CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 28 Apr 2010, 03:18

bogdan25 scrie:stii tu de ce am spus de sprit pt ca tare bine merge cu reteta aia care nu vrei s-o spui................... :-B
De foarte multi ani s-a impamantenit, la Dunarea Veche, un obicei frumos...nea Sioma pregateste borsul de peste, Aurica se ocupa de malasolca de stiuca, Vasile prepara mai tot timpul icrele, Coto e cu saramurile de ceabac, Florin face mai tot timpul mujdeiul...., eu pregatesc plachia de lin.
Batranul Sioma, prinde pentru noi, in locuri numai de el stiute linul care de multe ori este la kil, il pune in sajoc la fund, in apa mai rece o zi sau doua si cand se da comanda ma apuc de lucru...dupa curatare si indepartarea capului (cam 6-7kg de lin), odata indulcit (cam 30 minute) cu putina sare, il prajesc aplicandui cel mult patru crestaturi pe lateral, intr-o tigaie mare, din aluminiu, care cred ca are varsta unora dintre dvs., rumenit frumos il lasam sa se odihnesca intr-o seabla, pusa cumva pe un plan inclinat. Se pune ceaunul de doua galeti pe cujba, la foc moderat, si cand uleiul proaspat se incinge, punem la calit cam un kilogram jumate de ceapa taiata solzisori, aproximativ patru cinci ardei gras, taiat in doua si feliat subtire, transversal, la fel procedand si cu inca doi ardei capia, plus o jumatate kilogram de rosii, proaspete, taiate cubulete. Cand sau calit putin cele de mai inainte se rastoarna peste ele, in ceaun, aproximativ patru kilograme de cartofi taiati rondele cu grosimea cam de 7-8 mm...se acopera cu un capac pentru aburire si se are in vedere, a nu se mai pune lemne pe foc, pentru moment...se mesteca din cand in cand totul la caldura jarului si cand sau muiat (aburit) foarte putin cartofii, se da capacul ,definitiv la o parte, se incinge focul si imediat se toarna peste legume, aproximativ doi litri de zaibar, pe care de fiecare data il aduce Gigi sau Florin special pentru acest preparat!
Din acest moment, cand incepe sa fiarba zaibarul, se adauga imediat sarea, se amesteca, se gusta si mai apoi se completeaza cu... amestecul de condimente (pe care cu ingaduinta dvs. nu vi-l pot impartasi fiind unicul meu secret care face diferenta)...din nou nu se mai pun lemne pe foc astfel incat fierberea, sa nu fie nici violenta dar in acelas timp suficienta a inmuia definitiv si fara a farama cartofii. Aproape gata fiind se pun si cateva frunze de dafin si in mod obligatoriu solzisori de usturoi, se amesteca si incepem a aseza usor folosindu-ne de o spatula pestele, astfel incat aproape se umple ceaunul. Daca cumva nu e acoperit de zeama se mai adauga putin zaibar...dupa doua clocote se pune verdeata, eu evit mararul dar niciodata nu uit sa pun patrunjel proaspat din belsug...se acopera cu capacul se da de pe foc si se lasa ceaunul acoperit cam un sfert de ora. Eu il pazesc caci altfel, dau navala baietii, dupa toate acestea se poate servi in vase de lut, cu mamaliguta si intradevar asa cum a spus si Bogdan e de preferat a avea alaturi un sprit de vin caci tare bine merge!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 28 Apr 2010, 20:36

Uitandu-ma la ce ora ati postat aceasta super reteta d-le craparsef inca o data imi confirm mie ,ca sunteti un om de o calitate exemplara,calitate care ar trebui sa ni se ieie si noua .Bravo si inca o data va multumim.Noroc si sanatate va doresc la toti cei de aici si celor care se afla acum pe ape . =D>
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 28 Apr 2010, 20:52

Octombrie 2009
Fişiere ataşate
pe o vreme ploioasa si rece...
pe o vreme ploioasa si rece...
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 28 Apr 2010, 21:46

