propunere concurs pe Boteni 1

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
macstor22
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 16 Mar 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de macstor22 » 25 Apr 2010, 19:00

Salut.Cred ca este o mica greseala undeva dar 27 iunie nu este joi(cel putin in calendarul meu).Daca se desfasoara competitia dupa 15 iunie(sunt profesor ) ma inscriu daca este pe 27.05 ,care cade intradevar joi, nu particip.

Avatar utilizator
cipi9
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 16 Oct 2008, 14:27

Re: concurs pe Boteni 1 24-26.06

Mesaj de cipi9 » 25 Apr 2010, 19:39

cipi9 scrie:CONCURS DE PESCUIT LA CRAP
CUPA LACUL Boteni 1 prima editie

Organizator: Ciprian Grigore Perioada: 24-26 Iunie 2010(joi - sambata -48h)
Locatia: Lacul Boteni 1
Echipa: 2 pescari cu drepturi depline
Taxa: 400RON/echipa de 2 pescari
Locuri: 30

LOCUL 1 -3000 RON+cupe
LOCUL 2 -1500 RON+cupe
LOCUL 3 -1000 RON+cupe
CAPTURA -500 RON+cupe


REGULAMENT:

1. 4 lansete / echipa, un singur carlig la fiecare
2. Este interzisa nada sau momeala vie.
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti.
4. Pestii trebuie manevrati cu grija pe mal.
5. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 15. Pestii se vor pastra cate unul in fiecare sac.
6. Se poate folosi inaintas . Sunt obligatorii monturile care sa permita eliberarea rapida a plumbului in caz de
ruptura.
7. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la
stand pana la ora 18.
8. Concurentii au voie sa circule cu masina DOAR pe timpul zilei si asta doar cu viteza redusa si fara sa-i deranjeze
pe ceilalti participanti.Parasirea standului se face numai cu aprobarea arbitrului.
9. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari
huliganice.
10. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit.
11. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap si lampa de
masa cu leaduri.
12. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari, coji de
seminte sau gunoaie imprastiate.
13. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara din stand.
14. Se poate intra cu minciocul sau lanseta in apa numai pana la nivelul genunchilor.Doar unul dintre pescari.
15. Pe durata concursului echipele pot face o singura schimbare dar nu cu un membru al altei echipe. Schimbarea
trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
16.Nadirea grea este permisa doar pe timpul zilei, intre orele 8 si 18.
17.Se poate folosi arc naditor sau feeder.

ARBITRAJ

Se fac 2 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 8.00, si seara incepand cu ora 18.
La aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participe. Exceptie face cazul cand un concurent a prins mai
mult de 10 crapi, amur sau o captura mai mare de 10 kg. Atunci se pot face si cantariri suplimentare. Cu acceptul
arbitrilor si al vecinilor de stand, se pot face cantariri si intre cantarele oficiale.Chiar si in timpul cantarelor
oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia
de arbitraj.
In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia
finala este arbitrul sef, care va hotari locul amplasarii markerului.
Se puncteaza crapul romanesc si amurul de peste 1 kg.
Contestatiile pot fi aduse la cunostiinta arbitrului principal DOAR in scris si in cel mult 1 ora de la consumarea
faptei, aceasta in cazul in care arbitrul nu se autosesizeaza.
Orice contestatie ulterioara nu va mai fi luata in considerare. La o contestatie scrisa se depune o garantie de 100
ron. In cazul in care contestatia se dovedeste indreptatita, echipa primeste garantia inapoi.
Inainte de inceperea concursului, arbitrii vor verifica prezenta saltelei de receptie, a minciocului ecologic, a celor
15 saci obligatorii, a spray-ului dezifectant precum si a monturilor care sa permita eliberarea rapida a crapului in caz
de ruptura. Echipele care nu detin echipamentul corespunzator vor incepe concursul mai tarziu, cand vor remedia
situatia.
La incheierea concursului, arbitrii verifica starea de curatenie a standurilor.

SANCTIUNI

Incalcarea punctelor 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 14 si 16 din regulament atrage dupa sine un AVERTISMENT (la a doua
incalcare a unuia din punctele de mai sus se dicteaza depunctarea cu 20 de kilograme, iar la a treia eliminarea echipei
din concurs).
Incalcarea punctelor 1, 2, 3, 8, 10 si 15 atrage dupa sine ELIMINAREA DIRECTA din concurs.
Incalcarea punctului 12 atrage depunctarea cu 20 de kilograme.

