Gogu - subiect la bac !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Gogu - subiect la bac !

Mesaj de mirceasd » 11 Iul 2011, 22:12

gogu steriade scrie: Bre nea Yoane, io am coaie ......... sa avem pardon da rolu la forumu asta ie un pic mai complex si io gsesc da cuvinta ca ie o platforma da cunoastere informare si comunicare
Foarte urat, te rog sa ma crezi si daca tot crezi ca "forumu asta ie o platforma de cunoastere si informare " de ce alegi cuvinte grele si mai cu seama de ce alegi sa te exprimi absolut incorect din punct de vedere gramatical si literar? Un personaj asa charismatic si poate si priceput in ale pescuitului sigur are o mare influenta in randul tinerilor care se pare ca nu au de la cine invata limba noastra scrisa si vorbita.Multi dintre ei nu evolueaza mai sus decat nivelul chat-ului acolo unde numele proprii se scriu cu minuscule,nu exista conjugari ,acorduri si comunicarea de cele mai multe ori tinde catre zero.Parerea mea personala este ca poti fi la fel de charismatic si scriind corect romaneste ,spun asta pentru ca ti-am citit absolut toate "compunerile" de pe blog si mi-au placut si ca idee si comunicare ,nici macar nu am tinut cont de faptul ca sunt scrise incorect gramatical si literar. Si nu ,nu sunt Funeriu dar am totusi rugamintea sa-i indrumam pe cei tineri spre bine si nu spre o alta forma de comunicare , asa incat poate la anul rezultatele la bac se vor schimba in bine.

yo_yon scrie:Ma asta tare in coaie precum zici, pai daca era asa cum zici , l.................cred ca-ti iau la sula si toti stramosii nu numai neamurile !!!Si sincer chiar m-ai facut curios si as vrea sa te cunosc personal sa vad cu cine am de-a face si cat de mari le ai coaiele , ca poate le duci pe vreun carucior !!!
Oricum, ai de grija sa nu calci pe ele ,daca le ai asa mari !!! :)) :))
Urat tare urat ,desi sunt de acord cu faptul ca niciun potential cumparator nu are dreptul sa denigreze marfa vanzatorului ,ca tehnica de negociere ,nu pot fi de acord cu exprimarea aceasta chiar daca vine ca raspuns la un post anterior.Astfel ne autoincluzi pe noi toti ceilalti in multimea ta vida.

Fiti buni si sa aveti numai firele (si nu firile) zbuciumate.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Gogu - subiect la bac !

Mesaj de miyagi » 11 Iul 2011, 22:56

Si ca sa revenim la normal sa poate Breh Nea Gogule sa te intorci pa blog ca te faci vinovat ca ne-ai privat pa unii da legtura. Acu te intzalasai ca fusashi banat, da` gata! acu treci la treaba. Mie mi-ai ramas dator cu taierea stoperelor :)) . Astept continuarea.

Baieti un pamflet e un pamflet. Are caracterul sau, iar daca gasesti necesar sa-i combati tehnica trebuie sa fi cel putin un critic literar specializat in pamflet"uri".

Si pe Nea Ion trebuie sa-l intelegem asa cum si `mnealui cred ca a inteles ca facand doar trafic pe bazar trebuie sa se astepte si la alte alea. Nu incurajez insa trebuie sa inteleaga toata lumea ca nu se poate profita la maxim. Trebuie sa mai dai si ceva la schimb.

Profilul topicului se doreste a se limita la bagatul in seama aiurea si la stricarea pietei unor membrii ce au nevoie sa "miste" niste scule sau accesorii, in limita bunului simt, de care au nevoie si nu le-au gasit abordabile alti membrii ai comunitatii.

