sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 08 Feb 2012, 14:28

zfcristian scrie:Shimano este Shimano si in ziua de Pasti ! :D
Am Shimano Navi si pot spune ca este o mulineta foarte Ok , eu unul recomand Shimano !
stiti cum este cu marcile astea?cum era in anii 80-90 ,care avea dacie spunea ca dacia e cea mai buna masina,care avea skoda -skoda era cea mai buna masina,trabant-trabant e cea mai buna masina etc. nu spun ca shimano nu sant bune dar sant multe altele bune mai ales raportandu-ne la calitate-pret .vezi de exemplu okuma pl care este o mulineta excelenta zic eu mai ales pentru cei ce nu dispun de bani multi .am scos peste de 16 kg fara absolut nici o problema cu ea .si una peste alta de ce sa dai 7-8 milioane pe un shimano cand iti iei 4 okuma sau altceva la pretul asta foarte bun.acuuuu... fiecare ce bani are .
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de idcatagsm2005 » 08 Feb 2012, 14:33

emblem z cat ? sa o pot vedea pe net poate cinestie imi place

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de marian_popescu » 08 Feb 2012, 14:34

pharaoh scrie:Una e sa nu apreciezi si alta sa nu-ti permiti.
mi-am luat emblem x, made in japan, ca si noi, cu 300 de lei bucata. nu cred ca tine numai de a-ti permite

pt emblem z, am trimis mp
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de idcatagsm2005 » 08 Feb 2012, 14:54

vindea unu ultegra 5500 la 400 ron n-am fost pe faza pfff

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de pharaoh » 08 Feb 2012, 15:05

marian_popescu scrie:
pharaoh scrie:Una e sa nu apreciezi si alta sa nu-ti permiti.
mi-am luat emblem x, made in japan, ca si noi, cu 300 de lei bucata. nu cred ca tine numai de a-ti permite

pt emblem z, am trimis mp

Hai sa-ti "desenez". Si dau un exemplu concret. Mihai Alexandru are niste mulinete Shimano Navi de vanzare, ca noi, la un pret excelent, zic eu. Mulinete pe care le apreciez foarte tare si mi le doresc, dar pe care nu mi le permit. In Germania probabil mi-as fi permis sa le iau noi, la pretul de magazin. Eu la asta m-am referit cand a zis Neamtu ca la noi lumea face figuri si la preturi mici. Got it?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de marian_popescu » 08 Feb 2012, 15:15

eu cred ca tine putin si de bunul simt
nu iti permiti emblem z>
...mai strangi
...mai cauti
...iti iei altele

pretul este mai mult decat decent, pentru cine isi permite (nici eu nu mi le permit, dar tot mai mult decat ok mi se pare pretul)
am avut si eu okuma, inca sunt adeptul lor in acea gama de pret
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de idcatagsm2005 » 08 Feb 2012, 16:23

pana ma decid la un model anume mai si strang banuti nu ma grabesc ca alta data sper sa fac o alegere buna , imi pare rau ca nu am fost pe faza la ultegra 5500 care vindea cineva cu 400 ron bucata

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Neamtul » 08 Feb 2012, 16:52

pharaoh scrie:Una e sa nu apreciezi si alta sa nu-ti permiti.
Daca nu-ti permiti, iei altceva. Eu am avut Emblem Pro si am Emblem Spod care sunt aproape identice cu Emblem Z si iti spun sigur ca merita banii. Daca nu ai bani iti iei Okuma, Spro si ce o mai fi. Sub nicio forma nu as vinde Emblem Z-uri sub 500lei.
Pretul ala de 400lei e pomana. Poi ce-i aia, Emblem Z-A care costa mai putin decat doua Powerliner in magazin.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de pharaoh » 08 Feb 2012, 17:21

~x( Bine ma. Nici cu desene n-a mers. Ma las la mana mea. Si aia cu "Daca nu-ti permiti, iei altceva" o pun la semnatura :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de crazycrap » 08 Feb 2012, 18:55

pharaoh scrie:~x( Bine ma. Nici cu desene n-a mers. Ma las la mana mea. Si aia cu "Daca nu-ti permiti, iei altceva" o pun la semnatura :P
:)) :)) :)) ....

