Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 15:27

Multumesc, sunt chiar incintat de ele ;;)
Povestea cu betele scurte, la mine e cam asa: cind mergeam eu la pescuit ( pe vremea lui Tutankamon .. :D ), dadeam cu 2,40. Rar dadea cineva cu bete mai lungi. Prin urmare eu sunt obisnuit cu aruncari relativ scurte, si mi se pare chiar incomoda o lanseta mai lunga. Chiar ma gindeam ce face un pescar cu un bat de 3,90 cind aduce un crap de 2-3 kile si vrea sa-l scoata singur din apa cu minciogul fara ajutor ?
E foarte posibil sa nu mai fiu eu la curent cu noile tehnici, dar cel putin o perioada ma voi simti foarte bine cu astea de 2,75. O sa vad cum e si cu bete mai lungi, amicii mei avind toti de la 3,60 in sus, si daca o sa-mi vina pofta de "mai lungi" iau alte bete. Important e sa incep sa merg la balta, si om vedea dupa ce si cum.

Zilele urmatoare imi iau minciog+juvelnic, si poate o husa pentru 2 lansete in care sa intre cu mulinetele pe ele. Apropo de chestia asta, e buna ideea cu lasatul mulinetelor pe bete, sau sa le transport "batrineste" separat ?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Mai 2010, 15:46

Reluaurel scrie:Multumesc, sunt chiar incintat de ele ;;)
Povestea cu betele scurte, la mine e cam asa: cind mergeam eu la pescuit ( pe vremea lui Tutankamon .. :D ), dadeam cu 2,40. Rar dadea cineva cu bete mai lungi. Prin urmare eu sunt obisnuit cu aruncari relativ scurte, si mi se pare chiar incomoda o lanseta mai lunga. Chiar ma gindeam ce face un pescar cu un bat de 3,90 cind aduce un crap de 2-3 kile si vrea sa-l scoata singur din apa cu minciogul fara ajutor ?
E foarte posibil sa nu mai fiu eu la curent cu noile tehnici, dar cel putin o perioada ma voi simti foarte bine cu astea de 2,75. O sa vad cum e si cu bete mai lungi, amicii mei avind toti de la 3,60 in sus, si daca o sa-mi vina pofta de "mai lungi" iau alte bete. Important e sa incep sa merg la balta, si om vedea dupa ce si cum.

Zilele urmatoare imi iau minciog+juvelnic, si poate o husa pentru 2 lansete in care sa intre cu mulinetele pe ele. Apropo de chestia asta, e buna ideea cu lasatul mulinetelor pe bete, sau sa le transport "batrineste" separat ?
Si de ce crezi ca toti au de 3.60? Nu crezi ca au testat toate marimile pana sa ramana la 3.60? :)) Si eu am vandut telescopicele de 3m in favoarea unor bete din 2bucati, de 3,60 si se cunoaste diferenta, arunc mult mai departe.
In principiu, ca sa scoti un crap de 3kg (sa zicem) e bine sa te ajute cineva cu minciogul insa, nu este neaparat.
Acum exista minciog cu deschiderea destul de mare, iar la imbinarea cu manerul , are un "plutitor" care mentine minciogul la suprafata si il poti tine doar cu o singura mana iar cu cealalta aduci pestele. Se gaseste si separat: http://www.totalfishing.ro/plutitor-pen ... -7902.html
Al meu n-are plutitor, dar este mic si il pot tine oricum. Cred ca daca prind un peste de 10kg e de 2 ori cat minciogul. Dar foarte rar mi se intampla sa plec la pescuit singur.
In ultima partida care am facut-o, l-am vazut pe un om langa mine, prinsese un crap de vreo 2kg - lanseta cu pluta aruncata unde prindeam eu - si nu avea minciog il tot plimba pe langa mal pt ca nu putea sa intre. Si m-am dus si l-am ajutat cu minciogul meu. Apoi mi-a zis ca "cand te vazui ca vii spre mine, crezui ca imi reprosezi ca aruncai langa tine"
:)))))))
Unde mai pui ca eu nu prinsesm nimic pana in momentul respectiv.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 16:02

Stiu ca ar trebui sa ai dreptate, altfel n-ar da toata lumea cu "d-alea" lungi. Eu voi avea nevoie totusi de ceva timp sa nu mai vad in batul lung o undita in loc de lanseta ... :D

