DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 10:45

pharaoh scrie:țuțurel, esti de-ala care se oftica cand prinde vecinu` mai mult decat el? Si care daca ii intreaba cineva de sanatate se uita urat si bombane in barba ca nu trage la nimic? =)) Si cand nu prinzi peste nu suporti rusinea si treci pe la Metro sa nu-ti scada valoarea de pescar in ochii vecinilor? =))
Ma stii de undeva ca sa afirmi ce spui? Imi pare rau ca iti faci parerea asta! Nu sunt de nici un fel asa..sa ma oftic? Pe cine? Am stat 10 zile in Delta si nu am prins nimic..daca esti pescar de ''carpodrom ''care este'' Metro'' si iti permiti sa bagi in boiliesuri si arome secrete.. fara sa faci vizite pe la magazine..super tare!
Si da..adevarat, daca ma intreaba cineva daca prind nu zic, mai ales de cand am caine, nu se apropie nici naiba de mine..daca este ''om'' vii cu ''ceva rece'' si-l tragi de limba..sau tu nu faci parte din categoria asta? Rusinea mea creste, pe masura ce va cunosc si va dati cu parerile sau faceti afirmatii de superioritate! Chiar nu stiu ce legatura ai creeat intre ce am zis si ce ai inteles.. sper sa nu faca toti la fel.. Salut si fir intins!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 29 Aug 2011, 10:55

tzu_tzu_rel scrie: Si da..adevarat, daca ma intreaba cineva daca prind nu zic, mai ales de cand am caine, nu se apropie nici naiba de mine...
Categoric nu fac parte din categoria asta!!
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 11:05

pharaoh scrie:
tzu_tzu_rel scrie: Si da..adevarat, daca ma intreaba cineva daca prind nu zic, mai ales de cand am caine, nu se apropie nici naiba de mine...
Categoric nu fac parte din categoria asta!!
Nu faci, pt. ca nu ai fost furat si daca ai fi mai des pe Dunare sau Delta iti promit ca ai sa fii. ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 29 Aug 2011, 11:10

