Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 05 Feb 2013, 05:02

Da,bonduelle face legea p calareti dar cand incepe sezonul combinat si cu niste viermi,multa rabdare si dai lovitura.Hai sa va povestesc c am patit odata p calareti acum 2 ani.Ajung p balta p la 4:30,desfac sculele si ma apuc de treaba.Pana la ora 15:00 cativa carasi,eram disperat,ma gandeam ca e o zi ratata.Cand incepe sa bata putin vantul,nu tare,numai cat trebuie ca sa l desmorteasca p el mi a si plecat un bat si lui vecinu de langa unul.Parca iesisera ca nebunii(cteno),eu aveam la mine si un shefield fiinca avusesem multe rupturi si vroiam sa vad c este dar intre timp reusisem sa rup pluta si ramasesem doar cu acul si plumbul p fir.Cand a inceput treaba am aruncat si lanseta,asa fara pluta si cu cateva bilute de plumb la vreo 10 m de mal,nu i am pus nici bambina si cand tragea intindea firul.Vreau sa zic ca in ziua aceea am prins pana p la ora 18:00 vreo 35 kg de crap si cteno,cteno mic pana in 2 kg iar crapul pana in 4 kg.Atunci nici macar nu am nadit decat cu vreo cativa pumni de bonduelle dar au fost zile cand am nadit normal cu nada si am prins.Deci chiar am avut partide frumoase p calareti si pote reusesc sa si pun cateva poze.

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 05 Feb 2013, 05:26

prada de la una din partidele d p calareti.
Fişiere ataşate
18052011309.jpg

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 05 Feb 2013, 05:35

Aahsi apropo,intef,c ai facut anul asta p balta aia salbatica care o laudai u?Poate anul asta chiar facem o partida impreuna.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Calareti

Mesaj de meo_mdc » 05 Feb 2013, 11:25

Robert , "La stuf" , ar insemna partea de pe malul drept al baltii,mai spre calugarul din aval, cum cobori drumul ? Eu am pescuit de obicei vis-a-vis langa leagane, sub palcul acela de pomi. Am avut mereu rezultate bune acolo, nu am prins niciodata asa mult ciortan dar nici nu am plecat in zilele mai slabe fara 1 - 2 bucati acasa. Inca o intrebare : stii cumva daca balta are si somn? Intreb pentru ca la ultima partida din toamna aveam aruncata o lanseta mai spre centrul baltii cu porumb si un pop-up din plastic. Cu toate acestea, tot carasul ma sacaia si la montura asta. Intep un caras mai frumusel si pe recuperare, se ridica ceva, il inhata si dus a fost cu tot cu forfac. Salau nu cred ca era , deoarece a facut valuri prea mari la suprafata si era prea inchis la culoare.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2013

Mesaj de meo_mdc » 05 Feb 2013, 11:33

intef scrie:Meo,poate in primavara ne "rupem" de o partida pe Sandulita si ramanem pe Calareti
. O facem si pe asta , dar primele partide trebuie sa fie pe Sandulita ;) Cat despre faza cu "paharnicu" sunt total de acord : tu te ocupi de indatoririle de paharnic, ne luam 2 scaunele si ne postam in spatele lui Robert ca "asistenti", incercand sa furam meserie :))
MLDD

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de caramba » 05 Feb 2013, 16:11

citeva poze sa ne mai treaca dorul de calareti
Fişiere ataşate
IMG652.jpg
IMG571.jpg

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Calareti

Mesaj de meo_mdc » 05 Feb 2013, 16:18

Frumosi ciortani. Bravo! **==
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 05 Feb 2013, 16:20

Adica un fel de loch ness Meo?Cred ca avusesei paharnic si la partida aia!!!!DA Robert,cateva partide,insa nu mai este ce a fost,doar cativa cteno la varga,sariti de 7-800g.La porumb in lapte sau bonduele,dar nadit mult si asteptat la fel.Ultima data am pescuit de la 7 seara la 2 dupa amiaza(a doua zi) si am prins vreo 16 kg de caras,rosioara,1 cteno,un strapazan si o marlita.I-am eliberat pe toti ca aveam destul peste,vreo 2 sertare de congelator din care mai am si acum cam o jumatate desertar(deci vezi...trebuie sa mergem urgent).Anul asta am invatat o reteta de peste marinat si daca-mi iese...s-a zis cu eliberatul.Nu sunt ipocrit sa spun ca sunt cel mai c&r-ist pescar,nu.Imi place sa-l mananc atata timp cat se numeste caras.Celelalte specii nu stiu ce naibii au,dar parca nu au gust.Carasul in schimb...mi s-a umplut gura de saliva deja!!!!!Mergem dupa prohibitie,pana atunci nu prea merge,doar oblete,caras cat batul de chibrit sau biban cat degetul.Sau stai asa ca parca am fost anul trecut prin martie,ma uit in agenda si iti spun exact ce am prins,si poze daca am.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 05 Feb 2013, 16:33

Uite aici un copy-paste din folderul 2012 : 10-04-2012 Limpezis(Vodafone).Vant din dreapta,ploaie usoara,17 grade.Nada home made +larve +viermi albi si rosii,viermi rosii mai mult incurcat,aditiv caramel home made.Varga 7m,varga 6m,feeder.Varga: fir 0,10 carpexpert sink,pluta cralusso jumbo 2g,carlig gamakatsu nr 14.Capturi : 1 caras 800g-1kg,2kg caras,1 kg rosioara.Incerc sa pun si o poza dar se pare ca este prea mare.

