DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 03 Iul 2011, 07:52

sorprodan scrie:
Sebastian scrie:
muntean scrie:pe somes cand nu merge nimic prindem fitofagi
mai muntene,vezi ca ai gresit topicul,aici este vba de Dunare.Vezi ca exista pe acest forum un topic pt Somes.
ce mai conteaza bre ,,, important e ca a prins,,,,,nu???? :-B
NU.....pai nea bre,voi acolo la Dabuleni,mergeti la farmacie sa va cumparati varza?Pe undeva ai si tu dreptate in sensul ca tie, ti s a permis sa postezi la topicurile destinate DELTEI DUNARII,ceea ce era legat, exclusiv,de DUNARE[asta asa ca sa te periez :))] desi ,dupa cum ai lasat sa se inteleaga , nu ai vazut DELTA decit in ,,almanahe'',dar, na, fiind criza ,alea, alea,pitorescul postarilor tale ne mai aducea zambetul pe buze,unde mai pui ca toate erau cu tenta si sub influenta ,,secretului lui bachus'' :D you know this stuff (:|

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 03 Iul 2011, 10:00

bine maestre cred ca la capitolul delta te inseli amarnic ,,,,,ca la multe altele,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 03 Iul 2011, 11:02

sorprodan scrie:bine maestre cred ca la capitolul delta te inseli amarnic ,,,,,ca la multe altele,,,,,,
da ai mare dreptate,acum -VAD ,DOAMNE!! o:-) :D

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 03 Iul 2011, 11:57

domnilor,nu se va mai intampla,va rog sa ma iertati!ma cam luat valul.referitor la DUNARE,vreau si eu sa ma simt rege cateva zile,o sa pun in practica tot ce am acumulat de pe acest forum,unde posteaza probabil cei mai buni pescari.in alta ordine de idei cine va veni la garla-mare in perioada 10-24 iulie ma va gasi la fantana pescarilor sau observator cum se mai zice,il poftesc la o palinca de bistrita.cu respect

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 03 Iul 2011, 22:28

muntean scrie:domnilor,nu se va mai intampla,va rog sa ma iertati!ma cam luat valul.referitor la DUNARE,vreau si eu sa ma simt rege cateva zile,o sa pun in practica tot ce am acumulat de pe acest forum,unde posteaza probabil cei mai buni pescari.in alta ordine de idei cine va veni la garla-mare in perioada 10-24 iulie ma va gasi la fantana pescarilor sau observator cum se mai zice,il poftesc la o palinca de bistrita.cu respect
daca e cu beutura eu ma bag,,,,, =P~
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 04 Iul 2011, 11:31

muntean scrie:domnilor,nu se va mai intampla,va rog sa ma iertati!ma cam luat valul.referitor la DUNARE,vreau si eu sa ma simt rege cateva zile,o sa pun in practica tot ce am acumulat de pe acest forum,unde posteaza probabil cei mai buni pescari.in alta ordine de idei cine va veni la garla-mare in perioada 10-24 iulie ma va gasi la fantana pescarilor sau observator cum se mai zice,il poftesc la o palinca de bistrita.cu respect

muntean , am info foarte clare si precise ca la Pristol , seara , dupa ora 5 jumate pana la ora 21.30 , pe placa , merge foarte bine scobarul la viermisor si uneori mamaliga . Nu peste tot , sunt anumite locuri destinate scobarului , dar acolo chiar merge . Intr-o zi slaba se ia minim 5 kg . Poti incerca asta si la Grla Mare ... gaseste locul potrivit pentru scobar si daca ai placa , nu ezita sa incerci .
Poti incerca tot la scobar si pe arici sau feeder , de asemenea . Anul trecut , in timp ce altii luau scobar pe placa , eu luam pe arici si feeder intrucat nu detin o astfel de placa .

referitor la palinca ... cred ca ar trebui sa ai provizii klumea ... :) " prietenii stiu de ce "

Toate cele bune .

PS : poate spre mirarea unora , la Pristol inca se ia scrumbie ... nu f multa , dar se mai prinde ... dimineata de la 5 jumate pana pe la 7 jumate ..8 ... si seara dupa ora 7 ... poti incerca si la scrumbie , daca nu ai activitate - taparine galbene , rosii , albe , verzi fac treaba buna .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 06 Iul 2011, 15:45

O iesire de cateva zile, s-a transformat doar intr-o iesire de o zi din cauza timpului, furtuna, precipitatii. Drumuri foarte nasoale, peste slab, cativa avati, caras, electricieni la datorie, asa ca crap ula... . Voi reveni cu amanunte !

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DUNAREA

Mesaj de Paun Ion » 06 Iul 2011, 16:51

Butaru Gabriel scrie:O iesire de cateva zile, s-a transformat doar intr-o iesire de o zi din cauza timpului, furtuna, precipitatii. Drumuri foarte nasoale, peste slab, cativa avati, caras, electricieni la datorie, asa ca crap ula... . Voi reveni cu amanunte !
............................................
Toti pescari de Dunare se plinge de electricieni astia, sint peste tot ,zici ca ei sint stapini Dunari .

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 08 Iul 2011, 11:47

Am fost alaltaieri seara la Pristol , la o partida de scobar ... a batut vantul destul de puternic , insa am reusit sa facem treaba buna ... de la ora 16.00 pana pe la 21.45 am luat cam 12 kg de persoana .
Am folosit bologneza de 5 m , fir de 0,14 ( de evitat folosirea firelor inchise la culoare - sperie scobarul ) , pluta Cralusso Surf de 3 g supralestata ( buna pe vant si curent puternic , pentru a tine cat mai mult timp linia pe loc- in cazul nostru deasupra de placa ) .
Secretul ... placa buna , viermi bagati pe placa ( cam 1 kg ) , atractant de scobar , si bineinteles ...nada speciala de scobar . Toate astea conteaza f mult si spun asta deoarece mai erau pescari la placa si sub noi si deasupra , dar care nu au luat mai mult de 2 kg .