Multumiri pentru intelegere!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mihneaBV » 12 Iul 2011, 12:24

Ca o parere a unui relativ nou venit care mai mult citeste decat scrie, asta pentru ca inca am de invatat multe despre pescuit, vreau sa spun ca imi este foarte greu sa citesc cele scrise de gogu steriade . Asta datorita limbajului deosebit si a gramaticii personale pe care nu o agreez si sincer nu stiu cati useri au avut rabdarea si nervii sa treaca peste modul infect de exprimare si sa priceapa ce a avut de spus. Imi dau seama ca exprimarea este intentgionat de asa natura dar poate vre-un moderator vede si tine cont si de parerea noastra despre cum trebuie sa arate acest forum. Cu riscul de a parea patetic si plin de clisee as vrea sa va intreb daca un elev de 17 ani(liceu) citeste ce a scris gogu acolo poate sa realizeze ca este scris intentionat asa sau o va lua de buna si va scrie asa la examene???

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de miyagi » 12 Iul 2011, 12:50

mihneaBV scrie:Ca o parere a unui relativ nou venit care mai mult citeste decat scrie, asta pentru ca inca am de invatat multe despre pescuit, vreau sa spun ca imi este foarte greu sa citesc cele scrise de gogu steriade . Asta datorita limbajului deosebit si a gramaticii personale pe care nu o agreez si sincer nu stiu cati useri au avut rabdarea si nervii sa treaca peste modul infect de exprimare si sa priceapa ce a avut de spus. Imi dau seama ca exprimarea este intentgionat de asa natura dar poate vre-un moderator vede si tine cont si de parerea noastra despre cum trebuie sa arate acest forum. Cu riscul de a parea patetic si plin de clisee as vrea sa va intreb daca un elev de 17 ani(liceu) citeste ce a scris gogu acolo poate sa realizeze ca este scris intentionat asa sau o va lua de buna si va scrie asa la examene???
Mai oameni buni! Eu cred ca n-are rost sa va aventurati acum pe orice topic cu critici literare. Daca zici ca esti deschis acceptiunilor pescuitului in general trebuie sa afli, acum ori niciodata :) , ca pescarii sunt niste firi vesele. Ca debutant vreau sa te sfatuiesc sa fi un pic mai rezervat in calificative. Nu spun asta pentru a te priva de o abordare libera in cadrul forumului ci doar pentru simplu motiv ca se poate sa fii prea putin documentat si sa dai nastere la pareri partiale sau subiective. Pe Gogu Steriade ( un personaj virtual ) ori il accepti ca un pamfletar ori il ignori ca nu-ti place stilul lui. Ma vad nevoit sa ma repet. Personajul are un public, iar unii dintre noi il accepta si-l urmaresc. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste stilul lui libertin insa nu uita ca e doar un personaj. Ca se intampla sa fie in spatele lui un om cu toate bunele si relele lui e si asta ceva. Ideea e sa-l citesti de la inceputul debutarii lui si vei vedea ca pe undeva chiar iti poti cere scuze. Daca nu poti, mai ai varianta sa intreprinzi tot felul de demersuri pentru a corecta intreaga societate, iar pentru cei despre care iti faci griji sa faci in asa fel incat sa-i tii departe de pescuit.
Nu vreau sa ofensez pe cineva insa in calitate de initiator al topicului ma vad responsabil pentru mentinerea lui in termenii specifici. Aici ne dorim sa combatem anumite practici si nu sa deviem subiectul, aruncandu-l in derizoriu si ascunzandu-l in spatele perceptelor academice. Ceea ce ai facut tu se poate interpreta deasemenea, in conditiile astea, ca "bagatul in seama". Ai inceput binisor pana cand ai transformat mesajul postarii tale intr-un veritabil off topic. Nu vreau sa ma intelegi gresit. Nu incurajez marlania, dar eu de Gogu Steriade am auzit inainte sa-mi fac cont aici. Toate parerile duceau la un Gogu pamfletaru`, cum l-am descris mai sus si asa am ajuns sa-l vad si eu. Crede-ma ca daca va exagera vreodata fara motiv imi voi schimba si eu pozitia fata de el. Pana atunci, te rog sa ma lasi si pe mine impreuna cu ceilalti "sa ne radem" sau sa ne bucuram impreuna cu subiectul nostru.
Fire intinse!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de Amstel » 12 Iul 2011, 13:10

