Mulineta EnergoTeam Long Cast

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

copilu lu basia - EnergoTeam Long Cast 8000

Mesaj de marian_popescu » 24 Ian 2009, 22:53

mulineta energoteam long cast 8000
am vazut-o din intamplare pe un magazin on line
ce parere aveti de ciudatenia asta?...nu stiu cum aseaza firul, dar dupa forma tamburului poate fi munineta ideala pt spod>super long cast si ieftina
a vazut cineva acest produs? in general energo fac scule acceptabile calitativ, exceland chiar cu unele bete. e buna de ceva mulineta asta?...sau e copilu handicapat al lui basia?
ma tenteaza pt spod
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: copilu lu basia

Mesaj de alex_mures » 24 Ian 2009, 23:41

de mulineta asta e vorba...
Imagine
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: copilu lu basia

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2009, 00:44

Cat de ieftina este ?
E aproape la fel cu unele modele comercializate in vest de diferite firme la preturi intre 50-75 euro in functie de "dotari" !
202110.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: copilu lu basia

Mesaj de marian_popescu » 25 Ian 2009, 09:26

Mulineta cu tambur long cast pentru aruncari lungi. Capacitate fir: 0.32mm-560m; 0.35mm-480m; 0.45mm-350m, recuperare 4.1:1 , 13+1 rulmenti , 2 tamburi de rezerva (unul din metal si unul din grafit)
179 lei pe un magazin online care nu are chiar cele mai competitive preturi
probabil ca la baietii care le aduc mai ieftin>>>150 ron
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: copilu lu basia

Mesaj de Dan Andrei » 25 Ian 2009, 09:35

Da-mi denumire completa a mulinetei si o sa incerc sa trimit pe cineva la energo sa o pipaie.Si mie imi trebuie o mul pt spod. =P~
Numai bine!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: copilu lu basia

Mesaj de marian_popescu » 25 Ian 2009, 09:44

pai asta e denumirea > energo team long cast 8000. marti voi posta informatii mai clare, cum se misca, finisaje etc,...daca nu mi-o ia cineva inainte
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: copilu lu basia

Mesaj de Dan Andrei » 25 Ian 2009, 09:54

marian_popescu scrie:pai asta e denumirea > energo team long cast 8000. marti voi posta informatii mai clare, cum se misca, finisaje etc,...daca nu mi-o ia cineva inainte
Ok :)
Numai bine!

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: copilu lu basia

Mesaj de mariusangler » 26 Ian 2009, 08:43

marian_popescu scrie:mulineta energoteam long cast 8000
am vazut-o din intamplare pe un magazin on line
ce parere aveti de ciudatenia asta?...nu stiu cum aseaza firul, dar dupa forma tamburului poate fi munineta ideala pt spod>super long cast si ieftina
a vazut cineva acest produs? in general energo fac scule acceptabile calitativ, exceland chiar cu unele bete. e buna de ceva mulineta asta?...sau e copilu handicapat al lui basia?
ma tenteaza pt spod
Nu este copilul lui Basia,cu care n-are nici o treaba ,este copilul altei vedete de la Daiwa construita pentru piata din Asia si Australia numita Saltiga Surf(A nu se confunda cu aceeasi Saltiga pentru Europa care este multiplicator).
Din pacate au inceput s-o produca in China si dupa citeva luni proiectul a scapat de sub control acum gasindu-se in productie la o gramada de firme.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
razvan
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Feb 2008, 19:25
Contact:

Re: copilu lu basia

Mesaj de razvan » 26 Ian 2009, 16:12

mulineta energoteam long cast 8000
am vazut-o din intamplare pe un magazin on line
ce parere aveti de ciudatenia asta?...nu stiu cum aseaza firul, dar dupa forma tamburului poate fi munineta ideala pt spod>super long cast si ieftina
a vazut cineva acest produs? in general energo fac scule acceptabile calitativ, exceland chiar cu unele bete. e buna de ceva mulineta asta?...sau e copilu handicapat al lui basia?
ma tenteaza pt spod[/quote]


Salut.Pe ce site de la noi ai vazut mulineta respetiva.Ce pot eu sa va spun ca in depozitul Energoteam de la noi nu exista asa ceva.....
RAZVAN GHEORGHE-C.S NATURAL CARP

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: copilu lu basia

Mesaj de mariusangler » 26 Ian 2009, 17:02

razvan scrie:mulineta energoteam long cast 8000
am vazut-o din intamplare pe un magazin on line
ce parere aveti de ciudatenia asta?...nu stiu cum aseaza firul, dar dupa forma tamburului poate fi munineta ideala pt spod>super long cast si ieftina
a vazut cineva acest produs? in general energo fac scule acceptabile calitativ, exceland chiar cu unele bete. e buna de ceva mulineta asta?...sau e copilu handicapat al lui basia?
ma tenteaza pt spod

