lanseta oare cat conteaza?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de alex_mures » 09 Feb 2009, 00:18

Clabuc scrie:
bufu scrie:am incarcat si o poza la pretul ei de 220 ron se incarca f bine, deocamdata imi ajunge :D

la cum arata canalul ala si gradul de incarcare al lansetei .... sigur nu ai facut vreo victima ceva pe malul opus sau macar un geam ceva =)) ?
canalul acela este Raul Mures in localitatea Tg-Mures si iti garantez ca are 140 metri latime masurati ;)
Imagine
Imagine
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de bufu » 09 Feb 2009, 00:40

pai din poza se vede ca nu am aruncat drept ci un pic asa mai pe diagonala in avale cum se zice :D
firul e daiwa fluo 0,31 , sapt viitoare ies cu fir de 0.28 si rigla pe pamant sa vedem ce zice o masuratoare reala :-S si o camera foto sa trag vreo 10 cadre pe secunda =D> , poza asta e facuta cu telefonul :))

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de zarguzon adi » 09 Feb 2009, 02:16

@Lary am un astfel de dispozitiv de ceva ani si stiu ca masora pe recuperare


@Coleman la o distanta de 140 nu o sa reusesti niciodata sa intinzi firul fara sa deplasezi plumbul si mai este si o problema de geometrie; conteaza si adancimea apei. Este exact cum ai arunca din varful unui deal; tu de fapt nu masori distanta de la tine pana unde intra plumbul in apa; mai simplu se formeaza un triunghi in care tu masori latura cea mai lunga dar astea sunt mici amanunte care daca le aduni vei constata diferente majore.
P.S. daca nu ai inteles maine iti fac o schita.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Coleman » 09 Feb 2009, 02:35

Domnule, haideti sa va explic exact cum sta treaba ca vad ca nu pricepeti sau nu vreti sa pricepeti(probabil ca intelegeti doar cu ''schita'').Pe o balta cu o adancime de 3-5 metri ,plumbul din momentul in care atinge apa si pana cade pe fundul apei nu poate sa ''inainteze'' mai mult de 3-4 m ,asta cel mult,iar eu v-am spus ca pot masura cu o marja de eroare de 5-6 m este greu de inteles?Dumneavoastra vreti chiar sa masurati la centimetru?Sau doreati neaparat sa ne contrazicem si nu stiati cum?Eu zic sa va opriti aici ca stricam topicul celor interesati cu adevarat de acest subiect.
Va repet eu v-am contrazis doar afirmatia '' masuratoarea din ochi ''.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de zarguzon adi » 09 Feb 2009, 12:06

george-alexandru scrie:Ieri impreuna cu cativa prieteni am iesit la prima pescuiala pe anul acesta pe Moara Vlasiei.acolo ne/am mai intalnit cu inca cativa pescari primavarateci printre care si Cipica cu care la un moment dat cautam un degetar sa facem niste lansari cu un HI-s 200 cu care venise Cipica sa vada ce poate.avand in vedere ca a fost prima iesire va dati seama ca conditia noastra fizica lasa mult de dorit.lanseta era echipata cu fir de 0,25 si mulineta Shimano Ultegra daca nu ma insel si plumb de 120g korda.ne/am strans noi patru cinci si ne/am pus pe aruncari,desi fiecare are forta,stilul si inaltimea diferita cam toti am aruncat asa ochiometric cam 140-150 de metri mai aveam cativa metri si loveam malul.dupa aceste aruncari am luat lansetele pe care le aveam fiecare prin dotare si anume un Garbolino 3,90,3,5lb inel de plecare 40(900ron) si un no name China de 3,90 pe el scrie 4,25lb care costa 180 ron. diferenta dintre cele 3 bete enumerate mai sus este enorma si pleaca de la 2 milioane si ajunge la 17 daca nu ma insel in cazul lui HI_s200,culmea este ca desi 5 persoane cu stiluri diferite de aruncat,au dat cu toate cele 3 modele aproape fix la aceeiasi distanta cu aceeiasi mulineta fir si plumb.acum stau si ma intreb daca forta si stilul meu de aruncat are o anumita limita cum o are toata lumea scula chiar nu face nici un fel de diferenta.
@Coleman daca citesti cu atentie prima postare o sa gasesti cuvantul ochiometric ; alex_mures foloseste ca unitate canalul dar lungimea aruncarii o face tot ochiometric; o singura postare face referire la caunter.Cam 23 de ani am de cand am fost prima oara la peste.
PS:raman dator cu schita

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Coleman » 09 Feb 2009, 18:19

