Sarulesti - Sandulita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 24 Mar 2012, 21:14

Robert,conditiile sunt aceleasi,cu exceptia uneia singure: daca prinzi platica mai mare de 1,5 kg sau caras,trebuie sa le dai paznicului!!!!! =)) =)) =)) Asta a fost gluma lui nea Marin astazi.La malul spart cum spui tu,ai avantajul ca esti protejat de vant in primul rand.Si da,anul trecut la inceputul lui Aprilie,se prindea mai bine acolo la apa adanca,desi intr-adeevar apa se incalzeste mai repede pe partea cealalta.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 24 Mar 2012, 23:27

Nu mi-a zis nimic de cantitate, doar ca pana pe la 11 (cand am sunat eu) nu incepuse sa manance foarte tare pestele si mi-a mai zis ca ii cam deranja vantul.
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 25 Mar 2012, 10:57

Da,batea de la stanga mea spre dreapta,deci daca as fi fost la malul inalt ar fi fost perfect,ar fi batut din spate.Eh...data viitoare.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 26 Mar 2012, 10:01

Ieri am facut si eu prima vizita la Sandulita si pot spune ca a fost un inceput de sezon excelent. Din pacate am ajuns cu o oarecare intarziere din pricina trenului si am inceput sa pescuiesc pe la 11. Pe balta mai erau doar 4 pescari toti in stanga malului spart deoarece vantul batea puternic din dreapta deci era la fel de complicat sa stai la malul spart. Am pescuit doar cu batul de 7m si pana la 4 am prins vreo 20 de platici frumoase (cea mai mare avea aprox 700gr ). In rest : un gratar, o bere, mult soare si parlamentari infinite cu nea Marin :) Mentionez ca in stanga mea un domn care venise de la prima ora a plecat pe la 3jumate cu aprox 15 kg de platica (poate chiar mai mult). Pestele a mers foarte bine la "libelula".
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 08:33

Alo,domnul!!!!! Dezvoltati va rog,ce credeti,ca merge asa?Nada,cantitate,monturi,nivelul apei...Cam la ce distanta de fostul(am vazut ca a disparut)WC ai stat?Si nu uita de nivelul apei,sunt tare curios.Nea Marin a avut o explicatie pentru asta(eu am uitat sa-l intreb,e drept ca nici nu am stat prea mult)?

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011-2012

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 08:35

[quote="meo_mdc"]Eu nu am cum sa ajung saptamana asta dar sper ca nu mai e nevoie sa iti spun sa "versi" aici tot ce se intampla in prima iesire : lume, nada , poze etc.

Cine se tine de smecherii acum????? :)) :)) :)) Mai intai spui ca nu ai cum sa ajungi saptamana trecuta,apoi ma pui pe mine sa fac...exact ce nu ai facut tu!!!! :)) :)) :)) "NADA,POZE ETC"...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 27 Mar 2012, 10:49

NU am detaliat pentru ca nu prea am ce - nu m-am dus neaparat pentru pescuit ci mai mult pentru primele impresii,relaxare , aer curat etc. Am zis ca nu am cum sa ajung pentru ca initial aveam alte planuri pentru Duminica dar m-am hotarat in ultima clipa pentru ca nu mai aveam rabdare pana joi.
Din pacate poze nu am facut pentru ca nu am luat aparatul la mine , dar ca sa nu zici ca nu sunt serios :) uite aici :
- Pescuit de la 11 la 4 cu multe pauze
- Am stat in stanga locului in care era buda cam la 50 de m
- Apa era scazuta cu aprox 30 cm
- Pescuit cu 1 bat de 7m la o distanta de 5-6m de mal si la o adancime de aprox 1.5
- Plumbul culisabil tinut pe substrat pus la o distanta de 10-15 cm de carlig
- Linie home-made , fir Sufix duo core 0.14 , pluta fixa 1.5gr , carlig gamakatsu nr 8
- Nada Benzar betain carp + Profi TTX miere + lapte porumb + o mana de viermusi
- Pe carlig un viermus si 4-5 larve "liblula" - rezultat aprox 20 de platici intre 200-700gr

AM uitat ceva ? :)
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de meo_mdc » 27 Mar 2012, 10:53

