DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 10 Mar 2010, 15:33

julio scrie:majoritatea betelor de la energo team sunt in grame dar cele mai bune sunt alea de 3mt cu act mare in general sunt bete bune din carbon cuinsertie de chevlar ceea ce le face mult mai rezistente.Depinde ce bete vrea daca ai cunostinta zi-mi despre ce e vb si poate te pot ajuta mai mult.1lbs=2.85
Varianta 1 :

http://www.totalfishing.ro/lanseta-et-p ... 90_377_675

sau

http://www.totalfishing.ro/lanseta-et-p ... 90_377_675

Varianta 2 :

http://www.totalfishing.ro/lanseta-et-p ... 90_377_675

sau

http://www.totalfishing.ro/lanseta-et-p ... 90_377_675

Mufarea cum este mai recomandata ? sa intre tronsonul in cotor sau invers ?
Din 2..sau 3 bucati ?


Multumesc .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 10 Mar 2010, 17:59

Avantajul betelor din 3 este doar la transport ! Cine poate transporta cu usurinta bete din 2 buc. n-are de ce sa-si ia din 3 !...din punct de vedere tehnic cele din 3buc. nu vor fi niciodata mai bune decat cele din 2 buc. !
Referitor la lansetele enumerate mai sus si legat de TC-ul lor (respoectiv 3 lbs ) eu as zice ca e putin ptr. o lanseta pe care o asteapata o folosinta, mai in forta decat majoritatea cazurilor ptr. care e destinata . Nu spun ca nu sunt bune ,dar daca se pescuieste intr-un loc cu probleme e de preferat sa ai o rezerva de putere la lanseta decat sa te trezesti ca nu poti face mai mult ptr. ca lanseta e la limita !Ma gandesc ca pot fi cazuri cand vrei sa arunci un plumb de 150 gr ori sa vrei sa tii pe loc un somn intre butuci si-atunci te-ar ajuta mai mult o lanseta cu TC-ul mai mare (eventual si-o actiune de la progresiva in sus )!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 10 Mar 2010, 23:16

am lansete de 3,90 si 3,5 lbs din doua bucati cu actiune progresiva de virf si merg foarte bine atit in dril cit si la lansat . dar lanseta o mai alegi si dupa mina parerile sint impartite asteptam sa vedem ce ai ales

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: DUNAREA

Mesaj de adyro » 11 Mar 2010, 21:13

Salut tuturor.Mariuse vad ca esti indecis ce bete sa iti cumperi pt.DUNARE recomandarea pe care ti'a facut'o si fratemiu MIREL cred ca e cea mai buna!Dar acum ramane sa vedem ce alegi tu.Iar GOR are dreptate avantajul celor din 3 bucati e doar transportul,iar daca te incurca la transport poti sa iti iei si de alea telescopice..De permise am inteles ca saptamana cealalta ar veni de la BUCURESTI,mai precis pe marti,miercuri.FIR INTINS!!!!!!
**==Fir Intis !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Mar 2010, 22:36

adyro scrie:Salut tuturor.Mariuse vad ca esti indecis ce bete sa iti cumperi pt.DUNARE recomandarea pe care ti'a facut'o si fratemiu MIREL cred ca e cea mai buna!Dar acum ramane sa vedem ce alegi tu.Iar GOR are dreptate avantajul celor din 3 bucati e doar transportul,iar daca te incurca la transport poti sa iti iei si de alea telescopice..De permise am inteles ca saptamana cealalta ar veni de la BUCURESTI,mai precis pe marti,miercuri.FIR INTINS!!!!!!

Eu , ptr mine , am 2 seturi - 4 Hakuyo ( originale ) din 3 bucati cu act pana la 3,5 lbs( s-au comportat excelent pana acum ) si 4 Baracuda ceva mai ieftinika din 2 bucati ( act pana la 180 g )care si ele si-au facut bine treaba .
Un prieten vrea sa-si cumpere si .. eram si eu in dubiu putin , ptr ca in cazul meu n-am avut prb nici cu cele din 2 buc nici cu cele din 3 bucati . Mai era ideea de mufare - care este mai buna ? Cotorul sa intre in segment sau invers ? Banuiesc ca si asta conteaza in rezistenta si calitatea batului .

Eu vreau sa-mi iau un batz acum care sa mearga bine la scrumbie ... insa tre sa impac si caprea si varza :)) tre sa aiba calitatile unui batz de spining , sa fie foarte usor si sa indeplineasca la dimensiuni ( lungime , inele , etc .. ) cerintele unui batz de crap .. ramane sa vad ce gasesc .