Atasat , cateva poze cu placile ... modelul " by defaul " - al localnicilor si modelul imbunatatit , pe care am dat noi . Pretul unei astfel de placi la comanda am inteles de la amicul meu ca ajunge pe la vreo 3 milioane , completa , dar face diferenta . O buna idee pentru cei care vor sa-si faca singuri ...

Am avut ceva probleme cu iarba , care se aduna pe placa ... fiind nevoie sa o scoatem aproape din ora in ora ...
Am incercat si la feeder , insa dupa 15 min am renuntat ... dupa ce se aseza pe fund , in cateva minute era plin firul cat si cosuletul de iarba ... e groaznic , nu se poate aproape deloc pescui pe fundul apei , catre mal .
Fişiere ataşate
placa scobar facuta la comanda
placa scobar facuta la comanda
placa scobar facuta la comanda
placa scobar facuta la comanda
placa scobar autohtona
placa scobar autohtona
placa scobar autohtona
placa scobar autohtona
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
CatalinS
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mar 2011, 12:08

Re: DUNAREA

Mesaj de CatalinS » 09 Iul 2011, 22:09

Pai si cum se pescuieste cu placa? E prima data cand aud de acest stil.

Mersi!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 10 Iul 2011, 09:23


Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 10 Iul 2011, 23:24

CatalinS scrie:Pai si cum se pescuieste cu placa? E prima data cand aud de acest stil.

Mersi!

scobarei de PRISTOL :D
Fişiere ataşate
06072011324.jpg
06072011323.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Robert Gadau
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iul 2011, 14:51
Localitate: Portile de Fier II
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Robert Gadau » 11 Iul 2011, 15:09

Salutare tuturor pescarilor si bine v-am gasit domnilor. Sunt un amator in pescuiala, iar de ceva timp lucrez pe insula Portile de Fier II, dar tot aici imi petrec serile dupa servici si weekendurile. Obisnuiesc sa pescuiesc de mic copil, dar de curand am decis sa trec la urmatorul nivel, sa incerc pe fund, la crap in special. Am invatat tot felul de monturi si mamaligi de pe acest forum, pentru care va multumesc. Acum, "problema" este urmatoarea ...de o saptamana merg sa pescuiesc in aval de ecluza PF II, unde in 8 zile nu am reusit sa iau decat 2 carasi la jumate de kg fiecare, unul la rama si altul la "bonduelle" cu vanilie. As dori sa stiu pe unde sunt locuri de caras in aceasta zona, altele decat avalul ecluzei unde deja am fost si rezultatele sunt dezamagitoare... unde numai pun sambata si duminica stat de dimineata de la 5 pana seara la 10 si nimic ... incercat la rama, viermi albi si rosii, mamaliguta cu vanilie, simpla, miere, anason, porumb simplu, porumb vanilat. Nici la pluta n-a miscat nimic, desi am momit locurile. Deci in conluzie, as dori daca se poate sa imi spuneti, cei care cunoasteti ..alte locuri in aceasta zona, preferabil caras (ca-i mai gustos) :) . Multumesc anticipat !
De pe fundul apei, patru ochi priveste
Ce sa este oare ...?!
Este doua peste !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Iul 2011, 15:42

Robert , bun venit prin zona ,

Cum am mai spus in alt post anterior , carasul prezinta o problema in aceasta perioada ... se hraneste , dar nu cu momelile noastre ... mai exact , nu merge , nu se prinde aproape pe niciunde , din info care le am eu ... ce se prinde pe la Vrancea , Crivina , Izvoru frumos , sunt rari si destul de mici ...
Acum 1 sapt am facut un tur , de la Hinova , Vrancea , Crivina , Cariera Tiganasi , Baraj Tiganasi , PF 2 ... NIMENI NU AVEA MAI MULT DE 2...3 CARASI PRINSI .
Concluziile le tragi tu .. :(

In zona acolo ar trebui sa mearga scobarul bine , pe placa .. poti incerca . In ecluza din amonte ( cea d la ostrov ) era plin de rosioara / vaduvita ... ai incercat pe acolo ? avat de asemenea ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Robert Gadau
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iul 2011, 14:51
Localitate: Portile de Fier II
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Robert Gadau » 12 Iul 2011, 09:09

Salut si multumesc, Marius,

Am inteles ...eu m-am bucurat cand am luat 2 la 500g, credeam ca il nenorocesc, cand defapt m-a nenorocit el pe mine :)) . La ecluza de la Gogosu nu am fost, dar o sa incerc weekend-ul viitor. Aici unde ma duc eu mai vine un domn la aproximativ 10 metri in stanga mea si o omoara pe platica, are locul nadit bine si vine zilnic. Eu nu am vazut una, dar ce-i drept nici nu m-am dus la balta cu vreo mamaliga simpla ... ba a fost cu vanilie, ba anason, ba csl. Aseara am facut una simpla cu 2 parti de malai extra fin si una parte faina de grau, apa din Dunare, putina sare, putin zahar si am fiert la ea vreo ora, iar la 17:30 sunt pe balta sa o incerc. Fir intins !
De pe fundul apei, patru ochi priveste
Ce sa este oare ...?!
Este doua peste !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”