DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Iul 2011, 01:29

Robert Gadau scrie:Salut si multumesc, Marius,

Am inteles ...eu m-am bucurat cand am luat 2 la 500g, credeam ca il nenorocesc, cand defapt m-a nenorocit el pe mine :)) . La ecluza de la Gogosu nu am fost, dar o sa incerc weekend-ul viitor. Aici unde ma duc eu mai vine un domn la aproximativ 10 metri in stanga mea si o omoara pe platica, are locul nadit bine si vine zilnic. Eu nu am vazut una, dar ce-i drept nici nu m-am dus la balta cu vreo mamaliga simpla ... ba a fost cu vanilie, ba anason, ba csl. Aseara am facut una simpla cu 2 parti de malai extra fin si una parte faina de grau, apa din Dunare, putina sare, putin zahar si am fiert la ea vreo ora, iar la 17:30 sunt pe balta sa o incerc. Fir intins !

Trecem pe oblete :) daca altceva nu merge , si nu oricum , ci la pescuitul obletelui la taparina , cu buldo ...
Am incarcat vreo 2 filmulete pe youtube , facute sapt trecuta .. la o iesire de 45 min am luat cam 2 kg de obletzoi , numa unu si unu :)) Nu mai vorbesc despre puishorii d avat , ca-i plina Dunarea de ei ... asteptam toamna , sa inceapa ai mari sa manance , sa ne dam cu taparinele mari la ei :D




Toate cele bune .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Robert Gadau
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iul 2011, 14:51
Localitate: Portile de Fier II
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Robert Gadau » 14 Iul 2011, 10:27

Foarte tare ideea, obletii sunt gustosi si nici numai stai sa alegi la oase.

Aseara am fost la peste in acelasi loc, unde arunc mamaliga zilnic si n-am prins nimic, am zis ca o fi mamaliga proasta, dar numai bine ca a venit si "socru" la scurt timp dupa mine, se pune pe balta ..arunca ...si ....siiiiiiiiii ...dupa nici 3 minute ...un crap de 1 kg la pluta :)) ...si cateva bucati de platica in 2 ore. Deci mamaliga e buna, poate nu-i place culoarea acului =))
De pe fundul apei, patru ochi priveste
Ce sa este oare ...?!
Este doua peste !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Iul 2011, 10:55

Robert Gadau scrie:Foarte tare ideea, obletii sunt gustosi si nici numai stai sa alegi la oase.

Aseara am fost la peste in acelasi loc, unde arunc mamaliga zilnic si n-am prins nimic, am zis ca o fi mamaliga proasta, dar numai bine ca a venit si "socru" la scurt timp dupa mine, se pune pe balta ..arunca ...si ....siiiiiiiiii ...dupa nici 3 minute ...un crap de 1 kg la pluta :)) ...si cateva bucati de platica in 2 ore. Deci mamaliga e buna, poate nu-i place culoarea acului =))
:)) se poate intampla si asta ... eu am renuntat sa mai ies la pescuit , pentru ca toti cu care vorbesc sunt extrem de dezamagiti . Seara , dupa ora 19 , mai merg jos la anvelope si ma mai distrez cu obletii cu musculitele astea .. e foarte misto , si .. se si prinde , relativ bine .. poate multi o sa rada sub mustata .. auzi .. pescuit la oblete , dar cum ai zis si u , facut in faina sau pe sare ... e foarte delicios si unei beri ... doua, reci , ii sta foarte bine langa ei :d
N-am avut nici o iesire pana acum in care sa prind intr-o ora mai putin de 1 kg de obleti , toti fiind numa din aia rasariti . Toti pescarii din zona , initial se uitau foarte nedumeriti , nemaivazand chestii de genu , fiind obisnuiti sa ia numai la viermisor ... si cand vazura care e treaba , incepura sa zica ,..da sa dau si eu de 2..3 ori .. mai da ce misto e ca u mai pun la viermi pana-mi vine rau :))
pe la inceputu lui august vreau sa merg 2..3 zile la Rotunda la Izvoare , la Miron , sa incerc la un caras , o rosioara , o stiuka .. ca peste e destul acolo si noaptea pe la crap .. pana atunci , viva obletele si cleanul pe topolnita :))
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Robert Gadau
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iul 2011, 14:51
Localitate: Portile de Fier II
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Robert Gadau » 14 Iul 2011, 14:14