Aaa si am uitat sa adaug :
- gratar muschi de porc marinat in vin rosu + platica proaspata
- bere rece Skol la 2.5 L de la magazinul satesc

Mai detaliat de atat nu cred ca pot fi :D
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 27 Mar 2012, 11:19

Lasand glumele la o parte, de ceva vreme tot aud vorbe de lauda despre Chiroiu4-GreenLake , as fi interesat sa fac o partida acolo la caras (inteleg ca e caras capital pe balta). A fost cineva la vro' partida pe acolo ?
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 14:14

Da,ai dreptate,am auzit si eu de Chiroiu 2 asta,dar mi-e teama de o dezamagire.Vezi tu,acum pe orice balta merg,o compar cu Sandulita...Mai merg de cateva ori aici pana la Pasti si o partida-doua in weekend-ul imediat urmator,apoi am sa incerc si altele.Prohibitia e lunga...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2012

Mesaj de meo_mdc » 27 Mar 2012, 15:43

Da , adevarul e ca poate fi dificil cand mergi pe o balta noua bazandu-te numai pe experiente relatate de altii , totusi tocmai acest elment surpriza ma incanta pe mine. Sandulita nu prea poate fi comparata intradevar cu prea multe balti la o distanta relativ convenabila de Bucuresti. Nu am nici cea mai mica intentie sa schimb balta , doar ca as face o partida si pe acolo macar sa-mi fac o impresie
MLDD

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 16:55

Meo,undeva ori este o confuzie,ori apa a crescut.Asadar,eu cand am spus "apa era scazuta 1,5-2m",ma refeream la distanta de la mal la apa,adica ramasese o plaja de dimensiunea asta.Tu cand spui apa "apa era scazuta cu aproximativ 30cm",te referi tot la asta,sau la adancime?????Fireste,as putea maine sa-l sun pe nea Marin(nu as putea,am sa o fac sigur),sa-l intreb,dar el ca si data trecuta,nu considera asta un amanunt de luat in seama.Eu da,pt ca trebuie sa pun scaunul cumva,ori sus pe mal(si asta imi ia din lungime) ori jos sub mal(dar ori vine apa peste mine ori stau in noroi pana la glezne).In afara de scaun,mai este si juvelnicul,trebuie sa stiu pe care sa mi-l iau... ---<><

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 17:11

A,si inca doua lucruri de care tot uit:
Primul si cel mai important este legat de tine Meo.As vrea sa iti transmit sincere FELICITARI SI TOT RESPECTUL MEU pentru modul cum tratezi aceasta pasiune.Nu multi ar merge la balta cu trenul,balta la care,ca sa ajungi,mai trebuie sa mergi si cativa kilometri pe jos de la gara.Mi-as dori sa pot fi ca tine,insa sunt tocmai invers,adica un tip foarte comod si foarte lenes.
Doi: Crezi ca platicii i-ar placea nada mea din seminte prajite si macinate,sau este inca prea devreme pentru ea? Adica ma gandesc sa nu fie apa inca prea rece pentru semintele astea uleioase...Poate mai degraba scortisoara,alcool? Tu ce spui? ---<><

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de robert048 » 27 Mar 2012, 23:54

salut,in legatura cu nada intef eu as merge pe alcool sau ceva cumparat nu home made,e prea devreme,Si meo_mdc si eu vreau sa merg pe chiroiu 4 la caras dar nu am fost niciodata si nu am auzit nimic anul asta dar daca te hotarasti poate mergem impreuna si din cate stiu eu acolo nu se poate ajunge cu trenul.eu am fost luni p chiroiu 2 si am prins cu 2 prieteni vreo 8 kg de caras la pama si mai mare dar la lanseta nu la varga fiindca batea vantuu fffffff tare.poate ne spune cineva ceva noutati despre chiroiu 4.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Sarulesti - Sandulita 2011

Mesaj de intef » 28 Mar 2012, 07:48

Pe Chiroiu 2 cum ajungi Robert? ce momeli ai folosit? mai erau pescari pe balta? cat este taxa?
Ultima oară modificat 28 Mar 2012, 08:09 de către intef, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”