Daiwa Emcast Advantage 4500

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de clean » 06 Oct 2009, 18:20

Cine imi poate da si mie relatii despre aceasta mulineta???? Vreau sa-mi cumpar dar mai vrea pareri....
Multam!

Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de clean » 07 Oct 2009, 08:42

Chiar nu stie nimeni nimic???? Nu se poate....

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de stefanflorin » 08 Oct 2009, 23:35

daca te ajuta cu ceva, eu am emcast 5500 modelul simplu (nici advantage nici evo) si e tanc de mulineta.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Tibi30 » 13 Oct 2009, 06:37

eu tocmai am luat emcast advanced 5000..din anglia..singura proplema la modele astea de la daiwa,e ca au o piesa cu un mic defect..cand mulinezi se aude un mic tacanit..un prieten a fost cu ele la arrow,ca ei sant importatori pe romania,si baietii stiau de problema la modelul asta..i-au zis ca asa face pana se uzeaza piesa respectiva..mulineta functioneaza fara probleme,dar e neplacut,un defect de fabricatie..la o mulineta noua..e gama ieftina de la daiwa,probabil de aia au si probleme,pe care eu nu le consider normale,la o firma,sau marca cum e daiwa..dar asta e..
PS-nu toate mulinetele au acea piesa defecta,sau nefinisata corespunzator,la mine din 4,2 fac acel tacanit..sper ca te-am ajutat...testeazale in magazin..si vezi..eu le-am comandat pe net..si nu am avut cum sa le incerc..si nici nu am mai vrut sa le trimit inapoi..prea mare deranjul...
oricum pe mine nu ma deranjaza..

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Madalin Dirla » 13 Oct 2009, 21:25

Tibi30 scrie:eu tocmai am luat emcast advanced 5000..din anglia..singura proplema la modele astea de la daiwa,e ca au o piesa cu un mic defect..cand mulinezi se aude un mic tacanit..un prieten a fost cu ele la arrow,ca ei sant importatori pe romania,si baietii stiau de problema la modelul asta..i-au zis ca asa face pana se uzeaza piesa respectiva..mulineta functioneaza fara probleme,dar e neplacut,un defect de fabricatie..la o mulineta noua..e gama ieftina de la daiwa,probabil de aia au si probleme,pe care eu nu le consider normale,la o firma,sau marca cum e daiwa..dar asta e..
PS-nu toate mulinetele au acea piesa defecta,sau nefinisata corespunzator,la mine din 4,2 fac acel tacanit..sper ca te-am ajutat...testeazale in magazin..si vezi..eu le-am comandat pe net..si nu am avut cum sa le incerc..si nici nu am mai vrut sa le trimit inapoi..prea mare deranjul...
oricum pe mine nu ma deranjaza..

Tibi30,pe tine poate nu te deranjeaza acel tacanit,dar te-ai gandit ca pe crap il poate deranja????? :D
P.S. Fire cat mai tensionate si capturi marete cu acest echipament , poate le uzi si tu............ doar asa te vor tine pe viata ;)

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Marinita » 13 Oct 2009, 22:49

Tibi30 scrie:eu tocmai am luat emcast advanced 5000..din anglia..singura proplema la modele astea de la daiwa,e ca au o piesa cu un mic defect..cand mulinezi se aude un mic tacanit..un prieten a fost cu ele la arrow,ca ei sant importatori pe romania,si baietii stiau de problema la modelul asta..i-au zis ca asa face pana se uzeaza piesa respectiva..mulineta functioneaza fara probleme,dar e neplacut,un defect de fabricatie..la o mulineta noua..e gama ieftina de la daiwa,probabil de aia au si probleme,pe care eu nu le consider normale,la o firma,sau marca cum e daiwa..dar asta e..
PS-nu toate mulinetele au acea piesa defecta,sau nefinisata corespunzator,la mine din 4,2 fac acel tacanit..sper ca te-am ajutat...testeazale in magazin..si vezi..eu le-am comandat pe net..si nu am avut cum sa le incerc..si nici nu am mai vrut sa le trimit inapoi..prea mare deranjul...
oricum pe mine nu ma deranjaza..
Domnule poate se va intelege si in Romania ca ori ce este import articole de pescuit toate sunt MADE IN CHINA.
Asta binenteles nu este o problema.Asadar nu va mai puneti intrebari unul altuia ce parere aveti?
Mulinete sunt 2 tipuri (la fel ca si la masini MERCEDES si BMW)SHIMANO BBRLC si DAIWA INFINITY restul sunt fite Basia, Fox etc.Alte categorii mai ieftine sunt bune pana se acumuleaza experienta dupa aceea puteti face singuri diferenta.Parerea mea este sa evitati un aspect si anume ca nu exista ieftin si bun(in materie de pescuit)TOATA LUMEA VREA MULTI BANI :)) asta este motoul meu cand cumpar ceva pentru pescuit si fac diferenta.
Mult bine va doresc. :-*
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de remi » 14 Oct 2009, 14:17