Concursul incepe joi la ora 11.00 si se termina sambata la ora 11,00. Daca o echipa inteapa un crap in ultimele
minute are la dispozitie 15 minute dupa ora 11,00 sa-l scoata.
Adunarea pe balta joi la ora 8.00, tragerea la sorti la ora 9,00.Daca o echipa intarzie un arbitru va trage la
sorti pentru aceasta. Pana la ora 11 se fac doar pregatirile si camparea dar nu se poate executa nimic legat de pescuit.
La ora 11 incepe sondarea, nadirea si pescuitul efectiv.
Festivitatea de premiere sambata la ora 13,00 .
In cazul in care nu se inscriu 30 de echipe premile se vor recalcula!
Grigore Cosmin Ciprian
Fair Play Fishing Club Romania

Avatar utilizator
macstor22
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 16 Mar 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de macstor22 » 25 Apr 2010, 23:24

Eu particip.
Catalin Dudau

Avatar utilizator
macstor22
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 16 Mar 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de macstor22 » 09 Mai 2010, 20:07

Salut .Acum am ajuns acasa dupa o partida de 24 de ore pe Boteni 1.Sunt foarte multumit si astept cu nerabdare concursul ,daca se mai organizeaza.Anul trecut cand am luat tenul de 21 Kg(de fapt a avut doar 14.5kg) am crezut ca a fost o intamplare.Asta pana aseara can am prins un ten de aproximativ 16 kg.Probabil ca patronul o sa puna filmul cu eliberarea pestelui cat de curand pa net. Va recomand sa incercati aceasta balta.

Avatar utilizator
cipi9
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 16 Oct 2008, 14:27

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de cipi9 » 12 Mai 2010, 17:49

de vineri pana duminica sunt pe boteni cine vrea sa vina sa vada ce este pe acolo sa vada ceva capturi !!saptamana viitoare voi mai adauga si poze!!
Grigore Cosmin Ciprian
Fair Play Fishing Club Romania

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de nastase » 29 Mai 2010, 20:29

tot asteptam pozele cu capturile....alea de 1,5 kg :)) si alea de 7-800g :!:
sunt cteni mari dar destul de rari...balta are foarte putine locuri curate,fara agatatura ...asa ca treaba cu inaintasul textil...nu prea e indicata aici,dar...fiecare cu ce stie...
ps...am trecut in plimbare astazi pe balta...nu era nimeni!

Avatar utilizator
liviu78
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2010, 07:19

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de liviu78 » 14 Iun 2010, 07:34

Am fost sambata 12 iunie pe Boteni 1.In afara de cativa carasi la 300-400g absolut nimic.Am avut nada speciala pt cteno , pt crap.Absolut nimic.Se plimba pestele dimineata pe la suprafata dar nu manca deloc.In mod sigur ceva i-au facut.La apa nu au umblat pt ca nu a scazut si nici nu a crescut .Carasul ...frumos dar destul de rar.Am prins doar la porumb si la miez de paine.Rama si viermusii au fost inutili.Taxa a crescut de la 40 la 60 RON , foarte mult comparativ cu ce se prinde.De concurs ce sa zic....poate la spart seminte si baut bere pt ca pestele nu te deranjeaza deloc :))

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de kelu84 » 14 Iun 2010, 09:54

si cand te gandesti ca in regulamentul competitiei se cer minim 15 saci de pastrare @-) @-) @-) @-)
daca nu te deranjeaza pestele, inseamna ca este o balta cu peste educat care da dovada de bun simt si nu ”inoportuneaza” pe nimeni =)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
liviu78
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2010, 07:19

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de liviu78 » 14 Iun 2010, 11:02

Probabil sacii sunt pentru pastrarea sticlelor de bere la apa adanca pt ca acolo am inteles ca ii place sa stea :)) Cat despre peste, intradevar , foarte educat si manierat...as merge pana la a spune de-a dreptul mofturos :))

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de kelu84 » 14 Iun 2010, 15:37

imi doresc si eu sa particip la concursuri de pescuit, dar aceasta balta numai de concurs nu este. trebuie sa iti cunosti limitele cand ai initiativa organizarii unui concurs

