Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de sorin1362 » 30 Apr 2011, 23:44

Laurentiu, iti dau mare dreptate. Facand o paranteza, sunt cativa ale caror postari le lecturez cu placere. Printre ei te numeri si tu. Chiar daca esti usor iritabil ... :D . Am inchis paranteza. Deci, arta pescuitului trebuie sa cuprinda si gasirea momelii la care raspunde pestele ... si nu impunerea unei momeli pana pestele devine robot. Cred ca industria momelilor a depasit de mult granita normalitatii. Inclusiv cei care pescuiesc la rapitor cu pestisor sunt considerati un fel de paria. Inainte de '89, in delta se pescuia doar la momeli naturale. Nu se stia (in delta) nici macar de mamaliga, pe care noi, in zonele de bastina o imbunatateam deja cu zahar vanilat, cu pogace, ori cu alte mirodenii de prin bucatarie.
Si inchei cu imagini de la o partida de pescuit (desi nu mai sunt noutati), din vinerea de dinaintea Floriilor, ca era dezlegare la peste :D , de la Balta lui Mircea din Remetea :
Fişiere ataşate
banci de lemn, scrumiere ... ploaie, vant
banci de lemn, scrumiere ... ploaie, vant
4 kg de caras, pana in 700g, care a raspuns doar la rama rosie ... cam in 3 ore
4 kg de caras, pana in 700g, care a raspuns doar la rama rosie ... cam in 3 ore
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 01 Mai 2011, 12:01

Frumos peste, caras imblanit...il prefer de 1000 ori in favoarea oricarui ciortan . **==





sorin1362 scrie:. Chiar daca esti usor iritabil ... :D
Mi se trage decand m-am lasat de fumat, de vreo doi ani aproape.

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de ciprian77 » 02 Mai 2011, 15:56

Laurentiu scrie:Frumos peste, caras imblanit...il prefer de 1000 ori in favoarea oricarui ciortan . **==
daca vrei sa vezi ciortan sau crap la undita prins la mamaliga si la un singur carlig pem fir uita-te pe yout... si scrie conacu 2011
acolo sunt 2 filmari care ......au rupt gura targului ca sa zic asa.
fir intins tuturor





sorin1362 scrie:. Chiar daca esti usor iritabil ... :D
Mi se trage decand m-am lasat de fumat, de vreo doi ani aproape.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 02 Mai 2011, 21:06

Salutare la toata lumea!Am fost sambata la o partida pe balte Visani,jud.Braila,taxa destul de mare:100 ron 4 lansete,dar nu imi pare rau.Am ajuns pe balta la ora 5 fiind intampinati de paznici amabili si respectuosi care ne-au indrumat spre bazinul unde se pescuia,acelasi unde mai fusesem cu cateva saptamani si luasem cativa ciortani desi apa era foarte rece, iar asta imi dadea sperante pentru o partida mai buna mai ales ca afara erau 20 grade, si nu m-am inselat.Pana la ora 19 am prins 28 kg ciortan intre 1.5 si 3 kg, iar pe seara,aproape de plecare, doi teni sariti de 3 kg pe care i-am si oprit pentru acasa ,cantitatea permisa fiind 7 kg.Pentru cei interesati, am pescuit cu naditor de 60 gr,nada spartura de porumb si Benzar Mix,forfat scurt sub naditor,carlig wide gape nr. 6 de la Korda,saculet solubil si ca momeala exclusiv porumb artificial:3 boabe flotante pe fir de par, combinate rosu-galben.Exceptand taxa care este destul de piperata si faptul ca n-am prins ceva mai rasarit,cred ca a fost o patrida buna si,in functie de buget,o sa revin.Va urez si dv.celor de pe acest forum si nu numai,fir intins!

Avatar utilizator
danut_s
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2011, 22:19

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de danut_s » 06 Mai 2011, 21:13

Cunoaste cineva balta de la Corbu Nou?are rost sa merg?

