lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Mariuskarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 17 Ian 2009, 21:12

lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de Mariuskarp » 08 Feb 2009, 15:21

Eu cred ca acest lapte de porumb este impropriu de ai spune asa !!!
Mai bine i-am spune Glucoza cu aroma de porumb ceea ce in cazul in care noi il folosim rolul principal nu il are porumbul ci il are GLUCOZA!!! Si aici fac o mica paranteza daca in cazul unei arome care are la baza un procent ffff mare de alkool ethylik nu aceasta ne intereseaza pe noi ci doar procentajul mic de aroma care se disperseaza cu ajutorul alkoolului ethylic!
Am sunat la firma care produce zahar si am cerut informatii despre acesta GLUKOZA si le-am explicat in ce scop doresc sa o folosesc si la ce rol m-as astepta de la aceasta Glucoza sa-l joace in compozitia boilisurilor !
Intr-adevar sint mai multe "neamuri" de glucoze dar toate ar functiona asemanator in cazul boilisurilor!!!
daca ne gindim numai departe decit la dulciuri si daca citim pe ambalaj ce contin aceste dulciuri nu ne vom mira ca se va gasii si acest cuvint magik "GLUKOZA"
Am facut si un mic experiment si am introdus o bomboana in apa si ce s-a intimplat oare ?!!!
bomboana s-a facut mai mica dupa un timp
Am dorit sa impart cu dumneavoastra cu toti cei care iubesc pescuitul la crap ceva din incercarile mele de a dezlega citeva mici mistere ale acestui "lapte de porumb"
In curind imi voi primii si glucoza mult asteptata si voi incepe sa prelucrez acele "bile solubile"
va doresc fir intins sau mai pe direkt si mai pe romaneste "rahat in straita"

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2009, 15:29

Si crezi ca BMW - urile nu pleaca dupa loc cu "ULEI BUNICA" ?

De plecat, pleaca ...,dar sa vedem pana unde ajung !

Da lumea la peste cu glucoza de cand s-a "descoperit" asemanarea acesteia cu laptele de porumb ,dar sa-mi spuna si mie cineva ca a ocupat podiumul intr-un concurs cu glucoza in boiliesuri sau in nada !

Avatar utilizator
marian_oprea
partener
Mesaje: 23
Membru din: 17 Dec 2008, 03:47

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de marian_oprea » 08 Feb 2009, 15:47

"Laptele de porumb" contine SI glucoza. Glucoza, asa cum ai spus si tu, este de mai multe feluri. Nu toate actioneaza la fel, iar cel mai rau lucru care ti se poate intampla daca nu folosesti o glucoza pura este ca boiliesurile tale sa se altereze foarte repede. De aici si parerile impartite ale celor care discuta despre termenul de valabilitate al boiliesurilor solubile. Exemplul cu dulciurile este foarte bun: cea mai ordinara ciocolata va contine glucoza, asa cum se intampla si cu cea mai fina ciocolata belgiana.

Avatar utilizator
stanciu alexandra
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Iul 2008, 14:26

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de stanciu alexandra » 11 Feb 2009, 23:52

marian_oprea scrie:"Laptele de porumb" contine SI glucoza. Glucoza, asa cum ai spus si tu, este de mai multe feluri. Nu toate actioneaza la fel, iar cel mai rau lucru care ti se poate intampla daca nu folosesti o glucoza pura este ca boiliesurile tale sa se altereze foarte repede. De aici si parerile impartite ale celor care discuta despre termenul de valabilitate al boiliesurilor solubile. Exemplul cu dulciurile este foarte bun: cea mai ordinara ciocolata va contine glucoza, asa cum se intampla si cu cea mai fina ciocolata belgiana.
interesant...... @-) insa laptele tau de porumb are PH ;3 ...adica foarte acid.......fata de ceilalti producatori.....O FI BINE....?????? :-B :-B @-) mircea stanciu

Avatar utilizator
marian_oprea
partener
Mesaje: 23
Membru din: 17 Dec 2008, 03:47

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de marian_oprea » 12 Feb 2009, 02:39