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Driscu Radu » 08 Feb 2012, 22:05

Hai sa-ti spun un lucru relevant la care am ajuns in timp si dupa ce am schimbat 2 seturi de lansete si mulinete.Sunt prea sarac sa-mi iau lucruri proaste ( e un proverb englezesc din cate stiu eu).
Parerea mea decat sa te cramponezi la 3-4 mulinete de 300-400 lei mai bine iti ei anu asta un set de mulinete la 700-800 lei (in functie de cat vrei sa fie bateria de 3 sau 4 lansete), si apoi in 2013 iti ei 3-4 lansete la minim 900-1000 lei bucata si in 2 ani iti rezolvi o baterie de 3-4 lansete de top cu care sa pescuiesti lejer ( daca nu esti tipul de om care umblii dupa ce apare nou pe piata), si cu un astfel de set te poti baza pe putin 7-8 ani de acum in colo.Cu o remarca esentiala sa ti se potriveasca "manusa" ansamblu mulineta lanseta

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de zfcristian » 08 Feb 2012, 22:58

Rechin scrie:
zfcristian scrie:Shimano este Shimano si in ziua de Pasti ! :D
Am Shimano Navi si pot spune ca este o mulineta foarte Ok , eu unul recomand Shimano !
stiti cum este cu marcile astea?cum era in anii 80-90 ,care avea dacie spunea ca dacia e cea mai buna masina,care avea skoda -skoda era cea mai buna masina,trabant-trabant e cea mai buna masina etc. nu spun ca shimano nu sant bune dar sant multe altele bune mai ales raportandu-ne la calitate-pret .vezi de exemplu okuma pl care este o mulineta excelenta zic eu mai ales pentru cei ce nu dispun de bani multi .am scos peste de 16 kg fara absolut nici o problema cu ea .si una peste alta de ce sa dai 7-8 milioane pe un shimano cand iti iei 4 okuma sau altceva la pretul asta foarte bun.acuuuu... fiecare ce bani are .
E o vorba cu vulpea si strugurii :D
Intamplator am avut si mulinete no name , am avut si Okuma, am avut si Spro, am avut si Daiwa dar pentru mine unul Shimano consider ca este cea mai buna solutie . Faptul ca tu sau altul nu isi permit un anumit tip de scule cum si eu spre exemplu nu imi permit Basia desi daca mi-as pune mintea... ideea este ca nu ii vad utilitatea pentru mine si atunci prefe sa ma multumesc cu ce am dar te rog sa ai in vedere ca atunci cand i-am recomandat Shimano am vorbit in cunostinta de cauza nu de dragul artei.
Pestele il scoate pescarul nu mulineta , puteai spune ca l-a scos mulineta daca il scoteai din fantana .
DAca Okuma PL se compara cu Navi atunci eu ma apuc sa mananc Navi-ul , intamplator Navi este recunoscuta ca " o masina de aruncat" iar Okuma PL .......................?!??!?!?!? completeaza tu
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de idcatagsm2005 » 08 Feb 2012, 23:34

atunci am sa mai strang bani si am sa-mi 2 shimano ultegra 5500 xtb sau shimano medium care a aparut si am rezolvat si cand o sa mai strang ceva mai imi iau 2 si cu asta am rezolvat si va multumesc pt pareri am sa deschid alt topic pt lansete cand o sa am bani fire intinse va doresc