Acum "sap" dupa huse. Am gasit aici o gramada http://www.energofish.ro/product.php/Hu ... -J15/3090/ . Daca voi ziceti ca se "poarta", imi voi lua.

l.e.
Primul semn bun e ca nevasta-mea n-a facut crize pina acum. A venit de la servici acum juma de ora si m-a vazut cu acareturile intinse, m-a intrebat cit au costat, i-am zis, si a zimbit :D
Asadar, saptamina viitoare cred ca mai bag vreo 2 mil in "accesorii" :">

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Mai 2010, 17:15

=)) =)) =))
Pai asteapta momentul cand o sa-si cumpere ceva in scop personal, care o sa coste cam cat accesoriile tale, si atunci o sa-ti inchida gura :D

Referitor la husa din link, mie mi se pare cam mare. Tinand cont ca tu ai lansete telescopice...ar trebui sa-ti iei o husa mica, atat cat sa intre telescopicele stranse. Persoanele care le cunosc eu, si care folosesc telescopice, le pastreaza in husele in care le-au cumparat iar mulinetele in rucsac.
Aici nu stiu ce sa-ti recomand :D

Later edit: acum am vazut de fapt ce lansete ai tu, aveam impresia ca sunt cormoran profiline, ramasesem cu gandul de la alt thread. Lanseta ta stransa are cam 135-140, husa respectiva este de 170 deci intra, dar ma gandesc ca poate gasesti una mai mica de 140.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 17:34

Daca are cu ce, n-am nimic impotriva :D Serios vorbind, am o super nevasta. Nu-mi face niciodata observatii cind cheltui, dar stie ca ( nefiind zgircit ) nu cheltui totusi bani aiurea.

Ai dreptate, am masurat betele si au 143 , asa ca tre sa caut ceva de 150 cm.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 30 Mai 2010, 12:59

Bai baieti, a innebunit lupu !
Am fost in tirg ( vitan ) sa caut bambine. Ei bine, sa mor daca pricep de ce nu se mai gaseste nimic civilizat pe nicaieri. Am cautat bambine cum erau odata, pe care le puteai scoate si pune cu o singura mina. OHA, se uitau aia la mine de parca eram in kuru gol cind ii intrebam. Mi se pare total idiot sa nu poti gasi o amarita de bambina cind magazinele gem de accesorii care mai de care mai "evoluate". O sa ma duc si prin Obor ( daca or mai fi pescari p-acolo ) sa vad daca gasesc, ca prin magazinele online nu exista asa ceva. Daca nu, o sa-mi fac singur.
Nu ma intereseaza sa-mi iau avertizori electronici pentru simplul motiv ca eu ma duc la pescuit sa simt toata placerea pescuitului, sa ma relaxez, si nu sa aud beep-uri pina si pe balta ! @-)

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 31 Mai 2010, 12:37

Iar am "spart" bani .... Am luat adineauri minciog Blue Fox ( 80 lei ) si husa Cormoran pentru 2 lansete echipate ( 120 lei ).
Cu bambinele m-a salvat nevasta-mea aratindu-mi niste bratari d-ale ei super ! Caut bile si mi le fac singur.
Ma mai gindeam la un Rod Pod, dar le-am incercat in magazin adineauri si se cam fleonfane, chiar si cele scumpe.
Deocamdata merg pe cracanele clasice care le-am luat la 4 lei/per. si mai vad dupa.
Chiar asa, nu exista rod-poduri stabile ? Asa "face" toate ? :-?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 31 Mai 2010, 22:33

Referitor la bambine, poti folosi o "felie" de cartor crud, crestata pana la jumate ca sa stea pe fir iar greutatea..o alegi marind grosimea feliei. Dar daca bate vantul, nu mai stii cand trage si cand nu :)
Sau poti cumpara acele bambine asemanatoare starletilor
Daca vrei sa fii modern, poti folosi swingeri:

Imagine
http://www.totalfishing.ro/swinger-gy1- ... -6333.html

Astea fiind mai mult "intinzatoare" de fir, cam ai nevoie si de avertizoare sonore.
In poza 2 poti sa vezi detalii.
Fişiere ataşate
18.JPG
sw.JPG
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 31 Mai 2010, 23:03

Ok, sa zicem ca-mi iau swingere. Dar daca nu iau si avertizoare sonore nu functioneaza ? Sincer, imi e cam neclar cum functioneaza intinzatoarele astea. Sau mai degraba nu pricep cum e prins de fir si cum "sare" firul cind intepi pestele .. :-?
Ramin dator cu o bere daca-mi explici.
Merci in avans

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 31 Mai 2010, 23:15


Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2010, 12:52

Swingerul are un clips, care sare automat...adica cand tragi mai puternic de fir, acesta iasa usor din acel clips.

