DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
denis31
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Oct 2011, 10:58

Re: DUNAREA

Mesaj de denis31 » 18 Oct 2011, 08:13

Salut Sorin!!!
Sunt din Craiova si acum cativa ani am venit si eu in zona insulei la Dabuleni, te-as ruga sa-mi spui si mie daca mai sunt locuri bune in aceasta zona, si unde aproximativ daca se poate?!!!
Merci anticipat si astept raspunsul tau!!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 18 Oct 2011, 11:59

denis31 scrie:Salut Sorin!!!
Sunt din Craiova si acum cativa ani am venit si eu in zona insulei la Dabuleni, te-as ruga sa-mi spui si mie daca mai sunt locuri bune in aceasta zona, si unde aproximativ daca se poate?!!!
Merci anticipat si astept raspunsul tau!!
LOCURI sunt maestre dar nu toate sunt nadite,,,,,,,,,,,,,, [-x
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: DUNAREA

Mesaj de gogu steriade » 21 Oct 2011, 11:24

sorprodan scrie:
denis31 scrie:Salut Sorin!!!
Sunt din Craiova si acum cativa ani am venit si eu in zona insulei la Dabuleni, te-as ruga sa-mi spui si mie daca mai sunt locuri bune in aceasta zona, si unde aproximativ daca se poate?!!!
Merci anticipat si astept raspunsul tau!!
LOCURI sunt maestre dar nu toate sunt nadite,,,,,,,,,,,,,, [-x
pai dute nene si nadeste ce mai stai ! :-B la voi mai trage pestele ? :-? la noi nu trage :-S , la noi doar impinge ! ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 21 Oct 2011, 12:08

gogu steriade scrie:
sorprodan scrie:
denis31 scrie:Salut Sorin!!!
Sunt din Craiova si acum cativa ani am venit si eu in zona insulei la Dabuleni, te-as ruga sa-mi spui si mie daca mai sunt locuri bune in aceasta zona, si unde aproximativ daca se poate?!!!
Merci anticipat si astept raspunsul tau!!
LOCURI sunt maestre dar nu toate sunt nadite,,,,,,,,,,,,,, [-x
pai dute nene si nadeste ce mai stai ! :-B la voi mai trage pestele ? :-? la noi nu trage :-S , la noi doar impinge ! ;;)
e prietenul meu Sergiu,,,,,,,,,,,,,, alias oL_feeLing acolo sper sa dea de el =D>
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 31 Oct 2011, 22:10

Activitate saptamana trecuta la Pristol , Mehedinti :
*** luni - la cozia la slep - 20 kg avat prinse de o singura persoana , la pilker , conditia de baza fiind sa arunci minim 80..90 m . Voi puncta doar ceea a fost mai deosebit ... s-au luat si alte capturi , dar cate 2..3 bucati intre 2 si 4 kg .
*** marti - acelasi loc , aceeasi persoana - 12 kg avat , acelasi pilker .
*** miercuri -- 2 saci de scobar prinsi de 3 persoane - nu pe placa , cum s-ar astepta multi ci folosind bulgari de nada cu huma , aruncati la adancime mai mare - locul : aproape de padure , spre gruia , unde se scurge de sus un paraias .
*** joi -- asemenea ca luni , marti , in acelasi loc la cozia - un pescar din cozia a prins un avat de 10 kg .
*** vineri ... am fost personal la slep la cozia - 2 avati de cate 4 kg . prinsi la taparina stil scrumbie ( facuta de mine ptr avat cu pene din gat de cocos , colorate cu diverse culori ) , in capatul careia am pus kastmaster de 50 g ptr aruncari lungi. a muscat pe penele de culoare neagra si pe cele albe .
am avut si unul scapat , ceva foarte mare , pe care abia am putut sa-l tin maxim 1 minut in drill ... ma gandesc la un somn de 15..20 kg , care a dat pe kastmaster .. dar a fost ceva cu care nu m-am mai intalnit de cand pescuiesc ... sa tii cu ambele maini de batz sa nu ti-l smulga si sa nu poti slabi mai mult frana ... toti din jur se uitau cum cocosa batzu ( ET SpinBlade 3,3 m - 30-80 g ) fara sa poata sa schiteze sau sa zica ceva . Probabil ca i-a scapat din gura si dus a fost . Am coborat la lasarea serii jos , la cazemata zmolita , pt cei ce stiu locurile .. am bagat vreo 5 bete pe carasel viu la somn ....salau ... si am dat si la pipait la salau langa cazemata ... pietre multe , capete lasate la greu si un strap de 500 g luat . Pe la ora 23.00 s-a infipt si un somotel de vreo 1,5 kg la carasel , singurul dealtfel pana la ora 2 cand am stins focul si am plecat acasa.
**** sambata dimineata - apa a crescut f mult peste noapte , deci clar ca varianta avatului picase , care-si schimba imediat pozitionarea odata cu cresterile/scaderile mari de apa .... asa ca am ales stationarul la canalul de irigat . ... pe vierme , am luat vreo catziva bibani trecuti binisor de palma, vreo 4 ciortanei la 500...600 g si vreo 3 kg de carasel , dintre care catziva trecuti la talia de " lipani " .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 04 Noi 2011, 08:56

