CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2010, 17:03

iorgu scrie:... Am incercat sa scot fileul de la pestii pe care i-am prins, nu reusesc niciodata. Nu sunt neIndemanatic, dar cred ca este vorba de o anumita tehnica.
Conteaza la anumite specii metoda de scos fileurile corect? sau este o metoda universala la toate speciile?
Dupa parerea mea, scula face diferenta, un cutit de filetat profesional, ales chiar si dupa marimea mainii fiecaruia, un cutit care chiar si in masura in care filetezi nenumarati pesti si atingi sau chiar sectionezi coloana, deci osul pestelui si nu necesita ascutire periodica este primul pas. Dupa, urmeaza sfatul unui cunoscator si practica alaturi de acesta in conditiile in care e si corect fata de dvs., aratandu-va cu explicatii si detalii, practic toate aspectele, intradevar diferentiat pe specii si nu numai - foarte important este ce anume vrem sa preparam. Astfel se scot fileuri, diferentiat functie si de preparatele din peste. Nu este de neglijat pe ce anume taiem si filetam pestele - foarte important ar fi sa aveti la indemana, un tocator din teflon, cu prindere elastica pentru inotatoarea codala, special construit pentru astfel de situatii. In caz contrar se pot folosi si altfel de suprafete dar ai nevoie de si mai multa indemanare. Nu e dificil, in final practica dezvolta indemanarea.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 17:46

Cu lamaia nu stiam. Sensul de preparare este ca la maioneza. Ma ofticam rau de tot, ca face sotia salata de boeuf de nota 10, iar icrele nu le reusea. M-ai uimit si cu ,,elasticul'' de la tocator. Am tocator de lemn dar la prima iesire la cumparaturi , iau unul de teflon. Cutitul trebuie sa fie de foarte buna calitate, sunt constient, dar LAMA lui? Mai subtire, mai lata, mai lunga? Am certitudinea ca nu te stresez cu ale mele intrebari, insa pe aceste topicuri unde postezi am invatat multe lucruri si secrete mici cu valoare mare. Cred ca foarte multi dintre noi in afara faptului ca stim sa punem pestele pe mal,nu cunosteam sau ignoram aceste aspecte. Sunt sigur ca ne vei edifica in continuare, mai ales ca ai si darul naratiunii =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2010, 17:53

iorgu scrie:...M-ai uimit si cu ,,elasticul'' de la tocator. Am tocator de lemn dar la prima iesire la cumparaturi , iau unul de teflon. Cutitul trebuie sa fie de foarte buna calitate, sunt constient, dar LAMA lui? Mai subtire, mai lata, mai lunga? ...
Nu e vorba in sine de un elastic ci de un fund special, care are o degajare ca o clema elastica din constructie... referitor la cutite, dar nu chiar varfuri de gama pot recomnda de aici...
http://www.arcuri-cutite.ro/ro/produse/ ... at~produse
Este important sa pui mana pe el inainte de al cumpara, sa poti constata daca ti se potriveste - astfel se pot evita anumite neajunsuri create de maner, accidente chiar, sau incomoditatea in sine in timpul folosirii.

P.S. - Incearca sa pui intrebarile pe "Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !" - nu as dori sa suparam pe cineva vorbind de cutite, bucataria deltaica, sau mai stiu eu ce, pe un topic dedicat special pescuitului la crap si somn. Multumesc.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 18:44

o.k. ma comformez. Imi cer scuze fata de toti userii si moderatorii pentru off topic :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 01 Mai 2010, 22:22

LA MULTI ANI FERICITI si multa ,multa sanatate iti doresc nea ION PAUN si ---<>< ---<>< ---<><
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 02 Mai 2010, 21:43

Nea Ion (ca vad ca ai ajuns)unde-i domnule batul de alun ,so uscat drept sau so strambat de nu vrei sa ni-l areti...cum a fost iesirea ca vreme buna ai avut, si frumos a fost in toata tara ,cred...
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 02 Mai 2010, 21:53

