Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ClaudiuCozma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Apr 2013, 12:03
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ClaudiuCozma » 15 Apr 2013, 21:54

dragan claudiu scrie:
shahjaban scrie:
bucuka scrie:Exista balti cu concentratii mari de pesti mult mai aproape de brasov: budila 15 km si belin 40 km, diferenta, fata de mult discutatul Sanpaul, este ca nu sunt exemplare mari peste 10 kg, insa taxele sunt mult mai lejere intre 25 si 40 lei pe 24 ore. La budila s-a populat cu crap intre 5 si 8 kg si cu carasi intre 500g si 1 kg, iar la belin (plopi) cei care merg stiu ce este in balta. Ideea este ca se pescuieste doar C&R, ma rog, cei care vor sa ia, pot contra cost ceea ce e normal, iar proprietarii acestor balti tin sub control acest lucru. La restul baltilor, faptul ca nu s-a tinut sub control cat peste s-a luat a dus la falimentul baltii de la movile, respectiv la scaderea populatiei de peste in lacuri gen Augustin, Chichis, Cismasu, etc. Insa, exista oameni care pescuiesc C&R de placere, cu saltea de primire , cu spray, fara saci de pastrare caci le dau drumul imediat la pesti, fara a face o mare virtute din acest lucru caci asa este normal.

daca vrei sa faci comparatii compara mere cu mere si pere cu pere ....nu poti compara Sanpaul ( daca s-a facut ce s-a spus acolo si probabil ca DA ) decat cu Doripesco ( dupa cum bine a zis mihnea )...la noi in Brasov cel putin.
Belin ...Budila ..Cismasu....sunt niste balti , ptr cei care practica Catch & EAT....(populare cu pesti de 5-8 kg la Budila este o mare GLUMA....) .
nu e gluma,chiar s-a bagat aproape doua tone de crap intre 5-8kg..asta o spun sigur.....si mai sint vreo 13-15 buc de peste 14 kg acei crapi sint bagati de fostul propietar cind a facut balta in 2000 si aveau atunci 7-8kg...asa ca daca nu stii sigur mai bine te abtiiiiiii....fire zbuciumate iti doresc... **== **== **== **==

Am si eu o curiozitate , balta de care se vorbeste aici este cumva asta ?
Fişiere ataşate
budila.jpg

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 15 Apr 2013, 22:16

sigur nu...e balta de la budila.....

Avatar utilizator
brutusik
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 29 Mai 2012, 10:12

Re: Zona Brasov

Mesaj de brutusik » 15 Apr 2013, 22:21

cine imi spune si mie care e balta berci ???

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de tache » 15 Apr 2013, 22:54

Buna seara,este noua denumire de la a balta noua (cu movile )de langa Belin.Am vazut ca se poate pescui pe ea cu acelasi regulament ca in anul precedent .Au si un site/blog care are numele la fel ca balta.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
ClaudiuCozma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Apr 2013, 12:03
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ClaudiuCozma » 15 Apr 2013, 23:16

dragan claudiu scrie:sigur nu...e balta de la budila.....
Mersi ... totusi e singura balta care o stiu in zona Budila !!! poti sa i-mi spui si mie unde este balta asta ?

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 15 Apr 2013, 23:36

ClaudiuCozma scrie:
dragan claudiu scrie:sigur nu...e balta de la budila.....
Mersi ... totusi e singura balta care o stiu in zona Budila !!! poti sa i-mi spui si mie unde este balta asta ?
cum intri in budila mergi cam 500 de metri si treci peste un pod ,faci dreapta imediat dupa pod si mergi pe drumul ala 3km .o sa intilnesti o parcare ingradita pe partea dreapta,intri in parcare treci apa si ai ajuns la balta.. **== **== **== **==