nu mai vrea cteno nici crapul apa este rece,,,,,,,,,,, [-x
Fişiere ataşate
281020111154.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 17 Noi 2011, 14:57

Sorine..am auzit k ai fost p la stiuk ieri..alaltaieri ... ce ai facut ? A disparut maruntisu de pe C0 ? Mananca cucoana ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 17 Noi 2011, 15:13

coool_marius scrie:Sorine..am auzit k ai fost p la stiuk ieri..alaltaieri ... ce ai facut ? A disparut maruntisu de pe C0 ? Mananca cucoana ?
am fost bre dar nici un tac , asa ca traim cu speranta,,,,,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 17 Noi 2011, 16:47

sorprodan scrie:
coool_marius scrie:Sorine..am auzit k ai fost p la stiuk ieri..alaltaieri ... ce ai facut ? A disparut maruntisu de pe C0 ? Mananca cucoana ?
am fost bre dar nici un tac , asa ca traim cu speranta,,,,,,,,,,

nici salaul nu a-nceput ? pe aici se mai ciugoale cate ceva seara , intre 6 si 8 ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 17 Noi 2011, 17:48

coool_marius scrie:
sorprodan scrie:
coool_marius scrie:Sorine..am auzit k ai fost p la stiuk ieri..alaltaieri ... ce ai facut ? A disparut maruntisu de pe C0 ? Mananca cucoana ?
am fost bre dar nici un tac , asa ca traim cu speranta,,,,,,,,,,

nici salaul nu a-nceput ? pe aici se mai ciugoale cate ceva seara , intre 6 si 8 ...
la -7 cm cota? nici gand :-t
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: DUNAREA

Mesaj de mircea62 » 17 Noi 2011, 18:51

coool_marius scrie:Activitate saptamana trecuta la Pristol , Mehedinti :
*** luni - 20 kg
*** marti - acelasi loc , aceeasi persoana - 12 kg avat
*** miercuri -- 2 saci de scobar prinsi de 3 persoane -
*** joi -- asemenea ca luni , marti , in acelasi loc la cozia - un pescar din cozia a prins un avat de 10 kg .
*** vineri ... am fost personal la slep la cozia - 2 avati de cate 4 kg .
**** sambata dimineata - am luat vreo catziva bibani trecuti binisor de palma, vreo 4 ciortanei la 500...600 g si vreo 3 kg de carasel , dintre care catziva trecuti la talia de " lipani " .
Nu e prea mult ???? sa mai lasam si pentru altii :-q

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: DUNAREA

Mesaj de costelino » 18 Noi 2011, 09:25

mircea62 scrie:
coool_marius scrie:Activitate saptamana trecuta la Pristol , Mehedinti :
*** luni - 20 kg
*** marti - acelasi loc , aceeasi persoana - 12 kg avat
*** miercuri -- 2 saci de scobar prinsi de 3 persoane -
*** joi -- asemenea ca luni , marti , in acelasi loc la cozia - un pescar din cozia a prins un avat de 10 kg .
*** vineri ... am fost personal la slep la cozia - 2 avati de cate 4 kg .
**** sambata dimineata - am luat vreo catziva bibani trecuti binisor de palma, vreo 4 ciortanei la 500...600 g si vreo 3 kg de carasel , dintre care catziva trecuti la talia de " lipani " .
Mircea,cum dracu sa nu fie painea mica si inflatia mare daca nimeni nu mai munceste?
Din ce vad,cred ca duminica ai fost la munca