@Craparulsef, am o rugaminte, mai bine zis mai multe, poate ai dat raspuns le ele, dar din lipsa de timp nu le-am vazut, mea culpa, stiu ca esti tolerant deci pot incepe cu intrebarile (cred, adica sunt sigur ca intereseaza si pe altii).
- prind peste, in special crap, salau si somn, nu intreb de momeli, nada, metode, locuri. Alta este problema: (mentionez de la inceput) eu il prind, eu il curat (asa fac de 31 de ani. Curat solzii ,il spintec scot laptii sau ICRELE . Pana aici este o.k.. Sotia laptii mi-i face pane (doamne zici ca sunt creieri), iar icrele le pune la scurs in sita si apoi le baga la borcan, nu stiu cu ce. Vine vremea sa-i cer sa prepare icre, nu se leaga niciodata, motive infinite: nu s-au legat, nu s-au macerat, sarea nu a fost sarata, uleiul de masline nu este recomandat la prepararea icrelor etc., etc., etc. Cum pastram icrele si dupa cat timp le preparam si cum? Daca ai bunavointa sa ma edifici in aceasta problema, inseamna ca am acceptul tau pentru urmatoarele intrebari, te asigur ca sunt pertinente si multi pescari nu cunosc raspunsul. Demaram sau deschid un topic ? referitor la curatarea, filetarea, pastrarea, prepararea si consumarea acestui minunat aliment, de care multi beneficiem, in special ,,deltaicii'' :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 28 Apr 2010, 23:24

nea Iorgule,pana iti raspunde Craparsef,hai ca-ti zic io',in primul rand laptii sant chiar 'creieri ' daca n-ai stiut :D ,apoi daca vrei sa faci icre fara sa mai astepti,le bagi la blender si atunci se sparg toate boabele,ca d'asta nu se leaga ;) ma intelegi tu pe mine :D ,bagi frumusel ulei de floare,nu de masline,ceapa,sare si gata preperatu',daca se taie,sa mai bage soata niste miez de paine inmuiata,daca e cazul dar la blender nu cred,gata ,esti bun de cinste!!!!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 00:09

@dunarene, pe bune, nu cred ca poti tu sa bei si sa mananci cat face Iorgu cinste :)) Multumesc lui Doamne,Doamne, ca mi-a dat putere de intelegere sa comunic cu voi. Frate, sunteti duri, deci reali, adica masculi in sensul adevarat al cuvantului<<sa nu bagi vreun apropo ca nu sunt gay>>. Am inceput sa ravnesc la pescuit pe Dunare si Delta, fiindca aici in zona mea se face pescuit in ,,acvarii'' frate. Nu ma vait ca nu prind (eu nu eliberez pestele), pescuiesc sportiv,am rezultate foarte multumitoare, dar parca este ceva artificial. Tare imi doresc sa am timp pentru o partida mai adevarata in zona voastra. Singurul,dar pe bune singurul motiv este TIMPUL. Voi urmarii postarile voastre si va veti trezii cu Iorgu langa voi. Sunt sigur ca nu ma veti ignora, sunt o persoana cominicativa si de gasca pescareasca. Multumesc pentru reteta de icre =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 29 Apr 2010, 00:20

pai din ce zona esti omule de dai in acvarii ?bine, astea au aparut peste tot ,ca mustele la ....,da'totusi,sa n-ai un curs de apa salbatica,nu prea cred!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 29 Apr 2010, 00:35

Ii brici dunareanu asta ,am zis eu ca este universal (bun la toate ),pe intelesul tuturor...
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 00:37

Frate, locuiesc la 30 m., de lacul de acumulare Mihailesti. Aici am luat captura vietii mele, (nu cred ca mai egalez asa ceva) la somn si crap romanesc, cosmin iti poate comfirma. Dar iorgu nu se vrea plafonat, vrea ceva mai dur, mai salbatic, mai rupturi, mai rateuri la scos pe mal, mai multi nervi la esecuri. Aici pana acum 3-4 ani era raiul somnilor , la 11 km. de capitala. Dar acum nu cred ca mai exista vreo metoda ce braconaj care sa nu fie folosita. Baietii dau la dspozitive de ,, unde inalta frecventa''. Il scoate de la 15 m. adancime, dar este speriat(norocul lui <<pestele>>) Mai poti sa zici ceva? Toate autoritatile locale cunosc fenomenul, dar pestele ajunge la usa lor, eviscerat, transat si poate nu crezi ambalat in sistem de ,,vidare''. Am dreptate cand fug de la 30 de m. de casa la 300 de km.? L-)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 29 Apr 2010, 00:48

Confirm cele spuse de prietenul nostru Iorgu, si sa stiti dragii mei ca noi (cel putin eu )mai am de mers in Delta probabil ani buni (tinand cont ca exemplarele mari sunt tot mai rare),pana sa ajungem nivelul Iorgului.Inca o data te felicit Iorgule si la mai mare daca so mai putea =D> .
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 00:54

