea bucala si/sau branhii. Dupa o perioada de crestere se formeaza nodulii, alburii, cu aspect
de boabe de griş, punctiformi, de 0,5-1 mm in diametru si in care sunt 1-3 paraziti. Dupa aprox 15 zile de hranire,
acestia ajung la dimensiunea de 1 mm, devin maturi, se desprind de pe corpul gazdei si cad in apa. Aici are loc un
proces de multiplicare a parazitului si se reia ciclul de infestare.
3 -- Agentul patogen (Ichthyophthirius multifiliis) NU suporta temperaturi sub 3 gr.C si peste 28 gr.C (la 0,5 gr.C
moare in 3 ore) salinitate de peste 1%, valori ridicate de pH sau uscăciunea.
4 -- Simptomele infestarii masive, la pesti, sunt: stare de iritare, inotul rapid si tendinta de frecare, pestii sar
la suprafata apei, apar „granulele” albe.
5 -- Parazitul nu este periculos pt. om, nici in mediul natural, nici sub forma consumului de peste infestat, daca
acesta a fost pregatit in mod corespunzator.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Miro Lake

Mesaj de georgemarian » 21 Apr 2013, 11:08

Ce inseamna ''a fost pregatit in mod corespunzator''...?
Daca poti sa ne spui si noua la ce prindeau vecinii crapii:D

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Miro Lake

Mesaj de robert048 » 21 Apr 2013, 16:37

Domnul nicolae vasile,eu inteleg ca poate doriti sa faceti reclama la balta dar atunci nu a fost problema ca nu am prins eu ci majoritatea pescarilor scuipau in apa si injurau,iar daca pe dvs nu va deranjeaza sa consumati pesti plini de bube,problema dvs,fara suparare. [-x

Avatar utilizator
Nicolae Vasile
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 12 Mar 2013, 21:02

Re: Miro Lake

Mesaj de Nicolae Vasile » 21 Apr 2013, 20:46

robert048 scrie:Domnul nicolae vasile,eu inteleg ca poate doriti sa faceti reclama la balta dar atunci nu a fost problema ca nu am prins eu ci majoritatea pescarilor scuipau in apa si injurau,iar daca pe dvs nu va deranjeaza sa consumati pesti plini de bube,problema dvs,fara suparare. [-x
Daca eu am fost acolo, m-am simtit foarte bine si am scris pe forum acest lucru inseamna ca fac reclama? sau dvs incercati sa pacaliti pescari cu postari de genul: peste adus din Bulgaria, dimensiuni reduse, etc. Daca va uitati la popularile dupa aceasta balta (poze la ei pe site) o sa vedeti ce tari au ajuns bulagari, aduc pestele pana in Romania cu tractorul si remorca. Domnule Robert consider o scapare postarile anterioare datorate esecului partidei, dar viata merge inainte si prindem peste data viitoare, si eu sunt in aceeasi situatie cu dvs zero crapi la aceasta partida.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”