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Noi 2011, 11:19

mircea62 scrie:
coool_marius scrie:Activitate saptamana trecuta la Pristol , Mehedinti :
*** luni - 20 kg
*** marti - acelasi loc , aceeasi persoana - 12 kg avat
*** miercuri -- 2 saci de scobar prinsi de 3 persoane -
*** joi -- asemenea ca luni , marti , in acelasi loc la cozia - un pescar din cozia a prins un avat de 10 kg .
*** vineri ... am fost personal la slep la cozia - 2 avati de cate 4 kg .
**** sambata dimineata - am luat vreo catziva bibani trecuti binisor de palma, vreo 4 ciortanei la 500...600 g si vreo 3 kg de carasel , dintre care catziva trecuti la talia de " lipani " .
Nu e prea mult ???? sa mai lasam si pentru altii :-q

Mircea , oamenii la tara poate nu au nici o sursa constanta de venit ... daca au prins peste , bvo lor ... probabil ca au retinut un sfert ptr ei , restu transformandu-se in bani de paine pentru copilasii de acasa ... cinste lor , ca nu merg la furat si alte alea.
Si inca ceva ... sapt trecuta , 4 baieti din Orsova au fost la pf 2 , cu 2 placi . Au stat 2 zile si au dat la scobar/mreana. Ai idee cat peste au prins ? Atata cat sa umpla portbagajul masinii sa fie nevoiti sa plece acasa , adica 320 kilograme de scobar si mreana ( a mers f f bine pe timpul noptii la starlet ). Aici cred ca intervine problema subliniata de tine ... :d , nu la aia cu 10..20 kile d peste :)

SORINE , AVATUL MAI E ACTIV IN PERIOADA ASTA ? AS VREA SA MAI MERG PE LA PRISTOL , DAR CU BARCA D DATA ASTA SA INCERC .. CE ZICI ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 21 Noi 2011, 08:58

coool_marius scrie:
mircea62 scrie:
coool_marius scrie:Activitate saptamana trecuta la Pristol , Mehedinti :
*** luni - 20 kg
*** marti - acelasi loc , aceeasi persoana - 12 kg avat
*** miercuri -- 2 saci de scobar prinsi de 3 persoane -
*** joi -- asemenea ca luni , marti , in acelasi loc la cozia - un pescar din cozia a prins un avat de 10 kg .
*** vineri ... am fost personal la slep la cozia - 2 avati de cate 4 kg .
**** sambata dimineata - am luat vreo catziva bibani trecuti binisor de palma, vreo 4 ciortanei la 500...600 g si vreo 3 kg de carasel , dintre care catziva trecuti la talia de " lipani " .
Nu e prea mult ???? sa mai lasam si pentru altii :-q

Mircea , oamenii la tara poate nu au nici o sursa constanta de venit ... daca au prins peste , bvo lor ... probabil ca au retinut un sfert ptr ei , restu transformandu-se in bani de paine pentru copilasii de acasa ... cinste lor , ca nu merg la furat si alte alea.
Si inca ceva ... sapt trecuta , 4 baieti din Orsova au fost la pf 2 , cu 2 placi . Au stat 2 zile si au dat la scobar/mreana. Ai idee cat peste au prins ? Atata cat sa umpla portbagajul masinii sa fie nevoiti sa plece acasa , adica 320 kilograme de scobar si mreana ( a mers f f bine pe timpul noptii la starlet ). Aici cred ca intervine problema subliniata de tine ... :d , nu la aia cu 10..20 kile d peste :)

SORINE , AVATUL MAI E ACTIV IN PERIOADA ASTA ? AS VREA SA MAI MERG PE LA PRISTOL , DAR CU BARCA D DATA ASTA SA INCERC .. CE ZICI ?
la mine e mort avatul,,,, daca te duci incearca pe fund poate il gasesti,,,,,fir intins
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 24 Noi 2011, 09:38

Pentru cei interesati - la Pristol , Mehedinti , in zona dinspre padure , spre Gruia , se prinde f f bine scobar si dupa lasarea intunericului , numai platica trecuta de jumate de kil in sus ... f multe bucati la kil s-au luat zilele trecute - pe fund , cu momitor . Si mai e o conditie , ca sa traga - la cotorul lansetelor tre sa fie musai o sticla cu o visinata , afinata sau ce-o fi , altfel iti ingheata toate cele .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”