Pestii tai din acvariu ce zic? :D

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de zarguzon adi » 22 Feb 2009, 11:41

Domnii Florentin Iuga si Marian Oprea fac o noua revolutie dar de data aceasta in chimie. Dupa ce in prima parte a emisiunii ne explica ca ready-made-urile contin conservant care actioneaza negativ asupra digestiei crapului adica impiedica fermentatia si aparitia enzimelor care ajuta la digestia crapului si astfel boiliesurile ready-made au o atractie pe termen scurt, surprinzator in a doua parte a emisiunii ne explica avantajul ca siropul de porumb folosit de domniile lor este un foarte bun conservant natural si are un grad de puritate foarte mare care impiedica fermentatia. De aici putem trage o singura concluzie si anume ca domniile lor folosesc niste boiliesuri solubile cu o atractivitate pe termen scurt de tip ready-made.

P.S. peletele nu contin conservant si mucegaiesc. =)) =)) =))

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de LARY » 22 Feb 2009, 15:47

zarguzon adi scrie:Domnii Florentin Iuga si Marian Oprea fac o noua revolutie dar de data aceasta in chimie. Dupa ce in prima parte a emisiunii ne explica ca ready-made-urile contin conservant care actioneaza negativ asupra digestiei crapului adica impiedica fermentatia si aparitia enzimelor care ajuta la digestia crapului si astfel boiliesurile ready-made au o atractie pe termen scurt, surprinzator in a doua parte a emisiunii ne explica avantajul ca siropul de porumb folosit de domniile lor este un foarte bun conservant natural si are un grad de puritate foarte mare care impiedica fermentatia. De aici putem trage o singura concluzie si anume ca domniile lor folosesc niste boiliesuri solubile cu o atractivitate pe termen scurt de tip ready-made.

P.S. peletele nu contin conservant si mucegaiesc. =)) =)) =))
Eu te sfatuiesc sa te mai uiti o data la emisiune, nu cred ca ai inteles nimic din ce sa explicat acolo.
Personal am inteles ca pentru a putea tine cit mai mult timp boilesurile teri (facute acasa) trebuie pastrate intr-o galeata cu straturi de, sare, zahar, orez sau pelete, ori congelate.
Solubilele am inteles ca nu au o mare sansa sa mucegaiasca, nu contine ou da in schinb contine lapte de porumb.
Laptele de porumb am inteles ca contine zaharuri, ca e un produs natural si ca nu e conservant dar datorita zaharului continut ii confera un plus de rezistenta in potriva mucegaiului.
Cel putin cam asta am inteles eu din emisiunea de pe 21/02/2009. Daca nu am inteles bine inseamna ca sunt un dobitoc prosu si mi-am pierdut tinpu aiurea 30 de min fara sa invat nimic si va rog sa ma scuzati.
ZARGUZON acum sper sa nu intelegi de la mine ca, laptele contine zahariri si sa te apuci sa-l pui in cafea. =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de zarguzon adi » 22 Feb 2009, 19:00

@LARY : -daca te-ai uitat la emisiune asa cum scrii e clar.
-daca eu folosesc la cafea lapte de porumb cred ca tu folosesti litere si acorduri gramaticale;

P.S. se pare ca pe acest forum sunt diverse revolutii; de aceasta data a fost revolutionata limba si literatura romana;

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de LARY » 22 Feb 2009, 19:47

ZARGUZON acum sper sa nu intelegi de la mine ca, laptele contine zahariri si sa te apuci sa-l pui in cafea.