Cosmine, are 3 ore de filmari si multe imagini, lucreaza sa le puna in ordine, dar a promis ca le posteaza. Acum 3 minute am vb. cu el pe mess. Cred ca este si obosit dupa ce a iesit in natura. Asa patim toti cand ne intoarcem :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 03 Mai 2010, 12:15

Sa ne anunte pentru ca sunt nerabdator sa vad cum arata apa si bineinteles cu ce se lauda...
MERCEDES S

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 03 Mai 2010, 19:20

aoleoo,nea Crapare,,ce faci nene, ma iei la pumni ?basca si cu manusi de box :D si eu care te credeam om pasnic,uite ca m-am inselat si m-ai prins cu garda lasata :-w, acu ce sa-i faci bre daca asa le face nevasta si ies bune,ce reteta dumitale e universala ?cum adica spui ca sant deja facute cu sare,pai ce ,cand le scoti din peste au deja sare :)) ?asa ceva n-am mai auzit!!!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 03 Mai 2010, 19:23

Iorgule,bine c-ai zis e unde esti,pai esti de p-acilisea si taci,nu zici nimic de fro pescuiala ? :D ia zi omule cand si unde ne intalnim s-o comitem pe Mihailesti?

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 20:29

Dunarene, am postat in topicul Delta Dunarii...si oamenii ei, deja meseriasi au comis-o. A inceput sa urce spre Posta, mananca mai mult noaptea. Cand treci prin Cornetu opreste la mine. Stau la sosea si lacul este vecin cu mine la 30 de metri, chiar langa draga de nisip. Din curte dau direct in lac. Dar acum ,,somnul'' urca, si trebuie cautat unde stii si tu. Anul asta vreau sa ma depasesc. Vezi ca am dat de crapi in bataie, frate nu credeam ca mai sunt, dar am ramas blocat ce am vazut. Oare cum au scapat saracii de toate metodele de braconaj. Daca citesti in topicul despre lacul Mihailesti afli mai multe, nu mai postez acolo ca m-au luat la misto. Asa mai bine sunt mut si le comit.
Te rog frumos nu te mai lua de Marius, le am eu cu pescuitul dar ce stie el, mi-a dezvaluit putin si mie. Cu timpul voi afla mai multe. Sa iei ultimul paragraf ca o gluma, ca de cand am cazut in abatere cu Sebi suflu si in iaurt :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 03 Mai 2010, 21:11

Iorgule,nu ma mai aburii coane,zi cand mergem,acu fro 10ani mergea bine la ciobani,acum nu stiu ca n-am mai fost din cauza jegosilor aia ai lui Lodi,am inteles ca nu mai sant,te duci spre Teghes?cum dai tu din curte direct in lac cand ai digul in fata,sau a fost asa,o figura de stil :D ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de gor965 » 03 Mai 2010, 21:25

Domnilor am o rugaminte ...nu deviati de la subiect !
Am lipsit o vreme si vad ca se discuta la modul general pe mai multe topicuri !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 21:30

Ai intuit perfect, o figura de stil :idea: De la elesteul meu, urmeaza digul si apa. Cand vii pe aici te vei convinge. Iorgu nu a mintit niciodata pe acest site [-x . Fii sigur ca as fi fost taxat cu argumente. Referitor la acum 10 ani...Apropo de locotenentii lui Lodi, vin dupa taxa ( care nu exista), Caleia si Duca. Daca e loc iau banii daca nu ...mai departe. Nu ai inteles nimic din postarea mea anterioara pe topic de viitorul lacului de acumulare. Dar ma opresc sa nu te uzi de la abureala :))
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 21:33

gor965 scrie:Domnilor am o rugaminte ...nu deviati de la subiect !
Am lipsit o vreme si vad ca se discuta la modul general pe mai multe topicuri !
George, o.k., am luat-o pe alaturi, recunosc , mea culpa si ma comformez o:-)
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”