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 05 Feb 2013, 16:59

frumoase capturi,felicitari.meo eu pescuiesc p malul cu barul,cum te uiti din sosea la bar in stanga mult aproape de capatul baltii.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Calareti

Mesaj de meo_mdc » 05 Feb 2013, 17:43

Nu cred ca era nici un Loch Ness, dar am inteles de pe diferite forumuri ca balta nu are somn, cu toate ca eu cred ca e principalul suspect.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Calareti

Mesaj de meo_mdc » 05 Feb 2013, 17:47

...poate doar sa fi agatat accidental vre-un crap mai mare care umbla pe la suprafata.
MLDD

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de caramba » 05 Feb 2013, 18:17

robert048 scrie:Da,bonduelle face legea p calareti dar cand incepe sezonul combinat si cu niste viermi,multa rabdare si dai lovitura.Hai sa va povestesc c am patit odata p calareti acum 2 ani.Ajung p balta p la 4:30,desfac sculele si ma apuc de treaba.Pana la ora 15:00 cativa carasi,eram disperat,ma gandeam ca e o zi ratata.Cand incepe sa bata putin vantul,nu tare,numai cat trebuie ca sa l desmorteasca p el mi a si plecat un bat si lui vecinu de langa unul.Parca iesisera ca nebunii(cteno),eu aveam la mine si un shefield fiinca avusesem multe rupturi si vroiam sa vad c este dar intre timp reusisem sa rup pluta si ramasesem doar cu acul si plumbul p fir.Cand a inceput treaba am aruncat si lanseta,asa fara pluta si cu cateva bilute de plumb la vreo 10 m de mal,nu i am pus nici bambina si cand tragea intindea firul.Vreau sa zic ca in ziua aceea am prins pana p la ora 18:00 vreo 35 kg de crap si cteno,cteno mic pana in 2 kg iar crapul pana in 4 kg.Atunci nici macar nu am nadit decat cu vreo cativa pumni de bonduelle dar au fost zile cand am nadit normal cu nada si am prins.Deci chiar am avut partide frumoase p calareti si pote reusesc sa si pun cateva poze.
Robert ai dreptate si eu am patit asa pe calareti am stat degeaba pina la orele 2 dupa amiaza si dupa aceasa sa ma vezi cu amindoua unditi in mina

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Calareti

Mesaj de intef » 05 Feb 2013, 23:56

meo_mdc scrie:...poate doar sa fi agatat accidental vre-un crap mai mare care umbla pe la suprafata.
Meo,o fi fost scafandrul care tot pune pestele in carligele lui Robert!!! =)) =)) =)) pe vremuri,adica prin 2006,prindeam cate 8-10 kg de caras si mai mic si mai mare,in canalul dorobantu.Uneori nu mai scoteam a doua undita din masina pentru ca nu faceam fata cu doua.Apoi tot pestele il aruncam in Dambovita(mergeam 1 zi da una nu) pentru ca acasa aveam destul.Ma rog,la vremea aia credeam ca poate anul urmator voi prinde caras frumos pe..Dambovita(nu stiam ce se intampla in amonte) la Unirii.Poate cineva o fi aruncat vreun somn in balta,mai stiiiiii...Aaa si alta intamplare : un amic de-al meu pescuia la Fundeni Frunzanesti prin 2001.Prinde el un crap la vreo 6 kg si apoi incepe sa ma sune si sa imi propuna sa ma duc si eu la Fundeni Frunzanesti.Eu eram mai sus la Vasilati,si-i zic bine ma frate,venim noi 5 pescari cu neveste cu toate astea?Vino tu la noi ca luam caras la kil la varga.Vine saracul(cred ca a fost cea mai proasta decizie a lui),se pune pe poze cu crapul lui,cu noi,apoi se apuca de pescuit.Noaptea,gratar,povesti,o bere...apoi somn.Dimineata ce crezi?Nu o mai lungesc,o vidra venise si-i gaurise juvelnicul,iar crapul plecase.Se oftica saracul,"uite domnule,l-am prins la Frunzanesti ca sa-i dau drumul in Vasilati"... Asa si cu carasul tau...o fi scapat cineva un somn prin balta...

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 05 Feb 2013, 23:59

Ne-am cam intins la povesti(ca deh...asa-i iarna...) si o luaram pe aratura.Gasim un moderator amabil sa lase doar pozele si postarile despre Sandulita?Si sa ne schimbe si titlul sa ne lase fara an?Gasim sigur!!!!Multumim foarte mult!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”