Domnule vad ca dumneavoastra chiar aveti o problema si am sa va si demonstrez asta.
1.Dumneavoastra ati facut o afirmatie legata de masuratul distantei din ochi.
Eu v-am raspuns doar ca majoritatea folosesc counter-ul ,fapt confirmat chiar de un mesaj postat de sipanu inaintea dumneavoastra.
2 Dupa care ati spus ca acel dispozitiv masoara si burta firului.
Eu v-am spus ca se lasa plumbul sa se aseze si se intinde firul dupa care se masoara
3.Ati mai afirmat ca toate concursurile de casting ''serioase'' se tin pe pamant
Eu v-am intrebat daca concursul de pe darvari nu a fost serios
4.Dupa aceea ati incercat sa imi explicati ca de fapt plumbul mai inainteaza in apa de la contactul cu apa si pana pe fundul apei.
Iar eu v-am raspuns ca nu poate inainta decat max 3 m,asta la o apa de 3-5 m,pentru ca teoria dumneavoastra se sustine doar daca testul se face in Groapa Marianelor sau Filipinelor.
5.Acum va intoarceti la inceput si incercati sa spuneti ca cei care au postat la inceput au masurat din ochi
Si eu va spun ca pe moara vlasiei va pot spune cu o marja de max 10 m exact la ce distanta a cazut plumbul,datorita faptului ca nu este o balta forte lata si daca alegi un loc in care distanta pana in malul celalalt este de 150-160 m este foarte simplu sa spui cam ce distanta ai aruncat

Din cele srise mai sus rezulta faptul ca dumneavoastra nu ati incercat sa va argumentati niciodata punctul de vedere si de fiecare data dupa ce eu va raspundeam la mesaj renunta-ti sa mai raspundeti tot la subiect si cautati inca un motiv sa ma contraziceti.
Imi cer scuze celui care a deschis topicul si tuturor celor care doreau sa afle amanunte legate de subiect ,pentru ca am stricat topicul si promit ca asta va fi ultimul mesaj ''aiurea'' publicat aici.

P.S. Ce legatura are oare faptul ca pescuiti de 23 de ani in acest context nu stiu dar va doresc multi inainte si apropo pastrati ''schita'' ca dupa cum trebuia sa observati am inteles la ce va referiti.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de bufu » 10 Feb 2009, 00:19

foarte bine scris si argumentat :D

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Clabuc » 10 Feb 2009, 18:34

@George Alexandru
Mie mi se pare cel putin ciudat ca o lanseta china sa arunce cat un HI-S, poate totusi exista o diferenta de 10 -15 metri si daca exista atunci e clar : in astia 10-15 metri se regaseste si diferenta de pret. Insa daca aceasta diferenta e mai mica de 5 m sau nu exista, atunci constatarea ta reprezinta o super revelatie si multi ar trebui sa isi schimbe imediat optica in ceea ce priveste achizitionarea lansetelor. Dar ideal ar fi sa faci un test intre lansetele astea pe pamant si masurat corect.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Feb 2009, 19:09

canalul acela este Raul Mures in localitatea Tg-Mures si iti garantez ca are 140 metri latime masurati ;)

La ce va chinuiti, chiar nu era nici un pod prin apropire.ca sa nu fie nevoie sa mai arunci pe malul celalalt ? :-w

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de bufu » 10 Feb 2009, 20:46

bravo :))

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de marian_popescu » 10 Feb 2009, 20:53

@clabuc
mai gandeste-te. daca george a aruncat pt prima oara cu HI-S 200, testul nu e relevant pentru capacitatea lansetei. conteaza foarte mult si cu ce tip de lansete pescuieste el de obicei. mai relevant este pentru lanseta aceea mai ieftina, deoarece, in banii astia, e chiar o performanta sa arunci 140 de metri. HI-S 200 e capabila, im schimb, sa arunce peste 200 de metri...dar aici conteaza mult antrenamentul si tehnica pescarului. castingul nu e chiar asa de usor pe cum cred cei mai multi. nu cine zmuceste cel mai tare lanseta da cel mai departe. daca participi la un concurs de profil, macar ca spectator, vei constata ca multi din cei cu performante remarcabile...nu arata intotdeauna ca niste aruncatori de sulita, ci mai degraba ca niste maratonisti
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de Clabuc » 10 Feb 2009, 22:14

Margescu Romeo scrie:canalul acela este Raul Mures in localitatea Tg-Mures si iti garantez ca are 140 metri latime masurati ;)

La ce va chinuiti, chiar nu era nici un pod prin apropire.ca sa nu fie nevoie sa mai arunci pe malul celalalt ? :-w
L-) Nu cred frate, canalul ala clar nu are 140 de m =)) =)) =))

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de zarguzon adi » 10 Feb 2009, 23:38

@ alex_ mures mai exact unde ai aruncat langa stadion




PS Coleman nu te mai enerva si poate ne spui si noua cum te cheama dar parerea mea ca lucrezi la fabrica de cauntere


@marian_ popescu uscat baiatu :http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de marian_popescu » 10 Feb 2009, 23:59

nu am o poza cu tudor cosmin din ploiesti. imi inchipui ce ar fi fost sa fi avut fizicul d-lui cristi surdu, de exemplu. omul nu e uscat, dar destul de slabu si mic de statura. copil, ce sa mai...
si da bine peste 200 de metri cu HI-S
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lanseta oare cat conteaza?

Mesaj de zarguzon adi » 11 Feb 2009, 00:40

@ marian_popescu alt maratonist : http://www.century.gb.com/info.php?Doc=videos

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”