Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de iorgu » 27 Mar 2010, 21:58

Doamne,Doamne ce o sa fie in si pe aceasta balta peste 3-4 ani :noob: Cred ca trebuie sa tin aproape. Serbane iti multumim pentru insistenta si argumentele pe care le-ai adus patroanei, si care in final s-a convins sa este corecta aceasta decizie pentru care ai militat =D> Totusi ai grija, pericolul cel mai mare nu este de la pescari, este de la ,,paza baltii''. Sa auzim numai si numai de bine :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de eden » 28 Mar 2010, 02:42

unde or fi fost toţi crăpcenii ăştia pe 27 ale lunii, nu pot să-mi dau seama ?!?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de iorgu » 28 Mar 2010, 09:00

Eden, pestii, cand intra in casa noua,, nimeresc'' bucataria mai greu. Dar si cand invata drumul, frigiderul trebuie sa fie mereu blindat, iar firma de ,,catering'' va lucra ore suplimentare :)) Toate cele bune :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de eden » 28 Mar 2010, 12:30

da domnule iorgu, eu vă cred... dar la alte bălţi când se făcea populare şi aveam norocul să trec pe-acolo la câteva zile după, era măcel, mai puţin partea cu omorâtul... puteam să-i plasez mâncarea şi-n sufragerie, că tot se repezeau ca Mig-urile pe ea... a fost vreme schimbătoare, apa rece, nu ştiu... cert e că am avut 2 trăsături anemice în 9 ore de pescuit... să sperăm că până la concurs va fi acomodat... :D:D:D

stimă !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de iorgu » 28 Mar 2010, 12:50

Eden ce se obtine mai greu are valoare si satisfactie mult mai mare. Nu fii dezamagit, vei avea rezultate frumoase pe aceasta balta :noob: Cand nu prindem avem scuze; apa crescuta, presiunea atmosferica necorespunzatoare, apa rece, a mancat cu o zi in urma, nu am prins loc bun :-& Cand prindem suntem regii baltii :)) Sa iei aceasta postare ca o gluma.
Tot repectul meu :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de florentiniuga » 28 Mar 2010, 16:32

Eu acum m-am intors de la Moara Vlasiei si am luat fix 5 pesti in 3 zile. :)) PE MV2!!!
Unde erau stiu, in capatul celalalt al baltii, la Maty si Emil, care au prins impreuna aproape 2t (tone). Asa ca...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de iorgu » 28 Mar 2010, 17:03

Florentine, am urmarit concursul incepand cu tragerea la sorti si pana la cantarul final. Asteptam cantarul de seara si dimineata cu interes. Am castigat un pariu, un bax de bere buna. Acest concurs a fost castigat de bafta avuta la tragera la sorti, dupa mine pestele se afla preponderent pe apa mica. Absolut toti concurentii erau pregatiti logistic si erau meseriasi. Vremea a tinut cu toti participantii. Sigur la un concurs de vara datele se vor schimba categoric. Dar totul este sa participi **==
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de cristian505ro » 28 Mar 2010, 22:09

florentiniuga scrie:Eu acum m-am intors de la Moara Vlasiei si am luat fix 5 pesti in 3 zile. :)) PE MV2!!!
Unde erau stiu, in capatul celalalt al baltii, la Maty si Emil, care au prins impreuna aproape 2t (tone). Asa ca...
Toti care cunosc cat de cat bine MV2, stiu ca primavara se prinde exceptional in primele 3 locuri de la padure. Acum 3 ani si o luna, mai exact in mijlocul lui februarie 2007, la plus 15 grade, transmiteai o frumoasa emisiune direct de pe pontonul de la padure, impreuna cu Rosioru. Nu conteaza pe ce loc ai iesit, cred ca pe MV2 si nu numai, ai un loc fruntas pentru ce ai facut si inca mai faci pentru popularizarea carpfishingului. Ce multe s-au schimbat.... in doar 3 ani.
................................................................................................................................................................
Sa nu fiu offtopic, popularea pe Chiriacu 3 mi s-a parut cam subtire si media de greutate 2-3 kg. Dar asta este, orice inceput nu e usor. Important este sa se dezvolte corespunzator. Se mai face o populare pana la concurs?
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de eden » 28 Mar 2010, 22:18

