lanseta oare cat conteaza?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
robert nicolae
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2009, 05:03
Localitate: AvP
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de robert nicolae » 11 Feb 2009, 18:03

George ai ajuns la o concluzie absolut irelevanta in urma a doua ore in care ai avut lanseuri cu cel putin 5 lansete diferite.

Fii atent... anul trecut spre sfarsitul sezonului am mers la cateva partide de casting (doar de casting). In prima faza nu prea am inteles nimic. Lansam, recuperam, masuram, f. mici diferentele. Dupa aprox. 2 ore de antrenament, partenerul meu a "cedat" dar nu nervos ci fizic. Serios. Eu nu am renuntat si am continuat lanseurile. Dupa aproape 3 ore de insistenta, am constatat cateva "mici" diferente. Cel putin 30m in plus fata de cat lansam la momentul in care partenerul meu renuntase. Hi-Sive-ul (nu HI-S 200) reusea sa-mi adauge undeva la 40m in plus fata de betele cu care pescuiam in mod constant.

Este foarte adevarat ca, in cazul in care aveam nevoie de o alta comparatie cu o alta lanseta, o faceam cu acelasi angrenaj (mulineta, fir, inaintas, etc.) dar nu in aceiasi zi! Acelasi numar de ore l-as fi alocat in zilele urmatoare, unui alt bat.

Nu pot sa nu.mi amintesc ca in tineretile mele, eram dispus in orice secunda sa.mi arunc school bag-ul din
spate si sa incep o noua miuta in curtea scolii. In acelasi timp, un sportiv de performanta caruia ii trebuiau rezulate remarcabile, avea nevoie de cel putin o ora de incalzire inainte de a incepe un meci sau competitia in sine si de alti cativa ani buni de antrenamente in spate.

Antrenamentul este doar unul din foarte multele amanunte care conteaza atunci cand vorbim despre casting si
despre instrumentele specializate in acest domeniu.

In aceiasi idee:
Nada, oare cat de mult conteaza? Ai prins si cu porumb dar ai avut rezultate bune si la boilies!
Echipamentu oare cat conteaza? Ce are daca ne trezim dimineatza intr-un cort plin de condens sau unul cu peretii uscati? Doar am dormit in amandoua la fel, cu ochii 'nchisi!
Laptele de porumb oare cat de mult conteaza? Am prins foarte bine si cu cel de la tata nitu si cu cel de la alti producatori. Ce daca unul este mai dens ca altul?
Avertizorii oare cat de mult conteaza? Si un set energo si unul carp-sounder aparent fac acelasi lucru.
lista poate continua la nesfarsit!

Absolut totul conteaza! in unele situatii chiar si un mm in plus sau in minus la lungimea hair-ului.



@Dan Mitranescu

Mai exact la cele cu 50 ,dupa aruncare, lanseta vibreaza accentuand frecarea firului cu inelele, chiar daca
acestea sunt mai mari.


Chiar credeti ca acele vibratii de care vorbiti apar in urma echiparii blank-urilor cu un inel de plecare de 50mm?



@Coleman
Chill out bro. - parca prea multa "pasiune" in exprimare.

Dar, ca idee, concursurile de casting se desfasoara pe terenuri de surfcasting si care au o lungime de aproape 300 de metri. Nu pe apa. O parte din motive le-a expus destul de clar Adi un pic mai sus.

Si inca ceva. Ce ar insemana 5-6 pesti in plus sau in minus la un concurs. Sau chiar 5-6 kg in plus sau in minus. Ajungem iar la intrebarea lui George: Oare cat conteaza?

Dumneavoastra vreti chiar sa masurati la centimetru?
DA!
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
stanciu alexandra
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Iul 2008, 14:26

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de stanciu alexandra » 11 Feb 2009, 22:48

paiiiii..... :-& :-& tu ai lansete de la aceiasi firma.... :-q :-q :-q sau gresesc.....

Avatar utilizator
stanciu alexandra
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Iul 2008, 14:26

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de stanciu alexandra » 11 Feb 2009, 22:51

scuze....MIRCEA STANCIU

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Feb 2009, 23:39

robert nicolae scrie:
@Dan Mitranescu

Mai exact la cele cu 50 ,dupa aruncare, lanseta vibreaza accentuand frecarea firului cu inelele, chiar daca
acestea sunt mai mari.


Chiar credeti ca acele vibratii de care vorbiti apar in urma echiparii blank-urilor cu un inel de plecare de 50?

