DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 25 Iun 2011, 20:49

sorin1362 scrie:
sorprodan scrie:
Nelutu scrie:Sorine, las-o draq de treaba! De unde stii ca avea 22 kg. daca a rupt?? :-?? :D
celalalt a rupt bre,,,,cel de 22 e cred ca la gratar,,,,,,,,,,,,,, :D sau pe gratar =))
I'auzi bre, incet, incet, da' asa la ralanti, ne scoate Prodan din negura. O poza ceva ? Ca sa fim pe deplin lamuriti. Si dupa faza cu grataru ce a urmat ? Un zaibar puterea ursului alpino-carpato-danubian ? =))
nu bre nu zaibar ci muscat de hamburg,,,,ne-am europenizat de tot [-(
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 25 Iun 2011, 21:16

Ptr. Muntean. Chiar daca-i vechi, uite un topic care te-ar putea ajuta, din pacate s-au sters pozele din photobucket http://forum.aventurilapescuit.ro/viewt ... 35&start=0
sau asta, care mai are si poze http://forum.aventurilapescuit.ro/viewtopic.php?t=5851
Pescuitul s-a desfasurat mai jos de Garla Mare dar este aceeasi zona, se preteaza si intr-o parte si-n cealalta

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 25 Iun 2011, 23:20

multumesc,ard de nerabdare sa ajung.pe somes nu merge decat cosacul cu bot turtit.stima

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 27 Iun 2011, 12:13

ADRYAN1981 scrie:salut, poate ma ajuta cineva cu un sfat.
intentionez la sf spt viitoare sa fac o partida de pescuit pe ostrovul mare - pe dunare in apropiere de pf2 , incerc sa atasasez o poza cu locatia. A fost cineva pe acolo ? Cam ce ar merge si merita sa pescuiesc in zona ??? Multumesc.

am facut sapt trecuta cateva iesiri in zona.
In larg , foarte mult fitofag si avat care in timpul pranzului rapea necontenit .
Pe langa mal , treceau bucati de rosioara de cel putin 1,5 kg ... care dealtfel se regaseau si in larg , in bancuri ,la suprafata apei .
Am incecat la avat cu diverse chestii si am reusit sa pacalesc doar unul singur de aproape 3 kg . Plumb ca cel de scrumbie de tip pix , cu ochete la ambele capete . Intr-o parte legatura cu linia , iar dincolo inel despicat ce prindea si o ancoritza pe care am pus un twister alb . In momentul in care pika in apa , se speriau rosioarele si fierbea apa in acel loc imediat .
Rosioara n-am luat , desi am incercat si la rotative si microvolere si muste artificiale cu buldo .
Probabil ca merge fie la pluta fie pe fund , dupa o buna nadire in prealabil .
Fişiere ataşate
untitled.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 01 Iul 2011, 06:45

am fost ieri pe apa dupa doua saptamani de pauza ,,,,,sarea , seara tenul pe mijlocul ostrovului,,,am dat dupa somn insa slabuta miscarea,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 01 Iul 2011, 07:18

azi ma duc dupa stiuca pe c0 , a scazut apa un metru e trestia pe mal,,,,, :D
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 01 Iul 2011, 23:37

domnilor,crapul momit cu porumb inmuiat si pormb uscat pe fir de par,pana aici am inteles.platica patrat de mamaliga sau buchet de viermusi?scobarul,batca ,cosacul ,vaduvita la feeder sau bolo?si ce alte sfaturi ii puteti da unui pescar de somes care face o partida de pescuit de 7 zile pe dunare in zona pristol-garla mare.cu respect.
p.s.bunicul meu pescuia pe dunare la zaota la fund si la tarus la pluta,in afara de numarul pestilor ce s-a schimbat de atunci?stima

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 02 Iul 2011, 09:37

muntean scrie:domnilor,crapul momit cu porumb inmuiat si pormb uscat pe fir de par,pana aici am inteles.platica patrat de mamaliga sau buchet de viermusi?scobarul,batca ,cosacul ,vaduvita la feeder sau bolo?si ce alte sfaturi ii puteti da unui pescar de somes care face o partida de pescuit de 7 zile pe dunare in zona pristol-garla mare.cu respect.
p.s.bunicul meu pescuia pe dunare la zaota la fund si la tarus la pluta,in afara de numarul pestilor ce s-a schimbat de atunci?stima
multe s-au schimbat bre,,,, multe spre exemplu a aparut un nou pradator ,,,,,electricianul ~x(
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: DUNAREA

Mesaj de florian1954 » 02 Iul 2011, 13:26

Muntean,depinde când ai fost ultima dată în zona unde vrei să mergi.Zaota se practică şi acum,în general tot aşa se pescuie,însă,în momentul de faţă nu se prinde peşte...Încearcă şi la pătrat de caşcaval ptr.o mreană,nu se ştie niciodată.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 02 Iul 2011, 16:11

Muntean, ptr. pescuitul scobarului iti recomand acest articol http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... lagiu.html

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 02 Iul 2011, 20:39

Chiar nu mananca nimic?nici carasul;platica?respect

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 02 Iul 2011, 21:01

pe somes cand nu merge nimic prindem fitofagi

Avatar utilizator
muntean
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2011, 00:14

Re: DUNAREA

Mesaj de muntean » 02 Iul 2011, 21:11

pe somes la bolo linie 0,14 forfac 0,10
Fişiere ataşate
Imagine0037.jpg

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 02 Iul 2011, 21:41

muntean scrie:pe somes cand nu merge nimic prindem fitofagi
mai muntene,vezi ca ai gresit topicul,aici este vba de Dunare.Vezi ca exista pe acest forum un topic pt Somes.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 03 Iul 2011, 06:51

Sebastian scrie:
muntean scrie:pe somes cand nu merge nimic prindem fitofagi
mai muntene,vezi ca ai gresit topicul,aici este vba de Dunare.Vezi ca exista pe acest forum un topic pt Somes.
ce mai conteaza bre ,,, important e ca a prins,,,,,nu???? :-B
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”