DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 16 Mar 2010, 02:24

dummy81 scrie:da intradevar telescopul isi merita banii daca e folosit la scrumbie :)) :)) doar la japca ca nu stiu ce momeala as baga in carlig , eu pescuiesc cu lansetele tatalui meu cand merg la dunare in zonele cu copaci cazutzi prin apa am 3 germina antice la care leam schimbat inelele si nu ma plang miam luat si deastea laudate de unii de altzii ,acum fiecare isi ia dupa buzunar si dupa intebuintzare daca dai la intinsura da iti iei de 3,90 ,dar daca dai la praguri potzi lua si la 2,70 isi fac treaba lafel ca cele de 3,90 ca nu trebuie sa arunci departe ,cat despre actiune ,una cat mai mare ca dai cu plumb greu ,pescuiesc de la 6 ani pe malul dunarii si nu am vazut un pescar care sa dea cu lanseta de 3,90 cu respect si sper ca nu am deranjat pe careva fir ntins

daca citeai si tu mai multe mesaje , vedeai ca la scrumbie nu se da la japca ... ci cu taparine ... , vedeai ca scrumbiile nu stau langa mal si daca mai ai si apa crescuta , tre sa dai lejer spre 70..80 m pana la anafoare , unde stau pitulate ...
legat de crap .. am vazut si eu pescari cu bete de care spui tu , mai "amarete" spre deosebire de cele noi care tot apar si care .. au prins peste klumea .. dar sti cum e , cu atatea facultati si pestii au devenit invatati :)) si nu-i mai prinzi asa cu una cu doua .. glumeam .. depinde in ce zone pescuiesti tu pe dunare ... daca ai gropile langa mal , poti sa dai si cu varga .. nu-i prb ca ajungi dar prin locurile prin care am mers eu , pragurile / gropile sunt destul de departe de mal .. plus ca lngimea batului iti ajuta si la dril ..si alte cele .

sanatate ;)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 16 Mar 2010, 02:42

ROSCA MIREL scrie:am lansete de 3,90 si 3,5 lbs din doua bucati cu actiune progresiva de virf si merg foarte bine atit in dril cit si la lansat . dar lanseta o mai alegi si dupa mina parerile sint impartite asteptam sa vedem ce ai ales

2 x http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877
2 x http://www.totalfishing.ro/lanseta-sert ... 90_377_669

le-a si primit .. la prima vedere par destul de Ok .. abia asteapta sa le vada cum lucreaza pe "balta" :D
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DUNAREA

Mesaj de Paun Ion » 16 Mar 2010, 11:57

Mai fratilor, omul cit traieste invata, nu stiam ca se prinde scrumbie la taparina ,mai sint dracu si pescar batrin si era sa sar cu gura ,,vezi doamne ca ar fi vrajeala.
La prima iesire incerc si eu ,ca e buna tare fripta pe tabla,turnat otet peste ea,insotita de o mamaliga serioasa.

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de dummy81 » 16 Mar 2010, 12:36

treba cu japca era o gluma eu unu nu postez pana nu citesc toate postarile fiecare o ia ca atare dup cum am spus fiecare isi ia dupa intrebuintare si relieful unde pescuieste eu am zone unde trebuie sa arunci la trei metri de mal si te zapaceste crapul cu respect
ps. la viteza cu care urca scrumbia pe dunare mai da de taparine ?
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 16 Mar 2010, 17:25

dummy81 scrie:treba cu japca era o gluma eu unu nu postez pana nu citesc toate postarile fiecare o ia ca atare dup cum am spus fiecare isi ia dupa intrebuintare si relieful unde pescuieste eu am zone unde trebuie sa arunci la trei metri de mal si te zapaceste crapul cu respect
ps. la viteza cu care urca scrumbia pe dunare mai da de taparine ?
Ohoo ... urca bancuri bancuri ... am prins si 4 odata :D .. au fost altii mai norocosi care au dat din barca , cu 6 carlige cu sclipiciuri d alea si au luar 6 din 6 :)) si nu e vrajeala ... cine stie , cunoaste ... cine nu i se pare SF ..
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 16 Mar 2010, 17:27

Paun Ion scrie:Mai fratilor, omul cit traieste invata, nu stiam ca se prinde scrumbie la taparina ,mai sint dracu si pescar batrin si era sa sar cu gura ,,vezi doamne ca ar fi vrajeala.
La prima iesire incerc si eu ,ca e buna tare fripta pe tabla,turnat otet peste ea,insotita de o mamaliga serioasa.

