Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: Zona Brasov

Mesaj de sorinbv » 04 Apr 2013, 20:34

**==

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 22:07

in functie de ce prinde colegu, mergem si noi duminica, cand pare sa fie vremea mai buna :)

Avatar utilizator
brutusik
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 29 Mai 2012, 10:12

Re: Zona Brasov

Mesaj de brutusik » 04 Apr 2013, 22:08

si eu sunt acolo

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 22:24

neaparat sa intrati maine dupa ce va intoarceti sa ne dati de stire si noua, daca au populat si daca se prinde ceva...

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 04 Apr 2013, 22:33

Radule tata , spune cinstit ...ai pofta de un caras prajit ????....proaspat ??

Avatar utilizator
brutusik
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 29 Mai 2012, 10:12

Re: Zona Brasov

Mesaj de brutusik » 04 Apr 2013, 22:34


Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 22:46

shahjaban scrie:Radule tata , spune cinstit ...ai pofta de un caras prajit ????....proaspat ??
caras nu, am mancat pastrav...pastrav > orice alt peste.
Poa sa spuna cine ce o vrea. Eu raman la parerea mea.

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 22:49

stiti unde se prinde cel mai bine peste? la Fish 4 life, pastravaria aia de la prejmer, dai 5 lei, mai dai inca 30 lei si iei si 6 pastravi, sau la budila la pastravarie, numai ca e drumul mult mai rau la budila fata de prejmer. Restul baltilor dai 35 lei si te rogi la dumnezeu sa prinzi un crap, in 9 din 10 cazuri te rogi degeaba. Si in al 10 lea cand prinzi nu te lasa sa-l iei :)) patron de balta sa fii, iti bati joc de bietii pescari care merg cu speranta in suflet sa prinda peste, da care peste? :))

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 22:54

shahjaban scrie:eu am fost la Budila de vreo 5 ori anul trecut si nu prea m-a incantat...crapi mici , carasi si mai mici....si sute de pescari care dadeau unii peste altii ( duminica) si se certau....eu am pescuit doar la match acolo si la rube. Am vazut si un crap de vreo 3 kg prins de un tip la pelete , in rest ciortani la kil ( cred ca , cu din aia si populeaza tipul....) iar carasii erau brichetari....nu am vazut caras mai mare ca palma ( cu coada cu tot !!)...poate s-au schimbat lucrurile !!
a mai fost cineva pe la Bela ??
hmm, slabut pescar daca ai luat doar atat, eu cam in fiecare partida la budila luam minim 5-6 crapi ( asta in partidele proaste in care prindeam loc de c***t in craci) in partidele bune cand prindeam locurile alea de pe colt in partea stanga, 10-15 chiar si 22 crapi ( poate confirma patronu ca nu vorbesc din carti)
Balta aia la budila daca nu erau locurile atat de prost pozitionate si nu era atatea sute de craci in partea aia din spate, era o balta superba cu peste mult.
Cei drept ca anu trecut doar spre sfarsit au bagat crapi de 5-7 kg, in rest majoritatea erau intre 1-3 kg, dar frate te distrai, nu mergeai sa te uiti toata ziua la bete.
Si chiar imi convenea ca de 50 lei pescuiam o zi si imi luam si un crap la 2 kg pt consum, desi in ultimele partide eliberam toti crapii si ma duceam mai sus sa-mi cumpar pastrav.

