Sfat achizitionare mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 22 Dec 2010, 00:11

Buna ziua tuturor,

M-am decis ca ar fi cazul sa scap de okumele mele PL si sa-mi iau un set nou de mulinete . Pretul pe bucata ar fi in jur de 800 de lei. Nu ma intereseaza foarte mult bait runnerul , dar conteaza lungimea lanseurilor si fiabilitatea.

Variante :
1. Shimano Ultegra XTA 12000 - 839 lei (am vazut-o live si mi s-a parut super ok)
2. Shimano BBLC - 759 lei
3. Shimano Ultegra XTB 5500 - 700 lei (mi se pare foarte mic tamburul , mai mic ca la okumele mele , si ma gandesc ca nu prea e in regula in lanseurile la distanta , in rest e bijuterie)
4. Daiwa Emblem Pro 4500 - 702 lei
5. Daiwa Tournament Entoh 4500 - 645 lei daca mai e la reducere

Ar mai fi Daiwa Windcast z , dar la noi nu se gaseste inca si este destul de noua(nu stiu ce fiabilitate are) si noua mulineta de la Shimano , Ultegra Ci4 XSA 5500 (nu se gaseste la noi si cred ca are tamburul ca pe ultegra 5500 xtb).

Ce ma sfatuiti sa iau? In conditiile in care nu am lansat cu nici una dintre ele si nu stiu cum se comporta in driluri.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Driscu Radu » 22 Dec 2010, 00:24

Ca ideea generala daca nu te deranjeaza free runerul in tambur ultegra xta 12000 e ok vine cu tambur de rezerva diferentiat fata de cel principal bblc se pare ca nu mai e ceea fost si nu are tambur de rezerva de cealalta ultegra nu stiu nimic.Mai poti incerca asa ceva http://www.chronocarpe.com/moulinet-quick-p-3755.html , pe care o am si sunt foarte multumit de ea.

Avatar utilizator
adi_cont
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 26 Oct 2009, 23:23

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de adi_cont » 22 Dec 2010, 08:51

Eu zic sa alegi Shimano cu incredere, astfel :

1. Shimano Ultegra 12000XTA
2. Shimano BBLC
3. Shimano Ultegra 14000XTB (daca mai pui ceva peste cei 800 lei)

Primele 2 si-au aratat valoarea si performantele de-a lungul anilor, fiinde testate de pescarii la crap de la noi atat in partide obisnuite cat si in concursuri.
In schimb,Ultegra 14000XTB e o mulineta de generatie mai noua, iar ca specificatii si fiabilitate in opinia mea e peste
celelalte doua.

Adrian C.

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de florian serban » 22 Dec 2010, 10:20

salut

depinde si pe ce lansete le folosesti.
cel mai important este ca lanseta sa se echilibreze cat mai bine cu mulineta.
daca veri o mulineta mai usoara ultergra 5500 este ideala daca nu bblc.

spor la cumparaturi

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de mikif » 22 Dec 2010, 23:49

crap.ro

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 23 Dec 2010, 01:33

mda , pacat ca mai e doar 1 , ca le luam instant X-( . Mai astept pana dupa anul nou si cred ca iau 4 ultegra 5500 , asta in caz ca nu apare ci4 pana atunci.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de claufishi » 27 Dec 2010, 13:38

Din cele 5 modele de mulinete enumerate de tine fara discutii BBLC , eu asa cred din urmatoarele cauze:
-ultegra 12000 ofera lanseuri lungi insa la capitolul DIRECTIE lasa de dorit comparativ cu bblc si iti zic din propria experienta. baitrunner-l pe fata mi se pare cam incomod (incearca sa compari utilizarea baitrunner-lui clasic cu cel de pe fata daca ai posibilitatea intr-un magazin macar daca nu ai cum la pescuit).mai comod e fara baitrunner daca mulineta are frana micrometrica. probabil ti se pare ca bblc e grea dar diferenta intre ea si ultegra 12000 este de doar 20 grame.
-ultegra 5500 are tamburul cam mic pentru necesitatile tale respectiv lanseu lung iar celelalte modele au din nou un tambur mai mic decat ultegra 12000 si bblc, in rest sunt ok.
Toate acestea sunt menite cerintelor tale de lansare la distanta iar daca doresti un pescuit de finete cu niste lansete finute, si nu doresti neaparat distante maricele, atunci ultegra 5500 este nemaipomenita.
PAREREA MEA

