PARERE

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

PARERE

Mesaj de bujor marius » 04 Ian 2009, 01:02

AS AVEA SI EU O RUGAMINTE: -CE PARERE AVETI DE LANSETELE LANSETE FOX WARIOR ES? CAT SUNT DE BUNE?-PRET CALITATE?-AM GASIT LA 650 RON 3 BUCATI? DACA MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC!!!

LA MULTI ANI SI FIRE INTINSE IN NOUL AN!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PARERE

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 01:16

Ai gasit la 650 ron ,3 buc ...sunt noi sau SH ?
Vezi cateva opinii aici .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: PARERE

Mesaj de zenhor » 04 Ian 2009, 12:41

Mi s-au parut cam greutze(eu prefer pescuitul ceva mai fin) dar totusi iti dau senzatia de putere...ca poti sa te infigi in ele.
Pentru mine mi s-a parut distanta de la mandrina la "cotor"(cum se numeste partea aia...talon?) cam scurta, pentru cat de lunga si greutza este. Oricum e o lanseta buna, am auzit numai pareri bune despre ele.
Eu am optat pana la urma spre Prologic Classic Carp, mult mai usoara si mult mai finuta(mi se potriveste mai bine...si se echilibra si mai bine cu mulinetele pe care le am). Sa ai grija cum o echilibrezi cu mulineta...pentru ES cred ca-ti vor trebui niste mulinete destul de zdravene si greutze(ceva gen Banax Helicon, Okuma PL 865).

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: PARERE

Mesaj de bujor marius » 04 Ian 2009, 16:59

zenhor scrie:Mi s-au parut cam greutze(eu prefer pescuitul ceva mai fin) dar totusi iti dau senzatia de putere...ca poti sa te infigi in ele.
Pentru mine mi s-a parut distanta de la mandrina la "cotor"(cum se numeste partea aia...talon?) cam scurta, pentru cat de lunga si greutza este. Oricum e o lanseta buna, am auzit numai pareri bune despre ele.
Eu am optat pana la urma spre Prologic Classic Carp, mult mai usoara si mult mai finuta(mi se potriveste mai bine...si se echilibra si mai bine cu mulinetele pe care le am). Sa ai grija cum o echilibrezi cu mulineta...pentru ES cred ca-ti vor trebui niste mulinete destul de zdravene si greutze(ceva gen Banax Helicon, Okuma PL 865).


Mersi mult - mulinetele imi sunt: 3 JAXON FR6500, si una OKUMA PL-860
As fi vrut patru lansete dar nu am gasit la mana a doua, tot asa mi-am cumparat si mulinetele..........daca ai cumva de vanzare ceva lansete....le vreau d 3,90....nu vreau neaparat ES.....si alta firma numai sa fie de calitate si sa nu fie prea obosite...........Asstea (ES) zice proprietarul k sunt noi noute luate d vreo 4-5 luni si nu le-a folosit niciodata.....FIRE INTINSE......!!!!

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: PARERE

Mesaj de cris71tian72 » 04 Ian 2009, 17:30

Am folosit 2 ani fox es si pot spune ca am fost multumit de ele impresia mea de pescar [amator vreau sa zic] este ca sint tepene. O singura problema cu ele .piulita care stringe talpa mulinetei.

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: PARERE

Mesaj de zenhor » 04 Ian 2009, 17:41

Daca te duceai mai demult la Senzor(cat au avut reduceri) luai 3 ES-uri noi la 750 RON si ce mi-am luat eu chiar mai ieftin.
Sunt bete foarte bune, dar depinde si de stilul tau de pescuit. Multi ar zice ca lansetele pe care mi le-am luat sunt "mici" sau "slabute" pentru statura mea...dar imi plac lansetele, mulinetele si firele mai finute :) .
Nu cred ca o sa patesti sa rupi un bat Fox Warrior ES(daca arunci cu plumbi sub 120 gr.) sau sa-ti faca un peste probleme cu el(am auzit ca ar fi scos si pesti de ~35 Kg pe alte meleaguri). Am inteles ca are o actiune ciudata...in principiu de varf, dar in cazul in care e fortata continua sa se indoaie pana spre baza lansetei.
Sfatul meu e sa te duci si sa le vezi, mergi cu mulineta dupa tine, probeaza-le cat de cat...