Salut.Pe ce site de la noi ai vazut mulineta respetiva.Ce pot eu sa va spun ca in depozitul Energoteam de la noi nu exista asa ceva.....[/quote]
Ati spun eu unde a vazut-o cu riscul ca ma amendeaza Florentin o:-)
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4206
Daca aveti prieteni la Cluj o luati de acolo mult mai ieftin,mai exact va spun peste citeva zile pentru ca am vorbit cu cineva de acolo sa mearga pina la magazin la Energo s-o vada.
Team Select Baits Romania

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: copilu lu basia

Mesaj de gor965 » 26 Ian 2009, 18:17

Poate nu intrezaresc eu calitatile ei (chiar nu am mai multe date),dar de ce ar fii mai buna pe spod decat una cu tambur supramarit si raport de recuperare mai mare (eventual cu blocare de pickup)? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: copilu lu basia

Mesaj de gadjo » 26 Ian 2009, 19:41

Mie mi se pare interesanta jukaria.Acuma depinde ce are inauntru si cat de bine lucreaza.Mar cam bate gandul sa dau pl-urile sa iau niste dintrastea.Ideea e ca pretul mi se pare destul de mic si e posiil sa se justifice in calitate.
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: copilu lu basia

Mesaj de marian_popescu » 26 Ian 2009, 22:19

@gor965
pai si asta are tamburul supramarit ...si seamana la forma cu mulineta suprema de casting, basia
si mai e si ieftina
credeam ca pot posta niste impresii mai palpabile despre ea, dar cina a fost la energo bucuresti nu a gasit-o. se mai duce vineri, poate...
oricum, cred ca te incumeti prea mult sa schimbi PL cu astea. am auzit unele lucruri nu tocmai de bine despre calitatea mulinetei, dar nu pot confirma pana nu o vad
moderatorii stiu de ce :D
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: copilu lu basia

Mesaj de gor965 » 28 Ian 2009, 00:15

marian_popescu scrie:@gor965
pai si asta are tamburul supramarit ...si seamana la forma cu mulineta suprema de casting, basia
si mai e si ieftina
credeam ca pot posta niste impresii mai palpabile despre ea, dar cina a fost la energo bucuresti nu a gasit-o. se mai duce vineri, poate...
oricum, cred ca te incumeti prea mult sa schimbi PL cu astea. am auzit unele lucruri nu tocmai de bine despre calitatea mulinetei, dar nu pot confirma pana nu o vad
moderatorii stiu de ce :D
Asa din cate vad ,are tamburul mai mic in diametru si mai lung ...e un pic pe langa conceptul de "big pit" pe care-l l regasesti la majoritatea mulinetelor puse pe spod . Modelul asta de tambur are avantajul ca trimite mai multe spire catre inel fara a freca firul de buza tamburului . Nu stiu cat fir trage la un tur de manivela dar raportul ,mie unul ,imi pare prea mic ptr. a putea fii o mulineta ce recupereaza rapid (pusa pe un spod).
P.S
Nu schimb PL niciodata ...ptr. orice eventualitate ,mi-am mai luat niste Oryx 65 (SH)...cand o-r trosnii astea imi iau ceva ade la Daiwa ori Shimano ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: copilu lu basia

Mesaj de marian_popescu » 02 Feb 2009, 23:24

dimensiunea tamburului o recomanda pentru spod, majoritatea avand inelul de plecare de 40. nu cred ca ar avantaja pe cineva un tambur supramarit (den bblc, axeon sau oryx 65). la un spod clasic, de 3,60 metri cu inel de plecare de 40, cred ca forma si dimensiunea tamburului sunt potrivite
eu nu am vazut nici pana azi mulinetele, dar baiatul care mi-a spus de ele (le-a vazut la energo bucuresti) cica se misca binisor si arata f bine. am mai primit si un mesaj privat, despre care sper sa nu se supere ca vb aici, dar nu vad de ce nu am putea vorbi, mesaj in care spunea despre mulineta asta, sau ceva identic, cum ca ar fi destul de greoaie pe recuperare si ca ar avea mult plastic. la asta cu plasticul, nici nu ma asteptam la altceva in banii astia, dar cred ca poate fi o alegere pt lanseuri la distanta la betele cu inele nu tocmai de 50. eram doar curios, m-a atras designul nesimtit de apropiat de daiwa basia
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”