Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 28 Mai 2012, 21:43

Aproximativ 30-40 cm. Nu inteleg daca intrebarea e veridica sau e cu mesaj subliminal ?
Ultima oară modificat 28 Mai 2012, 21:56 de către meo_mdc, modificat de 2 ori în total.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 28 Mai 2012, 21:45

Am scris foarte clar, mai sus ca nu am pozitionat-o paralel cu malul (asteptand sa urmaresc varful semnalizator ) ci intr-o pozitie mai neortodoxa pentru o lanseta de feeder.
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 30 Mai 2012, 20:39

Am intrebat pt ca nu am mai vazut pana acum bambina la lanseta de feeder.De asta nici nu stiam daca este sau nu lanseta de feeder,in poza se vad multe inele,dar ma pacalea pozitia si bambina.Eu le pun paralel cu malul numai cand bate vantul,altfel le tin ca si tine,se vede oricum si cea mai mica trasatura.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 31 Mai 2012, 10:03

Da intr-adevar se observa imediat orice trasatura pe varful semnalizator doar ca nu am fost mereu atent la lansete de aceea am folosit bambina
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti 2012

Mesaj de meo_mdc » 01 Iun 2012, 19:59

Maine incerc iar o iesire si cred ca o sa revin pe balta de la Calareti. Revin cu detalii
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 02 Iun 2012, 13:56

Am fost ieri la Sandulita cu inca 2 colegi.Balta nu prea aglomerata,aproximativ 10 pescari pe toata balta,grupati in zona malului inalt(batea vantul din spate).Pe la 10 vantul a inceput sa bata din fata,colegii mei s-au mutat in fata malului spart,eu m-am mutat pe la 14:30 cand nu se mai putea pescui din cauza vantului.La varga de 6m am renuntat repede pentru ca nu puteam pescui cu doua vergi,atat de dese erau trasaturile.Am prins 15,8 kg de platica(cantarit),colegii mei cam la fel.De mentionat ca in zona aceea(in fata malului spart) au prins si caras(aprox 15-20 bucati),la mine nu a tras niciunul.Cand m-am mutat langa ei au venit si la mine 4 carasi,dar as vrea sa subliniez drilul spectaculos ce il ofera aceasta specia la Sandulita.Inca ceva : pe la 11,pluta pe lat.Intep,urmeaza un dril de aproximativ 20 de secunde in care incerc sa scot pestele,dar nimic,ma plimba cum vroia el si opunea o rezistenta pe care am simtit-o periculoasa.In cele din urma a luat-o spre larg(biserica) si cu o smucitura violenta a rupt linia si dus a fost. Pe la 12:30,la fel,desi "avertizat" de intamplarea de mai inainte,pusesem fir de 0,18 cu forfac de 0,16.De obicei,cand un caras sau un ciortan "rupe",vad pluta cum o ia spre larg,si ma uit lung dupa ea cu parere de rau.Acum insa nu am mai vazut-o in niciunul din cazuri,a rupt si s-a dus,m-am uitat mult timp pe luciul apei dar plutele nu au mai iesit la suprafata.Sigur,stim cu totii ce pesti sunt acolo,deci putea fi orice,crap,salau,stiuca etc.Numai ca pe la 16:00,cand ma pregateam de strans,vad o pluta verde(ale mele erau rosii ambele) care se plimba incet prin fata mea,la cca 8-10m.Ma ridic in picioare si ce credeti? Un caras(mort cred) la vreo 2 kg.Stau si ma intreb daca nu cumva unii ca acesta mi-a rupt si mie de doua ori.Nu am prins si nici nu am vazut vreodata un caras atat de mare,dar daca cu cei de 3-400g ma "luptam" vartos pana-i scoteam,unul la 1,800-2 kg nu putea sa rupa lejer? Este prima data cand se prinde caras pe balta asta si sunt de fata,chiar prind si eu(desi nea Marin ne spusese cu o zi inainte la telefon ca s-a prins caras destul joi),probabil dupa atatea ploi i s-a facut foame,nu stiu ce sa zic.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 03 Iun 2012, 08:18