tzu_tzu_rel scrie:1. Nu este nici un concurs, este un forum de socializare..asta nu inseamna ca tre` sa-ti spun cand ma duc la peste si ora..nu esti mama si nici tata.
Asta cu forumul de socializare sa i-o spui aluia care te intreaba ce-ai mancat de diminineata si cum a fost aseara la discoteca ! Asta e un forum de pescuit iar socializarea are la baza schimbul reciproc de informatii despre pescuit !Daca eu te intreb unde ai pescuit raspunsul tau nu trebuie sa fie in nici un caz : nu-ti spun bah , ca nu esti mama si tata !Teama ca-ti iau altii locul nu o au decat cei care au impresia ca o bucata din apa publica pe care pescuiesc de fel le este in proprietate si au si certificat ptr. treaba asta ! ma mir cum de nu se apuca fiecare sa-si imprejmuiasca locul de pescuit cu sarma ghimpata !
tzu_tzu_rel scrie:2. Esti pescar de Dunare, ar trebui sa stii ca se pescuieste ''curat'' asta e aroma(sau dati la boilies?)porumb , mamaliga!(omu` poate sa te minta..deja a zis..aroma din U.E., :)) ) TOT RAMANE SECRET SI MI SE PARE NORMAL sa-l tii atat timp cat prinzi peste .Sa nu-mi spui ca ai spus tot la o partida, inclusiv locul :^O
Ai dat exact peste un pescar care prin faptul ca spune tot ce face iti va rasturna universul cunoasterii in materie de pescuit pe Dunare ! Am spus intotdeauna, oriciui m-a intrebat, unde am dat, cu ce am dat si cum am dat ! N-am stat niciodata cu frica, c-or sa-mi ia altii locul sau ca vor prinde peste mai mult ca mine ! Eu ma duc sa pescuiesc nu sa prind peste !
tzu_tzu_rel scrie:3. Nimeni nu o sa te invete ce si cum, sa prinzi! Totul este o variabila, x ii da un pumn lu` y, iar z cade!
Pescarii de valoare se impart in 2 categorii ..pescari buni si pescari MARI ! Aia buni prind numai ei, aia MARI ii invata si pe altii sa prinda !...studiaza, experimenteaza, scriu carti...toata viata asta fac !
tzu_tzu_rel scrie:4. Cand suferi cu mine la un drum, de-ti rupi masina TA si nu a mea in doua si ai vazut locurile, pe care le-am cautat de ani de zile si ti le arat mura-n gura si prinzi, sa vad daca dai din casa.
N-am masina dar am rupt biciclete, haine, scule, si tot n-am devenit un pescar atat de bun incat sa tac din gura sau sa torn altora prostii !
tzu_tzu_rel scrie:5. Este concurs..dar nu vezi? La vanat locuri !
Asta cu vanatoarea de locuri e o problema care are radacinile in braconaj si in faptul ca pe Dunare locurile care tin peste sunt din ce in ce mai putine ! Nu e vina pescarilor sportivi ca nu mai este peste peste tot ...si nici vina alora de pe forum !
tzu_tzu_rel scrie:6. Stiu pescari cu clasa, care se ''respecta'' dar nu intra pe forumuri, si daca da..sunt cativa, dar tot nu-ti zic tot!
Inca o data ...pescari buni stiu si eu...dar nu-ti spun mare lucru ptr. ca traiesc din pescuit ! Pe forum, nu vad nici un rost sa-ti tii gura inchisa ...mai ales ca rolul principal este acela de informare si automat e musai nevoie de acesti "informatori" ! Daca ne-am tine toti gura , sa nu dam nimic din casa, ce rol ar mai avea un forum ?...ne-am deschide un chat si-ar fi de-ajuns sa ne intrebam seara : ...ai prins ?...da !...ce-ai prins ?...peste !...mare ?...nu prea ! ...bine ,pa !
tzu_tzu_rel scrie: Nu vreau sa continui cu ''carcotareala''.. sunt putini cei care merita un schimb de informatii intre pescarii ''adevarati'' si cei care trec in vizita.Daca eu sunt absurd, ia te rog un pietroi si da-i in monitor, poate reusesti ceva..macar sa-mi dai dreptate undeva..daca nu..inseamna ca nu ma intelegi
Nu prea fac legatura intre datul cu pietroiul in monitor si restul discutiilor...dar ma rog, nu toti am ajuns la un nivel atat de elevat incat sa consideram ca suntem prea "adevarati" sa ajutam pe altii cu sfaturi pe forum ! In fapt, eu mi-am pierdut ca un fraier vremea pe forum dand altora explicatii despre monturi, scule, nade, etc. cand trebuia sa-mi vad numai de locul de pescuit si de ruptul masinii ca sa ajung un "adevarat" !...iar forumul trebuia sa aiba numai rubrica de avizier foto, fara posibilitatea de postare a unui text, ptr. ca deja dam din casa prea multe si ne punem viata in pericol ! Sa fim seriosi, citesc si eu pe alte forumuri de-afara si chestia asta cu : nu-ti spun bah, ca nu esti mama si tata, si-mi iei locul , nu exista !...si nu exista ptr. ca aia se inteleg ca oameni, ca pescari, nu traiesc din pescuit, nu au locuri de pescuit in proprietate, nu-si fac bilantul pagubelor ca sa ceara altor pescari daune, nu-si dau calificative intre ei, nu fac liste de asteptare la raspunsuri, iar pentru socializare folosesc alte sit-uri de profil ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 11:54

Ai inteles ceva, mai mult sau mai putin, chiar daca vrei sa ai ultimul cuvant!
Ti-ai raspuns foarte bine la tot ce am zis.

''Asta cu forumul de socializare sa i-o spui aluia care te intreaba ce-ai mancat de diminineata'' - eronat ce ai zis socializare=''2. Proces de integrare socială a unui individ într-o colectivitate.'' asta facem cu totii pe forumuri, cred ca nu am gresit , nu am intrat pe matrimonialele.ro

''Teama ca-ti iau altii locul nu o au decat cei care au impresia ca o bucata din apa publica pe care pescuiesc de fel le este in proprietate si au si certificat ptr. treaba asta ! ma mir cum de nu se apuca fiecare sa-si imprejmuiasca locul de pescuit cu sarma ghimpata !''