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 22:16

Salut Dane,ti-am dat MP,despre Corbu nu stiu nimic.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de sorin1362 » 06 Mai 2011, 22:44

Salut baieti, topicul se refera la unde s-a pescuit (relatari, povestiri, eventual imagini), nu unde s-ar putea pescui.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 22:58

Scuze,si noi ca buzoienii! :))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Sebastian » 07 Mai 2011, 11:04

bebe2011 scrie:Scuze,si noi ca buzoienii! :))
Se accepta,si noi ca baimarenii :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 07 Mai 2011, 18:10

M-am hotarat aseara sa-mi iau consoarta de o toarta si sa facem o partida de pescuit. Am plecat pe Fundulea.
In viata mea nu am vazut atata pescarime pe Fundulea 1-2-7 si piscicola! Erau sute de masini cu cel putin doua-trei persoane in ele, deci va inchipuiti ce manifestatie era pe baltile astea patru pe care le-am inconjurat in speranta gasirii unui loc de pescuit mai retras. Am ajuns la 5.30 a.m. (ca deh, femeia nu se scoala cu noaptea in cap la ora 2 a.m.) si abia-abia am gasit un loc de pescuit claie peste gramada cu lansete , undite , shefilduri si matchuri. :O
Rezultate pana la ora 15: in medie fiecare pescar a prins cam 3-5 carasi. :D
Nu cred ca este nevoie de poze. :))

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de georgemarian » 07 Mai 2011, 18:32

pe care fundulea ati dat?

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 07 Mai 2011, 20:14

Mai conteaza? :-&
Oricum cand am plecat la ora 15.30 am dat niste ture si pe celelalte sa vad ce s-a prins. Tot asa, cativa carasi si ici colo cate un ciortan de un kil jumate-doua. Am mai spuso, sunt balti bune dar nu de weekend cand se pune presiune foarte mare asupra lor prin nr de pescari si lansete. Repet: in viata mea nu am vazut atata pescarime la un loc adunata.
Chiar am rugamintea daca a mai fost cineva de pe forum pe fundule la pescuit azi, sa posteze impresii... :-/

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 07 Mai 2011, 22:33

buna seara si bine v-am gasit.am fost ieri la o partida de pescuit fundulea 1...am dat pe la jumate la umbrare,am pescuit cu 6 lansete,cu 2 am dat exclusiv dupa crap cu porumb uscat dar fiert putin si apoi dipuit (miere) cu saculet solubil in care am pus spartura de porumb si pelete solubile (tot miere)...le-am avut in apa de la 7 dimineata pana la 17,am avut o trasatura si un crap la aprox 4,5-5kg dar scapat la mal din cauza bradisului...in rest nimic.la celelalte 4 la care am dat numai cu momeala vie,rama,vierme,am luat 9 carasi cam 3 la kg,o salonta la 1,6kg si un crap la 2,4kg.tot pestele prins si scapat l-am luat pana in ora 10 apoi nimic,am stat pana seara dar asta din cauza ca am platit 60 ron si spun eu cam piperat avand in vedere faptul ca prietenii mei 2 la numar care au platit individual bonul,unul a luat o salonta cam ca a mea si atat si celalalt 7carasi si nu prea sunt paraleli cu pescuitul,chiar le au cu pescuiala...asta e,poate data viitoare...fire intinse si numa' bine **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de valentin... » 08 Mai 2011, 09:31

am fost si eu pe fundulea si ma lecuit
acolo nu o sa mai merg in viata mea...si daca o face gratis nu mai merg.....cine vrea durerii de cap megeti pe fundulea1

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 08 Mai 2011, 11:46

E bine de stiut sa nu mai mergem in weekend cand e revolutie pe balta. Am ajuns cam tarziu si am apucat cele mai ingramadite si mai proaste locuri plus ca m-am incapatanat cu o anumita nada si momeala si am luat teapa cu ele in loc sa folosesc ce puneam de obicei. Asa fac mereu si imi incalc anumite principii si aici vorbim de cele de pescuit. Sa nu merg in weekend, sa nu schimb momeala si nada prinzatoare, sa ma scol la 2-3 dimineata daca vreau locuri bune, etc...Dar promit ca ma voi revansa in cursul saptamanii. :D
Omu' cat traieste invata....

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”