2 - 3 kg ? cum vă daţi seama de greutate ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de cristian505ro » 28 Mar 2010, 22:23

eden scrie:2 - 3 kg ? cum vă daţi seama de greutate ?
Pai dupa cum arata in poze si in postarea de pe youtube. Bine,sunt si cativa de 4-5 kg., dar foarte putini, predomina cei cu medie de 2-3 kg.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de eden » 28 Mar 2010, 22:30

păi atunci e de bine, s-au băgat numai peşti punctabili :D :D :D
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de cristian505ro » 28 Mar 2010, 22:37

eden scrie:păi atunci e de bine, s-au băgat numai peşti punctabili :D :D :D
Da, este bine din punctul acesta de vedere! Tot ce am vazut este punctabil. Parca as fii vrut eu sa fie si mai mari, dar........ poate ca sunt!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de eden » 28 Mar 2010, 22:40

cât de braconată ar fi fost balta, tot trebuie să mai fi rămas ceva exemplare sănătoase în ea... până una alta să vedem cum o să fie accesul pe baltă... nu toţi avem jeep-uri şi dacă se strică tractorul din sat, e de rău :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de serban_31 » 29 Mar 2010, 10:44

cristian505ro scrie:
florentiniuga scrie:Eu acum m-am intors de la Moara Vlasiei si am luat fix 5 pesti in 3 zile. :)) PE MV2!!!
Unde erau stiu, in capatul celalalt al baltii, la Maty si Emil, care au prins impreuna aproape 2t (tone). Asa ca...
Toti care cunosc cat de cat bine MV2, stiu ca primavara se prinde exceptional in primele 3 locuri de la padure. Acum 3 ani si o luna, mai exact in mijlocul lui februarie 2007, la plus 15 grade, transmiteai o frumoasa emisiune direct de pe pontonul de la padure, impreuna cu Rosioru. Nu conteaza pe ce loc ai iesit, cred ca pe MV2 si nu numai, ai un loc fruntas pentru ce ai facut si inca mai faci pentru popularizarea carpfishingului. Ce multe s-au schimbat.... in doar 3 ani.
................................................................................................................................................................
Sa nu fiu offtopic, popularea pe Chiriacu 3 mi s-a parut cam subtire si media de greutate 2-3 kg. Dar asta este, orice inceput nu e usor. Important este sa se dezvolte corespunzator. Se mai face o populare pana la concurs?
Este prima populare pana la concurs mai au loc inca doua si pe filmulet este doar unul din bazine; la primul bazin eu am facut poze ca a filmat Lucica.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
GabrielN
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Apr 2008, 20:25

Re: Cupa memoriala "GABI NEAMTU" ed 1 _ 9-11 aprilie

Mesaj de GabrielN » 29 Mar 2010, 12:57

Salut,

Sambata au fost pe balta la Chiriacu , 10 echipe care s-au "antrenat" :) . Rezultate capturi pe toata balta = 0 (sau din zvonuri 1 ;) vazut doar de cel care l-a prins). Vremea nu a fost grozava dar cel putin n-a plouat. Ideea e in felul urmator : daca acum dupa populare nu s-a prins nimic (am avut vre-o 4-5 "tzacuri" anemice si atat), si daca iar se populeaza balta cu 2-3 tone de cteno (din cate am inteles) ... e clar ca in 2 saptamani daca nu se incalzeste si se linisteste pestele, o sa castige concursul cel cu cele mai multe "tzac-uri" ca de capturi nu se va pune problema. Se vehicula ideea unei amanari a concursului cu vre-o 2 saptamani dar aici trebuie sa ne spunem toti parerea. Cei care au fost acolo pot sa confirme ce am scris aici si sa -si spuna parerea cu privire la soarta concursului.

PS : Trebuie facut ceva cu izvoul de pe marginea baltii ca altfel o sa trecem spre locurile de pescuit doar cu tractorul. Dupa ploaia de ieri cred ca nici cu jeep-ul nu se mai poate intra. :-?

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”