Avatar utilizator
Rica pescaru
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 04 Ian 2009, 12:02

Re: PARERE

Mesaj de Rica pescaru » 04 Ian 2009, 18:53

e doar reclama vrei ceva bun vezc prologic la 3.90

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: PARERE

Mesaj de bujor marius » 04 Ian 2009, 21:23

Rica pescaru scrie:e doar reclama vrei ceva bun vezc prologic la 3.90

am vazut si pe astea dar eu m-am gandit la vreo 1000 ron sa ies cu ele....in magazine nu ies la pretul asta iar la mana a doua nu mi s-a oferit nimic .......ai tu cumva?...........FIRE INTINSE......!!!

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: PARERE

Mesaj de bujor marius » 04 Ian 2009, 21:33

Mersi "ZENHOR" de otate informatiile......am vazut si reducerile de la senzor dar atunci nu aveam banii....acum nu imi trebuie mie nici ceva bete super performante sunt un simplu incepator, si m-am gandit ca anul acesta s particip si eu la primul meu concurs de crap, aci prin zona (Jud. B-N - BRATENI ). dar vreau ceva cat de cat bun la bugetul pe care il am (1000 RON)....acum sper ca pana in primavara sa gasesc ceva....numai k am primit oferta asta si ac cerut o parere.....FIRE INTINSE....!!!

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: PARERE

Mesaj de zenhor » 05 Ian 2009, 01:05

Mersi pentru "firele intinse" :) !
Nici eu n-am de vanzare...de-abia mi le-am luat...dar am avut banii atunci si bine ca n-am mai stat pe ganduri.
La banii astia ar mai fi Sert Swart parca...le-am vazut la MimTeam. Blank foarte slim, foarte usoare, bine lucrate(3,90m , 6 inele parca). Mi-au placut, dar totusi marca m-a cam tinut pe loc.
Inca o idee ar fi: JRC Defender sau Skyliner(daca mai are pe stoc...daca stii unde sa cauti, e un magazin online).
JRC Defender e doar modelul 3,60 m la 150 RON parca.
JRC Skyliner e si la 3,90 m, inel de plecare de 50 mm, 6 inele...e misto, l-am examinat un pic chiar la tipul care le comercializeaza...asta ar fi pe la 200 RON.
Daca are Skyliner mergi pe el...daca nu, sa stii ca bat ca Defender la 150 RON nu prea gasesti. Nu e nici ca Prologic, dar raportul calitate-pret s-ar putea sa fie chiar mai bun.

Ai de ales...si la mulinete, daca-ti iei niste bete 3,60 m merg perfect cu Okuma PowerLiner 860. Ai putea sa te scoti Bete(4) + Mulinete(4) chiar si in jurul a 1500 RON.

Fire intinse...
Nu te lua doar dupa mine, incearca sa vorbesti cu cei de la magazinele de la care le cumperi daca nu le poti tine in mana macar.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: PARERE

Mesaj de bujor marius » 05 Ian 2009, 19:25

Ms pt toate si cum ti-am mai spus molinete mi-am cumparat.....pana in primavara oi videa eu......fire intinse :-h

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: PARERE

Mesaj de edy » 17 Ian 2009, 20:28

mi-am luat 4lansete tornado din 3buc de3.90 lungime si nu stiu daca am facut o alegere buna :-? :-? :-? :-? :-w astept un rasp din partea voastra daca a meritat bani. :-w

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: PARERE

Mesaj de gor965 » 18 Ian 2009, 01:34

edy scrie:mi-am luat 4lansete tornado din 3buc de3.90 lungime si nu stiu daca am facut o alegere buna :-? :-? :-? :-? :-w astept un rasp din partea voastra daca a meritat bani. :-w
Pai ,de la ce firma sunt si la ce bani ?
Da' oricum, acum nu mai conteaza ce parereavem noi ! Tu sa le stapanesti sanatos si sa prinzi peste cu ele ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”