DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 25 Feb 2010, 12:27

ai dreptate , dunarea o sa creasca din ce in ce mai mult dat fiind faptul ca sin tara pe multe rauri este cod galben,cred ca doar prin mai daca totul va fi ok meteorogic ,nivelul dunarii se va stabiliza

Avatar utilizator
mormoila
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 28 Feb 2009, 14:06

Re: DUNAREA

Mesaj de mormoila » 27 Feb 2010, 18:50

Salutare Mirele
Am fost asta vara la pescuit in zona Gighera ,super locuri de pescuit in padure. Peste am prins, numai platica ,nu a vrut crapul si somnul sa puna gura de loc,cu toate ca ,cu doua zile inainte a fost var-miu si a prins carp in acelasi loc unde am fost si eu . Este pe langa o padure unde este o chestie care semnalizeaza ceva la vapoare (nu ma pricep la astea)un loc super si cu apa mai linistita. dar in schimb vecinii nostrii au umblat toata noaptea cu clonc-ul........... stii ceva de locul asta merita sa revin la vara ????

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: DUNAREA

Mesaj de AcidAzotic » 27 Feb 2010, 18:57

Din ce am citit eu din postarile lui Mirel , el pescuieste intr-o zona care se afla mult mai sus pe dunare si nu cred ca pote sa-ti dea prea multe amanunte despre zona aia. Informatiile utile despre aceea zona poti sa le obtii de la baietii din zona craiovei care merg acolo. Salutare

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 28 Feb 2010, 10:22

mormoila i-mi pare rau nu cunosc zona ce cunosc este pina la cetate dar sigur merita sa mai incerci locul insa nu inainte de al momi cu 3 zile inainte . nu ma mira faptul ca somnul nu a pus gura era chemat in larg cu cloncul asa mai patesc si eu in unele locuri cind vin si dau la clonc dar mai incerc spre dimineata somnul cind probabil vine iar in mal .

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: DUNAREA

Mesaj de florian1954 » 01 Mar 2010, 00:30

Am discutat cu un cunoscut pescar din Baziaş azi.Apa este foarte mare şi tulbure.Zicea că nu are rost să fac deplasarea pe Dunăre în acea zonă!!!!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmake » 01 Mar 2010, 07:43

Zona Gighera este o zona in care ai nevoie de plumbi f grei daca vrei sa prinzi ceva
Nu uita ca este zona fara gropane mai mult plaja
Ca sa atingi pragurile ai nevoie de plumbi de 150-200g care sa-ti tina montura cit mai in larg
Pestele de regula pe acolo circula si nu il vei vedea stationind

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 01 Mar 2010, 13:16

cand am fost acolo cu cosmake n-am vazut crap sa sara mai aproape de 60-70 de metri de mal, am pescuit cu plumbi de 150 si abia tineai fundul, iar cand mai trecea cate un vapor era jale (prietenii stiu de ce :D ), eu sunt de parere ca malul vecin, cel al ostrovului are mult mai mult potential, malul acesta fiind probabil bun decat pe o cota mai mare a Dunarii.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Permis barca - ambarcatiune

Mesaj de coool_marius » 05 Mar 2010, 00:17

Salutare tuturor din nou ... as avea o intrebare sa va adresez , la care nu prea gasesc raspuns pe net . Daca am o barcutza din aia gonflabila , de 1 - 2 persoane si ma dau cu ea pe Dunare ( la o scrumbie ... un avat ) imi trebuie permis pentru ea ? ceva acte ? Sau intra in categoria celor de agrement care nu necesita autorizatii...permise si alte cele ? Astept raspunsuri .


PS : Azi am fost la Dunare la Pristol ... apa murdara rau de tot si crescuta pana aproape sus de tot in chesoane ( mai sunt vreo 2 randuri de dale care nu-s acoperite de apa ) ... deci ... no chance for fishing . La Hinova am intrebat de peste proaspat la pescarie si a zis doamna d acolo ca nu se mai prinde nika nici la plase ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: DUNAREA

Mesaj de barba » 05 Mar 2010, 09:08

Va salut pe totii Marius si eu am o barca tot asa de 2 pers de agrement dar vreau sa-ti zic ca anu trecut cand am fost la dunare in zona izvuare am vb cu granicerii si mi-au zis ca trebuie sa anunt la pichet ca sant in zona de ? la pescuit si am si barca . Asta stiu eu dar poate acum sau mai schimbat din cerinte la ei , parerea mea, cel mai bine suna la ei la pichet si sti mai sigur ce sa faci :) acum depinde de zona de pescuit unde te opresti Gruia , Tiganas etc . VA SALUT PE TOTI SI FIRE INTINSEE :-h ---<><