Fratilor, avem vreo 4(patru) topicuri unde postam cam aceleasi persoane, fugim de la un topic la altul sa aflam ceva si sa postam ceva. PROPUNERE; nu crede-ti ca ar fii mult mai usor sa ne stabilim pe un topic si sa nu mai butonam aiurea pentru a ne gasii parerile? Astept si sugestiile voastre. In seara asta am butonat la greu sa postez si colo si colo #:-S Hai sa ne stabilim pe unde credeti si voi si ne vom gasii mai usor. :-?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2010, 14:50

dunareanu scrie:nea Iorgule,pana iti raspunde Craparsef,...,apoi daca vrei sa faci icre fara sa mai astepti,le bagi la blender si atunci se sparg toate boabele,ca d'asta nu se leaga ;) ma intelegi tu pe mine :D ,bagi frumusel ulei de floare,nu de masline,ceapa,sare si gata preperatu',daca se taie,sa mai bage soata niste miez de paine inmuiata,daca e cazul dar la blender nu cred,gata ,esti bun de cinste!!!!
Frate Dunarene, un asa dezastru de reteta, scuza-ma, dar nu am intalnit in viata mea, e un asa mare pacat sa-ti bati joc de icre, incat orice lipovean cu doua clase care ar citi ce ai scris, te-ar castra pe loc!
Sa le luam pe rand:
1. - tu spui "daca vrei sa faci icre fara sa mai astepti, le bagi la blender si atunci se sparg toate boabele,ca d'asta nu se leaga" - pai fratele meu, cumperi la Bucuresti icre de stiuca, cu 250 kila si le spargi sa le transformi intr-o zeama, probabil un fel de talaburca - catastrofal, pentru simplul motiv ca nu mai au acea textura unica si nu mai simti insasi spargerea bobului intre dinti, care e o senzatie unica, trebuie sa recunoastem!
2. - tu spui "bagi frumusel ulei de floare,nu de masline,ceapa,sare si gata preperatu" - pai cum sa pui uleiul si ceapa impreuna, caci efectiv nu le mai poti bate cum trebuie, de ce sa mai pui sare caci ele din start sunt preparate cu sare? INCREDIBIL !!!
3. - tu spui "daca se taie,sa mai bage soata niste miez de paine inmuiata" - pai ce facem aici mancam icre cu miez de paine unse pa paine, ca sa nu mai spun ca orice picatura de apa e pericol din start pentru vascozitatea preparatului, daramite sa mai pui si miez inmuiat - e la fel ca si cu prepararea borsului de peste, in care pui taitei, fidea cu oua, orez, morcovi...si alte nazbatii, ca deja m-am enervat! :-&
4. - Culmea e ca mai doresti sa ti se faca cinste, scuza-ma frate, eu unul pentru asa reteta ti-as smulge parul cu manusa de box!!!
Ultima oară modificat 29 Apr 2010, 15:39 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2010, 15:27

