DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 05 Dec 2009, 11:49

pai poti sa dai si cu trunchi de copac pe post de lanseta, poti sa dai si cu carligul gol.
Ideea este daca si prinzi, iar cu mosmoada si ansamblul ala, nu zic ca nu-s pesti kamikaze, dar ce rezultate sa obtii?
+ ca mai mult ca sigur 2-3 zile nu-ti mai simti mainile si spatele (pe mine ma dor mainile cand dau o zi cu scule adecvate)
+ garantat nu dai mai mult de 60m (cu indulgenta) pe firul ala.
PS: la montura aia cred ca merge si porumb pe rig =))
PPS: fire intinse si pe el pe mama lui!!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Dec 2009, 12:36

Laurentiu scrie:Ce v-am zis ca omu' da la rapitor cu scule de crap... :))
Se vede ce e dunarean. :P
Depinde la ce tip de rapitor ne referim ! Doar la avat poate o merge prosteala, ca ala ataca la fata ,cand naluca atinge apa ,in rest n-are nici o treaba cu pragurile si jucat twisterul in curent !...parerea mea e ca salau ,stiuca ,somn ,etc. ,etc. ,nu se prind in veci cu montajul ala ,aruncat la distanta maxima care ti-o permite echipamentul de crap ! Iar sa te omori cu aruncatul greutatii aleia ptr. avat ,nici nu se merita ...orice rotativa un pic mai grea iti aduce in tasista acelasi peste .
Iar ca si o particularitate ,zona ar trebui sa fie extrem de curata ca sa-ti permita recuperarea montajului din praguri ,de la distanta aia .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: DUNAREA

Mesaj de barba » 05 Dec 2009, 17:24

va sal pe totii :-h Cool_Marius ce sa zic am fost la peste cum am zis in ecluza si nu a mers mai deloc a-m prins 15 moranasii si 4 platicii :( dar a-m intrebat pe pot un jardam de ce nu merge ecluzarea si a zis ca este in reparatie 0 saptamana nasol :( .La ce am dat numai la viermus si l-am momit cu arpacas si nada cumparata de la magazin ziua nu da deloc dar seara pe la 6 incepesa sa sara de nebun pestele :-? a-m inteles de la pescarii ca daca nu merge ecluzarea pestele sta in larg si mai rau seara pe la 8 sau bagat si plasee dar ce sa facii asa este legea pe aicii cred :-? :-w Va salut pe totii si fir intins ;)

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 05 Dec 2009, 18:22

Geroge, in aval de barajul de la Tiganasi, PF 2, cam cu montura din asta se prinde somn, curentul este f. puternic si trebuie sa-ti ajunga repede montura pe fund, in special plumbul. Se foloseste acea struna de 20-40 cm., aprox. ,ptr. a juca carligul cu twisterul sau shadul in curent.Ca sa-ti faci o idee despre cum arata zona, uite un articol in Av. la pescuit scris de Claudiu Fiu, numai ca el a folosit cicada, tocmai ptr. a ajunge repede pe fundul apei. http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... omnul.html
Off topic :
PS. Am uitat de un raspuns ptr. Cosmin, atunci cand i-am spus ca a avut un ton cam aspru la oferta de colaborator a aceluiasi Claudiu Fiu,ceea ce l-a determinat sa renunte la a mai scrie pe acest forum, vina a fost a mea, intr-un fel, dar in comparatie cu celelalte topicuri cu asa zisi colaboratori, cred ca s-a facut o nedreptate.
http://infopescar.tv/forum/colaboratori ... t1408.html

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 05 Dec 2009, 18:58

Nelutu scrie:Geroge, in aval de barajul de la Tiganasi, PF 2, cam cu montura din asta se prinde somn, curentul este f. puternic si trebuie sa-ti ajunga repede montura pe fund, in special plumbul. Se foloseste acea struna de 20-40 cm., aprox. ,ptr. a juca carligul cu twisterul sau shadul in curent.Ca sa-ti faci o idee despre cum arata zona, uite un articol in Av. la pescuit scris de Claudiu Fiu, numai ca el a folosit cicada, tocmai ptr. a ajunge repede pe fundul apei. http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... omnul.html
Off topic :
PS. Am uitat de un raspuns ptr. Cosmin, atunci cand i-am spus ca a avut un ton cam aspru la oferta de colaborator a aceluiasi Claudiu Fiu,ceea ce l-a determinat sa renunte la a mai scrie pe acest forum, vina a fost a mea, intr-un fel, dar in comparatie cu celelalte topicuri cu asa zisi colaboratori, cred ca s-a facut o nedreptate.
http://infopescar.tv/forum/colaboratori ... t1408.html
Eu am mai vazut la un italian ,venit prima oara la Dunare ,o montura de genul asta ,cu plumb de 100-120gr iar in captul forfacului de 30-40 cm punea o lingurita oscilanta mare (cu ancora pe masura) ...problema era ca nu lansa mai mult de 50m si nici nu mai scotea montura din apa ! :)) ...de-aia am zis ca treaba tine de locul respectiv , specia de peste vizat si distante mai mici decat 100m !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 05 Dec 2009, 19:20

Las' ca ma duc eu la Rast marti si va spun eu cum sta treaba, insa la feeder. Sper ca morunasul, platica si carasii sa colaboreze. Oare crapul o mai manca pe Dunare la temperatura apei de aprox 8 grade ?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 05 Dec 2009, 19:23

Se poate si la lingura oscilanta si nu se lanseaza departe!Totul e sa ai adancime mare si curent potrivit, bineinteles sa ai si peste in zona! :D :D :))

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 06 Dec 2009, 23:07

stefanflorin scrie:pai poti sa dai si cu trunchi de copac pe post de lanseta, poti sa dai si cu carligul gol.
Ideea este daca si prinzi, iar cu mosmoada si ansamblul ala, nu zic ca nu-s pesti kamikaze, dar ce rezultate sa obtii?
+ ca mai mult ca sigur 2-3 zile nu-ti mai simti mainile si spatele (pe mine ma dor mainile cand dau o zi cu scule adecvate)
+ garantat nu dai mai mult de 60m (cu indulgenta) pe firul ala.
PS: la montura aia cred ca merge si porumb pe rig =))
PPS: fire intinse si pe el pe mama lui!!

