modificare frana mulineta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 12:56

Poate cineva sa imi explice cum pot modifica frana mulinetei astfel incat la o jumatate de tura, maxim o tura, aceasta sa fie inchisa complet? Am vazut ca unii pescari au facut acest lucru, excelent pentru mulinetele fara baitrunner :-?
Multumesc!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
vladuros
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2010, 14:20
Localitate: bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de vladuros » 08 Feb 2011, 13:59

http://www.youtube.com/watch?v=aNXMQCnWXS0

ideal e sa pui o bucata de tub(dintr-un pix de exemplu) de aceeasi dimensiune in locul arculetului

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de Vali_ms » 08 Feb 2011, 14:30

eu am folosit o piulita cu diametrul filetului mai mare decat cel al axului,am carp expert long cast 9000,i-mi ia un pic mai mult de un sfert de rotatie
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 15:10

vladuros scrie:http://www.youtube.com/watch?v=aNXMQCnWXS0

ideal e sa pui o bucata de tub(dintr-un pix de exemplu) de aceeasi dimensiune in locul arculetului
ms mult de tot, foarte ajutator filmuletul. eu am cautat pe youtube dar nu am gasit :)
toata stima!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 15:14

Vali_ms scrie:eu am folosit o piulita cu diametrul filetului mai mare decat cel al axului,am carp expert long cast 9000,i-mi ia un pic mai mult de un sfert de rotatie
ms pt raspuns!
o sa ma joc un pic pe niste okuma mai vechi, in caz ca stric ceva, sa nu imi para rau :)

dupa ce ai facut modificarea, esti multumit? ai probleme cu ajustarea franei in drill? nu e cam scurt intervalul de sfert de rotatie pentru ajustare?
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
addi
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 23 Noi 2010, 19:25
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de addi » 08 Feb 2011, 19:33

elephunk scrie:Poate cineva sa imi explice cum pot modifica frana mulinetei astfel incat la o jumatate de tura, maxim o tura, aceasta sa fie inchisa complet? Am vazut ca unii pescari au facut acest lucru, excelent pentru mulinetele fara baitrunner :-?
Multumesc!
Salut!
pentru mulinetele Okuma (Spector, Synex poate si alte modele) gasesti solutia la magazinul din Rahova al lui Dan Mitranescu. Este o bucsa de bronz (...cred) la 3 lei bucata, dar nu strange/elibereaza frana complet la juma' de tura ci cam la o tura intreaga.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 20:08

addi scrie:
elephunk scrie:Poate cineva sa imi explice cum pot modifica frana mulinetei astfel incat la o jumatate de tura, maxim o tura, aceasta sa fie inchisa complet? Am vazut ca unii pescari au facut acest lucru, excelent pentru mulinetele fara baitrunner :-?
Multumesc!
Salut!
pentru mulinetele Okuma (Spector, Synex poate si alte modele) gasesti solutia la magazinul din Rahova al lui Dan Mitranescu. Este o bucsa de bronz (...cred) la 3 lei bucata, dar nu strange/elibereaza frana complet la juma' de tura ci cam la o tura intreaga.
Am vazut ca Dan Mitranescu are Axeonul lui modificat asa, nu stiam ca are si de vanzare respectiva bucsa, o sa ma duc sa vad ce si cum. Multumesc mult pt informatie
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de Vali_ms » 08 Feb 2011, 20:15

cu cat mai scurt cu atat mai bine,probleme nu,am desfacut capacul si nu exista semne de uzura
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 20:24

Vali_ms scrie:cu cat mai scurt cu atat mai bine,probleme nu,am desfacut capacul si nu exista semne de uzura
Am inteles. Multumesc mult pt ajutor!

Toata stima!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2011, 22:31

Am modificat franele le Okuma Axeon acum patru ani.Acum ma laud cu ideea ... :D Functioneaza foarte bine si acum .
Plaja utila a franei este de aprox. 270 grade ( de la ora 12 pana la ora 9 a unui ceas ... cu limbi :D ).
In acest interval sunt toate sensibilitatile franei de la una tare necesara la aruncare , pana la una lejera , folosita in asteptare. Un fel de baitrunner ... ieftin si sigur.

Bucsa folosita trebuie sa aiba dimensiunile arcului inlocuit ( diametru interior / exterior si lungime ) si totodata sa fie dintr-un material inoxidabil ,cu duritate mai mare. ( de ex. aluminiul nu este bun deoarece prin strangere se deformeaza si se fixeaza de ax ...).

Acum sunt atat de dependent de acest sistem de franare incat am sfatuit si pe cei de la Hakuyo sa puna pe noile mulinete direct aceste bucse , iar arculetul ,pentru cine doreste, sa vina separat de mulineta intr-o pungulita.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 08 Feb 2011, 22:52

Dan Mitranescu scrie:Am modificat franele le Okuma Axeon acum patru ani.Acum ma laud cu ideea ... :D Functioneaza foarte bine si acum .
Plaja utila a franei este de aprox. 270 grade ( de la ora 12 pana la ora 9 a unui ceas ... cu limbi :D ).
In acest interval sunt toate sensibilitatile franei de la una tare necesara la aruncare , pana la una lejera , folosita in asteptare. Un fel de baitrunner ... ieftin si sigur.

Bucsa folosita trebuie sa aiba dimensiunile arcului inlocuit ( diametru interior / exterior si lungime ) si totodata sa fie dintr-un material inoxidabil ,cu duritate mai mare. ( de ex. aluminiul nu este bun deoarece prin strangere se deformeaza si se fixeaza de ax ...).

Acum sunt atat de dependent de acest sistem de franare incat am sfatuit si pe cei de la Hakuyo sa puna pe noile mulinete direct aceste bucse , iar arculetul ,pentru cine doreste, sa vina separat de mulineta intr-o pungulita.
Asta da raspuns complet :D

Ma interesa daca la un astfel de sistem iti acopera toate sensibilitatile franei in drill, in functie de greutatea si forta pestelui si m-ai luminat, in sfarsit sunt lamurit pe deplin :P

Eu zic sa faci o colaborare cu Hakuyo si in vederea savarsirii unei mulinete, pentru ca MTX-urile gandite si de tine sunt extraordinare calitate - pret. Ar fi excelent daca ar exista o mulineta de la Hakuyo la fel de buna cum sunt MTX intre lansete :)

Toata stima si respectul meu, domnu' Mitranescu
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de eden » 08 Feb 2011, 23:52

daca o face si pe-asta, mi-e teama sa nu-l calce vre-o masina neagra fara numere, cu sofer platit de daiwa sau shimano :)) numai bine !!!
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de bujor marius » 09 Feb 2011, 02:24

ca sa se unteleaga mai exact in locul arcului trebuie pus ceva identic cu el ( diametru interior, exterior, latime si lungime) cu o duritate mare( inox) si care sa nu rugineasca ???

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Feb 2011, 02:41

bujor marius scrie:ca sa se unteleaga mai exact in locul arcului trebuie pus ceva identic cu el ( diametru interior, exterior, latime si lungime) cu o duritate mare( inox) si care sa nu rugineasca ???
inox, alama ...ca sa nu rugineasca.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: modificare frana mulineta

Mesaj de elephunk » 09 Feb 2011, 15:25

Dan Mitranescu scrie:
bujor marius scrie:ca sa se unteleaga mai exact in locul arcului trebuie pus ceva identic cu el ( diametru interior, exterior, latime si lungime) cu o duritate mare( inox) si care sa nu rugineasca ???
inox, alama ...ca sa nu rugineasca.
un plastic mai dur, cilindric, este ok? :-?
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”