Spor .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 12 Mar 2010, 08:29

incearca un feeder cu actiune medie sau heavy (:|

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: DUNAREA

Mesaj de julio » 12 Mar 2010, 13:46

betele prezentate de tine sunt cu o singura mufare varful intra in cotor,despre ele nu pot sa zic decat ca sunt f bune excelente as zice cele din 2 buc sunt super

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 13 Mar 2010, 16:23

julio scrie:betele prezentate de tine sunt cu o singura mufare varful intra in cotor,despre ele nu pot sa zic decat ca sunt f bune excelente as zice cele din 2 buc sunt super

Multumesc mult pentru ajutor . Cred ca amicul meu si-a facut o parere despre ce o sa-si cumpere .
Referitor la mine , mi-am luat si eu astazi , cum spuneam mai sus , ptr scrumbie un batz .. in care am gasit cate ceva din fiecare caracteristica ... m-am invartiti cred ca jumatate de ora prin magazin pana am ales .. un Centurion ... foarte foarte usor . Mai jos am pus si vreo 2..3 poze . 140 ron pretul ..eu zic ca este echitabil .
Daca dau astia permisele sapt asta , weekendul viitor merg pe Dunare sa vad cum merge treaba .

Sanatate .
Fişiere ataşate
DSC05737.JPG
DSC05734.JPG
DSC05779.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
zm_cs
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 23 Feb 2010, 00:02

Re: DUNAREA

Mesaj de zm_cs » 14 Mar 2010, 01:28

Salut tuturor.Daca puteti sa-mi spuneti o parere despre 2 bete pe care as vrea sa le cumpar.hakuyo fx carp 3.90 3seg. 3,5 lbs.hakuyo simago 3.90 tele. 3,5 lbs.As vrea sa le folosesc tot pentru pescuit la Dunare.Poate le detineti sau ati auzit ceva de ele. Va multumesc .

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: DUNAREA

Mesaj de julio » 14 Mar 2010, 12:12

coool_marius scrie:
julio scrie:betele prezentate de tine sunt cu o singura mufare varful intra in cotor,despre ele nu pot sa zic decat ca sunt f bune excelente as zice cele din 2 buc sunt super

Multumesc mult pentru ajutor . Cred ca amicul meu si-a facut o parere despre ce o sa-si cumpere .
Referitor la mine , mi-am luat si eu astazi , cum spuneam mai sus , ptr scrumbie un batz .. in care am gasit cate ceva din fiecare caracteristica ... m-am invartiti cred ca jumatate de ora prin magazin pana am ales .. un Centurion ... foarte foarte usor . Mai jos am pus si vreo 2..3 poze . 140 ron pretul ..eu zic ca este echitabil .
Daca dau astia permisele sapt asta , weekendul viitor merg pe Dunare sa vad cum merge treaba .

Sanatate .
super batz sh inca cv la actiunea pe care o are poti merge cu el sh la crap 100-150 g,deci o alegere super as zice pt ca daca stam sa ne gandim la scrumbie mergem doar 1-1/5luna sh alegerea pe care ai facuta este buna pt ca dupa aceea poti merge cu el sh la altceva .Felicitati ,inca o data,buna alegere.Inca cv astfel de bete(centurion)poti gasi sh la actiune mai mare din 2,3 bucatai pentru"greu"pt prietenul tau asemanatoare cu ce ai postat de la energo team.Anunta-ne sh pe noi cand urca scrumbia,anul trecut a mers bn daca merge sh anul asta tot asa e super,taparine de care folosesti?Eu folosesc sabiki fff bune 8 lei bucata(se ia sh cate 6,daca ai noroc)cu ace de 4,5 si 6.Fir intins ---<><

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Mar 2010, 14:43

zm_cs scrie:Salut tuturor.Daca puteti sa-mi spuneti o parere despre 2 bete pe care as vrea sa le cumpar.hakuyo fx carp 3.90 3seg. 3,5 lbs.hakuyo simago 3.90 tele. 3,5 lbs.As vrea sa le folosesc tot pentru pescuit la Dunare.Poate le detineti sau ati auzit ceva de ele. Va multumesc .

Salut ,

Eu am 4 bete Hakuyo Adoance 393 ( pe net le gasesti Hakuyo Advance ) ... de 3,90 m / 3 segmente / 3,5 lbs / mufare inversa . Se comporta excelent. Le-am folosit atat pe balti pe langa Timisoara cat si pe Dunare. Sincer , iti recomand cu incredere . Betele sunt facute pe blanc de foarte buna calitate ... 95 % carob + 5 % fibra de sticla ( ranforsare ) care le confera rezistenta ridicata . Am aruncat cu ele cu 120 g plumb fara probleme . Iar pretul .. este mult sub cel al betelor de ..firma ( fitze de multe ori ) si spun asta ptr ca am vazut pe balti pescari experimentati , cu bete de 7..8 mil bucata , bete care s-au frant in timpul lansarii.

Din cate am vazut , FX sau Simago ar tre sa fie ceva mai bune decat care le am eu ... banuiesc ca la pret nu trec de 150 ron bucata ... ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Mar 2010, 14:52

julio scrie:
coool_marius scrie:
julio scrie:betele prezentate de tine sunt cu o singura mufare varful intra in cotor,despre ele nu pot sa zic decat ca sunt f bune excelente as zice cele din 2 buc sunt super

Multumesc mult pentru ajutor . Cred ca amicul meu si-a facut o parere despre ce o sa-si cumpere .
Referitor la mine , mi-am luat si eu astazi , cum spuneam mai sus , ptr scrumbie un batz .. in care am gasit cate ceva din fiecare caracteristica ... m-am invartiti cred ca jumatate de ora prin magazin pana am ales .. un Centurion ... foarte foarte usor . Mai jos am pus si vreo 2..3 poze . 140 ron pretul ..eu zic ca este echitabil .
Daca dau astia permisele sapt asta , weekendul viitor merg pe Dunare sa vad cum merge treaba .