Da e clar, tu cred ca intelegi gresit. Team sugerat sa mai urmaresti o data emisiunea si team explicat ce am inteles eu, fara a-ti aduce vreo jignire sau vreo afirmatie grava la adresa ta.
Nu am spus ca tu folosesti lapte de porumb la cafea.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de zarguzon adi » 22 Feb 2009, 20:03

Eu te sfatuiesc sa te mai uiti o data la emisiune, nu cred ca ai inteles nimic din ce sa explicat acolo.
Personal am inteles ca pentru a putea tine cit mai mult timp boilesurile teri (facute acasa) trebuie pastrate intr-o galeata cu straturi de, sare, zahar, orez sau pelete, ori congelate.
Solubilele am inteles ca nu au o mare sansa sa mucegaiasca, nu contine ou da in schinb contine lapte de porumb.
Laptele de porumb am inteles ca contine zaharuri, ca e un produs natural si ca nu e conservant dar datorita zaharului continut ii confera un plus de rezistenta in potriva mucegaiului.
Cel putin cam asta am inteles eu din emisiunea de pe 21/02/2009. Daca nu am inteles bine inseamna ca sunt un dobitoc prosu si mi-am pierdut tinpu aiurea 30 de min fara sa invat nimic si va rog sa ma scuzati.
ZARGUZON acum sper sa nu intelegi de la mine ca, laptele contine zahariri si sa te apuci sa-l pui in cafea. =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))[/quote]


Intai invata sa scrii boilies si apoi mai vorbim despre ce inteleg eu dintr-o emisiune si ce nu;eu nu te-am jignit pt ca tu ai scris nu eu;
P.S. astept cavaleria :-t ;)

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de LARY » 22 Feb 2009, 20:23

Boiliesuri gata am invatat. I-ti doresc o seara buna si BAFTA LA MOARA VLASIEI la concursul din primavara. :-? Locul 24 =)) =)) =))
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Feb 2009, 20:25

LARY scrie:Boiliesuri gata am invatat. I-ti doresc o seara buna si BAFTA LA MOARA VLASIEI la concursul din primavara. :-? Locul 24 =)) =)) =))

Vezi ca locul 24 este unul din cele mai productive :)) !!!!

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de bug » 23 Feb 2009, 12:46

[quote="Dan Mitranescu"]Si crezi ca BMW - urile nu pleaca dupa loc cu "ULEI BUNICA" ?

dar tu crezi ca nutrabaits,de ex, ar zice vreo data ca vreun produs de-al lor nu e bun?fiecare-si lauda marfa si fiecare-si pune adaosul cit vrea(chiar 400% in unele cazuri)

Avatar utilizator
realman
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Ian 2009, 18:37

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de realman » 23 Feb 2009, 12:59

Dan Mitranescu scrie:Si crezi ca BMW - urile nu pleaca dupa loc cu "ULEI BUNICA" ?

De plecat, pleaca ...,dar sa vedem pana unde ajung !

Da lumea la peste cu glucoza de cand s-a "descoperit" asemanarea acesteia cu laptele de porumb ,dar sa-mi spuna si mie cineva ca a ocupat podiumul intr-un concurs cu glucoza in boiliesuri sau in nada !
intreaba-l pe tata nitu!! :-t :-t =)) =)) =)) =)) :!! :!! :-t :-q =D> =)) =)) =))

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lapte de porumb sau glucoza cu aroma de porumb

Mesaj de Dan Mitranescu » 24 Feb 2009, 01:07

realman scrie:
Dan Mitranescu scrie:Si crezi ca BMW - urile nu pleaca dupa loc cu "ULEI BUNICA" ?

De plecat, pleaca ...,dar sa vedem pana unde ajung !

Da lumea la peste cu glucoza de cand s-a "descoperit" asemanarea acesteia cu laptele de porumb ,dar sa-mi spuna si mie cineva ca a ocupat podiumul intr-un concurs cu glucoza in boiliesuri sau in nada !
intreaba-l pe tata nitu!! :-t :-t =)) =)) =)) =)) :!! :!! :-t :-q =D> =)) =)) =))
Inteleg referirea ta! :D

Insa bag mana in foc ca Tata Nitu nu foloseste glucoza pentru laptele de porumb.

Cand o sa-mi aratati glucoza care se depune prin zaharisire atunci am sa-mi schimb parerea.

Si eu produc "lapte de porumb" ( cel din magazinele ARROW si MIM TEAM ) si va dau cuvantul de onoare ca nu introduc nici un gram de glucoza in acest produs. Deaceea garantez pentru Tata Nitu ,prin faptul ca si al meu se zahariseste.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”