pescuitul la ten

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crinu
indezirabil
indezirabil
Mesaje: 33
Membru din: 06 Ian 2009, 13:52

pescuitul la ten

Mesaj de crinu » 09 Ian 2009, 22:01

Salut ! Eu pescuiesc de regula la ciurila si am vazut ca multi pescari au prins ten si eu nu. Eu dau cu o montura cu momitor culisant si boabele de porumb pe fir de par; care este greseala de nu prind pt ca nu pun spuma flotanta sau din cauza monturii? Poate cineva sa ma ajute sa trimita niste fotografi cu monturi pt ten? VA MULTUMESC MULT !

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 10 Ian 2009, 14:36

salut d-le crinu. banuiesc ca daca pescuiti pe ciurila sunteti din cluj sau din apropiere. si eu pescuiesc destul de mult pe ciurila. nu cred ca montura este de bai, problema este densitatea de peste, nu prea mai este si se prinnde aproape exclusiv la plantat. nu este o balta C&R si de aceea nu prea mai este peste . pe care din lacuri pescuiti?

Avatar utilizator
crinu
indezirabil
indezirabil
Mesaje: 33
Membru din: 06 Ian 2009, 13:52

Re: pescuitul la ten

Mesaj de crinu » 11 Ian 2009, 21:12

Am pescuit cel mai mult pe taul popi dar nu am prins mari si si mam mutat pe ciurila an schim am prins foarte mult fitofag dar boala ieste crapul si tenul si ma intereseaza niste monturi pt. lacu ciurila daca vetti sami trimiteti niste poze. Si la ce se prinde ten pe ciurila [ sant din cluj]

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 11 Ian 2009, 22:55

si eu sunt din cluj. montura e simpla, dar mai greu e cu plantatul

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 11 Ian 2009, 22:58

nu am poze dar sunt niste monturi bune pe Google la FOX GUIDE.

Avatar utilizator
danny
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mar 2008, 19:10
Localitate: Turda,jud.Cluj

Re: pescuitul la ten

Mesaj de danny » 12 Ian 2009, 20:46

crinu scrie:Salut ! Eu pescuiesc de regula la ciurila si am vazut ca multi pescari au prins ten si eu nu. Eu dau cu o montura cu momitor culisant si boabele de porumb pe fir de par; care este greseala de nu prind pt ca nu pun spuma flotanta sau din cauza monturii? Poate cineva sa ma ajute sa trimita niste fotografi cu monturi pt ten? VA MULTUMESC MULT !
Eu pescuiesc de multi ani la Ciurila si nu am vazut nici macar o coada de ten sau crap...in schimb am prins de fiecare data mult novac intre 1,5 si 3 Kg.Am auzit ca s-a prins ten si crap , dar numai plantat cu barcuta pe la mijlocul lacului.

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 12 Ian 2009, 21:08

ai dreptate danny, crap si ten am prins numai la plantat cam la 160m .

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: pescuitul la ten

Mesaj de cristea radu » 12 Ian 2009, 22:15

Am pescuit si eu de mai multe ori si am prins atat crap cat si ten din aruncatura,pe primul lac (dinspre turda catre ciurila).Nu ca nu as fi de acord cu plantatul dar ii mai mare satisfactia cand muncesti un pic(nadire cu bulgari ,prastia,cobra,saculeti).Insa aveti dreptate sa prins (anul trecut)cel mai mult numai plantat(din aruncatura accidental) :-SS Dupa ce sau obisnuit in larg....... :-w NUMAI BINE

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 12 Ian 2009, 23:17

cristea radu scrie:Am pescuit si eu de mai multe ori si am prins atat crap cat si ten din aruncatura,pe primul lac (dinspre turda catre ciurila).Nu ca nu as fi de acord cu plantatul dar ii mai mare satisfactia cand muncesti un pic(nadire cu bulgari ,prastia,cobra,saculeti).Insa aveti dreptate sa prins (anul trecut)cel mai mult numai plantat(din aruncatura accidental) :-SS Dupa ce sau obisnuit in larg....... :-w NUMAI BINE
ai dreptate acu 2-3 ani s-a prins f bine la aruncat dar de unde tot iei si nu mai pui nimic o data si odata tot se termina.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: pescuitul la ten

Mesaj de cristea radu » 12 Ian 2009, 23:29

ASA CEVA



:-@

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: pescuitul la ten

Mesaj de fazakas ioan » 13 Ian 2009, 21:15

cristea radu scrie:ASA CEVA http://www.youtube.com/watch?v=697Sg0PziUE :-@
exact asa. doar asa am prins anu trecut. acu cativa ani daca lansai prea departe nu trageau calumea , in schimb la cca 50-60m nu faceam fatza cu 4 lansete tot timpu aveam cel putin 2 betze afara record personal 108kg . am facut catch in ciurila si release la un prieten in balta :D

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: pescuitul la ten

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 11 Mar 2009, 22:36

la ce a-ti prins novac :-/ :-/ .Unde pescuiesc eu este novac forte mult,il vad de pe mal dar nu am reusit sa il iau.am dat si la porumb si la mamaliga.... :-/ :-/ :-/ nimic

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”