pescuit shefield

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mihai_dr2001
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 02 Ian 2009, 17:07

pescuit shefield

Mesaj de mihai_dr2001 » 18 Ian 2009, 21:27

salut.pt accesorii pt pescuitul in stil shefield(plute,carlige,fire,plumbi) imi recomandati un producator anume?care sunt producatorii specializati in asa ceva?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pescuit shefield

Mesaj de marian_popescu » 18 Ian 2009, 22:14

plute cralusso
carlige...ai de unde alege (gamakatsu mi se par cei mai buni la carlige match)
fire..eu am un laser sinking, bunicel
restul (agrafe pt wagler, plumbi, opritoare etc) jenzi
pe la noi nu aduce nimeni maver, din pacate, am auzit ca au o gama variata de produse pt match, de la cele mai ieftine, la cele profesionale
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: pescuit shefield

Mesaj de catalin2804 » 19 Ian 2009, 09:48

Ca fir ti-as recomanda Trabucco T-force Match. Calige am gamakatsu si drennan. Prefer cele drennan. La plute nu fa greseala sa cumperi waggler-e ieftine. Asa am facut eu la inceput si acuma am vreo 20 care sunt bune de foc. O pluta de match buna costa peste 20ron. Decat multe prosate mai bine cateva scumpe dar bune. Iti mai trebuie un spay pt degresatul firului, pt ca in timpul partidei firul nu se mai scufunda asa de repede din cauza mizeriei. Eu am un spray Maver si e ok. Plumbii vezi sa fie moi. De obicei vezi pe cutie ca scrie match. Este o cutie albastra cam pe la toate magazinele si scrie si match pe ea. Sunt ok.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: pescuit shefield

Mesaj de pescar_s » 19 Ian 2009, 12:35

salutare! despre pescuitul la shefield se pot spune o groaza si nimic, aici totul tine de inventivitate...-de ex. batul match, nu poate fi folosit la pescuit in ape mai adanci de 2m si lansari la distante mari in ape de 5-8m din cauza densitatii inelelor,opozitie caracterizata prin doua aspecte: 1-frecarea firului de inele in momentul aruncaturii si 2-trecerea nodului opritor prin densitatea de inele(ai toate sansele sa arunci puternic 5m in fata batului..) asa ca match-ul iese din calcul,-Bologneza face toti banii-indiferent de apa- mai ales cand dai pe baraje, ideal este un bat Bolo de 6m cu inele cat mai largi(spre farf-primele doua elemente) 5-25gr.actiune de farf, fir 0.16 - 0.22, plumb culisant(unu singur), forfac max.20cm, calige tip mustad sbtiri,plute vaggler(de la 20cm in sus pana la cca. 40cm)pt aruncari la mare distanta si adancime, eu mi le confectionez singur si slava domnului am randament destul de bun.. la toate speciile vizate. Atentie la reglarea adancimii- portanta este 1cm deasupra apei) cu plumbul intre ape,stim ca exemplarele mari mananca pe fund-asa ca pescuiesti cu plumbul pe fund in asa fel ca pluta sa iasa 5-6cm afara din apa. Mamaliga maole.. dar sa nu cada la aruncari lungi (parerea mea) daca dai ceva detalii despre apele unde pescuiesti poate mai avem ceva de spus fire-ntinse si numai bine!!

Avatar utilizator
mihai_dr2001
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 02 Ian 2009, 17:07

Re: pescuit shefield

Mesaj de mihai_dr2001 » 19 Ian 2009, 14:09

multumesc tuturor pt informatii.produse maver se vand in bacau de unde sunt,asa ca am d unde alege.mai greu e cu trabucco.ca nu comercializeaza nimeni.

