Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de adi.bogdan » 25 Apr 2011, 22:31

foarte frumos! sper sa ajung si eu vreodata la asemenea capturi..felicitari!

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 26 Apr 2011, 08:36

adi.bogdan scrie:foarte frumos! sper sa ajung si eu vreodata la asemenea capturi..felicitari!
CU SIGURANTA VEI AJUNGE.eu si gabi pescuim inpreuna de ceva ani.Chiar gabi m-a corupt in pescuitul la crap(eu stiam la rapitor si pe dunare).Am avut si esecuri,dezamagiri ,bucuri si perseverenta .noi nu am avut pe cineva langa noi sa ne invete .ne-am incapatinat si se pare ca vin si rezultatele.cu siguranta prin investitie si placere vei avea rezultate :D

Avatar utilizator
adi.bogdan
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 27 Apr 2010, 16:07
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de adi.bogdan » 26 Apr 2011, 19:11

nici eu nu prea am de la cine invata despre pescuitul la crap.din ce mai citesc pe forum la voi si la unele emisiuni mai prind cate ceva..eu pescuiesc mai mult pe olt la caras..dar e prohibitie si trebuie sa mai astept..mai rar pe baltile astea cu plata din cauza bugetului limitat sa zic asa:P

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 26 Apr 2011, 19:24

adi.bogdan scrie:nici eu nu prea am de la cine invata despre pescuitul la crap.din ce mai citesc pe forum la voi si la unele emisiuni mai prind cate ceva..eu pescuiesc mai mult pe olt la caras..dar e prohibitie si trebuie sa mai astept..mai rar pe baltile astea cu plata din cauza bugetului limitat sa zic asa:P
pentru pescuitul la crap trebuie stabilitate financiara ca alfel e greu .asta e parerea mea

Avatar utilizator
Yo_gabriel
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 22 Iun 2009, 13:22
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Yo_gabriel » 27 Apr 2011, 06:43

Salutare tuturor... ieri am fost la Vadu balta 3 si nu imi venea sa cred cum unii pescari nu stiau pe unde sa ascunda pestele ce depasea cantitatea admisa(5 kg) si sa aud povesti cu paznici care pt o sticla de ceva tarie ii lasau sa treaca cu 30-40 kg de peste...inttrebarea mea este : cum se plang aceiasi oameni ca nu mai au ce prinde peste 1 luna 2???????
Partida a fost buna (pt mine si prietenul meu ) am luat un crap la 3 kg , o platica la kg si in rest caras mare vreo 15 bucati.... Fire Intinse

Avatar utilizator
rares_giurgiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 13 Feb 2011, 13:10

Re: Zona Brasov

Mesaj de rares_giurgiu » 27 Apr 2011, 10:11

problema cu furatul pestelui a fost, este, si va ramine in continuare atita timp cit mentalitatea nu se va schimba,si eu am patit-o de multe ori sa mi se spuna ca sunt complet idiot ca merg numai pe c&r, si ca as putea sa-mi amortizez din cheltuieli daca ma apuc sa vind peste, se pare ca unii au ramas la stadiul de "caveman" cind principala indeletnicire era vinatoarea si pescuitul in scopul supravietuirii cetei. Pe acesti" oameni" sau mai bine zis pe acesti bipezi nu o sa-i poti schimba nici la 2m sum pamint asta e, pacat
De Paste am fost la belin (bela) dar din pacate nu amcu ce sa ma laud , partida de 3 zile capturi in jur de 15 kg total dar m-am incapatanat sa dau numai la bile home-made, pe toata partida a suflat un vint care a facut sa dispare placerea pescuitului
LA TOTI NII GREU...................... DA' NU LA FEL!!!!!!!

Avatar utilizator
dan70bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 25 Iul 2010, 14:12
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan70bv » 27 Apr 2011, 10:52

Salutare! Am fost si eu ieri la Vadu' Rosu si am prins un amur la 4,3 kg , 3 carasi mai mari si un crap.... scapat.Ieri s-au prins multi pesti peste 4-5 kg si am auzit pe balta ca sau prins si 2 crapi de 6 kg.Deci are balta peste! :D

Avatar utilizator
djflor
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 09 Sep 2009, 23:19
Localitate: brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de djflor » 27 Apr 2011, 18:30

pentru brasoveni vand 6 Suporti K-Karp telescopic 60-100cm folositi o singura partida,cumparati cu 41 de lei bucta si ii vand cu 30 lei bucata.