mihneaBV scrie:Ca o parere a unui relativ nou venit care mai mult citeste decat scrie, asta pentru ca inca am de invatat multe despre pescuit, vreau sa spun ca imi este foarte greu sa citesc cele scrise de gogu steriade . Asta datorita limbajului deosebit si a gramaticii personale pe care nu o agreez si sincer nu stiu cati useri au avut rabdarea si nervii sa treaca peste modul infect de exprimare si sa priceapa ce a avut de spus . Imi dau seama ca exprimarea este intentgionat de asa natura dar poate vre-un moderator vede si tine cont si de parerea noastra despre cum trebuie sa arate acest forum. Cu riscul de a parea patetic si plin de clisee as vrea sa va intreb daca un elev de 17 ani(liceu) citeste ce a scris gogu acolo poate sa realizeze ca este scris intentionat asa sau o va lua de buna si va scrie asa la examene???
Am aflat cu aceasta ocazie si cine este in spatele rezultatelor dezastruoase din acest an de la Bac...nimeni altul decat Gogu Steriade =)) :))

ps: Gogule, te rog sa-ti dezinfectezi modul de exprimare, ca-i (prea) infect... ;;) .

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2011, 13:17

Mai Mihnea, ramai cu cititul . Pentru ca ai scris exact cand trebuia sa te abtii :)
I Fish. Therefore I am.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de gogu steriade » 12 Iul 2011, 13:32

Honorata Instanta ! [-(
io care da la 48 incoace duc munca da lamurire cu domniile lor care pun etichete pa oameni ca pa haine :-? , si te caracterizeaza dupa scris nu dupa vorba , ma declar nevinovat si abuzat in intelectu meu #-o , nebanuit nici de mine cat este de mare si de suparat ! :-/
pai bine ma nene ce canta mah Pitis pana acu cativa ani : nu conteaza cat de lung tie paru , important ie ce si cum gandesti ! :-B Aviz la amatori : cascati bine ochi la ideia da dincolo da scris ! ;) si mie mie greu sa citesc toate prostiile la toti analfabeti da nu ma leg niciodata da felu in care e scris , ma leg da prostia in sine ! :-c da scris scriu cum vreau , poate asa STIU sa scriu poate asa POT sa scriu L-) , important E pentru mine CE SCRIU ! :-B Aviz pentrui alti amatori : gramatica elementara nuti face caracteru infect ! [-x
Pa moderatori iam amenintat ca dacami editeaza vro litera sau un cuvant in vro postare ne luam la revedere si ne mai citim intre noi pa alte forume ! :-w imi pare rau ca pa uni va doare ochi care sa impiedica in scrisu meu da scrisu nu ie totu pa lumea asta (:| si io nu pun mare pret pa iel ! in mod normal ar trebuii sa va doara capu nu ochi cand vedeti ca prostia dan cutia craniana a ajuns la uni sa se exprime in scris ! ~x( scrisu meu pune rabdarea la incercare si face dantrun text mai lung da 10 randuri , o eterna nuvela ! >:D< cand ma plictisesc prefer sa citesc 10 randuri proaste care exprima o ideie buna dacat un rand scris bine care zice o prostie ! :-B aci ie libertate, vrei sa cetesti , cetesti, nu vrei sa cetesti, zi tata ca nu poti sau nai rabdare , nu ca ie Gogu da vina ca nare scoala multa si nici nu stie unde a pus liniuta da cratima ! (:| Paia tineri messengeru ia distrus nu Gogu ! :-q sunt oameni care nu mai au rabdare sa gandeasca, ca stie co face calculatoru pentru iei ! #-o daca nu le scriu cu K , BN, MS,NB ,CF.....bla bla bla , dageaba le scri corect dan punct da vedere gramatical , ca iei oricum nu stie gramatika ! :-@ pentru iei ie important sa intelega ce ie dincolo de nori ;) , de scrisu in sine, ideia pa care vrea cineva sa leo transmita ! (:| Trezitiva bah, si apucativa sa ganditi singuri ! <:-P Aviz la toata lumea : Io sunt Gogu, si daca vreau pot sa scriu romane in acelasi limbaj infect (:| , insa doar orbii vor putea sa ma citeasca pentru ca doar iei vad dincolo de nori ! o:-) Avelo bahtalo ! Pup iu oll !! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de miyagi » 12 Iul 2011, 13:44

