Fundulea2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Fundulea2

Mesaj de edy » 30 Apr 2011, 22:50

Laurentiu scrie:
LARY scrie: Asta cred eu.
Crezi gresit. Nu stau sa-ti explic ca nu se poate umbla la apa, chiar s-au certat admini pe treaba asta ca nu vroia nici unul sa dea drumul la apa, ca unul din ei vroia sa scoata chinezul (cica) si nici nu ridic in slavi fundulea ca nu am absolut nimic de castigat, platesc la fel ca voi cu mentiunea ca imi fac abonament anual si per total ies mai ieftin, dar tu ai nimerit pe cea mai slaba (adica 7) care e cea mai capricioasa plus ca nu ai pescuit cu nada si momeala corespunzatoare.
Acolo e porumbul la putere indiferent ca pescarii declara ca l-a omorat la viermi, rame, libelule, patratica, etc... Conteaza foarte mult ce pui pe arcul naditor sa ti pestele pe vad si porumbul din carlig in ce zeama sau dip il prepari.
Poti sa imi spui si mie ce foloseti daca nu este secret ca as vrea sa fac si eu partida pe fundulea 2.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 03 Mai 2011, 12:03

Laurentiu scrie:
LARY scrie: Asta cred eu.
Crezi gresit. Nu stau sa-ti explic ca nu se poate umbla la apa, chiar s-au certat admini pe treaba asta ca nu vroia nici unul sa dea drumul la apa, ca unul din ei vroia sa scoata chinezul (cica) si nici nu ridic in slavi fundulea ca nu am absolut nimic de castigat, platesc la fel ca voi cu mentiunea ca imi fac abonament anual si per total ies mai ieftin, dar tu ai nimerit pe cea mai slaba (adica 7) care e cea mai capricioasa plus ca nu ai pescuit cu nada si momeala corespunzatoare.
Acolo e porumbul la putere indiferent ca pescarii declara ca l-a omorat la viermi, rame, libelule, patratica, etc... Conteaza foarte mult ce pui pe arcul naditor sa ti pestele pe vad si porumbul din carlig in ce zeama sau dip il prepari.
am fost o data pe fundulea 2 si o data pe fundulea 1, si sa iti zic eu cum sta treaba:
1. se da drumul la pomba dinre balti si se creaza un curent de apa continuu, cand i-am pomenit "fotografului de capturi"de pompa a schimbat instant subiectul
2. o fi si ciortan dar este putin, carasul este atat de mult incat nu apuca decat in cazurti exceptionale sa traga si ciortanul
3. oamenii astia stau si incearca sa te convinga mult prea mult ca au peste, sincer am vazut in afara balti la care ajungeai numai din auzite si pe care chiar prindeai, la un pret de 8-10 eur/zi, nu umbla nimeni sa te convinga ca este peste pe baltasi ca doar ai tu o zi proasta. o zi proasta poti sa ai pe o blata salbatica si nu pe crescatorii care se presupune ca au adaugat tone de peste in mod constant!
4. cel mai bun exemplu este bitina 2 unde omul chiar isi vinde pestele, la un pret piperat dar il vinde la propriu. nu prinzi, iti da el! asta inseamna cfrescatorie, garantia ca nu are motive sa umble la apa, sa-l hraneasca in exces, sa bage azot, etc. pentru ca oricum pleci cu peste.
5. la celalalt capat, C&R, MV2- dai 60 Ron si stii ca ai capturi, oricum nu merita sa dai 100 sa iei 5kg ca nu prea are balta, fiind ingrijita cum se cuvine si exemplarele sunt sortate an de an, sa nu lase puietul aiurea in balta si sa se aglomereze.
si ca sa vezi cat profita patronii: kg de caras in viu se cumpara cu 4-5 lei adus, ei ti-l lau la 25-30 lei doar pentru simpllul fapt ca ai 5 metrii pe mal sa lansezi.
o zi cat mai placuta