M-am ars de mii de ori cu locurile, chiar pe un forum am postat 2 poze cu doi somni 37 si 15 kg, a doua oara cand au fost am prins locul liber prin nu stiu ce minune, si timp de trei zile m-au inghesuit toti, mai ales cei care au citit si vizualizat locul, in urma unei expeditii a unei asociatii. NESIMTIRE MARE! De unde sa stiu ca tu nu faci parte din aceasta ramura? Sa nu mai zic de toata Romania in care rar mai gasesti cate un mar dulce.. Este imposibil ca pe rau sa-ti pui ultima lanseta langa a mea, idem si cu prima, ca am ocupat locul..ce rau fac ca mi-am luat caine..bine ca nu mi-am luat pusca!

''Ai dat exact peste un pescar care prin faptul ca spune tot ce face iti va rasturna universul cunoasterii in materie de pescuit pe Dunare ! Am spus intotdeauna, oriciui m-a intrebat, unde am dat, cu ce am dat si cum am dat ! N-am stat niciodata cu frica, c-or sa-mi ia altii locul sau ca vor prinde peste mai mult ca mine ! Eu ma duc sa pescuiesc nu sa prind peste !''

Si eu ma duc pt relaxare, intra un peste .. si mai bine! Totul este relativ oricat ai sti..mereu e loc de mai mult..si acum invat! Daca tu zici, asta nu inseamna ca sunt obligat sa fac la fel, problema ta!
DACA EXISTA CEVA DE INTREBAT SI CONSIDER CA PERSOANA MERITA EXISTA P.M. pt un schimb de informatii..vrei sa ''comunicam'' avem unde si in alta parte, nu sa ne vada lumea-n parcare ca ne dam pumni ca sa se vada superioritatea!

Daca ar fi sa imparti pe categorii..ar trebui o clasificare mai bogata.

''N-am masina dar am rupt biciclete, haine, scule, si tot n-am devenit un pescar atat de bun incat sa tac din gura sau sa torn altora prostii !''

Stiu, cunosc iti dau dreptate, prostii nu torn, nu ma declar bun..dar nu pot sa te ''simt'' ca esti ''om''.. nu sunt un caine ce da din coada la oricine se apropie..inca nu faci parte din cercul meu sa ajung sa te cunosc.. apoi discutam altfel.. dar nici sa ma luati la misto si sa va dati cu parerea..ex ai destule forumuri unde intru si vezi ce am scris,povestit!

''Asta cu vanatoarea de locuri e o problema care are radacinile in braconaj si in faptul ca pe Dunare locurile care tin peste sunt din ce in ce mai putine ! Nu e vina pescarilor sportivi ca nu mai este peste peste tot ...si nici vina alora de pe forum !''
Braconierii vegheaza.. zi si noapte inclusiv vanatorii de locuri ;)

''Pe forum, nu vad nici un rost sa-ti tii gura inchisa ...mai ales ca rolul principal este acela de informare si automat e musai nevoie de acesti "informatori" ! Daca ne-am tine toti gura , sa nu dam nimic din casa, ce rol ar mai avea un forum ?...ne-am deschide un chat si-ar fi de-ajuns sa ne intrebam seara : ...ai prins ?...da !...ce-ai prins ?...peste !...mare ?...nu prea ! ...bine ,pa !''

Informare da, corect in limita bunului simt, cel putin din partea mea, care ofera mai mult sau mai putin depinde si de cum l-a invatat ''balta'' si viata! De ce m-as ''deschide'' unui forum cu toata experienta ce am capatat-o de-a lungul vietii? Experienta capatata cum ai zis tu..biciclete,toale rupte, experimentari pe locuri si lista continua..

Mereu informez, am informat, dar pana sa ajungi sa-ti dau coordonatele prin gps si la ce dau..mai dureaza..avem ceva de grait, vrei o anumita informatie, avem mesagerie privata, nu dau de la mine sa vada o tara intreaga, imi pare rau ca AICI NU M-AI INTELES! vrei un ex. bun de copchil naiv ce am fost?