Nu stiu daca poti folosi fara avertizoare. Principalul rol al acestui swinger este de intinzator de fir, tine firul intins pentru ca avertizorul sa functioneze in parametrii normali. Daca folosesti un plumb mai usor decat greutatea swingerului, care la mine este de 60grame [cred?], swingerul o sa se lase in jos - adica o sa traga montura inapoi.
Nu sunt atat de experimentat, nu iti pot spune cu precizie si 100% sigur, poate ar trebui sa las pe cineva profesionist sa-ti explice.
Ideea cu avertizoarele sta cam asa; in pescuitul crapului este putin mai complicat, fata de pescuitul carasului. La caras e simplu, poti sa stai cu ochii pe bambina. Aici este putin diferit, nu poti sa stai mereu cu ochii pe bambina pentru ca trasaturile pot veni la cateva ore, din cauza asta folosesti avertizorul, care bipaie atunci cand se misca firul.
Am vazut o gramada de pescari fara avertizoare. Eu personal nu folosesc avertizoare, poate si din motive financiare dar mie personal nu-mi plac. Nu am ratat pana acum un peste din cauza ca nu eram atent. Ori eu, ori prietenii cu care pescuiesc, cineva tot observa bambina si pot sa intep la timp.
Motivul pentru care mi-am luat swingere, o partida in care batea vantul foarte puternic si n-am putut sa deosebesc trasaturile, sau cand batea vantul, motiv pt care n-am prins nimic, desi pestele manca frumos.
Swingerele, datorita tijei de metal, protejeaza firul impotriva vantului si nu ai alarme false!
Hai ca iar am scris un roman, daca nu intelegi ceva, intreaba :D


PS: pozele trebuie sa le vizualizezi de jos in sus, de la ultima la prima pentru ca asa s-au uploadat, dar explicatiile incep de jos :D
Fişiere ataşate
iar cand ridici lanseta, se ridica si el in sus , si in felul acesta clipsul elibereaza firul fara greutate
iar cand ridici lanseta, se ridica si el in sus , si in felul acesta clipsul elibereaza firul fara greutate
djalinuu_1308.jpg
djalinuu_1307.jpg
treci firul prin el
treci firul prin el
clipsul de care spuneam, desfacut
clipsul de care spuneam, desfacut
asa arata sistemul de prindere al firului
asa arata sistemul de prindere al firului
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 01 Iun 2010, 13:07

Foarte interesant ce spui. Sa inteleg ca si tu folosesti deobicei bambina, si swinger numai in situatii limita cind de ex. bate vintul tare. Am inteles bine ?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2010, 14:46

De cand am swingerele, nu mai folosesc alte bambine.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 01 Iun 2010, 15:09

Nu stiu daca poti folosi fara avertizoare. Principalul rol al acestui swinger este de intinzator de fir, tine firul intins pentru ca avertizorul sa functioneze in parametrii normali.
Daca tu le folosesti fara avertizoare, insemna ca e OK, nu ?
Parca vad ca o sa-mi iau la un moment dat si avertizoare, dar acum sunt deja praf cu banii.
Ma uitam si la buzz-bar, care mi se par mai practice decit rod podurile. Dar ajung iar la problema banilor si o sa mai amin citeva saptamini cumpararea unuia. Vreau ceva simplu, usor de carat si destul de stabil.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2010, 16:57

Momentan folosesc suporti normali pentru ca inca sunt la inceput si nu sunt atat de experimentat incat sa pescuiesc cu lansetele atat de apropiate una de alta. Si mie imi place buzz-bar'ul , o sa iau in calcul pe viitoare cand mai fac rost de bani :D Momentan este cam criza.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”