Aceste bete la care eu ma raportez, mai exact Hakuyo MTX, sunt niste lansete pe care le-am comandat in China anul trecut in iarna. Pe parcursul anului am incercat doua variante de echipare cu inele. Primele lansete scoase au fost echipate cu inele incepand cu 40 (cele cu care eu am pescuit tot anul si am sa le pastrez), iar in vara am incercat si varianta cu inel de plecare de 50 ,respectiv marite toate inelele pana la vf. inclusiv.
Acestea din urma nu au fost pe gustul meu datorita faptului ca "vibreaza". La aceiasi concluzie a ajuns si George.

Ideea este ca pe acelasi blank setul de inele plecand de la 50 este mai greu si dezechilibreaza lanseta. Si nu este teorie !

Am sa mai incerc o varianta care sa fie numai inelul de plecare de 50, iar restul inelelor ,de pe varful lansetei, sa ramana la fel ca pe cele cu inel de 40.
Poate asa nu se dezechilibreaza ...si ai dreptate.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de george-alexandru » 11 Feb 2009, 23:53

da ma Roberte de aici trebuie sa invete ceva cei care/si cumpara scule in functie de performantele altora.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 12 Feb 2009, 01:29

george-alexandru scrie:da ma Roberte de aici trebuie sa invete ceva cei care/si cumpara scule in functie de performantele altora.
George, sa stii ca aceeasi observatie se aplica perfect si la nada!

Experienta povestita de Robert e relevanta. Cand treci de la o lanseta normala - fie si foarte buna - la una de casting, la inceput nu intelegi nimic. Te astepti sa dai imediat mult mai departe. Nu dai. Poti sa dai mai putin. Te astepti sa-ti placa. Nu-ti prea place. Lanseta e foarte rapida, n-are nimic din amabilitatea lansetelor obisnuite. Cum gresesti, cum te pedepseste. Te gandesti ca tii in mana o piesa de mare performanta, dar performanta, ioc!

Prima lectie: banii cumpara doar lanseta. Tehnica nu se cumpara. :!:

Daca insisti si esti pus pe o directie buna (ca sa nu te antrenezi in eroare), vine un moment in care lanseta incepe sa se trezeasca la viata. Intri pe traiectoria corecta. De la o aruncare la alta, capeti viteza, putere, control. Si in spatiul a cateva ore sau cateva zile poti ajunge sa castigi zeci de metri, pe care cu vechea lanseta nu i-ai fi castigat niciodata.

*******

Trecand de la una la alta: inelul de 50 are sens doar pe o lanseta de casting. Pe lansetele obisnuite face mai mult rau decat bine si, de regula, e pus din motive cosmetice.

Avatar utilizator
julian mihai
senior
senior
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008, 16:13

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de julian mihai » 12 Feb 2009, 18:07

Vlad Pavlovici scrie:
george-alexandru scrie:da ma Roberte de aici trebuie sa invete ceva cei care/si cumpara scule in functie de performantele altora.
George, sa stii ca aceeasi observatie se aplica perfect si la nada!

Experienta povestita de Robert e relevanta. Cand treci de la o lanseta normala - fie si foarte buna - la una de casting, la inceput nu intelegi nimic. Te astepti sa dai imediat mult mai departe. Nu dai. Poti sa dai mai putin. Te astepti sa-ti placa. Nu-ti prea place. Lanseta e foarte rapida, n-are nimic din amabilitatea lansetelor obisnuite. Cum gresesti, cum te pedepseste. Te gandesti ca tii in mana o piesa de mare performanta, dar performanta, ioc!

Prima lectie: banii cumpara doar lanseta. Tehnica nu se cumpara. :!:

Daca insisti si esti pus pe o directie buna (ca sa nu te antrenezi in eroare), vine un moment in care lanseta incepe sa se trezeasca la viata. Intri pe traiectoria corecta. De la o aruncare la alta, capeti viteza, putere, control. Si in spatiul a cateva ore sau cateva zile poti ajunge sa castigi zeci de metri, pe care cu vechea lanseta nu i-ai fi castigat niciodata.

*******

Trecand de la una la alta: inelul de 50 are sens doar pe o lanseta de casting. Pe lansetele obisnuite face mai mult rau decat bine si, de regula, e pus din motive cosmetice.