iorgu scrie:@Craparulsef, am o rugaminte, ... Cum pastram icrele si dupa cat timp le preparam si cum?
Mod UNIC...de pregatire, pastrare si preparare a icrelor !!!
Icrele, de peste de apa dulce, caci despre ele facem acum vorbire, dupa recoltare pentru viteza oparatiunii, se vor trece printr-o masina de tocat carne, fie manuala fie electrica, pentru a indeparta in modul cel mai usor pielita, (saculetul in care sunt depozitate in mod natural), deltaicii au un instrument rudimentar, foarte interesant din lemn cu care procedeaza la indepartarea pielitei manual si cu multa migala, promit sa aduc imagini edificatoare dupa concediu! Astfel pielita se va rasuci toata in jurul cutitului fara a afecta in nici un fel bobul in sine. Se pun eventual la scurs, daca sunt colectate, nefiind inca maturizate complet !!!
Se pune sare dupa gust, in ideia ca se vor consuma dupa cel putin 24 ore, sau mai multa sare, dar nu exagerat, daca e necesar a le pastra in timp la temperatura mediului ambient. Daca sunt tinute in frigider se pune sare moderat, tot dupa gust, sau mai putina, daca sunt congelate. Pot sta fara probleme congelate luni de zile, fara a se pierde absolut nimic din calitatea acestora. Pentru preparare, nu inainte de minim 24 ore in care au stat cu sare, se pun intr-un vas, cantitatea necesara pentru prepararea unei salate de icre functie de numarul de persoane...si se incepe amestecarea manuala a cestora adaugandu-se in prima faza cateva picaturi de ulei se continua amestecarea (eu folosesc o lingurita cu coada foarte lunga), dupa omogenizare se mai pun cateva picaturi de ulei, e adevarat de floarea soarelui si in momentul in care a fost incorporat aceasta mica cantitate initiala de ulei, se adauga cel mai important ingredient - cateva cristale de sare de lamaie!!! Se amesteca. Abia dupa acest moment se poate adauga cate putin, progresiv, ceva mai mult ulei, continuindu-se de fiecare data a se adauga numai si numai dupa incorporarea totala a cantitatii anterioare....daca si numai daca, devine foarte greu de mestecat in ideia in care este foarte vascoasa, se poate adauga o picatura doua de apa, dar nu mai mult! Si daca gustand, dorim sa fie putin mai acrisoara mai putem pune un graunte de sare de lamaie, dar numai atunci.
Nu se pune in final mult ulei, pentru simplul motiv ca dorim a consuma o salata de icre si nu o satata de ulei. Se poate adauga in final ceapa tocata foarte marunt si stoarsa in prealabil, se omogenizeaza si se pune intr-un bol micut sau mai multe, unde pot fi ornate cu feliute mici de masline, frunzulite de patrunjel, deci ceva simplu, rustic si fara prea multe zorzonele. In concluzie tot secretul prepararii icrelor sunt acele cateva cristale de sare de lamaie care se pun exact la momentul specificat mai sus. Pofta buna!
Ultima oară modificat 29 Apr 2010, 16:36 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 29 Apr 2010, 16:18

Multumesc mult in nume personal si in numele celorlalti interesati (sunt sigur ca sunt). Apreciez reteta, sotia mea punea lamaie, este mai buna sarea de lamaie? Edificator si modul de sarare cand dorim pastrarea in frigider sau in camara. Prima salata de icre te asigur ca o va face ,,Iorgu'' si te voi anunta cum a iesit. Am avut de invatat in ale pescuitului de la oameni sufletisti si meseriasi, dar in cercul nostru restrans nu aveam nici un prieten care sa le aibe cu arta culinara in pregatirea pestelui. Consideram ca nu are importanta, il mancam si beam un sprit. Dar acum stiu ca pestele nu este mancarea saracului si el trebuie savurat la fel ca vinurile nobile. Am incercat sa scot fileul de la pestii pe care i-am prins, nu reusesc niciodata. Nu sunt neIndemanatic, dar cred ca este vorba de o anumita tehnica.
Conteaza la anumite specii metoda de scos fileurile corect? sau este o metoda universala la toate speciile? Binenteles ma refer la exemplare frumoase nu la puiet. Vreau sa fac fileurile inmuiate in lapte asa cum ati postat mai sus.
Sincer eu apreciez datele pe care tu le postezi (scuze de tutuire, eu am 55 de ani, poate imi permiti).
@Dunarene nu te voi ignoara in urma postarii crapuluisef ;) Sunt novice in arta culinara si m-a apucat dintr-o data pofta sa savurez pestele si altfel decat prajit. Cred ca esti de acord ca retetele si modul de prezentare ale ale ,,sefului'' sunt inegalabile =D> Avem multe de invatat, mai ales ca are si placerea sa ne explice :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 29 Apr 2010, 16:48

Domnu Iorgu, exact zeama de lamaie, un lichid dealtfel, este necazul, motivul nereusitei in a obtine o salata de icre absolut vascoasa...consistenta, o da cele cateva cristale de sare de lamaie adaugate dupa primele picaturi de ulei incorporate bine....daca doriti a folosi zeama de lamaie se pot pune 2-3 picaturi la momentul specificat inlocuind astfel cele 2 picaturi de apa. Daca dupa incorporarea celor 2-3 picaturi de zeama de lamaie si continuarea dupa incorporarea lor, a adaugarii progresive de ulei, amestecarea acestuia s.a.m.d., se constata o vascozitate relativ mare se mai pot abea atunci, adauga inca 2 picaturi sa spunem de zeama de lamaie! Foarte important, cer scuze ca am omis, icrele se bat mereu in acelas sens, nu schimbati sensul si mai ales in prima faza.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”