Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de ciprian77 » 09 Mai 2011, 13:08

Laurentiu scrie:E bine de stiut sa nu mai mergem in weekend cand e revolutie pe balta. Am ajuns cam tarziu si am apucat cele mai ingramadite si mai proaste locuri plus ca m-am incapatanat cu o anumita nada si momeala si am luat teapa cu ele in loc sa folosesc ce puneam de obicei. Asa fac mereu si imi incalc anumite principii si aici vorbim de cele de pescuit. Sa nu merg in weekend, sa nu schimb momeala si nada prinzatoare, sa ma scol la 2-3 dimineata daca vreau locuri bune, etc...Dar promit ca ma voi revansa in cursul saptamanii. :D
Omu' cat traieste invata....
salutaRE
am fost iar pe negresti -conacu si de darta asta mai slab
am luat vreo 7 ciortani la kg pe fixa si cativa carasi si rstu la bomba cativa carasi
fata de data trecuta cand am luat si crep la 3 si la 5 kg acum......un pic dezamagit...,. dar dupa timpul carev a fost ....
o sa ma dfuc si miercuri iar
fir intins tuturor

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 20 Mai 2011, 04:00

Am dat o raită de 5 ore pe LFG Poenari, balta de ţeavă... 50 de ron pentru o undiţă mi s-a părut cam multicel, dar la o oră de când terminasem de nădit am înţeles de ce... fără să momesc cu o nadă foarte bună, de la 10 la 3 am luat 4-5 kg de caras frumos şi un ciortan dolofan(eliberat conform regulamentului). Apa adâncă la mal şi numeroasele structuri lăsate intenţionat în apă fac găoacea aia de baltă una foarte foarte bună pentru pescuit la ţeavă... administratoru de nota 10+, te informează asupra situaţiei pe baltă, ce s-a prins, unde, la ce... cu siguranţă revin când am chef de caras numai bun pentru făcut la grătar... cine consideră asta reclamă , îl poftesc să mă cheme la baltă când se duce :P
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 26 Mai 2011, 08:45

Am fost zilelel acestea, la invitatia unui prieten, pe balta de la Caldarusani.Nu mai fusesem la pescuit aici dar am ramas foarte placut impresionat.Am pescuit langa pontonul cu barci (vis-a-vis de manastire),cu un singur bat la sheffield de la 7 pana pe la ora 14.In acest timp am prins aprox 12 kg de peste printre care mult caras peste 500gr, 3 ciortani , o salonta de aproape 2.5kg si ceva platica.Pestele a mers foarte bine dimineata dar apoi trasaturile s-au rarit (am pus acest fapt pe seama caldurii). In total o partida reusita intr-o locatie foarte frumoasa.
MLDD

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de vladdooo » 26 Mai 2011, 16:18

salut. care e taxa pe Caldurasani? eventual si ceva conditii.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 26 Mai 2011, 18:45

Va salut.Asa cum am specificat am fost la invitatia unui prieten (nu am platit taxa),dar din cate am inteles este undeva la 100ron .Citez informatii gasite pe un alt site :
"Detalii balta Caldarusani
Pe Caldarusani se pescuieste doar ziua intre orele 5:00 si 20:00. Paznici baltii va pot duce cu barca proprie pe calalalt mal (gratuit) unde sunt pontoane special amenajate.
Regulament balta Caldarusani
se poate pescui cu maxim 5 lansete
nu se retine stiuca si salaul
se pot retine 10 kg de peste, se retin pestii cu greutatea cuprinsa intre 1 kg si 5 kg
este interzis pescuitul la bomba
se poate planta cu navomodele"
MLDD

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 00:37

Image0146.jpg
astazi am vrut sa ies la un pescuit (ieri 28.05) pe fundulea 8 la americanu' dar stiam ca acolo sunt la pescuit si niste prieteni de la mine din cartier plecati de vineri de pe la 7seara...si dimineata la 5 ii sun si-mi spun ca din 4 insi cati sunt ,doar unul a luat un caras pana la ora la care ii sunasem eu.asa ca mi-am schimbat directia si am ajuns dupa lungi plimbari si multi nervi la tamadau la Dl Raduta...am ajuns f tarziu undeva pe la 9:30 am platit o taxa de 20 ron si pana la 5 seara am luat 3,2kg de caras cam ca palma si unde pui ca am mai si dormit vreo 2h si ceva.am sunat seara pe unul din prietenii mei si mia zis ca ei la ora 14 au plecat acasa 4 insi =1caras=360 ron (nu fac misto,platise fiecare ptr 24h)va inchipuiti ce stare de bine aveau? X-( ...am mai luat si un strapazan la aproape 500gr dar care s-a intors in balta...daca am timp cred ca o sa mai calc pe acolo ca am auzit niste lucruri interesante dar in cursul saptamanii ,nu in weekend ca era full...am vazut la cineva ca prinsese aproape 7kg de caras si niste platicuta,spunea ca venise de la 4 dimineata... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 00:44