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 03 Mai 2011, 12:28

Cred ca faci o confuzie de balti...nu exista nicio pompa intre 1 si 2, si da este caras mult dar daca stii monturile si momelile sa faci selectia pestilor prinzi si crap. De fapt s-a mai discutat lucrul asta...Tu ai fost de 2 ori, dar eu in doi ani jumate cred ca de 100 ori, cunosc si cand ii vine ciclu la vaca fulguta lu' nea marin si cate oi ale lu'' nea Ion s-au mai imbolnavit de cihotca. Deja m-am cumetrit cu satenii din partea locului de cate ori am fost pe acolo.
Daca incepi comparatia cu mv2, inseama ca nu avem ce discuta, in primul rand acolo cel mai praf pescar prinde peste, doi: nu o sa platesc in veci 60 lei c&r, mai bine de zece ori platesc 60 lei si prind caras si cate un ciortan sa fac de-o saramura acasa indiferent ca il platesc cu 25-30 cum te-ai exprimat dar mai bina asa decat 60 lei pe nimic si pe deasupra bonus sa suport basinile paznicilor si talentele de cocalar ale administratorului. Nu mersi!

Ma mai repet odata: nu fac niciun fel de reclama la nicio fundulea, ba chiar m-au enervat ca au facut la locuri de pescuit pe 1 de nu mai ai cum sa dai la lanseta fara sa te agati, au aparut racii intrun numar destul de deranjant dar pana la urma daca ai un bagaj minim de cunostiinte privind pescuitul la caras si ciortan nu ai cum sa pleci fara peste acasa. Plus ca e destul de aproape de Bucuresti, poti intra si cu un Ferrari fara probleme indiferent de timp si nu te spioneza nimeni la juvenic. Aste e politica lor, a administratorilor si daca le convine asa implicit imi convine si mie.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Fundulea2

Mesaj de bebe2011 » 03 Mai 2011, 15:23

Dom"le Laurentiu,toata stima!In sfarsit unul de-al meu caruia ii place saramura si mai ia peste si acasa,sunteti o "rara avis",chiar ma simteam cam singur printre atatia care prind si elibereaza.Respecte ptr. sinceritate,va doresc fir intins !

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 03 Mai 2011, 19:37

Stai tu linistit ca sunt destui pescari care consuma peste; problema sunt cei care se dau mari pescari de C&R sau si mai rau administratori de balta pe care personal (si ma pot jura) i-am vazut pescuind la japca pe baltile altora.
In rest noi sa fim sanatosi cu carasii si ciortanii nostri.
Fir intins si eventual, pofta buna! :)

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Fundulea2

Mesaj de mirceab » 04 Mai 2011, 10:28

Laurentiu scrie:Cred ca faci o confuzie de balti...nu exista nicio pompa intre 1 si 2, si da este caras mult dar daca stii monturile si momelile sa faci selectia pestilor prinzi si crap. De fapt s-a mai discutat lucrul asta...Tu ai fost de 2 ori, dar eu in doi ani jumate cred ca de 100 ori, cunosc si cand ii vine ciclu la vaca fulguta lu' nea marin si cate oi ale lu'' nea Ion s-au mai imbolnavit de cihotca. Deja m-am cumetrit cu satenii din partea locului de cate ori am fost pe acolo.
Daca incepi comparatia cu mv2, inseama ca nu avem ce discuta, in primul rand acolo cel mai praf pescar prinde peste, doi: nu o sa platesc in veci 60 lei c&r, mai bine de zece ori platesc 60 lei si prind caras si cate un ciortan sa fac de-o saramura acasa indiferent ca il platesc cu 25-30 cum te-ai exprimat dar mai bina asa decat 60 lei pe nimic si pe deasupra bonus sa suport basinile paznicilor si talentele de cocalar ale administratorului. Nu mersi!

Ma mai repet odata: nu fac niciun fel de reclama la nicio fundulea, ba chiar m-au enervat ca au facut la locuri de pescuit pe 1 de nu mai ai cum sa dai la lanseta fara sa te agati, au aparut racii intrun numar destul de deranjant dar pana la urma daca ai un bagaj minim de cunostiinte privind pescuitul la caras si ciortan nu ai cum sa pleci fara peste acasa. Plus ca e destul de aproape de Bucuresti, poti intra si cu un Ferrari fara probleme indiferent de timp si nu te spioneza nimeni la juvenic. Aste e politica lor, a administratorilor si daca le convine asa implicit imi convine si mie.
Sa fie cum zici tu, sa nu stiu sa prind eu peste, sa nu am habar de nimic...DAR NEBUN NU SUNT!!! cand vrei ne intilnim, mergem si vezi pompa dintre fundulea 1 si fundulea 2! CA TU AI CUMETRII ACOLO SI FACI RECLAMA E TREABA TA!!!!
EU NU AM COMENTAT ATITUDINEA PATRONULUI /A PAZNICILOR DAR CAM CA PESTE TOT IN ROMANIA, TOTI ATUNCA PRETURILE SI VOR SA IA BANII DAR FARA SA OFERE CONDITII!!!
Plus, este de ajuns sa mergi o data ca sa vezi ce fel de peste este in balta ;), ca nu s-a gasit inca ziua in care toti pescarii sa fie prosti pe balta si numai tu asta de pe forum destept ;)
iti mai dau un alt exemplu, o balta unnde eu nu am prins dar am vazut ca este PESTE, Valea iazurilor- Candeasca, nu am prins eu au prins altii linga mine ;) dar cand trec oamenii pe linga tine, cum se intimpla pe fundulea 1 sau 2 si te intreaba , cand fac ture de balta sa vada daca exista macar un ciortan prins.... aia nu este balta de 60 de lei. cel mult 20 de lei face o astfel de balta ;)