Sanatate .
super batz sh inca cv la actiunea pe care o are poti merge cu el sh la crap 100-150 g,deci o alegere super as zice pt ca daca stam sa ne gandim la scrumbie mergem doar 1-1/5luna sh alegerea pe care ai facuta este buna pt ca dupa aceea poti merge cu el sh la altceva .Felicitati ,inca o data,buna alegere.Inca cv astfel de bete(centurion)poti gasi sh la actiune mai mare din 2,3 bucatai pentru"greu"pt prietenul tau asemanatoare cu ce ai postat de la energo team.Anunta-ne sh pe noi cand urca scrumbia,anul trecut a mers bn daca merge sh anul asta tot asa e super,taparine de care folosesti?Eu folosesc sabiki fff bune 8 lei bucata(se ia sh cate 6,daca ai noroc)cu ace de 4,5 si 6.Fir intins ---<><

Julio , da, am stat mult pana l-am ales , cum am zis .. m-am orientat sa-l pot folosi si la altceva , nu sa inchid banii in el si sa-l fol doar o luna pe an :)
Referitor la scrumbie ... am fost anul trecut la Pristol , unde cica ar merge cel mai bine din zona asta a noastra si , intr-adevar , s-a prins bine , dar nu ca acum 2 ani , cand s-au prins si cate 4..5 bucati odata. Cine are barca sa dea drumu in jos la taparine .. este tare . Din barca merge cel mai bine . te pui in curent cu ea si bagi mare .
Taparine , folosesc din astea din Piata Sarbilor ... E o famile care are o masa mare acolo cu scule de pescuit si aduc din Europa toate modelele de taparine ( deja e plin de ele ) . Normal vin cu 6 ace , dar eu le desfac si le pun la distanta mai mica intre ele schimband de asemenea si culorile ( pe o sfoara pun de culori mai multe ) .. pana la 10 ace , in functie de lungimea batului cu care dau - recomand fir textil 0,16 --0,20 max ptr ca permite aruncari lungi cu plumb usor ( doamnele scrumbii din cate am observat eu stau cam intre ape , nu pe fund si deci e bine ca montura sa nu se scufunde f repede ). Si inca un secret care l-am aflat si eu .. localnicii de acolo si care bat tot timpu la scrumbie , mai taie cam 30 % din moatzele alea de la tzaparina .. dc ? ptr a evita rateurile .. vine scrumbia si apuca doar de varfu alora si nu ajunge la ac .. am facut si eu asta si intr-adevar , cand sarea pe ea , avea si acu in gura :D . Anul trecut am dat in dreapta statiei de irigat , putin spre gruia ( pana in padure ) si a mers binisor . Perioada ... ultimele 2 sapt din Aprilie -- primele 2 sapt din Mai ... care bineinteles , poate sa varieze . De 1 mai , anu trecut , era plin de masini .. de curiozitate am inceput sa le numar .. pe la 200 m-am saturat :)) si am zis ca e de ajuns :))
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

De pe la Dunare

Mesaj de coool_marius » 14 Mar 2010, 18:09

Am iesit azi la o mica plimbare cu sotia , pe malul Dunarii , prin port . Activitate la greu pe acolo .. :)) la oblete , rosioara , babusca :D ce sa faca oamenii , mai ies din casa , mai discuta , mai trag o dusca mica si mai prind si cate-un pestisor .
Poza este facuta in spatele Liceului Traian .
Fişiere ataşate
14032010706.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
zm_cs
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 23 Feb 2010, 00:02

Re: DUNAREA

Mesaj de zm_cs » 15 Mar 2010, 00:10

Salut,da asa-i sunt in jurul sumei de 120 ron cele de 3.90. Cred ca o sa le achizitionez pana la urma.Cu respect.

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de dummy81 » 16 Mar 2010, 01:35

da intradevar telescopul isi merita banii daca e folosit la scrumbie :)) :)) doar la japca ca nu stiu ce momeala as baga in carlig , eu pescuiesc cu lansetele tatalui meu cand merg la dunare in zonele cu copaci cazutzi prin apa am 3 germina antice la care leam schimbat inelele si nu ma plang miam luat si deastea laudate de unii de altzii ,acum fiecare isi ia dupa buzunar si dupa intebuintzare daca dai la intinsura da iti iei de 3,90 ,dar daca dai la praguri potzi lua si la 2,70 isi fac treaba lafel ca cele de 3,90 ca nu trebuie sa arunci departe ,cat despre actiune ,una cat mai mare ca dai cu plumb greu ,pescuiesc de la 6 ani pe malul dunarii si nu am vazut un pescar care sa dea cu lanseta de 3,90 cu respect si sper ca nu am deranjat pe careva fir ntins
natura-aventura si spinning

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”