bon pescuit tamadau
bon pescuit tamadau
---<>< **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
badnello
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 12 Apr 2011, 20:16

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de badnello » 29 Mai 2011, 09:50

Sal.stie cineva o balta de crap pe care sa prins saptamana trecuta?cu cine am vb.in ultimul timp nu se prinde pe mai multe balti.multumesc fir intins vb.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 14:59

si nici nu cred ca se va mai prinde [-x ,in cazul in care deja au inceput caldurile #:-S ...sau poate in baltile cu apa f adanca...(sa ne gandim si ce se poate intampla atunci cand pe o balta de cateva ha,in 3zile v,s si dum cata nada si de cate feluri se arunca daca facem o socoteala simpla si rezulta vreo 500 de pescari inmultit cu aprox 2kg de nada pe cap de pescar la o balta cu adancime medie de max 2m=un bors imens demn de scris in Guinness Book...)si fara modestie,eu zis ca asta este un calcul destul de rezonabil daca ne gandim la ce reclama <:-P :)) <:-P se face la unele balti... ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de carapavel florin » 29 Mai 2011, 16:34

este vb cumva de balta exact de langa podul de cale ferata ?
bitza35 scrie:
Image0142.jpg
---<>< **==

Avatar utilizator
badnello
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 12 Apr 2011, 20:16

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de badnello » 29 Mai 2011, 17:10

in baltile mai mari si cu apa adanca nu au depus inca,parerea mea peste minim doua saptamani vb.fir intins

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 29 Mai 2011, 19:32

da,despre ea este vorba si ca o idee peste am prins si la copca asta iarna,caras la palma si strapazan la kg dar la pestisor.nu vreau sa fac reclama dar balta are peste si nu pretul de 20 ron ma dus acolo ci faptul ca pe baltile cu reclama si cu pretentii dai 90ron ptr 24h si prinzi un caras...hai sa fim seriosi,am vazut la pescari peste 5,6kg de caras prins in 10-12h si sa fac o comparatie cu ce vorbeam in postarea anterioara,cred ca ar trebui sa ma mut o saptamana sa iau 6kg de caras si sa fac imprumut la banca sa-mi indeplinesc obiectivul... ---<>< parerea mea strict personala...numai bine
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 30 Mai 2011, 16:22

Salut.Vreau si eu ceva noutati de la Rusanesti. Daca a fost cineva ca vreau sa merg vineri. **==

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de timer » 30 Mai 2011, 19:01

Margescu Romeo scrie:Salut.Vreau si eu ceva noutati de la Rusanesti. Daca a fost cineva ca vreau sa merg vineri. **==
Am auzit ca da caras mare(cine a avut curaj sa mearga zilele astea) la Babiciu in balta din stanga podului, cum intri inspre baraj..Eu o sa incerc vineri la baltile din zona Dunareni(Sapata, mai bine zis) Intru cu barca cu doua prajini..Sa vedem de o intra vreun ciortan,ceva...Da cu braconajul existent, mira-m-as..Fir intins! :)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Allen Besnovich » 30 Mai 2011, 22:28

Am fost cateva ore, Duminica dupa masa, pe balta la Ghercesti in balta cu taxa. Destul de frumoasa balta insa cred ca din cauza vremii, peste nu a mancat deloc. Momeli folosite, viermusi,porumb,mamaliga,solubile - pe lansete iar la prajina am incercat cu rama. In afara de cativa pesti mici, n-am prins nimic impresionant :D N-am vazut pe nimeni pe balta sa prinda ceva mare...o sa mai incerc alta data, am inteles ca a fost populata balta.
Fişiere ataşate
Aleen D. 3252.jpg
ceva artistic :))
ceva artistic :))
Aleen D. 3261.jpg
Aleen D. 3250.jpg
Aleen D. 3237.jpg
Aleen D. 3227.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”