Iar daca tu preferi sa ai de o saramura in locul drillului inseamna csa pecuiesti de foame si nu de placerea sportului.

PS: nu sunt pentru C&R dar prefer sa stiu ca am scos un peste de 4-5-6-7..kg decat palmasi

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 04 Mai 2011, 12:43

Nu fac nicio reclama, am mai zis lucrul asta si nici nu pescuiesc de foame, dar pescarul care nu manca peste nu e pescar, e o laba trista sa stii de la mine. Plus ca nu ai inteles semnificatia cuvantului "cumetrii" in contextul de mai sus.
Si nu exista nicio pompa, bati campii cu gratii in privinta asta, sau nu cunosti semnificata cuvantului pompa, poate o confunzi cu calugar.
Si nu ma dau pe forum destept dar daca ai ceva materie cenusie iti dai seama ca daca am fost de zeci de ori acolo am invatat sa stiu cum sa-l pescuiesc, am si recunoscut ca in primele luni nu prindeam decat cativa carasi vai de mama lor sau NIMIC, asa cum m-am duce pe balta pe care o spui tu si sa nu prind nimic din prima.
Si in privinta faptului ca ai dat ture si toti se plangeau ca nu au prins...ai vazut tu pescari de balti din astea sa nu se planga? Pai e prost sa recunoasca ca a prins sa vina neamu prost a doua zi cu manele si puradei pe balta? E treaba ta ca ai pus botu la vrajeala lor...
Ultima oară modificat 04 Mai 2011, 12:50 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
jidanu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Feb 2011, 11:57

Re: Fundulea2

Mesaj de jidanu » 04 Mai 2011, 12:47

Pe toate forumurile de pescuit nu vad decat pescari C&R dar pe balti al dracului sa fiu daca ii gasesc,ma tot chinui sa-i localizez pe cei care vin la pescuit doar pt placerea drilului dar nu pre-i gasesc.Nu ma dau si nu sunt pescar dar imi place sa inmoi batu-n apa.Cred totusi ca se da prea multa importanta pescuitului C&R pe forumuri dar la fata locului alta-i situatia.Nu vreau sa discut aici despre baltile de concurs si despre cei care participa la concursuri pt ca eu ii consider profesionisti dar nu mai poate nimeni sa prinda un peste si sa-l ia acasa ca si au sarit cativa pe el ca de ce nu i-a dat drumul,poate omul respectiv s-a imprumutat de bani sa plateasca taxa,poate a luat alocatia copilului sa-si satisfaca viciul,poate .... vrea sa manance o saramura din pestele prins de el impreuna cu prietenii.De patronii de balti nu zice nimeni de rau ca nu-i mai primeste pe balta .Vorbim de C&R pe ligheanele astea de balti cu peste dar toamna cand se baga navoadele unde ajunge pestele scos ,nu la cora, metro etc ????.C&R sa practicam pe Dunare,Delta,rauri acolo unde trebuie sa fii pescar sa prinzi peste nu pe balti unde se baga lunar,saptamanal butoaie cu peste care apoi se ,,vinde'' pescarilor .Multumesc

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de pharaoh » 04 Mai 2011, 13:14

Laurentiu scrie:pescarul care nu manca peste nu e pescar, e o laba trista sa stii de la mine
Priceless!!! Pot sa o pun la semnatura? =))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 04 Mai 2011, 13:52

pharaoh scrie:
Laurentiu scrie:pescarul care nu manca peste nu e pescar, e o laba trista, sa stii de la mine
Priceless!!! Pot sa o pun la semnatura? =))
Poti.
Am mai spus-o odata dar m-a cenzurat Gore..
Dar pe bune acum: nu am dreptate?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de eden » 04 Mai 2011, 14:21