Stefane , la pescuitul pe Dunare , de cele mai multe ori teoria nu prea isi are locul si de multe ori , nici logica , daca e sa discutam asa . Eu ti-am spus cu ce se da - asta este una din variante . O alta variata folosita de localnici este cea din poza de mai jos ...
1. Twister-ul este din acela gros ; ancora este una cu tija lunga/lungita (manual ) astfel incat twisterul sa acopere toata lungimea tijei .
2. Plumbul se toarna manual , avand o tija din sarma de otel , cu ocheti la ambele capete ; greutatea - la ochi ( asa se fabrica ) ptr ca oamenii au experienta in asta si nu le trebuie cantare si alte cele ... eu unu am cantarit destul de multe si ciudat faptul ca majoritatea erau intre 80..100 g . Plumbul se leaga cu sarmulite de otel de tija ancorei ( pe care se afla twisterul ) , la capatul celalalt utilizandu-se struna .
3 . Firul .. cum spuneam , oamenii d p acolo sunt oameni care nu prea stau prin birouri alea alea..iar efortul de a tot arunca cu un batz d crap o zi intreaga nu-i externueaza ca pe noi .. plus ca mai e si vesnicul energizant .. tuiculitza de corcoduse/prune :D . Unele persoane , folosesc textilul de 0,2 ( nu foarte multi , dar sunt - pretul destul de incomod ptr ei ) .. .altii folosesc normal , de maxim 0.30 ... Agatatori sunt , insa se stiu locurile si se evita . Eu unu nu am pierdut nici o montura acolo ... curentul este FOARTE puternic .


Acum sper ca ai inteles de ce am spus ca in realitatea de pe malul apei , filozofia , modernismul si logica noastra de aici din spatele PC nu-si au locul :)

Daca cineva are sansa sa ajunga pe acolo va vedea ca ceea ce am scris nu este nici sf nici exagerare .. defapt , Mirel cred ca are cunostinte despre cele povestite si va poate confirma .. si el a batut mult timp locurile alea ...

Sanatate .



PS : Poza..e facuta in paint .. nu ma pricep asa bine , dar sper sa va dati seama despre ce e vb .
Fişiere ataşate
fără titlu.JPG
(9.48 KiB) Descărcat de 66 ori
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 07 Dec 2009, 14:58

salut pe toata lumea; marius stiu despre ce este vorba nu am dorit sa m-a bag, nu sint un pescar de spining (de naluci) de aceea nici nu ma pricep dar montura pe care ai prezentato a-m vazuto de multe ori pe dunare in special la localnici cit si aceasta pe care o arat, bine inteles ca poate fi inbunatatita .Imagine

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 08 Dec 2009, 15:36

Dunarea --- intre satele Pristol - Cozia -> cateva poze dintr-un amurg de seara , la avat .
Fişiere ataşate
Picture 078.jpg
Picture 056.jpg
Picture 076.jpg
Picture 049.jpg
Picture 048.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: DUNAREA

Mesaj de barba » 25 Dec 2009, 15:36

CRACIUN FERICIT LA TOTIII PESCARII si multa SANATATEE va doresc >:D<

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 26 Dec 2009, 23:10

Sarbatori fericite va doresc si eu tuturor alaturi de cei dragi , multa sanatate si va mai doresc pt noul an cat mai multe driluri reusite si fire cat mai intinse :)

Multa sanatateeee !!!!

LA MULTI ANI !

PS: Am fost pe la Pristol la rapitor putin si e jale..se prinde cate un peste la 2..3 zile :)) voi ? nimic ? nimic ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 13 Ian 2010, 14:55

Sa fiu tot eu si cel care deschide anul .. ? :) ok ... in primul rand sa auzim doar de bine si de cat mai multe / impresionante capturi p anul acesta .

Vad ca nimeni nu mai scrie nimic legat de Dunare .. ce stiu e ca este venita bine ... dar se prinde ceva .. pe undeva ? Un salau .. pe unde ? la pestisor ? cauciuc ? ce culori .. ? ore favorite de hranire a rapitorului .. ?

sanatate .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: DUNAREA

Mesaj de gaboss81 » 13 Ian 2010, 17:55

salut mariuse,am fost ieri cu un prieten in zona bechet,nici vorba sa te apropii de dunare, cel putin in perioada asta poate daca vremea o sa fie mai ingaduitoare o sa se poata intra,cu o vreme asa capricioasa nu prea cred ca cineva o sa poata sa aiba opartida reusita,

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: DUNAREA

Mesaj de adyro » 13 Ian 2010, 21:47

Salutare baieti !Si un nou An plin de capturi mai frumoase si mai burtoase.Mariuse ai deschis tu anu asta topicul si ne intrebi de pescuit pe Dunare dar tu stai la severin curge dunare pe langa blocul tau tu ar trebui sa ne dai noua cele mai proaspete informatii despre cat e Dunarea de mare si daca ai facut o plimbare pe malul ei anul acesta,sa ne spui daca ai incercat ceva..
**==Fir Intis !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”