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 08 Feb 2012, 23:57

zfcristian scrie:
Rechin scrie:
zfcristian scrie:Shimano este Shimano si in ziua de Pasti ! :D
Am Shimano Navi si pot spune ca este o mulineta foarte Ok , eu unul recomand Shimano !
stiti cum este cu marcile astea?cum era in anii 80-90 ,care avea dacie spunea ca dacia e cea mai buna masina,care avea skoda -skoda era cea mai buna masina,trabant-trabant e cea mai buna masina etc. nu spun ca shimano nu sant bune dar sant multe altele bune mai ales raportandu-ne la calitate-pret .vezi de exemplu okuma pl care este o mulineta excelenta zic eu mai ales pentru cei ce nu dispun de bani multi .am scos peste de 16 kg fara absolut nici o problema cu ea .si una peste alta de ce sa dai 7-8 milioane pe un shimano cand iti iei 4 okuma sau altceva la pretul asta foarte bun.acuuuu... fiecare ce bani are .
E o vorba cu vulpea si strugurii :D
Intamplator am avut si mulinete no name , am avut si Okuma, am avut si Spro, am avut si Daiwa dar pentru mine unul Shimano consider ca este cea mai buna solutie . Faptul ca tu sau altul nu isi permit un anumit tip de scule cum si eu spre exemplu nu imi permit Basia desi daca mi-as pune mintea... ideea este ca nu ii vad utilitatea pentru mine si atunci prefe sa ma multumesc cu ce am dar te rog sa ai in vedere ca atunci cand i-am recomandat Shimano am vorbit in cunostinta de cauza nu de dragul artei.
Pestele il scoate pescarul nu mulineta , puteai spune ca l-a scos mulineta daca il scoteai din fantana .
DAca Okuma PL se compara cu Navi atunci eu ma apuc sa mananc Navi-ul , intamplator Navi este recunoscuta ca " o masina de aruncat" iar Okuma PL .......................?!??!?!?!? completeaza tu
nu te supara dar cred ca nu ai inteles aproape nimic din ce am zis eu.in primul rand am zis ca:'' nu spun ca shimano nu sant bune''.o spun acum :or fi cele mai bune din lume din galaxie si din univers.parerea mea ca nu isi merita banii atata tot .cine vrea sa isi ia sa isi ia 1000 de shimano la 3000 de ron bucata nu ma intereseaza.parerea mea este ca este strict o chestie de preferinta personala in alegere.sa iti spun o intrebare:daca maine apare o mulineta de 5 ori mai jmechera decat cea mai tare shimano si la jumate de pret le iei?eu zic ca nu pentru ca eu cred ca pretul este ceva psihologic aici.e scumpa deci e mai buna...nu este intotdeauna asa.nu am spus ca okuma pl se compara cu shimano navi.si ma rog de ce este navi o masina de aruncat?nu crezi ca mai conteaza foarte mult zic eu in chestia asta cu aruncatul si calitatile fizice ale pescarului?eu tin pariu cu oricine care are pana in 1,70 m eu avand 1,90 si 120 kg ca arunc cu okuma pl sau alta mulineta din gama ei de pret mai mult ca el cu orice mulineta din lume vrea el.aceeasi lanseta.sau nu neaparat.cum ai spus si tu pescarul pana la urma scoate pestele...daca esti babalau nu prinzi peste nici cu mama lu navi sau basia sau ce mai vrei.. ;)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 09 Feb 2012, 00:07

inca o intrebare.de ce okuma pl nu arunca bine?mi-ai cerut sa completez eu.nu inteleg.ramane firul lipit de tambur sau ce?la navi e unu mare si puternic cocotzat pe tambur care arunca firul ?chiar nu inteleg.cu navi arunci 150 de metri si cu okuma 80(un exemplu)?acelasi pescar?nu cred asta niciodata.....ar trebui sa ii contactam pe mithbusters.....sa faca un robot care sa arunce constant cu aceeasi forta aceleasi conditii meteo si pun pariu ca nu sant diferente decat poate de genu 30 de centimetri..nesemnificative.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”