Salut Vlad,sunt Iulian si-ti urez bun venit pe acest site si totodata iti multumesc enorm pentru sfaturile pe care ni le impartasesti noua tuturor :-h :-h
FairPlay Team

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de misu_sipanu » 12 Feb 2009, 18:21

Eu cu Eternity 360 3lbs pot da constant 140m cu 0 25 pb de 98 si dupa ce imi fac mina ,cred ca pot da si la punct fix.Dar acestea sint lans, cu care am lucrat 1 an sint rapide si daca nu ai grija la pestii mici,ai scapi.
acuma vine partea tare..am dat cu lanseta unui prieten,de 390 cu acceasi mul. scoasa de pe Eternyti cu acelasi pb de 98 dar lans.era mai moale si surpriza....125 130 m maxim.Parerea mea este ca un pescar de crap, pescuieste cel putin un sezon cu sculele achizionate si mina se formeaza deja "pe bat".Cit despre casting am vazut atitea pareri si antipareri mai "emancipate"incit cred ca incepatorii sau cei care vor sa se dedice pescuitului la crap se apuca de spining sau altceva.PREA MULTA TEORIE CITITA DIN DORINTA DE AFI ELOGIOS SI DIDACT.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de gor965 » 12 Feb 2009, 18:41

Bun ,vin si eu c-o serie de intrebari ...ca sa trec la genul asta de lansete ,specializate (sa-i spunem) in pescuitul la distanta ,pe langa limitele lansetei cu care pescuiesc ,trebuie ca eu sa fii atins o limita anume in tehnica aruncarii ...adica sa astept sa ma plafonez la un moment dat si ulterior sa fac trecerea spre alt tip de lanseta ? Unul care isi cumpara prima lanseta de crap din cariera lui de pescar si isi ia Hi-s 200 ,are sanse sa invete a arunca cu genul asta de lansete ,la fel de mult ca si unul care dupa 10 ani trece de la o lanseta progresiva la una de varf ? E anormal sa cerem mai mult de la un bat scump ?...si sa ne facem mana pe o scula pretentioasa ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de misu_sipanu » 12 Feb 2009, 19:08

:D Gorge eu nu ma refer la pret,Eterniti este de trei ori mai scumpa decit Corixul cu care am aruncat......eu spuneam ca am aruncat 1an cu bat de 360 si acum cind am dat cu un bat DE 390 nu am aruncat mai mult.Am mai dat cu bete de 390 cu markerul(cu acelasi bat corix) dar nu am sesizat diferenta mare.Anul asta m am hotarit sa schimb pe 390 dar trebuie sa mai lucrez mult pina se dezobisnuieste"mina"(de fapt creierul).Pretul este relevant in putine situatii si depinde ce urmaresti dar cind urmaresti performanta are un cuvint de spus. :-??

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 12 Feb 2009, 21:51

Orice pescar de nivel mediu, daca e dispus sa exerseze putin, va invata sa lucreze cu o lanseta de casting relativ repede si va arunca mai departe decat o lanseta generalista.

Pe de alta parte, cine crede ca totul se rezolva cu bani va avea surpriza sa constate ca nu-i asa. Nu devii sofer mai bun doar pentru ca ti-ai luat o masina mai scumpa.

In pescuit, iti trebuie ani de experienta ca sa intelegi niste lucruri pe care, odata ce le stii, poti sa le consideri aparent simple. De exemplu localizarea. Nu e mare filosofie sa te gandesti ca pestele nu e distribuit uniform in masa apei, ci isi duce viata in functie de cateva structuri (hrana, protectie etc.) si trebuie cautat tinand cont de ele. Dar cat timp v-a luat pana sa incepeti sa cititi apa?

Prin comparatie, castingul e mult mai usor si poti sa-ti iei orice lanseta oricand, daca accepti ca e problema ta sa inveti sa o folosesti, nu problema ei.

E suficient de clar sau tot “elogios si didact”?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2009, 22:08

E suficient de clar sau tot “elogios si didact”?

...e meserie.
salutari Vlad. bine ai venit printre noi
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de misu_sipanu » 12 Feb 2009, 22:11

:D elogios si didact spun la un raspuns din care reiese foarte multa teorie citita ,fortat pe forumuri,in reviste,sit uri etc si invatata fortat pentru a demonstra cit de "dotat"este cel care raspunde.Diferenta de pret ramin la parerea mea ca face mult daca sti ce vrei de la lanseta.
Daca citeati atent eu ma refer strict la LUNGIMEA lansetelor nu la pret.Sint de acord ca localizarea pestilor si modul de hranire este pe primul plan .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”