parere

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

parere

Mesaj de lucian-nicolae » 11 Ian 2009, 01:03

In primul rand as dori sa va urez tuturor un an nou fericit.
Sunt incepator in ale pescuitului si de aceea as dori sa aflu cateva pareri despre lansetele si mulinetele pe care le-am achizitionat:
-lansete Shimano Force Master Specimen Long Range ;3,96 m, 3 libre
-mulinete Okuma PL.-865.
As dori sa-mi scrieti cateva cuvinte si despre ce fir ar trebui sa folosesc pentru a lansa la distante mai mari.
Fir intins.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: parere

Mesaj de LARY » 11 Ian 2009, 01:38

la multi ani si bine ai venit printre noi. sculele sunt ok stai linistit dar pentru un incepator 3.90metri e cam mult.
o sati ia ceva vreme sa te obisnuiesti cu ele daca nu ai mai dat cu lanseta pina acum.
eu cind am trecut de la 2.70 la 3.60metri am realizat ca nui deloc aceeasi treaba. parca aveam in mina un stilp de telegraf care incepea dar nu se mai termina.
acum cind tin in mina un 2.70metri simt ca ii lipseste ceva si nu ar avea cotor de unde sa o tin in lansari.
(in urma cu doua luni am iesit cu 2.70 la peste si lansam cu o mina)
fir intins si multi crapi mari la primavara
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

Re: parere

Mesaj de lucian-nicolae » 11 Ian 2009, 02:42

Am pescuit deja cu ele (4 partide) in toamna,dar va puteti da si voi seama dupa 8 ani de pauza..., tocmai de aceea am scris ca sunt incepator.
Imi poate da cineva niste sfaturi referitor la fir?pt. a lansa cat mai departe.

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: parere

Mesaj de cris71tian72 » 11 Ian 2009, 10:02

p-line e un fir cu care am pescuit anul trecut ,nu am avut ''surprize'' il voi folosi si in 2009.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere

Mesaj de gor965 » 11 Ian 2009, 11:39

lucian-nicolae scrie:In primul rand as dori sa va urez tuturor un an nou fericit.
Sunt incepator in ale pescuitului si de aceea as dori sa aflu cateva pareri despre lansetele si mulinetele pe care le-am achizitionat:
-lansete Shimano Force Master Specimen Long Range ;3,96 m, 3 libre
-mulinete Okuma PL.-865.
As dori sa-mi scrieti cateva cuvinte si despre ce fir ar trebui sa folosesc pentru a lansa la distante mai mari.
Fir intins.
Betele si mulinetele sunt f.bune ! Eventual foloseste functia asta si cauta comentarii despre fiecare articol in parte .
Ca dimensiune , ptr.distanta ,as zice ca poti folosii un 0.22 ,un 0.25 , mai moale ,mai matasos ...si cum astea au rezistenta mai scazuta decat cele mai "batoase" ,trebuie sa fii destul de dibaci in pescuit ca sa controlezi un peste la distanta mare cu fir subtire ! Nu comentez marci de fir ca n-am prea avut tangenta cu pescuitul la distanta ,dar daca maine as fii pus in situatia de a alege (asa la ochi , :D ), cred ca Trabucco S-Force Long Cast ar fii prima varianta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: parere

Mesaj de Alexandru » 11 Ian 2009, 12:27

Doar ca un sfat -----P-Line floroclear 0,25-0,28mm. Polemici sunt multe, fiecare cu ce a incercat si firul depinde mult la ce scule il folosesti. Intreaba pe cei care au folosit lansete si mulinete cel putin asemanatoare cu ale tale.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: parere

Mesaj de mircea13 » 11 Ian 2009, 20:46

Dupa ce te-ai insurat ne intrebi pe noi daca mireasa ta e frumoasa. Trebuia sa ne intrebi inainte de a te insura cu ea.Banuiesc ca pricepi sensul. Pune batator de textil si restul firului numai fir special pentru crap( maro,rosu,etc)
Referitor la grosime in functie de marimea pestilor pe care crezi ca o sa ii prinzi.dar si de potentialul locului de pescuit( lac,Delta,Dunare,etc) Mai poti intreba si la magazinele care distribuie scule de pescuit ca ei se pricep bine si te pot lamuri perfect. Numai bine Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: parere

Mesaj de Coleman » 11 Ian 2009, 23:16

lucian-nicolae scrie:In primul rand as dori sa va urez tuturor un an nou fericit.
Sunt incepator in ale pescuitului si de aceea as dori sa aflu cateva pareri despre lansetele si mulinetele pe care le-am achizitionat:
-lansete Shimano Force Master Specimen Long Range ;3,96 m, 3 libre
-mulinete Okuma PL.-865.
As dori sa-mi scrieti cateva cuvinte si despre ce fir ar trebui sa folosesc pentru a lansa la distante mai mari.
Fir intins.

Cu cat firul este mai subtire in diametru cu atat distanta la care arunci este mai mare ,dar si riscul ca firul sa se rupa este FOARTE mare,deaceea dupa mine e bine sa alegi calea de mijloc, adica sa alegi un fir rezistent dar care sa nu fie foarte gros.Mai conteaza foarte mult si firma care produce respectivul fir,tocmai de aceea dupa parerea mea firul este unul din putinele lucruri pe care eu nu le-as cumpara de oriunde.Eu folosesc pentru distanta un fir de 0,25 mm s-force fluo de care inca sunt multumit(spun inca pentru ca il folosesc de mai putin de 1 an)
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”