Am postat o data pe forum'' Nufaru - pescuit in delta'' Informatii cate vrei.. am fost dupa 3 luni, jale! GUNOAIE, nexam locuri de campat, era full..pt ce, ce am castigat?!? Acum sunt si mai multe informatii de cand am postat, au fost printre primele locuri pe care le-am ''promovat'' din prostie..iar vestea umbla repede!
Problema ta ca nu esti Stan patitul..si nici nu-ti doresc sa treci prin gustul amar pe care-l am si acum! Te rog, nu-mi da apa la moara, nu ne stim, ne acceptam asa cum suntem,daca vrei, nu trebuie sa fim egali ca sa ne aliniem cerintelor si sa facem pe plac chibitilor ca de astia sunt muuulti.. Imi pare rau ca si tu ma ''vezi'' altfel..la fel cum sunt si altii.. imi pare rau ca viata la noi e asa cum e.. si ca facem comparatii gen cum e afara! Aici e realitatea..aici traim, acceptam asa cum e!

Daca as fi trait peste hotare, sigur ''dadeam cat puteam din casa'' ;) Unde exista respect, intelegere..si multe altele..
Ajut, cat pot..cum pot, cine mi-a cerut vreodata nu l-am lasat balta! Iti stiu postarile de pe alt site.. cinste tie ca ai rabdare sa le raspunzi unora care au totul deja de-a gata! Le mai trebuie doar sa-i pui cocolosu` in carlig si sa-i arunci lanseta pe un loc bun apoi sa-i scoti si pestele!

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 11:57

Si ca sa inchei, oricat stii si informatie ai avea.. practica te omoara! Mai ales pe rauri..

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: DUNAREA

Mesaj de adyro » 29 Aug 2011, 13:04

Salut baieti,am fost la dunare 3 zile si am prins aceasta stiuca.FIR INTINS !
Fişiere ataşate
stiuca
stiuca
**==Fir Intis !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 29 Aug 2011, 13:18

@Tzu_Tzu_rel
Mai sus scrii ceva de coordonatele gps...e exagerat...nimeni n-a cerut asa amanunte si nu despre astea e vorba ! Eu nu inteleg retinerile astea de a raspunde unor intrebari de genul : la ce l-ai prins ? Raspusurile nu sunt obligatorii(asta e clar) dar nici de genul asta nu avem nevoie : la lanseta ...iar aroma e secreta ! Cu chestia aia de a raspunde doar celor care merita si doar in privat , m-ai dat gata ! :)) Pai ce sa facem, sa depunem CV-uri acum ca sa se lipesca vre-un raspuns de noi si sa transformam forumul intr-o versiune de messenger ?! Tati,forumul e o baza de date in crestere continua si nu este un chat privat unde ce-ai spus azi, maine s-a sters din memorie ! Informatiile acumulate si folosite pe forum nu se dau in privat, ptr. ca pot fi mai multe persoane interesate si fiecare va avea liberatea de a interpreta diferit acelasi lucru ! De fapt, toata discutia pleaca de la intelegerea pescuitului si a conunicarii pe net in functie de nevoi, pregatiri si interese ! Pe mine n-o sa ma vezi intrebandu-i pe altii cu ce bete sa dau la Dunare si nici pe Prodan n-o sa-l vezi intrebandu-i pe altii cu ce aroma sa dea la ten ...diferenta e ca daca ne intreaba altii pe noi acelasi lucru, eu spun ce stiu, iar Prodan spune ca e secret ! Inteleg ca e un pescar bun, dar nu asa progreseaza forumul asta la nivel de informatii ! Sunt forumuri care pun pret pe calitatea informatiilor si unde o poza cu o captura la un pescuit de placere vine insotita cu toate informatiile legate de nada, montura sau echipament ! Acolo userii comunica intre ei de pe acelasi palier, nu stau pe scari erarhice si nu duc grija locului de pescuit ! Ma gandesc ca si la noi se poate treaba asta, doar ca trebuie ceva vointa in plus de la unii mai putini slobozi la gura ! Parerea mea !
Sanatate multa !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: DUNAREA