Avatar utilizator
mihai_dr2001
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 02 Ian 2009, 17:07

Re: pescuit shefield

Mesaj de mihai_dr2001 » 19 Ian 2009, 14:12

si produse gamakatsu se gasesc greu in bacau.de produse drennan nici nu mai vorbesc.e o problema ca noi nu avem magazine gipo in oras. :(

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: pescuit shefield

Mesaj de catalin2804 » 19 Ian 2009, 16:20

@pescar_s
Din spusele tale se vede ca nu prea esti documentat despre acest stil de pescuit si nu ar trebui sa faci afirmatii daca nu stii. Cine ti-a spus tie ca la maxim 2m adancime poti pescui? =)) . La sheffield poti pescuit la ce adancime vrei tu. Cand mai mergi pe o balta du-te la cineva care are bat de match si zii sa faca o lansare sa vezi cat lanseaza. Daca mai cauti poti gasi si italienii de anul trecut la sheffield care pescuiau la 70m de mal.

Mihai cum nu sunt magazine cu gamakatsu si drennan in bacau. daca tot gasesti Maver pe acolo au niste bete super pt macth. Eu de acolo ma aprovizionez. Vezi magazinul "Pescar roman" si mai sunt inca 2 magazine cu articole de pescuit pana ajungi acolo venind dinspre sv.

si inca ceva mihai. Sa incerci sa cumperi mulineta si bat de la acelasi magazin, sa vezi daca se echilibreaza.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pescuit shefield

Mesaj de stefanflorin » 19 Ian 2009, 17:23

Pescar_s ma faci sa rad, nu as da batu de match pe o bolo nici batut, greutate mult mai mica, echilibrate, viteza, manevrabilitate, etc. plus ca bolo sunt lansete concepute pt rauri, alte plute, alte conditii la care un bat de match se poate adapta dar nu si invers. Ia sa vi sa vezi cum dau la apa de 3.5 m adancime cu pluta fixa de 2g si cu batul de aceiasi lungime ca adancimea apei, si iti arunc la 20-30 de m cu ochii inchisi, ideea e de felul cum faci montura, ce grosime are firul, felul cum echilibrezi ansamblul si bineinteles de chestia aia care e atasata de lanseta care se numeste "pescar" :D
Pe langa Gamakatsu care dupa mine sunt peste Drennan mult de tot, mai e si Kamasan la fel mult peste Drennan la calitate (Nu stiu parca carligele de la celelalte 2 inteapa mai bine ca drennanurile si sunt mai finute), Tubertini care iara sunt bune, si ar fi si altele insa eu decat cu aceste firme am avut contact si nu am motive sa schimb. Treaba cu sprayul pt degresat e risipa de bani, folositi "DETERGENT LICHID DE VASE" merge de minune, poti degresa firul seara inainte de a pleca la balta turnand cateva picaturi pe tambur si pe balta din cand in cand treci firul printr-un burete inmuiat in solutie cu acest detergent. Ca sa ai echilibru bun intre bat si mulineta eu as face urmatoarea combinatie: la bat de 3.60 mulineta sa fie marimea 2500 (nu folositi mulinete mai mici), la un bat de 3.96 marimea 3000 face echilibru bun insa si 3500 merge, la 4.20 mulineta 3500-4000 e perfecta. Bete mai lungi nu am folosit deci nu stiu ce sa zic.
PS: acum depinde si de bete cat sunt de usoare, daca vi cu o fibra de sticla de 4m iti trebuie mulineta de crap pt ele :P
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pescuit shefield

Mesaj de gor965 » 19 Ian 2009, 17:45

Mai baieti ,eu nu sunt asa priceput in stilul asta ,dar cand ma plictiseam de pescuit in mal ,mai carpeam o montura de shefield si cu sculele mele mai rapanoase tot aruncam 30 -35 m ...cu toate ca puneam o pluta de 6 gr ,plumb culisant 8 gr ,fir de 0.30 , la patratica ,pe apa de 3-5 m... si betele erau de 3.00 m ,in 5 inele ! :)) Si culmea , am mai prins si peste ! =))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: pescuit shefield

