Gogu - subiect la bac !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2011, 17:07

Hai sa-ti mai explic o data. Imagine Lumea discuta despre situatii aparute la rubrica vanzari, se detaliaza cazuri, incep a se balacari, mai intervin si altii cu cate o parere, etc...si tu vii si ne spui ca iti este greu sa citesti posturile lui gogu, ba inca plusezi facandu-i exprimarea infecta, si recunosti singur ca dai exemple neinspirate, ca sa nu zic altfel. Ei, la toate astea am reactionat (la primul impuls :D ) si ti-am caracterizat postarea ca fiind inoportuna. Poate m-am exprimat cam dur, scuze.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de Amstel » 12 Iul 2011, 17:53

florentiniuga scrie:..Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanirea a naratiunii ca sa te poti exprima asa. ..
Ptiu drace, si eu care te banuiam ca esti Gogu o:-) , dar daca zici ca el le are pe toate cele de mai sus ai iesit din lista mea de suspecti =)) :P

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gogu - subiect la bac !

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2011, 18:04

"Perlele" au fost extrase de la "Vanzari" si pot fi insirate mai departe aici.

@mihneaBV
Daca tu ai inteles faptul ca Gogu e o persoana inteligenta si poti citi printre randuri ceea ce are de transmis (chiar daca uneori mai greu), daca ai inteles de asemenea ca stilul lui e fortat agramat si cu o excesiva incarcatura semiotica, atunci te rog sa dai credit si celorlalti, indiferent de varsta si pregatire, ca sunt cel putin la fel de inteligenti sa priceapa aceste lucruri. Nu-i acuza apriori de prostie. Si chiar daca mai e cate unul care nu intelege, e firesc, se inscrie in marja acceptabila de mediocritate a unei societati normale, la fel cum si Gogu se inscrie in marja normala de glumeti pe cap de locuitor.
Hai sa nu dam cu pietre in cei putini care ne mai fac sa zambim si care mai au timp si nervi sa rada public de prostie ...pe limba ei.
Daca nu era un forum despre pescuit, probabil intervenea si "profu' de romana". Crede-ma, se simte nevoia cateodata pe la aproape toti utilizatorii, inclusiv la tine dar nu scoala elementara este scopul nostru si nici nu ne aflam pe forumul Academiei Romane.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2011, 18:05

Amsterdamer scrie:
florentiniuga scrie:..Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanirea a naratiunii ca sa te poti exprima asa. ..
Ptiu drace, si eu care te banuiam ca esti Gogu o:-) , dar daca zici ca el le are pe toate cele de mai sus ai iesit din lista mea de suspecti =)) :P
E bine. Si tu ai scapat de acuzatii. =))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de miyagi » 12 Iul 2011, 19:00

Amsterdamer scrie:
florentiniuga scrie:..Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanire a naratiunii ca sa te poti exprima asa. ..
Ptiu drace, si eu care te banuiam ca esti Gogu o:-) , dar daca zici ca el le are pe toate cele de mai sus ai iesit din lista mea de suspecti =)) :P
Si uite cum ai zis prea repede HOP!

Florentine! Mah Tata! Societatea asta de "drepti si justi" m-a facut ca pe tot omu` de rand sa detest manelele, telenovelele si impartitu` retetelor culinare in conversatii, da` Breh! a aparut Ghe. Visu cu al sau State si m-a coplesit. Daca incerc si io sa imit sau sa raspunz in stilu` Goguian nu fac alceva :) decat sa dau curs "prostiei" si sa ma complac in pocinog. Asa inteleg io sa ma fac util lu` Gogu.
Clementa va rog!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de Amstel » 12 Iul 2011, 23:08

florentiniuga scrie:
Amsterdamer scrie:
florentiniuga scrie:..Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanirea a naratiunii ca sa te poti exprima asa. ..
Ptiu drace, si eu care te banuiam ca esti Gogu o:-) , dar daca zici ca el le are pe toate cele de mai sus ai iesit din lista mea de suspecti =)) :P
E bine. Si tu ai scapat de acuzatii. =))
Ai dreptate, eu nu stapanesc naratiunea... :P

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mirceasd » 13 Iul 2011, 12:01

pharaoh scrie:De ce incercati sa-l imitati? Un Gogu e de ajuns :P
Pentru ca Gogu este un personaj foarte charismatic.

miyagi scrie:Si ca sa revenim la normal sa poate Breh Nea Gogule sa te intorci pa blog ca te faci vinovat ca ne-ai privat pa unii da legtura. Acu te intzalasai ca fusashi banat, da` gata! acu treci la treaba.
Daca o persoana precum miyagi care are educatia formata si dupa cum se vede treaba este una peste medie ,cade in pacatul imitatiei jargonului ,atunci ce pretentii putem avea de la un tanar pescar la inceput de drum?
Sigur va cadea mult mai usor in dulcea ispita ,fara de vrere afisata pe un "forum care nu se doreste academic" .Sau oare si miyagi se da-n pamflet? :-?
miyagi scrie:Baieti un pamflet e un pamflet. Are caracterul sau, iar daca gasesti necesar sa-i combati tehnica trebuie sa fi cel putin un critic literar specializat in pamflet"uri".
Asa este ,un pamflet este un pamflet dar tehnica pamfletului (atentie nu mesajul ci doar modul de expunere) poate fi perceputa de oricine , nu neaparat de "un critic literar specializat in pamflet"uri" ,SIC.

Si apoi o opinie ar trebui sa fie doar o opinie (cel putin in opinia mea :D ) , dar vad ca trendul este sa se combata cu orice pret ,parerea personala a fiecaruia devenind automat cea corecta.