Avatar utilizator
ClaudiuCozma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Apr 2013, 12:03
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ClaudiuCozma » 15 Apr 2013, 23:48

dragan claudiu scrie:
ClaudiuCozma scrie:
dragan claudiu scrie:sigur nu...e balta de la budila.....
Mersi ... totusi e singura balta care o stiu in zona Budila !!! poti sa i-mi spui si mie unde este balta asta ?
cum intri in budila mergi cam 500 de metri si treci peste un pod ,faci dreapta imediat dupa pod si mergi pe drumul ala 3km .o sa intilnesti o parcare ingradita pe partea dreapta,intri in parcare treci apa si ai ajuns la balta.. **== **== **== **==
Bun ... am facut asa cum ai spus ... dar tot acolo am ajuns , sau e posibil ca balta asta sa nu apara pe Google ?
Fişiere ataşate
budila 1.jpg

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 16 Apr 2013, 07:43

daddy caddy scrie:HOPA!TE-AI SIMTIT ?ESTI CU MUSCA PE CACIULA???STII PE CE MAI STA MUSCA?? :D MAI UITA-TE ODATA PE CACIULA :D
VEZI CA SE IA CARAS FRUMOS PE OLT >:D<
MUSCA MAI STA PE LA MAJORITATEA RAPIDISTILOR! =)) =)) =)) =)) =))
UITE SI UN CARAS PRINS PE OLT :D
Fişiere ataşate
Fotografie0228.jpg

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 16 Apr 2013, 08:01

frumos'' oblete'' :D

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 16 Apr 2013, 09:04

Mersi ... totusi e singura balta care o stiu in zona Budila !!! poti sa i-mi spui si mie unde este balta asta ?[/quote]
cum intri in budila mergi cam 500 de metri si treci peste un pod ,faci dreapta imediat dupa pod si mergi pe drumul ala 3km .o sa intilnesti o parcare ingradita pe partea dreapta,intri in parcare treci apa si ai ajuns la balta.. **== **== **== **==[/quote]

Bun ... am facut asa cum ai spus ... dar tot acolo am ajuns , sau e posibil ca balta asta sa nu apara pe Google ?[/quote]

e posibil sa nu o poti gasi pe Google...am incercat eu sa te ajut , dar vad ca imaginile poarta data de 21.09 2009 sunt foarte vechi...se vede ceva balta acolo dar de atunci a marit-o proprietarul si a contruit o cabana acolo , care nu apare pe Google , dar balta este acolo langa pastravarie...
Fişiere ataşate
budila.jpg

Avatar utilizator
ClaudiuCozma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Apr 2013, 12:03
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ClaudiuCozma » 16 Apr 2013, 09:27

Acum e clar , mersi frumos .

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 16 Apr 2013, 10:15

@PAPYLLON
BRAVO,ESTI TARE
SICTIR!
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
bps1
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2013, 15:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de bps1 » 16 Apr 2013, 16:05

Nu am mai fost de vreo 2 ani la peste si as vrea sa merg din nou. Asa ca intrebarea este pe ce balti se mai prinde ceva si cam care mai este pretul? Precizez in zona Brasov
Multumesc

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de c0r0nel » 16 Apr 2013, 16:21

Dragan Claudiu, indrumarea aia a ta cu "la dreapta dupa primul pod" e cam neadevarata, am mers cum mi-ai spus tu si nu vrei sa stii unde am ajuns. Cozma, uite aici drumul in poze, traseul cu rosu e cel pe care am fost eu (aproximativ) dupa ce ne-a explicat un satean somnoros ce si cum iar acolo unde este cercul albastru este drumul de care zice Dragan insa este fix dupa pod si in panta cu inclinatie destul de mare, este mic si nu ai timp sa opresti sa faci dreapta decat daca mergi cu 5 la ora sau stii locul.
Google Maps are pozele cam vechi, intra pe Bing si o sa vezi si balta, si cabana si tot ce vrei.
Fişiere ataşate
budila1a.JPG
budila1b.JPG

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 16 Apr 2013, 16:52

in atentia administratorilor : acest forum este despre pescuit zona brasov, nu despre campionii analfabeti care nu stiu a lega 2 cuvinte si a caror singura cultura este injuratura cand nu le convine ceva ( sper ca nu deranjeaza cuvantul analfabet la fel de tare ca "cacanar" )

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”