Interesant cum a inceput sa intre carasul.. si eu l-am sunat aseara pe nea Marin si mi-a spus ca si ieri s-a prins caras destul de mult.Cred intr-adevar ca e o legatura intre ploile abundente din ultima perioada si faptul ca a iesit carasul la inaintare. De asemenea trebuie mentionat faptul ca in zona barajului de la Gurbanesti (cunoscuta si pentru capturile de caras mare nu doar platica) pescuitul este interzis in acest an si cred ca si acest lucru a impins carasii in amonte sa guste din nada "platicarilor" (nici mai sus de Sandulita, la Polcesti , nu stiu daca se mai pescuieste).
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 03 Iun 2012, 08:21

Intef vre-o platica mai "dolofana" ai luat (ceva trecut de 5-700gr) ?
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Calareti 3

Mesaj de meo_mdc » 03 Iun 2012, 08:44

Eu am fost in cele din urma la Calareti3 si nu pot spune ca am avut rezultate notabile. Vreau sa mentionez insa, ca nu am mai vazut de mult atata lume pe o balta (nici chiar inainte cand mergeam pe la Fundulea) : masini aproape din 5 in 5 metri pe tot malul baltii, fiecare cu minim 4 pescari , bineinteles fiecare dintre acestia cu minim 4 bete :) Am ajuns pe la 10 pe balta si m-am strecurat undeva vis-a-vis de pontonul-restaurant a lui nea Vali (care apropo este un om foarte de treaba ). Am pescuit pana pe la 5 cu tot soiul de pelete, porumb, pufuleti,rama,viermusi etc. iar ca nada Benzar Mix Betain Carp+ B M Crap Caras. Rezultatul : o groaza de rateuri + aprox 3-4 kg de caras (2-3 mai rasariti) + 2 ciortani ( toti pestii fiind apoi eliberati ). Ce e interesant e faptul ca in dreapta mea stateau 2 tipi care scoteau ciortan dupa ciortan ( cred ca am numarat numai eu vre-o 10-15 ). Cand au strans m-am dus pe locul unde au stat, in "cercetare" si am gasit niste firmituri de mamaliga home-made ( cred ca asta a fost strategia castigatoare). In rest o zi frumoasa cu mult soare , cateva picaturi razlete de ploaie si vant destul de intes dupa-amiaza. O sa revin cu siguranta pe aceasta balta dar in nici un caz in week-end sau sarbatori legale :))
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 03 Iun 2012, 12:25

Mda,si eu ma feresc intr-adevar sa merg la pescuit in weekend,atat din cauza prostului obicei al patronilor/paznicilor de balti care recurg la diferite metode care sa te faca sa nu prinzi,cat si din cauza aglomeratiei.Personal,o partida in weekend o consider ratata din start(sigur,nu includ aici Sandulita pentru ca aici nu este asa galagie,iar aglomeratia nu este chiar o problema) si ma duc doar daca nu am ce face.Meo,am prins destule platici marisoare,vreo doua care chiar se apropiau bine de kilogram.Mi-a ramas insa gandul la carasii aia...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 03 Iun 2012, 13:36

Si pe mine m-au pus pe ganduri..
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 03 Iun 2012, 19:04

Eu cred ca ma duc joi dupa ei! :))

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 03 Iun 2012, 22:18

Tare mi-e frica sa nu te urmez si eu vineri ... ;) o sa mai discutam pana atunci ca sa vedem eventuale meniuri pentru caras ...
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 03 Iun 2012, 23:00

Sigur.Eu ma gandeam la o boaba artificiala cu diverse arome sau un mic buretzel flotant. Numai de nu i-ar pieri foamea pana atunci... :))

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 04 Iun 2012, 04:38

dar de pastele barilla 47 c parere aveti pt caras??

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”