Il simpatizez in continuare pe Gogu Steriade si sincer mi-as dori sa citesc si alte compuneri ale domniei sale , scrise de asta data in ton cu tehnica academica ,eu cel putin sunt convins ca voi fi atras in continuare de ideile si hazul lui.

Mihnea iti respect opinia.

Fire intinse si academice.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de miyagi » 13 Iul 2011, 12:11

.Sau oare si miyagi se da-n pamflet? :-? [ quote ]

Corect Nea Mircea! Miyagi se da in pamflet. E satul de cat de ursuza, capricioasa si aiurea e viata asta.
--------------------------
Il simpatizez in continuare pe Gogu Steriade si sincer mi-as dori sa citesc si alte compuneri ale domniei sale ... [ quote ]

Nici noi :D ...!
-------------------------------
Fire intinse si academice. [ quote ]

Si lu` Paleologu, Patapievici & CO foarte multa BAFTA :)) .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de Clabuc » 13 Iul 2011, 12:18

florentiniuga scrie:
Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanire a naratiunii ca sa te poti exprima asa. .
probabil ca si ptr ca sa apreciezi

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mirceasd » 13 Iul 2011, 13:45

miyagi scrie:.Sau oare si miyagi se da-n pamflet? :-? [ quote ]
Corect Nea Mircea! Miyagi se da in pamflet. E satul de cat de ursuza, capricioasa si aiurea e viata asta.
Sincer imi pare rau sa aud ca esti frustrat ,iti doresc sa depasesti momentul.
miyagi scrie: Si lu` Paleologu, Patapievici & CO foarte multa BAFTA :)) .
Asta chiar ca imi place ,SUPER =)) .

Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de miyagi » 13 Iul 2011, 14:18

[/quote] Sincer imi pare rau sa aud ca esti frustrat ,iti doresc sa depasesti momentul.

L-as depasi, da` singur nu ma pricep. Asa ma ajuta Gogu :D .
------------------------------------
miyagi scrie: Si lu` Paleologu, Patapievici & CO foarte multa BAFTA :)) .
Asta chiar ca imi place ,SUPER =)) .

Poi nu sti ca si la ei e o "BAFTA" ( cu a de la ala nu de la aia )?!... ca cea mai mare nevoie tot academicienii o au.
-----------------------------

Fire intinse[/quote]

Doamne ajuta tuturor!
Ultima oară modificat 13 Iul 2011, 15:01 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mirceasd » 13 Iul 2011, 14:25

Clabuc scrie:
florentiniuga scrie:
Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanire a naratiunii ca sa te poti exprima asa. .
probabil ca si ptr ca sa apreciezi

Probabil ca ai perfecta dreptate. :-?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Gogu - subiect la bac !

Mesaj de costelino » 14 Iul 2011, 08:32

Acum vreo 2 ani eram deranjat de modul literar in care Gogu isi exprima ideile,deoarece luat de valul subiectului nu puteam vedea padurea de copaci.
Bai fratilor,cititi cu atentie ceea ce poate "debita" acest personaj,analizati si dupa aceea trageti concluzii.
Gogule,ai tot respectul meu.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Gogu - subiect la bac !

Mesaj de gogu steriade » 15 Iul 2011, 12:11

exact ca in proverbu ala cu un nebun care arunca o piatar in ocean si 1000 da intelepti sa chinuie so scoata ! :-B
Inpins da nevoile ancestrale, fortuite si profund miroritice #-o ale lu nea Cornel Dinu #:-S , ca numa iel are apucaturi dastea, ma grabi sa dau drept da replica la titlu gresit inteles da catre mine @-) ,respectiv Gogu subiect da bank ! :-w da fapt e bine scris Gogu subiect la bac-alaureat ! ;) ca la noi la tara bac inseamna o shandrama care sa plimba pa apa ,dintrun mal in altu ;;) in functie da nevoile ancestrale, fortuite si mioritice ale fiecaruia care are nevoie cand po parte cand pa alta a apei care dasparte malurile in doi #-o si, évidemment, nu poate sa ia legatura cu Cornel Dinu care a inventat mersu in timp stand pe loc ! ~x( Apropos de évidemment, sa nu mai zice Francezi ca noi santem mici mitici [-x ca sa vazut ieri ca fibra are musiu Boc in iel cand la stopat dan iminenta prabusire in nanau pa urmasu lu Napoleon , musiu Henri Paul ! <:-P ca daca pica pa partea cu Geoana, salegea prafu #-o ca ala sa facea cal prinde :^O . ai mai punea sio piedica pa cadere I-) , ca sa fie sigur ca da data asta castiga :)] sil lasa sa guste dan sfanta glie starmoseasca ! :-h Aleg Gute ! >:D< bah , daspre ce vorbeam da fapt ? :-??
Subiectu da bac trebuie sa fie baciu la toate oitele Mioritice trans Danubiano Pontice :O respectiv eminenta sa microscopica #-o domnu in ghilimele =(( : Gogu Becali ! :-B Aveti timp da gandire sa deliberati pana ai vine mintea la cap lu Giginio :-$ , deci e fara limita timpu ! >:D<
Viv la Roumanie ! <:-P
Pup iu oll ! :-*
Auviderzeng ! :-h
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Gogu - subiect la bac !

Mesaj de vali003 » 15 Iul 2011, 14:13

Mai Gogule ,eu acum am bagat de seama ,te-ai inverzit ,s-au indurat baietii de la Carp-Zone sa te ia in club ?? Ori este asa ,ca diversiune ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”