Sfat achizitionare mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Sfat achizitionare mulinete

Mesaj de Galante » 09 Ian 2011, 21:29

Gata , mi-am luat 4 ultegra 5500 xtb cu ajutorul lui mikif care , pe langa faptul ca mi-a primit mulineta inapoi , a avut rabdarea de a-mi explica cam tot ce se poate despre aceste mulinete (si nu numai). Sunt super incantat de ele , desi la 12000 xta era tamburul mai mare si "poate" aruncam mai departe cu ea. Acum , am o intrebare. Am tot incercat sa pun saibe pentru o asezare conica a firului. Problema e ca mereu va ramane spatiu intre buza tamburilui si fir. Aceast spatiu dispare doar daca fac conicitate inversa , insa am inteles ca nu prea e recomandata pentru aruncari la distanta. Din experienta voastra , ati observat diferente ca distanta in aruncari intre un tambur incarcat normal si unul cu baza conului spre baza tamburilui? Adica merita sa ma chinui in a adauga saibe sau sa las mulinetele cum sunt ele din fabrica?

Atasez niste poze facute dupa ce am incarcat tamburul. In cazul asta am mai pus doar o saiba in plus. De la 2 incolo conul devine mai vizibil dar si spatiul dintre fir si buza de sus a tamburului se mareste.
Firul folosit este Sufix Excelon 0.28mm.
Fişiere ataşate
P1090004.JPG
P1090003.JPG
P1090002.JPG
P1090001.JPG

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”