Avatar utilizator
cipi9
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 16 Oct 2008, 14:27

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de cipi9 » 14 Iun 2010, 22:02

salut!nu vreau sa par nesimtit dar daca ati mai vb si voi cu alti pescari care au mai fost si ei la pescuit pe alte balti veti vedea ca pe nici o balta nu sa prins mai nimic!deci pana la concurs sper sa se mai linisteasca cu caldura ca sa inceapa pestele sa manance!iar in legatura cu pestele din balta boteni 1 eu zic ca are indeajuns pt aceea balta,si eu care stiu balta destul de bine am stat 3zile pe balta si din cauza ca era prea cald nu prea am prins ceva mare doar crap !
Grigore Cosmin Ciprian
Fair Play Fishing Club Romania

Avatar utilizator
doru fery
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47
Localitate: bucuresti

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de doru fery » 14 Iun 2010, 23:59

cipi9 scrie:salut!nu vreau sa par nesimtit dar daca ati mai vb si voi cu alti pescari care au mai fost si ei la pescuit pe alte balti veti vedea ca pe nici o balta nu sa prins mai nimic!deci pana la concurs sper sa se mai linisteasca cu caldura ca sa inceapa pestele sa manance!iar in legatura cu pestele din balta boteni 1 eu zic ca are indeajuns pt aceea balta,si eu care stiu balta destul de bine am stat 3zile pe balta si din cauza ca era prea cald nu prea am prins ceva mare doar crap !

Imi cer scuze,dar in afara de reclama baltii nu faci nimic si nici macar nu o faci cu stil.Ti-am trimis un mesaj privat in care te-am rugat sa-mi dai si mie citeva sfaturi despre balta.Binenteles ca nu meritam acest lucru doar nu trebuia sa vin eu un nimeni sa-ti prind pestele "tau". Am facut asta sa vad daca sa schimbat ceva pe balta de anul trecut (am avut partide foarte bune in 2009) daca mai agata asa de mult si altele
Sa revenim la pescuit, balta are potential ,am fost acum 2 saptamini cu un prieten si am pescuit noaptea pe capul baltii,in agatatura.Rezultat 3 ciortani,pina in 2 kg, 1 ratat in mal si 3 -4 prezente (plecat pe bairunner) dar ratati .Amicul meu a pescuit la plantat eu la aruncat cu saculet solubil ( balta nu are mai mult de 50-60m latime in zona unde am pescuit).Agata mai putin ca anul trecut , nu mai are crapi aia sui ,obisnuitii baltii,cei care iam prins sunt noi bagati in balta,tenii aia uriasi nu stiu ce sa zic probabil ca mai sunt :-w

PS. daca o sa mai merg revin cu informatii proaspete de la fata locului ca infopescarul nostru cipi9 nu prea o face

Avatar utilizator
liviu78
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2010, 07:19

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de liviu78 » 15 Iun 2010, 08:01

O sa mai incerc si eu o singura data in mijlocul saptamanii , dupa ce trece canicula.Daca nici atunci nu mananca nu mai calc pe aceasta balta niciodata .

Avatar utilizator
cipi9
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 16 Oct 2008, 14:27

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de cipi9 » 15 Iun 2010, 12:34

vad ca lumea nu se inghesuie la concurs atunci sa facem o braila!cine prinde ia si bani!asa cred ca ar merge cel mai bine si asa se va vedea si cine e pescar de crap!:))
:)) =))
Grigore Cosmin Ciprian
Fair Play Fishing Club Romania

Avatar utilizator
doru fery
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47
Localitate: bucuresti

Re: propunere concurs pe Boteni 1

Mesaj de doru fery » 15 Iun 2010, 15:41

cipi9 scrie:de vineri pana duminica sunt pe boteni cine vrea sa vina sa vada ce este pe acolo sa vada ceva capturi !!saptamana viitoare voi mai adauga si poze!!

De o luna de zile ne-ai promis niste poze, sa intelegem ca nu ai mai fost pe Boteni ,s-a stricat camera foto sau nu ai mai prins? Asteptam toti vesti de la tine si ceva informatii (nade ,momelei, zona in care ai pescuit) poti sa nu spui adevarul ,dar zi ceva :-w :!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”