:)) se poate intampla si asta ... eu am renuntat sa mai ies la pescuit , pentru ca toti cu care vorbesc sunt extrem de dezamagiti . Seara , dupa ora 19 , mai merg jos la anvelope si ma mai distrez cu obletii cu musculitele astea .. e foarte misto , si .. se si prinde , relativ bine .. poate multi o sa rada sub mustata .. auzi .. pescuit la oblete , dar cum ai zis si u , facut in faina sau pe sare ... e foarte delicios si unei beri ... doua, reci , ii sta foarte bine langa ei :d
N-am avut nici o iesire pana acum in care sa prind intr-o ora mai putin de 1 kg de obleti , toti fiind numa din aia rasariti . Toti pescarii din zona , initial se uitau foarte nedumeriti , nemaivazand chestii de genu , fiind obisnuiti sa ia numai la viermisor ... si cand vazura care e treaba , incepura sa zica ,..da sa dau si eu de 2..3 ori .. mai da ce misto e ca u mai pun la viermi pana-mi vine rau :))
pe la inceputu lui august vreau sa merg 2..3 zile la Rotunda la Izvoare , la Miron , sa incerc la un caras , o rosioara , o stiuka .. ca peste e destul acolo si noaptea pe la crap .. pana atunci , viva obletele si cleanul pe topolnita :))
Da, banuiesc ca e foarte distractiv, o sa imi iau si eu doua trei taparine cand ajung in oras sa incerc aici. Iti doresc fir intins si distractie maxima la Rotunda sau unde vei alege sa mergi ! Eu raman in preajma, ma gandeam sa incerc la salau cu peste de plastic, as pune viu daca as prinde vreunu =)).
De pe fundul apei, patru ochi priveste
Ce sa este oare ...?!
Este doua peste !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 14 Iul 2011, 15:38

se pare ca m-am razgandit putin...iarasi trec la cealalta extrema , de la oblete :))
au fost niste prieteni de-ai mei aseara , pana pe la ora 2 la slatinic , catre orsova ... a intrat somnul pe viaducte ...
unul dintre ei a avut caiac si a intrat cu el .. la twister , pe fund i-a dat animal de l-a plimbat cu caiacu pe tot viaductu , vreo 20 minute dupa care i-a rupt ... pe mal , celalalt a avut si el 2 rupturi , tot somn probabil , deoarece a dat cu ficat imbibat cu feromoni din aia puturoshi ... a reusit si-a luat un crap la vreo 2 kile , la pluta , la rama si catziva soreti si cateva platici .
maine seara ne ducem din nou si o sa ramanem peste noapte , pregatiti cu bete si fire mai de doamne`ajuta :D
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 16 Iul 2011, 20:15

salut!@acum am aflat ca luni seara plec in dunare mai precis pe borcea...am mai fost de cateva ori,anul trecut in care o data am prins foarte multa stiuca,si a doua oara o mreana la 3 kg,foarte frumoasa,si in celelante partide mai nimic...as vrea sa imi spuneti si mie cum sa pescuiesc,tinand cont ca nu am asa multe accesori pe acasa de dunare,fiind incepator.Am niste ace de la maruto numarul 5(mi se par prea mari mie)si in rest ace de crap,fir textil am,bine agrafe,plumbi de 100,60,80,varteje...6 lansete echipate cu mulinete fir de 40...clopotei nu lipsesc....cam atat.Ce vreau sa stiu de la dvs cum sa pescuiesc(ma refer cum merge mai bine pe vremea asta)la crap care imi place mai mult,s-au somn,salau,dvs ce ma sfatuiti ce momeala pt somn salau?cum sa fac un forfac?acele de la maruto nr 5 nu sunt prea mari?tin sa va spun ca nu am altele:Dsingura varianta ar fi sa imi achizitionez in seara plecari din bucuresti si sa mi le fac acolo.Mai multe detali as dori pt pescuitul la crap,carlig,forfacul,momeala pe fir,direct pe carlig,ce moameala?stau 2 nopti acolo...si inca ceva,am un buget micut:D multumesc!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 17 Iul 2011, 19:00

chiar asa nu ma ajuta nimeni?spunet-mi si mie va rog cum sa pescuiesc,sa va zic ca ma duc pe bratul macin,nu am mai fost acolo....informatii va rog,la ce merge acolo?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 21 Iul 2011, 12:57

Nu imi mai trebuiesc sfaturile dvs despre dunare.Mi-au fost de mare ajutor :)) de ce io'spune ''info'' nu stiu :D cel putin in topicul asta...