Mesaj de pescar_s » 19 Ian 2009, 23:07

EEEEEEEEEEi... Salutare! va-am suparat nuuu.. taati-taati prea va agatati de etichete..ce are englezu cu romanu? match e shefield... si culisanta e culisanta- pai degeaba am scris eu -(o groaza si nimic?)- sunt atatea nimicuri.. care adunate cap la cap, formeaza o linie care e departe de englezi. in treis de ani de cand dau la culisanta.. atatea greseli am corectat, ca mi-am format o logica a stilului... care in potriva regulilor mie a-mi da mari satisfactii (atate cate sunt)- ''Un bat'' pe orice fel de apa. Este normal sa nu fiti de acord cu mine.. ati vazut pe Florentin cand a fost in delta?-pamant!-pana nu sa dat dupa regula bastinasilor...... (un singur baietas sa fofilat si lea dat lectii) asta-i pescuitul fratilor! daca nu aveti convingerile voastre... mai bine stati cuminti si nu va mai apucati.Totul in viata este sa nu copiati.. ci sa va creati o personalitate(chiar si in pescuit).mi-a fost de ajuns ,,ideea'' de shefield-apoi am plimbato de-a lungul timpului cum mi-a fost mie mai bine. [-x nu tre sa fiti de acord cu mine- m-as bucura sa vad ca postati si dvs ceva diferit de regula.fire-ntinse si sa auzim numai de bine! ;)

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuit shefield

Mesaj de fazakas ioan » 19 Ian 2009, 23:35

mihai_dr2001 scrie:si produse gamakatsu se gasesc greu in bacau.de produse drennan nici nu mai vorbesc.e o problema ca noi nu avem magazine gipo in oras. :(
daca zici ca este magazin care aduce de la maver incearca sa-ti iei carlige katana, sunt bune , poate nu chiar ca drennan dar is ok.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pescuit shefield

Mesaj de stefanflorin » 20 Ian 2009, 01:19

Unde bati cu "match e shefield... si culisanta e culisanta" :O daca e sa o luam pe englezisme sa stii ca nu ai sa gasesti vreo lanseta de pluta pe care sa scrie shefield :)) asta e termen inventat de noi cred, pe ele scrie "match" sau "float" sau "waggler" sau "a l'anglaise". Mai e si modelul "bolognaise" destinat apelor curgatoare unde lungimea iti da un control bun asupra plutei insa unded poti face fata cu un bat de "match" intre 4.20-5m (sunt pe piata engleza si modele de 6m). Hai sa nu incepem sa scriem balarii poate unii chiar vor sa invete ceva, si nu copiem, ne adaptam, evoluam. Ce ar insemna sa pescuim tot cu trestie doar de dragul de a nu "copia" ?
PS: de prins prinzi peste cu orice scula, randamentul insa il da scula si mai ales priceperea.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: pescuit shefield

Mesaj de cosmake » 20 Ian 2009, 09:48

Ca sa nu va mai certati va propun un concurs anul asta in care sa va confruntati amindoi
Amindoi sinteti Craioveni si ar fi interesante 6 manse: balta, Jiu, Dunare
cite 2 manse fiecare in care sa schimbati locurile :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pescuit shefield

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2009, 12:27

2 manse sunt de ajuns ! Prima, fiecare cu scula lui ,iar a doua ...evident,pescuit cu scula adversarului !!! :))
Asa se vede cat de dibaci e fiecare ! ;) >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pescuit shefield

Mesaj de stefanflorin » 20 Ian 2009, 14:47

Sunt total de acord, il las sa aleaga locatia, locul, si numarul de lansete, insa numai daca recunoaste ca am dreptate =)) eu de paste sunt in tara si poate si la toamna, poate facem o mare reuniune a oltenilor old-stile vs hi-tech :D
PS: nu-mi dau sculele pe mana nimanui, nici tata nu are voie sa le atinga >:)
PPS: scuze mihai ca ti-am facut topicul franjuri :-S
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”