@laurentiu

bine că nu eşti şi tu ,,o labă tristă'' că bagi la maţ şi i-ai dat de cap pe deosebit de dificila baltă fundulea ics...

asa tanar si nestiutor cum sunt, tot stiu că nu trebuie sa mananci peste ca sa fii pescar, dar ma rog. părerile sunt păreri... :))))))

s-a mai ales prafu de încă un topic...

întrebare off topic, pentru toţi pescarii, fie ei iritabili sau nu : ce-mi tăia forfacul la montura cu 2 ace legate cu 0.35 pe branesti 3 ? ţinand cont că dadeam doar la rame, viermusi, patratică, cocoloş şi porumb...

am patit-o de 2-3 ori într-un numar de ani, ultima data acum vre-o 5-6 ani...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Fundulea2

Mesaj de bebe2011 » 04 Mai 2011, 14:29

Ptr. "Jidanu":Corect tot ce ai spus dar,cu riscul de a fi lipsit de modestie si fara sa ma dau profesionist, desi am cateva rezultate meritorii la cateva concursuri,recunosc ca imi place saramura de crap si cunosc o multime de pescari din lumea selecta care nu se sfiesc sa recunoasca acest lucru.Pentru cei care nu o fac,e valabila vorba de duh a lui Laurentiu!Fir intins si celor care mai pun pe gratar cate-un crap si celor care-l elibereaza!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Fundulea2

Mesaj de bebe2011 » 04 Mai 2011, 14:45

Ptr:"Eden":Ti-am citit toate comentariile si cred ca esti un tip super,asa ca nu cred ca e bine sa intrii in polemicile altora.Problema este ca multora le place saramura dar,din ipocrizie,le e rusine sa recunoasca.Daca totul e conform regulamentului,de ce sa ne suparam?Cand vreau sa mananc un peste merg la Visani,dau 100 ron si ma simt indreptatit sa iau acasa 7 kg,cand vreau sa-mi bat recordul personal merg la Sarulesti si respect cu sfinteniile regulile de acolo chiar daca as fi cel mai amarat om din Romania.Iti dau dreptate totusi in privinta lui Laurentiu,este un tip cam acid,dar cateodata cineva trebuie sa spuna lucrurilor pe nume si pentru asta il respect asa cum te respect si pe tine.Cu speranta ca nu te-am suparat iti urez fire intinse si numai bine!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Fundulea2

Mesaj de Laurentiu » 04 Mai 2011, 15:05

Eden, nu stiu daca ai inteles sau nu dar eu NU m-am laudat cu capturi si nici poze nu am pus ca tine cand am prins un ciortan amarat pe o balta de 100 lei unde trebuie sa dai pestele la o parte sa iei o galeata de apa. Am spus ca am prins caras si ciortan si daca si asta e o lauda cu niste caras, insemana ca s-au rasturnat valorile in materie de pescuit. Si daca tu te simti o laba trista e problema ta, eu nu am aratat cu degetul pe nimeni..dimpotriva, tu ai sarit de fund in sus.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Fundulea2

Mesaj de eden » 04 Mai 2011, 15:18

laurentiu tata ai o problema grava... dar nu sunt eu in masura sa judec, doar am facut o observatie...

jignesti de-a-n boulea ca asa consideri tu ca ala care nu mananca peste e laba trista, si tot tu faci pe modestu :))

o dai din dezlegari de mistere prin sute de partide in cativa ciortani si carasi...

dar ai dreptul la parere, ca doar e o tara libera.

p.s. ai cautat mult pana ai gasit poza cu pestele ala luat pe feeder pe balta DE 50 DE LEI ?

hai ca esti de coma, baga o tigara poate-ti mai trece :))

modificare : ala de pe feeder de pe solacolu avea peste 3 jumate, deci era crap, si ala luat pe moara pe 13 MARTIE avea 7.9 si a fost primul meu crap pe 2011, deci eram si eu bucuros, iarta-ma ca am indraznit sa postez acele poze cu ciortani...
Ultima oară modificat 04 Mai 2011, 15:36 de către eden, modificat 1 dată în total.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”