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 28 Apr 2011, 11:50

dan70bv scrie:Salutare! Am fost si eu ieri la Vadu' Rosu si am prins un amur la 4,3 kg , 3 carasi mai mari si un crap.... scapat.Ieri s-au prins multi pesti peste 4-5 kg si am auzit pe balta ca sau prins si 2 crapi de 6 kg.Deci are balta peste! :D
salutare!stii ceva pe partea cu oltu cum a mers treaba si pe ce sa luat?
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
dan70bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 25 Iul 2010, 14:12
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan70bv » 28 Apr 2011, 13:16

salutare.Eu am stat de dimineata pe partea cu Oltul,chiar unde ies camioanele sus pe dig si pina la ora 14 nu am luat decit doi carasi.ma dezavantaja vintul care-mi batea din spate.dupa ora 15 m-am mutat pe 'limba mare' si am pescuit tot pe balta 3 dar cu vintul in fata si am inceput sa am trasaturi.Amurul l-am prins chiar cind stringeam betele si l-am prins la pufulete cu viermusi .Pe malul cu oltul am auzit ca a prins un tip 2 crapi de 6 kg dar eu nu i-am vazut :)

Avatar utilizator
costin.vlasceanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mai 2010, 21:38
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de costin.vlasceanu » 28 Apr 2011, 21:55

Masurat pe google earth, ca sa ajungi pe limba din mijloc tre sa mergi cam 1,4 km. Daca ai ceva mai mult echipament de dus si apuci sa bei o bere, sigur te culci =P~ .
Fiecare... cum doarme asa isi asterne !

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 28 Apr 2011, 22:01

costin.vlasceanu scrie:Masurat pe google earth, ca sa ajungi pe limba din mijloc tre sa mergi cam 1,4 km. Daca ai ceva mai mult echipament de dus si apuci sa bei o bere, sigur te culci =P~ .
daca te referi la persoana daddy caddy,sigur nu cunosti persoana ,de la o bere? :D poate de la 2 sticle de whisky ,cu bere nu platesti cat poate bea :))

Avatar utilizator
toma bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 26 Mar 2011, 14:58

Re: Zona Brasov

Mesaj de toma bv » 29 Apr 2011, 08:01

dan70bv scrie:salutare.Eu am stat de dimineata pe partea cu Oltul,chiar unde ies camioanele sus pe dig si pina la ora 14 nu am luat decit doi carasi.ma dezavantaja vintul care-mi batea din spate.dupa ora 15 m-am mutat pe 'limba mare' si am pescuit tot pe balta 3 dar cu vintul in fata si am inceput sa am trasaturi.Amurul l-am prins chiar cind stringeam betele si l-am prins la pufulete cu viermusi .Pe malul cu oltul am auzit ca a prins un tip 2 crapi de 6 kg dar eu nu i-am vazut :)
i-am vazut eu cand au fost cantariti si eliberati meserias baiatul
nu incerca sa fii PESTE

Avatar utilizator
dan70bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 25 Iul 2010, 14:12
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan70bv » 29 Apr 2011, 08:38

Eu am avantajul ca imi incape bicicleta in masina si asa pot sa merg oriunde pe balta si nu car nici bagajul in mina :D.Il stiu si eu pe tipul care zicea ca a prins crapii aia de 6 kg ,dar pina m-am mutat eu de pe malul cu oltul nu prinse-se aproape nimic si de asta nu prea credeam.dar de asta e frumos pescuitul la Vadu' Rosu ca orice zi proasta la pescuit se poate transforma intr-un minut intr-o zi foarte buna.

Avatar utilizator
costin.vlasceanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mai 2010, 21:38
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de costin.vlasceanu » 29 Apr 2011, 12:28

Ma antrenez si maine merg la Vadu.
Sper sa-i ademenesc spre malul de la intrare (:| ;) .
Fiecare... cum doarme asa isi asterne !

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”