Mesaj de gogu steriade » 29 Aug 2011, 13:59

kaine shanse ! #-o Was ist hier passiert ? :-?? ich habe plattfuß ! <:-P
Lume rea si invidioasa ! :-q Sa traiasca nea Prodan ca ie cel mai mare pescar si restu ie ofticosi ! >:D<

psss
am fost la peste pa prut :x si sa mori o daca mai iera prutu la locu lui ! =(( A scapat cica unu o sticla da vodca in garla si aurolaci aia da raketi dan basarabia la baut pa tot ! :-?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Aug 2011, 14:14

gor965 scrie:@Tzu_Tzu_rel
Mai sus scrii ceva de coordonatele gps...e exagerat...nimeni n-a cerut asa amanunte si nu despre astea e vorba ! Eu nu inteleg retinerile astea de a raspunde unor intrebari de genul : la ce l-ai prins ? Raspusurile nu sunt obligatorii(asta e clar) dar nici de genul asta nu avem nevoie : la lanseta ...iar aroma e secreta ! Cu chestia aia de a raspunde doar celor care merita si doar in privat , m-ai dat gata ! :)) Pai ce sa facem, sa depunem CV-uri acum ca sa se lipesca vre-un raspuns de noi si sa transformam forumul intr-o versiune de messenger ?! Tati,forumul e o baza de date in crestere continua si nu este un chat privat unde ce-ai spus azi, maine s-a sters din memorie ! Informatiile acumulate si folosite pe forum nu se dau in privat, ptr. ca pot fi mai multe persoane interesate si fiecare va avea liberatea de a interpreta diferit acelasi lucru ! De fapt, toata discutia pleaca de la intelegerea pescuitului si a conunicarii pe net in functie de nevoi, pregatiri si interese ! Pe mine n-o sa ma vezi intrebandu-i pe altii cu ce bete sa dau la Dunare si nici pe Prodan n-o sa-l vezi intrebandu-i pe altii cu ce aroma sa dea la ten ...diferenta e ca daca ne intreaba altii pe noi acelasi lucru, eu spun ce stiu, iar Prodan spune ca e secret ! Inteleg ca e un pescar bun, dar nu asa progreseaza forumul asta la nivel de informatii ! Sunt forumuri care pun pret pe calitatea informatiilor si unde o poza cu o captura la un pescuit de placere vine insotita cu toate informatiile legate de nada, montura sau echipament ! Acolo userii comunica intre ei de pe acelasi palier, nu stau pe scari erarhice si nu duc grija locului de pescuit ! Ma gandesc ca si la noi se poate treaba asta, doar ca trebuie ceva vointa in plus de la unii mai putini slobozi la gura ! Parerea mea !
Sanatate multa !
Macar spune ca e secret si nu vre-o minciuna :)) Nu de alta..musca altii din ''momeala'' si apoi vin pe forum, se plang ca nu prind peste :)) Foarte corect ce ai spus...Fir intins.. si cat mai multe capturi!

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 29 Aug 2011, 14:47

eu merg la peste sa prind ceva sa fiu in natura de pescuit pot pescui si in cada acasa dar fara rezultate ; locul este secret restul este comercial .

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 29 Aug 2011, 19:35

gogu steriade scrie:kaine shanse ! #-o Was ist hier passiert ? :-?? ich habe plattfuß ! <:-P
Lume rea si invidioasa ! :-q Sa traiasca nea Prodan ca ie cel mai mare pescar si restu ie ofticosi ! >:D<

psss
am fost la peste pa prut :x si sa mori o daca mai iera prutu la locu lui ! =(( A scapat cica unu o sticla da vodca in garla si aurolaci aia da raketi dan basarabia la baut pa tot ! :-?
bre nea GOGULE aci avusesi dreptate bre , cum zicea nea MARIN :-/
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 29 Aug 2011, 19:38

na de dragul vremurilor asea de criza mai da si PRODAN o poza bre sa se de cu curu" =)) de pamant toti ce-i ce nu-s pescari =))
Fişiere ataşate
270820111098.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de bitza35 » 30 Aug 2011, 00:20

imi permit sa scriu ce gandesc... =D> BRAVO MAESTREEEE :O ...stii cand sa ''lovesti''.fotografia spune ca ai dreptul la replica :)) ...dar nu crezi ca este cam dura? X-( ...fir intins si sanatate maxima =D> =D> =D> =D> =D>
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 30 Aug 2011, 11:54

despre salau ce se mai aude?dar scobar?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”