gogu steriade scrie:Honorata Instanta ! [-(
io care da la 48 incoace duc munca da lamurire cu domniile lor care pun etichete pa oameni ca pa haine :-? , si te caracterizeaza dupa scris nu dupa vorba , ma declar nevinovat si abuzat in intelectu meu #-o , nebanuit nici de mine cat este de mare si de suparat ! :-/
pai bine ma nene ce canta mah Pitis pana acu cativa ani : nu conteaza cat de lung tie paru , important ie ce si cum gandesti ! :-B Aviz la amatori : cascati bine ochi la ideia da dincolo da scris ! ;) si mie mie greu sa citesc toate prostiile la toti analfabeti da nu ma leg niciodata da felu in care e scris , ma leg da prostia in sine ! :-c da scris scriu cum vreau , poate asa STIU sa scriu poate asa POT sa scriu L-) , important E pentru mine CE SCRIU ! :-B Aviz pentrui alti amatori : gramatica elementara nuti face caracteru infect ! [-x
Pa moderatori iam amenintat ca dacami editeaza vro litera sau un cuvant in vro postare ne luam la revedere si ne mai citim intre noi pa alte forume ! :-w imi pare rau ca pa uni va doare ochi care sa impiedica in scrisu meu da scrisu nu ie totu pa lumea asta (:| si io nu pun mare pret pa iel ! in mod normal ar trebuii sa va doara capu nu ochi cand vedeti ca prostia dan cutia craniana a ajuns la uni sa se exprime in scris ! ~x( scrisu meu pune rabdarea la incercare si face dantrun text mai lung da 10 randuri , o eterna nuvela ! >:D< cand ma plictisesc prefer sa citesc 10 randuri proaste care exprima o ideie buna dacat un rand scris bine care zice o prostie ! :-B aci ie libertate, vrei sa cetesti , cetesti, nu vrei sa cetesti, zi tata ca nu poti sau nai rabdare , nu ca ie Gogu da vina ca nare scoala multa si nici nu stie unde a pus liniuta da cratima ! (:| Paia tineri messengeru ia distrus nu Gogu ! :-q sunt oameni care nu mai au rabdare sa gandeasca, ca stie co face calculatoru pentru iei ! #-o daca nu le scriu cu K , BN, MS,NB ,CF.....bla bla bla , dageaba le scri corect dan punct da vedere gramatical , ca iei oricum nu stie gramatika ! :-@ pentru iei ie important sa intelega ce ie dincolo de nori ;) , de scrisu in sine, ideia pa care vrea cineva sa leo transmita ! (:| Trezitiva bah, si apucativa sa ganditi singuri ! <:-P Aviz la toata lumea : Io sunt Gogu, si daca vreau pot sa scriu romane in acelasi limbaj infect (:| , insa doar orbii vor putea sa ma citeasca pentru ca doar iei vad dincolo de nori ! o:-) Avelo bahtalo ! Pup iu oll !! :-*
Breh da data asta nu-mi placu. Ie prea corect vericule. De ce trebuie sa dai cu supzemnatu ca important ie mesagiu ji nu pictura? Breh da` si cu bulangeria asta nu mai pot. Auzi si tu! Il pusera si la zid.
Gogule mai bine canti vericule ca poa` nu trag astia in tine. Sfatu` ie la tambal ca pianistii au eticheta de Dabulenikos si le prin destele cu clapa. Ce-i aia nu trageti in pianist?!!!!!!!!!!!1
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2011, 13:52

De ce incercati sa-l imitati? Un Gogu e de ajuns :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de florentiniuga » 12 Iul 2011, 14:36

pharaoh scrie:De ce incercati sa-l imitati? Un Gogu e de ajuns :P
Corect! :)) Imitatiile nu au haz.