Dar tu la ce stiai ca se prinde scrumbia ?
Zi-ne si noua sa incercam si la altceva , cand i-o veni vremea . :D
Sanatate .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: DUNAREA

Mesaj de julio » 16 Mar 2010, 19:54

Paun Ion scrie:Mai fratilor, omul cit traieste invata, nu stiam ca se prinde scrumbie la taparina ,mai sint dracu si pescar batrin si era sa sar cu gura ,,vezi doamne ca ar fi vrajeala.
La prima iesire incerc si eu ,ca e buna tare fripta pe tabla,turnat otet peste ea,insotita de o mamaliga serioasa.
pai da,cred ca se fac taparine de altii care sunt meseriasi(si sunt destui mai ales cei din delta) alea cu twistere dar sincre vrem sh noi sa stim cu ce le prindeai in anii trecutii(scrumbiile)FIR INTINS

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DUNAREA

Mesaj de Paun Ion » 16 Mar 2010, 20:23

julio scrie:
Paun Ion scrie:Mai fratilor, omul cit traieste invata, nu stiam ca se prinde scrumbie la taparina ,mai sint dracu si pescar batrin si era sa sar cu gura ,,vezi doamne ca ar fi vrajeala.
La prima iesire incerc si eu ,ca e buna tare fripta pe tabla,turnat otet peste ea,insotita de o mamaliga serioasa.
pai da,cred ca se fac taparine de altii care sunt meseriasi(si sunt destui mai ales cei din delta) alea cu twistere dar sincre vrem sh noi sa stim cu ce le prindeai in anii trecutii(scrumbiile)FIR INTINS
Nu am dat niciodata la scrumbie , dau doar la crap,eu credeam ca scrumbia o prind doar pescari de dunare cu plase,habar naveam de chestia asta cu taparina.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 16 Mar 2010, 22:32

Pe vremuri se prindea pe la noi multa sabita cu pripoane plasate in curent ce aveau la capat taparine . Acum ,eu stiu ca doar pescuitul marin permite folosirea taparinei ! In apele colineare si de ses e permis pescuitul cu maxim 2 carlige pe linie ! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: DUNAREA

Mesaj de craparulsef » 16 Mar 2010, 23:34

gor965 scrie:... Acum ,eu stiu ca doar pescuitul marin permite folosirea taparinei ! In apele colineare si de ses e permis pescuitul cu maxim 2 carlige pe linie ! :-?
Veniti la Sulina, ca avem si mare si scrumbie!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de dummy81 » 17 Mar 2010, 14:18

coool_marius scrie:
dummy81 scrie:treba cu japca era o gluma eu unu nu postez pana nu citesc toate postarile fiecare o ia ca atare dup cum am spus fiecare isi ia dupa intrebuintare si relieful unde pescuieste eu am zone unde trebuie sa arunci la trei metri de mal si te zapaceste crapul cu respect
ps. la viteza cu care urca scrumbia pe dunare mai da de taparine ?
Ohoo ... urca bancuri bancuri ... am prins si 4 odata :D .. au fost altii mai norocosi care au dat din barca , cu 6 carlige cu sclipiciuri d alea si au luar 6 din 6 :)) si nu e vrajeala ... cine stie , cunoaste ... cine nu i se pare SF ..
sa inteleg ca datzi de pe mal la scrumbie cu taparine, cum, punetzi un plumb mai greu si recuperatzi la fel ca la avat sau exista vreo metoda anume ,sau se da doar din barca :?:
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de dummy81 » 17 Mar 2010, 14:20

daca se poate posteaza cateva poze cu taparinele acelea sa ne facem o idee :D
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: DUNAREA

Mesaj de julio » 17 Mar 2010, 21:42

dummy81 scrie:daca se poate posteaza cateva poze cu taparinele acelea sa ne facem o idee :D
astea sunt cele pe care le-am folosit eu
Fişiere ataşate
big_12030.jpg
big_12030.jpg (15.45 KiB) Vizualizat de 3364 ori

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 17 Mar 2010, 22:25

...si schita de montaj :
Fişiere ataşate
taparina.jpg
(8.23 KiB) Descărcat de 2 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: DUNAREA

Mesaj de costelino » 17 Mar 2010, 22:42

Interesanta chestie...

Cand si in ce zona se poate da la scrumbie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”