Cu respect domnule Marinita, dar Shimano si Daiwa produc mai multe modele de mulinete de foarte buna calitate si care nu sint neaparat de fite. Daiwa are modele mai fiabile decit Infinity si nu neaparat mai scumpe, iar Shimano ofera si ei destule variante pentru noi pescarii de crap.

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Marinita » 14 Oct 2009, 18:17

remi scrie:Cu respect domnule Marinita, dar Shimano si Daiwa produc mai multe modele de mulinete de foarte buna calitate si care nu sint neaparat de fite. Daiwa are modele mai fiabile decit Infinity si nu neaparat mai scumpe, iar Shimano ofera si ei destule variante pentru noi pescarii de crap.
Pentru pescuitul la crap eu am enumerat aceste 2 modele binenteles ca acesti producatori au diverse modele si de buna calitate.Nu ramane de cat sa selectam ce ne convine pret si utilizare. Trebuie sa intelegem ca nu se mai fabrica in Japonia sau America sau unde vreti dvs.aceste modele.Totul se fabrica in CHINA.Exista un factor bun in aceasta situatie CONTROL CALITATE.Si asta depinde de import.Stiu umele firme din RO.care comanda echipament in China si calitatea se raporteaza la pret. Asta am vrut sa spun. :idea:
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de LARY » 14 Oct 2009, 18:46

remi scrie:Cu respect domnule Marinita, dar Shimano si Daiwa produc mai multe modele de mulinete de foarte buna calitate si care nu sint neaparat de fite. Daiwa are modele mai fiabile decit Infinity si nu neaparat mai scumpe, iar Shimano ofera si ei destule variante pentru noi pescarii de crap.
Acum doua saptamini am achizitionat pentru stationar 4 bucati daiwa tornado 3500 au un joc in manivela enorm de maea au costat 200 lei bucata. Astea costa 360 de lei.
Mie acum imi pare rau ca nu miam loat pentru stationar niste coji de FL-uri la 50 de lei poate mergeau si mai bine.
Pling dupa bani 800 de lei pe criza asta :((
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Tibi30 » 14 Oct 2009, 23:38

Daiwa Basia QDX..tot ln china e facuta?lntreb..eu stiam ca e made in japan..mie sincer nu lmi plac bbrlc-urile..sant niste mulinete bune,dar nu lmi plac...mi-au placut astea Daiwa emcast...nu vreau sa le desfac..ca daca le bag putina vaselina inauntru nu cred ca se mai aude nimic...deci nu au un defect major..e doar o piesa care normal se face in producie mare,si probabil o serie mare de mulinete au acest mic defect,pana ajung aceste nemultumiri la ei sa rectifice problema,la modelul asta de mulinete..cand le achizitionezi din magazin le verifici,si lti alegi mulinetele care nu au aces mic defect..pt ca nu toate au defectul..eu le-am luat dupa net..si nu am putut sa le verific..greseala care nu am sa o mai fac niciodata..fire lntinse va doresc..

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Daiwa Emcast Advantage 4500

Mesaj de Neamtul » 15 Oct 2009, 11:37

LARY scrie: Acum doua saptamini am achizitionat pentru stationar 4 bucati daiwa tornado 3500 au un joc in manivela enorm de maea au costat 200 lei bucata. Astea costa 360 de lei.
Mie acum imi pare rau ca nu miam loat pentru stationar niste coji de FL-uri la 50 de lei poate mergeau si mai bine.
Pling dupa bani 800 de lei pe criza asta :((
Lary,eu am avut Daiwa Tornado,modelul vechi,fara pick up Airbail si aia nu avea nici un joc la manivela si era perfect incheiata.Din cate stiu modelul nou e identic cu cel vechi,difera numai capacelul de pe tambur(designul)si pick up + galet.Nu cred ca astea noi sunt mai proaste.Nu uita ca si BBLC au joc mare la manivela si totusi sunt mulinete extraordinare. ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”