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 04 Apr 2013, 23:00

radu90 scrie:
shahjaban scrie:eu am fost la Budila de vreo 5 ori anul trecut si nu prea m-a incantat...crapi mici , carasi si mai mici....si sute de pescari care dadeau unii peste altii ( duminica) si se certau....eu am pescuit doar la match acolo si la rube. Am vazut si un crap de vreo 3 kg prins de un tip la pelete , in rest ciortani la kil ( cred ca , cu din aia si populeaza tipul....) iar carasii erau brichetari....nu am vazut caras mai mare ca palma ( cu coada cu tot !!)...poate s-au schimbat lucrurile !!
a mai fost cineva pe la Bela ??
hmm, slabut pescar daca ai luat doar atat, eu cam in fiecare partida la budila luam minim 5-6 crapi ( asta in partidele proaste in care prindeam loc de c***t in craci) in partidele bune cand prindeam locurile alea de pe colt in partea stanga, 10-15 chiar si 22 crapi ( poate confirma patronu ca nu vorbesc din carti)
Balta aia la budila daca nu erau locurile atat de prost pozitionate si nu era atatea sute de craci in partea aia din spate, era o balta superba cu peste mult.
Cei drept ca anu trecut doar spre sfarsit au bagat crapi de 5-7 kg, in rest majoritatea erau intre 1-3 kg, dar frate te distrai, nu mergeai sa te uiti toata ziua la bete.
Si chiar imi convenea ca de 50 lei pescuiam o zi si imi luam si un crap la 2 kg pt consum, desi in ultimele partide eliberam toti crapii si ma duceam mai sus sa-mi cumpar pastrav.
Cat despre pescari de duminica de pe balta, am fost o singura data duminica si tot asa era dezastru, vroiau sa se arunce in balta, ca ala dadea prea mult si ii taia pe toti si chestii de genu, acolo doar de luni-vineri mergi, si la pluta prinzi mai greu si mai putin, la fund cu momitor iei calumea (si nu trebe aruncat mult cum se chinuie toti sa arunce) daca arunci 40 metri e suficient.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 05 Apr 2013, 10:22

lasa-mi si mie un nr de telefon ..poate vin si eu sa te urmaresc cum prinzi peste ...mai invat si eu de la tine , daca tot zici ca esti asa meserias...:D

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de tache » 05 Apr 2013, 10:36

Salutare,la pastravaria fish4life are si o balta de crap in sistem C&R.Am primit cateva date saptamana trecuta
Regulamentul pentru balta de crap este acelasi ca si pana acum.
ORAR: L-D/07.30 – 17.00
Taxa pescuit: 30Lei/pers/zi
* NU exista restrictii vizavi de numarul de undite (Weekend-urile se exclud: max. 3 buc)
* Persoanelor care insotesc pescarii li se aplica taxa de agrement de 5 lei/zi. Intrare gratuita pentru copiii pana in 14 ani!
Sistem pescuit: CATCH&RELEASE
*MONSTRII capturati se arunca inapoi in balta
*Exemplarele pana in 3kg capturate pot fi luate: 20lei/kg
Balta a mai fost populata, insa din experienta noastra inca nu prea trage. Apa este inca destul de rece.
Mesajul a fost primit acum o saptamana.Sunt curios daca are potential acest loc.Am zis ca merg in vizita si voi face si niste poze.Daca ajunge cineva inaintea mea astept pareri.
Fire intinse pentru cei care merg la pescui in acest wekend
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 05 Apr 2013, 12:56

shahjaban scrie:lasa-mi si mie un nr de telefon ..poate vin si eu sa te urmaresc cum prinzi peste ...mai invat si eu de la tine , daca tot zici ca esti asa meserias...:D
Daca vrei facem o partida la budila...desi nu ma prea incanta sa dau 25 lei...dar acum asta este..

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de papyllon » 05 Apr 2013, 16:11

am fost la vadu!
rezultat 0 barat!
adevarul ca am pescuit doar la crap cu bile solubile si plastice, dar cu cine am mai fost a folosit si viermi cu acelasi rezultat 0.
in schimb am vazut in jurul meu ca se prindea binisor carasei la undita :D !
deci cine vrea sa se distreze la undita se prinde binisor!

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 05 Apr 2013, 16:19

deci tot mai bine se prinde la pastravarie :))
ai vazut totusi pe cineva pe balta sa prinda crap? sau doar carasei?
Caraseii aia aveau macar 250 grame ?:)) sau daia de 50 -100 ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”