P.S.BBLC nu mai este ce a fost = gresit zic eu. totul se datoreaza multitudinii de modele ale firmelor consacrate care au creat o gama larga de mulinete cu proprietati asemanatoare , astfel incat sunt prea multe modele din care sa alegi, care se apropie sau depasesc bblc-l,si din aceasta cauza nu mai este ca atunci cand existau putine modele si bblc-l era in fruntea piramidei distanta-precizie-fiabilitate-rezistenta-pret ;) . Daca bblc-l nu mai este ce a fost putem spune si ca shimano nu mai este ce a fost ca nu cred ca cei de la shimano au facut bblc mai proaste si mai in graba si in rest totul este la fel => ca si ultegra ar trebui sa nu mai fie ce a fost. nu stiu ce credeti dar asta este parerea mea. Daca este cineva care a "disecat" un bblc modelul vechi si unul nou si a gasit puncte slabe si nu diferente(pt ca nu intotdeauna diferentele sunt puncte slabe) sa intervina si sa ne lumineze aceasta intunecata parere
Sarbatori Fericite si Un An Nou cu foarte multe fire "INCINSE" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de claufishi » 27 Dec 2010, 13:46

Asadar totul se datoreaza stiintei si tehnologiei care este intr-o continua evolutie si care tinde catre performante si face ca "soarele sa rasara nu doar pe strada SHIMANO". Eu zic ca poti alege linistit bblc care mi se pare cea mai potrivita cerintelor tale.

TOATE CELE BUNE SI FIR "INCINS **== "
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 27 Dec 2010, 19:46

Am ales deja ultegra xta 12000 , am luat-o pe cea la oferta si mai astept in ianuarie cand se vor aduce , pentru inca 3. Am luat in calcul mai multe aspecte dintre care am ramas intre bblc si ultegra 12000 xta :
1. BBLC 760 lei fara tambur de rezerva - singurul avantaj (desi mic) ca are baitrunner separat.
2. ultegra 12000 xta are tambur de 10000 de rezerva , arunca mai departe , este putin mai usoara , si per total mai ieftina . Singurul dezavantaj , baitrunner pe tambur , dar m-am jucat putin cu ea si nu mi se pare asa de incomod.

Multumesc oricum pentru sfaturi. Sarbatori fericite!

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de BerNard » 02 Ian 2011, 10:38

ce parere aveti de mulineta SERT - DAGGER 7006 mie mi se pare pare acceptabila la pretul pe care il are
baitrunnerul nu ma intereseaza prea mult
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 06 Ian 2011, 23:07

Salutare tuturor ,

M-am tot interesat de ultegra xta 12000 , avand in vedere ca trebuie sa-mi mai iau 3 bucati pentru a-mi completa setul si am auzit tot felul de variante in legatura cu fabricarea acestora . Intrebare: voi ce stiti? se mai fabrica modelul asta sau ar trebui sa ma reorientez la alt model? Daca stau bine sa ma gandesc , si daca as mai gasi 3 bucati parca tot nu le-as lua , pentru ca daca ies din fabricatie nu o sa mai gasesc piese de schimb , tamburi sau , mai rau, alta mulineta(in caz ca se strica ceva la ele). :-?

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de scorpion » 07 Ian 2011, 09:06

daca sunt in catalogul din 2011,tu ce crezi?...

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Dan Andrei » 07 Ian 2011, 09:59

scorpion scrie:daca sunt in catalogul din 2011,tu ce crezi?...
Daca tu ai vazut in catalogul din 2011 Ultegra XTA eu mananc toate cataloagele scrise in limba romana pe care le editeaza Shimano :D Tu confunzi XTA cu XTB care nu arata de loc la fel si este si mai scumputa pt ca a primit niste imbunatatiri :lol:
Numai bine!

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 07 Ian 2011, 11:50

Dan Andrei scrie:
scorpion scrie:daca sunt in catalogul din 2011,tu ce crezi?...
Daca tu ai vazut in catalogul din 2011 Ultegra XTA eu mananc toate cataloagele scrise in limba romana pe care le editeaza Shimano :D Tu confunzi XTA cu XTB care nu arata de loc la fel si este si mai scumputa pt ca a primit niste imbunatatiri :lol:
Exact , ultegra xta 12000 nu este nici macar in catalogul din 2010 , m-am uitat pe el zilele trecute . Nici nu stiu cum s-a mai gasit pe la noi , probabil stocuri mai vechi.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Dan Andrei » 07 Ian 2011, 16:14

Galante scrie:
Dan Andrei scrie:
scorpion scrie:daca sunt in catalogul din 2011,tu ce crezi?...
Daca tu ai vazut in catalogul din 2011 Ultegra XTA eu mananc toate cataloagele scrise in limba romana pe care le editeaza Shimano :D Tu confunzi XTA cu XTB care nu arata de loc la fel si este si mai scumputa pt ca a primit niste imbunatatiri :lol:
Exact , ultegra xta 12000 nu este nici macar in catalogul din 2010 , m-am uitat pe el zilele trecute . Nici nu stiu cum s-a mai gasit pe la noi , probabil stocuri mai vechi.
Ultima aparitie a fost in catalogul din 2008 =P~
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”