@mihneaBV
Daca la bac se exprimau ca Gogu dar dadeau raspunsuri corecte, sunt sigur ca treceau. Un corector isi da seama daca esti pe subiect sau doar bati campii. Si mai e ceva. Trebuie sa posezi o inteligenta peste medie si in special un fin simt al umorului combinat cu o buna stapanire a naratiunii ca sa te poti exprima asa. Daca stau sa ma gandesc bine, acesta ar putea fi chiar un nou stil literar derivat din pamflet. Cred ca un studiu de caz pe tema asta ar putea aduce un mare 10 la o teza sau licenta de specialitate. Vorbesc serios, numai un mediu nou de comunicare cum e internetul mai putea sa genereze ceva nou in domeniul stilurilor literare si pana acum nu stiu sa fi fost elaborat vreun studiu serios.

Respect Gogu, oricine ai fi ! >:D< Mi-ai dat o tema de doctorat. :idea:

Scuze pentru off-topic, m-a luat valul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de gogu steriade » 12 Iul 2011, 16:11

si pana la urma , aci ce sa vinde ? :-? Marinari ? :-/ multumesc nu cumpar ! ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mihneaBV » 12 Iul 2011, 16:15

@pharaoh - poate imi explici sid e ce trebuia sa ma abtin.
cine a inceput cu explicatii legate de gramatica folosita de gogu steriade inseamna ca nu a citit ce am scris eu. am spus cat se poate de clar ca inteleg faptul ca gogu nu e un analfabet si ca el alege sa scrie asa si nu face asta din imposibilitatea de a scrie corect. daca am vorbit despre ceva tabu, iar pharaoh are rol de CNA ,imi cer scuze. o zi buna si inca o data imi cer scuze pentru poluarea acestui topic cum sugereaza si ante-scriitorul meu.

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mihneaBV » 12 Iul 2011, 16:25

inca un lucru vreau sa spun :
Aviz la amatori : cascati bine ochi la ideia da dincolo da scris ! ;) si mie mie greu sa citesc toate prostiile la toti analfabeti da nu ma leg niciodata da felu in care e scris , ma leg da prostia in sine !

Cum pe Dumneavoastra va deranjeaza prostia de dincolo de scris banuiesc ca am si eu dreptul sa spun ca imi e greu sa ajung la "substanta" datorita modului in care este exprimata. e doar o parere.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de pharaoh » 12 Iul 2011, 16:25

Ok. Mai explica-mi inca o data. Ca eu nu am priceput sensul postului tau. Exceptand faptul ca era pe langa subiectul topicului, ne spui ca pamantul e rotund, iarba e verde si apa e uda. Ca sa nu mai zic cat de puerila e faza cu "examenul"!
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Marinaru si alti bagatori in seama

Mesaj de mihneaBV » 12 Iul 2011, 16:38

Se vede ca nu citesti si reactionezi la primul impuls. Faza cu examenul am spus chiar eu ca e patetica si ca e doar un exemplu, poate nu cel mai fericit. legat de poluare mi-am cerut scuze. trebuie si autoflagelare???? si ca sa iti explic si ce am vrut sa spun si sa fie clar ca buna ziua : probabil gogu are multe de zis si ceea ce spune el este foarte adevarat dar datorita exprimarii imi este greu sa duc la bun sfarsit un post de-al lui. pe alte forumuri cat si pe asta se mai corecteaza si se cere o gramatica cat de cat inteligibila. am capacitatea de am sesiza un pamflet dar trebuie trasata o limita intre pamflet si exagerare. sau nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”