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 06 Mar 2010, 16:56

barba scrie:Va salut pe totii Marius si eu am o barca tot asa de 2 pers de agrement dar vreau sa-ti zic ca anu trecut cand am fost la dunare in zona izvuare am vb cu granicerii si mi-au zis ca trebuie sa anunt la pichet ca sant in zona de ? la pescuit si am si barca . Asta stiu eu dar poate acum sau mai schimbat din cerinte la ei , parerea mea, cel mai bine suna la ei la pichet si sti mai sigur ce sa faci :) acum depinde de zona de pescuit unde te opresti Gruia , Tiganas etc . VA SALUT PE TOTI SI FIRE INTINSEE :-h ---<><

Mai e putin si incepe scrumbia ... aprilie..mai .. merge si de pe mal dar e altceva din barca ... dai drumu la taparine in josul curentului si te joci cu ele doar in curent , acolo unde stau doamnele scrumbii ... de pe mal , arunci si imediat trece de curent firul .. anul trecut s-a prins si 30 kg in 3..4 ore , la padure , intre Gruia si Pristol ... dar din barca .
Ar fi fost buna metoda si la avat , ptr perioada asta , numai ca ... Dunarea e praf .. am pus cateva foto de joi , de la Pristol .. apa , mai mult decat mare ..


Sanatate .
Fişiere ataşate
04032010632.jpg
04032010631.jpg
04032010630.jpg
04032010629.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Permis barca - ambarcatiune

Mesaj de craparulsef » 06 Mar 2010, 17:26

coool_marius scrie:Salutare tuturor din nou ... as avea o intrebare sa va adresez , la care nu prea gasesc raspuns pe net . Daca am o barcutza din aia gonflabila , de 1 - 2 persoane si ma dau cu ea pe Dunare ( la o scrumbie ... un avat ) imi trebuie permis pentru ea ? ceva acte ? Sau intra in categoria celor de agrement care nu necesita autorizatii...permise si alte cele ? Astept raspunsuri...
Orice alte intrebari legate de navigatie, de siguranta navigatiei, permise, certificate, brevete, examene de capacitate pentru obtinerea lor,..... mi le poti pune pe mail si vei primi in cel mai scurt timp raspuns calificat. Ref. intrebarea ta daca ambarcatiunea fie ea si gonflabila este la rame si nu are motor nu ai nevoie de permis de capacitate conducator ambarcatiune de agrement, trebuie respectat doar Regulamentul de Navigatie pe Dunare si atat. Din punct de vedere al inspectiilor, organelor de control, ale Autoritatii Navale Romane in situatia prezentata trebuie sa cunoasteti R.N.D. pentru a nu fi pus in situatia chiar si cu o gonflabila sa intrati in conflict evident numai din punct de vedere al sigurantei navigatiei cu acestea! In rest numai de bine!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: DUNAREA

Mesaj de adyro » 06 Mar 2010, 21:18

Va salut pe toti ! Mariuse imi place ca ai venit cu vesti proaspete despre Dunarea de acuma.Sa speram ca pana la inchiderea sezonului sa reusim sa facem si noi 1-2 partide de pescuit.Frumoase pozele pe care le-ai facut . =D> **==
**==Fir Intis !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 08 Mar 2010, 14:33

adyro scrie:Va salut pe toti ! Mariuse imi place ca ai venit cu vesti proaspete despre Dunarea de acuma.Sa speram ca pana la inchiderea sezonului sa reusim sa facem si noi 1-2 partide de pescuit.Frumoase pozele pe care le-ai facut . =D> **==
Cred ca inchiderea sezonului ne prinde fara permise .. am sunat azi la ajvps la noi la Severin si mi-au zis sa mai incerc pe la inceputul saptamanii viitoare - in cel mai bun caz ... vai de organizarea romaneasca ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Bete Crap - Dunare

Mesaj de coool_marius » 10 Mar 2010, 01:06

Stiu ca este deschis undeva un topic special ptr bete , dar vreau sa supun aici , pescarilor de Dunare , un mic sondaj legat de o problema : betele pentru crap - sa fie din 2...sau 3 segmente ( avantaje / dezavantaje ) ?
Am vazut ca Gor ..parca .. postase undeva , o chestie legata de lbs care is trecuti pe bete ..ca nu ar fi defapt actiunea lansetei ci altceva ...
Vrea cineva sa ia 4 bete de crap de la Energoteam si ... vroiam sa aud ceva pareri .

Sanatate .



PS : Ce stiti de permise ? Cand le dau astia ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: DUNAREA

Mesaj de julio » 10 Mar 2010, 14:06

majoritatea betelor de la energo team sunt in grame dar cele mai bune sunt alea de 3mt cu act mare in general sunt bete bune din carbon cuinsertie de chevlar ceea ce le face mult mai rezistente.Depinde ce bete vrea daca ai cunostinta zi-mi despre ce e vb si poate te pot ajuta mai mult.1lbs=2.85

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”