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 21 Iul 2011, 14:49

georgemarian scrie:Nu imi mai trebuiesc sfaturile dvs despre dunare.Mi-au fost de mare ajutor :)) de ce io'spune ''info'' nu stiu :D cel putin in topicul asta...
Pentru ca nu se adreseaza lenesilor[puturosilor]care vor totul mura in gura,si nu au rabdare sa citeasca tot ce sa scris aici,basca cer sfaturi pe baza unor doleante lapidare si de doi bani de genul- ,,stau doua zile '', ,,buget micut'',si alte forface, brice si carice.Daca nu ai gasit pe topicul acesta exact ceea ce te interesa ,puteai ffff simplu sa intri [sa citesti]celelalte topicuri dedicate acestor zone si stiluri de care ai fost interesat,sa ceri mai umil sfaturi , MAI ALES SA AI RABDARE LA CITIT[documentat]ca har domnului sunt pline de informatii si sfaturi utile, si, nu in ultimul rand, sa NU adopti o atidune aroganta jignind aceasta comunitate ,ca vezi doamne nu au sarit,,sa iti puna rima in carlig si crapul de 20kg in carligul MARUTO.Este valabil pt mai multe persoane de genul acesta si cu o astfel de atitudine.In rest nu pot decit sa iti urez fire intinse indiferent daca o sa mai ai sau nu, nevoie de sfaturile celor ce activeaza aici pe INFOPESCAR.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 21 Iul 2011, 15:09

exacy asta am facut,am citit singur,dar am avut unele intrebari la care nu am gasit raspuns si imi era de ajutor cineva pe care sa-l intreb.Si nu am inteles ceva,daca ai un buget nu asa mare,nu ai voie sa te duci in dunare la pescuit?asta nu am inteleso.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 21 Iul 2011, 15:42

georgemarian scrie:exacy asta am facut,am citit singur,dar am avut unele intrebari la care nu am gasit raspuns si imi era de ajutor cineva pe care sa-l intreb.Si nu am inteles ceva,daca ai un buget nu asa mare,nu ai voie sa te duci in dunare la pescuit?asta nu am inteleso.
Nu ai inteles pt ca iarasi ai citit printre randuri si ai scos din context,nu a spus nimeni ca nu ai voie sa mergi,ci doar ca informatiile tale au fost vagi.Si hai sa revenim la subiectul topicului ,ma mir ca nu ai gasit informatiile de care aveai nevoie daca spui ca ai citit,pt ca despre monturile de somn ,salau si crap sa dezbatut in draci si cu exemple clare si elogvente.Acum iti dai seama ca te apuca si lehamitea sa te apuci sa dai explicatii si sfaturi de,,N''-ori repetindute la nesfarsit pe aceiasi tema,care risca sa fie banala si desueta la cat a fost de intoarsa pe toate partile.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 21 Iul 2011, 17:21

Poate am mai avut cateva intrebari care nu am stiut raspuns,da in fine,m-am descurcat eu .Si topicul acesta este pt?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 21 Iul 2011, 21:57

georgemarian scrie:.....Si topicul acesta este pt?
Sa povestim despre Dunare ! Sa mai stim si noi care unde si la ce a prins peste ! Sa mai cunoastem locuri noi ! Sa mai aflam una alta...si sa raspundem daca stim si putem la intrebarile pe care ni-i le punem unii altora...cu bun simt si rabdare...daca avem si daca vrem ! Nu suntem nici unul angajati cu contract ca sa servim topicul asta si nu avem norma de indeplinit la capitolul postari ! Avem familii si o viata sociala, nu depindem de forum si nici forumul nu depinde doar de noi ! ...in rest, topicul asta poate gazdui si intrebari stupide de genul celei de mai sus ! :-B

p.s.
Acum am aflat ca maine plec la peste ? Cu ce dau, unde dau , cum sa dau, la ce sa dau, cat sa dau ? Vreau sa-mi raspunda doar dl.GeorgeMarian ! Merci anticipat ptr. raspuns si ptr. promptitudine ! ;;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: DUNAREA

Mesaj de georgemarian » 21 Iul 2011, 23:04

am inteles,da aveti dreptate ....dar ma mirat faptu ca pana sa va cer ceva se discuta mereu pe subiect :D cum am pus si eu niste intrebari liniste totala!am inteles explicatia dvs si va dau dreptate,de mai gresim si noi,mai am de invatat!

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de bitza35 » 22 Iul 2011, 08:23

imi cer scuze ca intervin...din punctul meu de vedere nu cred ca a gresit pt simplu fapt ca a cerut public un sfat pe acest forum,intradevar,a avut o atitudine un pic ironica dar eu cred ca trebe sa iertam aceasta iesire pt ca totusi este un copil,acum doua saptamani a luat examenul de BAC,lucru care nu lau facut 85% din tinerii acestei tari...ar trebui sa ne "mandrim"cu faptul ca pe acest forum exista oameni care vor cu adevarat sa invete,tinand cont ca el totusi a postat cu o frecventa nu tocmai redusa in timpul cand trebuia sa invete alte lucruri...cu deosebit respect,tot ce am scris este o parere strict personala,nu vreau sa se inteleaga ca il apar dar mi sa parut un pic cam dura atentionarea ,vis a vis de greseala lui.sper ca parerea mea sa fie luata in considerare ca atare si nimic mai mult.va multumesc
niciodata nu spun NICIODATA...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”